Ухвала від 30.05.2024 по справі 650/799/24

Справа № 650/799/24

провадження № 4-с/650/3/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2024 року Великоолександрівський районний суд Херсонської області

в складі головуючого Сікора О.О.,

за участю секретаря Завістовської Л.А.,

представника ВДВС Михайлова А.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Велика Олександрівка скаргу ОСОБА_1 на рішення/дії головного державного виконавця Великоолександрівського відділу державної виконавчої служби у Бериславському районі Херсонської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Михайлова Артема Ігоровича,

ВСТАНОВИВ:

01 травня 2024 року заявник звернувся до суду з вказаною скаргою в якій просить визнати дії головного державного виконавця Великоолександрівського відділу державної виконавчої служби у Бериславському районі Херсонської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Михайлова Артема Ігоровича щодо прийняття рішення (повідомлення) від 16.04.2024 року про повернення виконавчого документу, а саме, судового наказу № 650/799/24 від 28.03.2024 року виданого Великоолександрівським районним судом Херсонської області, стягувачу без прийняття до виконання, такими що не відповідають вимогам чинного законодавства (неправомірними).

Скасувати рішення (повідомлення) головного державного виконавця Великоолександрівського відділу державної виконавчої служби у Бериславському районі Херсонської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Михайлова Артема Ігоровича від 16.04.2024 року про повернення виконавчого документу, а саме, судового наказу № 650/799/24 від 28.03.2024 року виданого Великоолександрівським районним судом Херсонської області стягувачу без прийняття до виконання.

Зобов'язати Великоолександрівський відділ державної виконавчої служби у Бериславському районі Херсонської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) вирішити питання про відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, а саме, судовим наказом № 650/799/24 від 28.03.2024 року виданим Великоолександрівським районним судом Херсонської області.

В обґрунтування скарги заявник зазначає, що йому було повернуто виконавчий документ, а саме, судовий наказ № 650/799/24 від 28.03.2024 року виданий Великоолександрівським районним судом Херсонської області, без прийняття до виконання, на підставі п. 6 ч. 4 Закону України «Про виконавче провадження», а саме у виконавчому документі відсутня дата народження боржника.

Заявник вважає дії старшого державного виконавця ОСОБА_2 , про повернення виконавчого документу без прийняття до виконання неправомірними та такими, що порушують інтереси стягувача.

У відзиві на скаргу, поданому 09 травня 2024 року, представник ВДВС заперечив проти її задоволення, вказавши, що вимога наявності дати народження боржника у виконавчому документі є обов'язковою, що передбачено нормами законодавства, а відсутність такої інформації технічно позбавляє можливості відкриття виконавчого провадження, тому повідомлення про повернення виконавчого документи є обґрунтованим, а скарга заявника безпідставною в зв'язку з чим просить відмовити в її задоволенні.

У відповіді на відзив поданій 22 травня 2024 року, скаржник зазначив, що відсутність у виконавчому документі дати народження боржника сама по собі не є підставою повернення останнього, оскільки виконавець не був позбавлений можливості ідентифікувати особу боржника, про, що неодноразово зазначав Верховний суд України, висновки якого не були прийнятті виконавцем та в їх супереч повернуто виконавчий документ, без здійснення дій направлених на відкриття провадження.

Заявник та його представник на судове засідання не з'явилися, що не перешкоджає розгляду справи.

На судовому засіданні представник ВДВС Михайлов А.І. підтримав вимоги зазначені у відповіді на відзив, у задоволенні скарги просив відмовити. Представник пояснив, що відкриття виконавчого провадження здійснюється автоматично після внесення до системи передбачених даних, серед яких є обов'язкове введення дати народження боржника. В свою чергу дату народження боржника державний виконавець встановлює на підставі змісту виконавчого документу та заяви про відкриття виконавчого провадження поданої стягувачам. Оскільки у судовому наказі та заяві стягувача з доданими до неї документами не містилися відповідні дані, а з'ясовувати їх на власною ініціативою, поза межами виконавчого провадження він не має права, оскільки це свідчатиме про перевищення ним своїх повноважень, він виніс постанову про відмову про повернення виконавчого документа.

