Постанова від 21.10.2010 по справі 2а-8551/10/1070

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2010 року 2а-8551/10/1070

Колегія суддів Київського окружного адміністративного суду у складі головуючого - судді Лисенко В.І., суддів Волкова А.С., Харченко С.В.,

при секретарі судового засідання Горбачі А.М.,

за участю:

представника позивача - Кударенка С.В.,

представника відповідача - Лелюшкіна В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Києво-Святошинської районної організації Всеукраїнського об'єднання «Свобода»

до Києво-Святошинської районної виборчої комісії Київської області

про визнання незаконною бездіяльності, скасування рішення та зобов'язання

вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

20 жовтня 2010 року о 21 год. 20 хв. до Київського окружного адміністративного суду звернулась Києво-Святошинська районна організація Всеукраїнського об'єднання «Свобода» з позовом до Києво-Святошинської районної виборчої комісії Київської області про визнання незаконною бездіяльності щодо неповідомлення суб'єкта подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій у межах Києво-Святошинського району Київської області про включення його кандидатур до складу дільничних виборчих комісійі невідкладно після прийняття рішення про утворення дільничних виборчих комісій, визнання незаконною бездіяльності відповідача щодо не оприлюднення рішення про утворення дільничних виборчих комісій в межах Києво-Святошинського району Київської області в строки і спосіб, передбачені законом, визнання незаконним та скасування рішення відповідача про утворення дільничних виборчих комісій у межах Києво-Святошинського району Київської області та зобов'язання відповідача повторно розглянути питання та прийняти рішення про утворення дільничних виборчих комісій у межах Києво-Святошинського району Київської області на найближчому засіданні, але не пізніш як через два дні після набрання рішення суду законної сили.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем прийнято рішення про затвердження кількісного та керівного складу і утворення виборчих комісій, відповідно до якого жоден з кандидатів позивача не був включений до складу дільничних виборчих комісій, утворених у межах Києво-Святошинського району Київської області. Окрім того, відповідач не оприлюднив рішення про формування дільничних комісій та не повідомив позивача про результати розгляду поданих ним кандидатур до складу дільничних виборчих комісій.

Представник відповідача позов не визнав, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначив, що Києво-Святошинська районна виборча комісія Київської області діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України.

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

10 жовтня 2010 року Києво-Святошинська районна організація Всеукраїнського об'єднання «Свобода» внесла до Києво-Святошинської районної виборчої комісії Київської області подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих дільниць, утворених у межах Києво-Святошинського району Київської області.

15 жовтня 2010 року на засіданні комісії відповідачем прийнято постанову № 18 про утворення дільничних виборчих комісій, у межах Києво-Святошинського району Київської області.

Як убачається з Протоколу засідання комісії від 15 жовтня 2010 року № 18, рішення про затвердження складу дільничних виборчих комісій приймалось більшістю голосів (12 осіб з 12 присутніх членів комісії), доказів висловлення окремих думок щодо прийнятого рішення та зауважень до протоколу з боку членів виборчої комісії суду не надано.

Вказане рішення відповідача на день судового розгляду не було опубліковано в засобах масової інформації.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу.

Основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі - депутати) та сільських, селищних, міських голів визначено Законом України від 10.07.2010 № 2487-VI «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (далі - Закон № 2487-VI).

Порядок формування дільничної виборчої комісії визначений у статті 23 Закону України від 10.07.2010 № 2487-VI.

Відповідно до частини четвертої статті 23 Закону № 2487-VI місцева організація партії, кандидати в депутати від якої зареєстровані у багатомандатному або одномандатному мажоритарному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів, вносять до відповідної територіальної виборчої комісії подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій (не більше однієї особи до складу кожної дільничної комісії). Подання підписується відповідно керівником місцевої організації партії та засвідчується печаткою відповідної місцевої організації партії або печаткою місцевої організації цієї політичної партії вищого рівня.

Зазначені подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій подаються за формою, встановленою Центральною виборчою комісією, не пізніш як за 20 днів до дня виборів (абзац третій частини четвертої статті 23 Закону № 2487-VI).

При утворенні дільничної виборчої комісії відповідна територіальна виборча комісія своїм рішенням визначає осіб, які підлягають включенню до складу відповідної дільничної виборчої комісії, з числа кандидатур, поданих суб'єктами подання. Особи включаються до складу дільничної виборчої комісії з урахуванням досвіду роботи осіб у виборчих комісіях, комісіях референдуму.