Суд, вислухавши представника ВДВС, дослідивши матеріали справи дійшов таких висновків.

Повідомленням про повернення виконавчого документа стягувану без прийняття до виконання від 16 квітня 2024 року за № 15781 головним державним виконавцем Великоолександрівського відділу державної виконавчої служби у Бериславському районі Херсонської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Михайловим А.І. виконавчий документ повернуто стягувану без прийняття до виконання.

Підставою для прийняття такого рішення стала невідповідність виконавчого документу вимогам, передбаченим п.3 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження».

Відповідно до ч.1 та ч.3 статті 26 Закону України «Про виконавче провадження»:

початок примусового виконання рішення: виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 Закону України «Про виконавче провадження» також відповідно до ч. 1 статті 26 Закону України «Про виконавче провадження» за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

У заяві про примусове виконання рішення стягувач має право зазначити відомості, що ідентифікують боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення (УНЗР, рахунок/електронний гаманець боржника, місце роботи чи отримання ним інших доходів, конкретне майно боржника та його місцезнаходження тощо), але ОСОБА_1 зазначив лише РНОКПП боржника.

При відкритті виконавчого провадження державний виконавець повинен перевірити відповідність виконавчого документа до вимог зазначених у статті 4 Закону України «Про виконавче провадження» а саме: 1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім'я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала; 2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім'я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи; 4) ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків); 5) резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень; 6) дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню); 7) строк пред'явлення рішення до виконання.

У виконавчому документі можуть зазначатися інші дані (якщо вони відомі суду чи іншому органу (посадовій особі), що видав виконавчий документ), які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення, зокрема місце роботи боржника - фізичної особи, місцезнаходження майна боржника, реквізити рахунків стягувача і боржника, номери їх засобів зв'язку та адреси електронної пошти.

У зв'язку з тим що виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим п.3 ч.1 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження», а саме: не зазначено дату народження боржника - фізичної особи - державним виконавцем винесено повідомлення про повернення виконавчого документу

Відповідно до Наказу від 05.08.2016 № 2432/5 Зареєстровано в Міністерства юстиції України 12 серпня 2016 р. за № 1126/29256 Про затвердження положення про автоматизовану систему виконавчого провадження. Розділі 2 реєстрація вхідної і вихідної кореспонденції вхідна кореспонденція, в тому числі виконавчі документи, приймаються й опрацьовуються відповідальною особою органу державної виконавчої служби (приватним виконавцем, помічником або відповідальною особою приватного виконавця) і реєструються у Системі в день її надходження, крім виконавчих документів, виданих у формі електронних документів, реєстрація яких здійснюється у Системі автоматично. У разі наявності технічних підстав, що унеможливлюють роботу Системи, реєстрація вхідної кореспонденції здійснюється невідкладно після відновлення функціонування Системи.

Під час реєстрації виконавчого документа до Системи вносяться такі відомості: дата надходження виконавчого документа; найменування органу державної виконавчої служби або прізвище, ім'я, по батькові приватного виконавця, до якого надійшов виконавчий документ; кореспондент, дата та номер заяви (супровідного листа) про відкриття виконавчого провадження (у разі якщо виконавчий документ надійшов без заяви (супровідного листа), робиться відповідна відмітка); назва виконавчого документа, дата й номер видачі; найменування органу, прізвище, ім'я, по батькові та посада посадової особи, що видав(ла) документ; прізвище, ім'я, по батькові (за наявності) для фізичної особи або повне найменування, ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань для юридичної особи - стягувача; прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), число, місяць, рік народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків) для фізичної особи або повне найменування, ідентифікаційний код в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань для юридичної особи - боржника.