Згідно частини сьомої статті 23 Закону № 2487-VI територіальна виборча комісія, що утворила відповідну дільничну виборчу комісію, невідкладно повідомляє суб'єкта подання про включення поданої ним кандидатури до складу відповідної дільничної виборчої комісії.

Відповідно до абзацу другого частини сьомої статті 23 Закону № 2487-VI рішення про утворення дільничної виборчої комісії оприлюднюється територіальною виборчою комісією, що утворила дільничну виборчу комісію, з відомостями про її склад у місцевих засобах масової інформації або в інший спосіб, визначений цією територіальною виборчою комісією, не пізніше наступного дня з дня утворення дільничної виборчої комісії.

Таким чином, з аналізу вказаних норм Закону № 2487-VI вбачається, що відповідна територіальна виборча комісія зобов'язана повідомити про рішення щодо включення кандидатур, лише тих суб'єктів, кандидатури яких включено до складу дільничних виборчих комісій.

Як убачається з постанови про утворення дільничних виборчих комісій від 15.10.2010 № 18, розділом IV передбачено оприлюднення інформації про утворення дільничних виборчих комісій з відомостями про їх склад шляхом її розміщення у місцевих засобах масової інформації. та повідомлення суб'єктів подання щодо рішення про утворення дільничних виборчих комісій з відомостями про їх склад.

У судовому засіданні представник відповідача пояснив, що опублікування постанови від 15.10.2001 № 10 в газеті «Новий день» буде здійснено 22.10.2010, у зв'язку з тим, що вказана газета випускається лише один раз на тиждень. На підтвердження вказаної інформації представник відповідача надав суду докази про надсилання даної постанови до газети «Новий День», проте, наданий документ не містить дати, а тому як доказ судом не приймається.

Посилання відповідача на те, що ним було оприлюднено дану інформацію шляхом вивішення її на дошці оголошень судом не приймаються, оскільки Закон № 2487-VI визначає способи оприлюднення рішення про утворення дільничної виборчої комісії - публікація у місцевих засобах масової інформації.

Таким чином, судом встановлено, що мала місце бездіяльність з боку відповідача, що виявилась у порушенні ним встановленого частиною сьомою статті 23 Закону № 2487-VI строку оприлюднення рішення про утворення дільничної виборчої комісії.

Таким чином суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині визнання незаконною бездіяльності відповідача, що виявилась у неоприлюдненні рішення про утворення дільничних виборчих комісій, позов підлягає задоволенню.

Щодо позовних вимог про визнання незаконною бездіяльності щодо неповідомлення суб'єкта подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій у межах Києво-Святошинського району Київської області про включення його кандидатур до складу дільничних виборчих комісій у межах Києво-Святошинського району Київської області невідкладно після прийняття рішення про утворення дільничних виборчих комісій у межах Києво-Святошинського району Київської області, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною сьомою статті 23 Закону № 2487-VI територіальна виборча комісія, що утворила відповідну дільничну виборчу комісію, невідкладно повідомляє суб'єкта подання про включення поданої ним кандидатури до складу відповідної дільничної виборчої комісії.

Таким чином, з аналізу вказаних норм Закону № 2487-VI вбачається, що відповідна територіальна виборча комісія зобов'язана повідомити про рішення щодо включення кандидатур лише тих суб'єктів, кандидатури яких включено до складу дільничних виборчих комісій, отже позов в цій частині задоволенню не підлягає.

Згідно з вимогами частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також чи не призведе таке рішення до порушення прав виборців під час виборчого процесу.

Таким чином, встановивши під час розгляду справи порушення відповідачем частини сьомої статті 23 Закону № 2487-VI, що виявилась у не оприлюдненні інформації у визначений чинним законодавством спосіб, суд має ужити заходів для усунення такого становища, не порушуючи при цьому принцип розподілу влади і не втручаючись, при цьому, у дискреційні повноваження виборчої комісії.

Згідно з частиною першою статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України суд, установивши порушення законодавства про вибори чи референдум, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересів, а також порядок усунення наслідків цих порушень відповідно до закону або приймає інше передбачене законом рішення.

Частиною другою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Дії Києво-Святошинської районної виборчої комісії Київської області, що виявились у неоприлюдненні інформації у засобах масової інформації, є такими, що порушують права позивача та виборців, а тому з метою захисту прав позивача та інших суб'єктів виборчого процесу суд вважає за необхідне визнати такі дії протиправними та зобов'язати відповідача вжити заходи, спрямовані на оприлюднення рішення про утворення дільничних виборчих комісій в межах Києво-Святошинського району Київської області у місцевих засобах масової інформації.

Відносно вимог позивача щодо визнання незаконним та скасування рішення Києво-Святошинської районної виборчої комісії Київської області про утворення дільничних виборчих комісій у межах Києво-Святошинського району Київської області та зобов'язання відповідача повторно розглянути питання та прийняти рішення про утворення дільничних виборчих комісій у межах Києво-Святошинського району Київської області на найближчому засіданні, але не пізніш як через два дні після набрання рішення суду законної сили, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 23 Закону від 10.07.2010 № 2487-VI дільнична виборча комісія утворюється відповідною районною, міською (міста обласного, республіканського в Автономній Республіці Крим значення), районною у містах Києві та Севастополі територіальною виборчою комісією не пізніш як за 15 днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії за поданнями місцевих організацій партій, які висунули кандидатів у депутати в багатомандатних або одномандатних мажоритарних виборчих округах, поданнями кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, передбаченими частиною четвертою цієї статті.

При утворенні дільничної виборчої комісії відповідна територіальна виборча комісія своїм рішенням визначає осіб, які підлягають включенню до складу відповідної дільничної виборчої комісії, з числа кандидатур, поданих суб'єктами подання. Особи включаються до складу дільничної виборчої комісії з урахуванням досвіду роботи осіб у виборчих комісіях, комісіях референдуму.

Згідно частиною чотирнадцятою статті 27 Закону України № 2487-VI рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від присутніх членів комісії. Рішення виборчої комісії набирає чинності з моменту його прийняття.

Відповідно до частини сьомої статті 23 Закону територіальна виборча комісія, що утворила відповідну дільничну виборчу комісію, невідкладно повідомляє суб'єкта подання про включення поданої ним кандидатури до складу відповідної дільничної виборчої комісії. Рішення про утворення дільничної виборчої комісії оприлюднюється територіальною виборчою комісією, що утворила дільничну виборчу комісію, з відомостями про її склад у місцевих засобах масової інформації або в інший спосіб, визначений цією територіальною виборчою комісією, не пізніше наступного дня з дня утворення дільничної виборчої комісії.

Визначення складу дільничної виборчої комісії належить до дискреційних повноважень виборчої комісії, яка сформувала (утворила) відповідну дільничну виборчу комісію, тому ні суд ні суб'єкти виборчого процесу не наділені правом втручання у вирішення даного питання.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Зважаючи на вказаний конституційний припис, суд не може підміняти державний орган, приймаючи замість нього рішення, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень.

Отже, приймаючи рішення про включення тієї чи іншої особи до складу дільничної виборчої комісії відповідач діє як колегіальний орган, який приймає рішення більшістю голосів. Тому, втручання суду у дискреційні повноваження комісії суперечить вимогам частини другої статті 19 Конституції України.

Доводи представників позивача, щодо скасування постанови від 15.10.2010 № 18, у зв'язку з ненаданням її для ознайомлення суб'єктам подання не приймаються судом до уваги, оскільки такі дії не є підставою для скасування оскаржуваного рішення, бо не стосуються ані процедури прийняття спірної постанови, ані її змісту.

За таких обставин, виходячи з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову в частині визнання незаконним та скасування рішення відповідача про утворення дільничних виборчих комісій у межах Києво-Святошинського району Київської області, та зобов'язання відповідача повторно розглянути питання та прийняти рішення про утворення дільничних виборчих комісій у межах Києво-Святошинського району Київської області на найближчому засіданні, але не пізніш як через два дні після набрання рішення суду законної сили.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159 - 163, 167, 172, 177, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Києво-Святошинської районної виборчої комісії Київської області щодо не оприлюднення рішення про утворення дільничних виборчих комісій в межах Києво-Святошинського району Київської області в строки і спосіб, передбачені законом.

Зобов'язати Києво-Святошинську районну виборчу комісію Київської області вчинити дії, передбачені Законом України від 10.07.2010 № 2487-VI «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» щодо оприлюднення рішення про утворення дільничних виборчих комісій в межах Києво-Святошинського району Київської області у місцевих засобах масової інформації.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова відповідно до ч. 3 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.

Згідно з ч. 5 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня її проголошення.

Головуючий - суддя (підпис) Лисенко В.І.

Судді (підпис) Волков А.С.

(підпис) Харченко С.В.