У зв'язку з тим що у виконавчому документі відсутня дата народження боржника та не внесення таких даних в Автоматизовану систему виконавчого провадження, в подальшому технічно не можливо здійснити виконавчу дію, а саме: відкриття виконавчого провадження.

Відповідно до п.3 ч.3 статті 18 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець з метою захисту інтересів стягувача під час здійснення виконавчого провадження має право одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну, лише в тому випадку коли виконавче провадження відкрито та перебуває на виконанні.

Відповідно до ст.129-1 Конституції України, судові рішення є обов'язковими до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), як провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з частинами першою та другою статті 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження», виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; проводити перевірку виконання і юридичними особами незалежно від форми власності, фізичними особами, фізичними особами - підприємцями рішень стосовно працюючих у них боржників; з метою захисту інтересів стягувача і одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну.

Закон України «Про виконавче провадження» вказує щодо використання державним виконавцем зазначених повноважень під час здійснення виконавчого провадження, тому відсутність у виконавчому документі відомостей про дату народження боржника є підставою для повернення державним виконавцем виконавчого документу без прийняття до виконання.

Відповідно до ст. 447 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи. Отже, захисту підлягає не будь-яке право особи, а лише таке, яке являється порушеним, невизнаним або оспорюється.

Суд вважає, що повернення виконавчого документа через відсутність у виконавчому листі даних про особу є таким, що відповідає законодавству, не має ознаки формальності, оскільки у виконавця під час вирішення питання відкриття виконавчого провадження відсутні технічні можливості на здійснення останнього, а скаржник не проаналізував можливості виконавця до відкриття та під час вже відкритого виконавчого провадження.

Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення скарги.

При вирішенні даного питання суд також враховує, що у стягувача не було об'єктивних перешкод у зазначенні в заяві про відкриття виконавчого провадження дати народження боржника, адже ця дата не може буди йому невідома. Сторони перебували у шлюбі, тривалий час проживали разом, та стягувачу відомий ідентифікаційний номер боржника, який містить дату народження - ІНФОРМАЦІЯ_1 .

З огляду на вказане, відмова стягувачу у задоволенні скарги жодним чином не обмежує його у праві на звернення виконавчого документа до виконання, адже він має право повторно звернутися до державного виконавця із відповідною заявою із зазначенням дати народження боржника ОСОБА_3 - 13 лютого 1987 року, на підставі чого виконавче провадження підлягає відкриттю.

Про таку можливість державний виконавець неодноразово роз'яснював стягувачу, проте останній обрав саме судовий спосіб вирішення даного питання.

В свою чергу у діях державного виконавця суд не вбачає ознак надмірного формалізму, оскільки останній будучи зобов'язаним діяти виключно в межах своїх повноважень, не має юридичних підстав для з'ясування тих чи інших відомостей щодо особи боржника до відкриття виконавчого провадження.

Судова практика на необхідності застосування якої наполягає стягувач, на переконання суду в даному випадку є не релевантною, оскільки у відповідних рішеннях касаційного суду мова йде про ідентифікаційний номер боржника, відсутність якого не є перешкодою для використання Системи. Відсутність такого номеру дозволяє відкрити виконавче провадження з використанням автоматизованої системи із подальшим його встановленням, але вже в межах виконавчого провадження.

На підставі викладеного, керуючись наведеними положеннями цивільного законодавства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні скарги ОСОБА_1 на рішення/дії головного державного виконавця Великоолександрівського Великоолександрівського відділу державної виконавчої служби у Бериславському районі Херсонської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) Михайлова Артема Ігоровича - відмовити.

Роз'яснити ОСОБА_1 право повторно завернутися до Великоолександрівського відділу державної виконавчої служби у Бериславському районі Херсонської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) із заявою про примусове виконання судового наказу, зазначивши при цьому, крім іншого, дату народження боржника ОСОБА_4 - ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Ухвала суду може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Херсонського апеляційного суду.

Повний текст ухвали складений 04 червня 2024 року.

Суддя: О.О. Сікора