Справа № 727/2987/24
Провадження № 2/727/870/24
29 травня 2024 року Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:
Головуючого - судді: Одовічен Я.В.
За участю секретаря: Гелка А.С.
позивача: ОСОБА_1
представника позивача: ОСОБА_2
представника відповідача: ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернівці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області про визнання права власності на рухоме майно, -
Позивач звернувся до суду із позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області про визнання права власності на рухоме майно.
Посилався на те, що у вересні 2023 року через застосунок ОЛХ він знайшов пропозицію щодо купівлі-продажу трактору у Тернопільській області за ціною 48000 гривень. Оскільки у майбутньому він планував обробляти землю, то трактор для нього є необхідними засобом.
01.10.2023 року позивач купив трактор ЮМ 36 КЛ (кузок № НОМЕР_1 ), про що було складено розписку та передано реєстраційний документ: свідоцво про реєстрацію технологічного НОМЕР_2 ДП від 21.04.2006 року. Також продавцем було повідомлено, що трактор знято з обліку від 29.05.2006 року.
Він звертався до Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області з приводу реєстрації вказаного транспортного засобу, проте відповідачем у реєстрації техніки було відмовлено, з огляду на відсутність документів, що підтверджують право власності на трактор.
Вказував на те, що придбав спірне майно: трактор на підставі домовленості (договору), про що видано розписку від 01.10.2023 року, і це майно було йому передано та доставлено до поточного місця проживання. Домовленість передбачала набуття права власності на трактор з моменту його передачі, а тому вважає, що він набув право власності на нього. Правомірність набуття права власності не заперечена.
Таким чином, оскільки ним було правомірно набуто право власності на спірне майно - трактор, проте відповідач це право не визнає, у зв'язку з чим позивач вимушений звернутися до суду з позовом.
На думку позивача, відсутність у нього правовстановлюючих документів на трактор зумовлює обставини невизнання його права власності на даний транспортний засіб уповноваженими реєстраційними органами (з огляду на передбачувану законну відмову у реєстрації трактора через неподання документа, що підтверджує право власності на нього). Дана обставина позбавляє позивача і можливості офіційно зареєструвати та відчужити свій трактор у встановленому законом порядку.
Просив визнати за ним, ОСОБА_1 , право власності на трактор марки ЮМ36 КЛ, 1980 року випуску, кузов № НОМЕР_1 , двигун № НОМЕР_3 , д.н НОМЕР_4 .
Ухвалою суду від 23.04.2024 року провадження у справі було відкрито за правилами загального позовного провадження.
Представником відповідача подано відзив на позов. У відзиві представник позов не визнав. Зазначив, що 14.03.2024 року до Управління надійшла заява ОСОБА_1 щодо реєстрації трактора марки ЮМ36 КЛ, 1980 року випуску, кузов № НОМЕР_1 , двигун № НОМЕР_3 , д.н НОМЕР_4 .
14.04.2024 року листом Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області було відмовлено у проведенні реєстраційних дій з тих підстав, що заявником не було подано документи в повному обсязі, а саме: не надано документів, що підтверджують право власності або правомірність використання машини.
На підставі цього відповідачем у зв'язку з відсутністю у позивача документів, що підтверджують право власності або правомірність використання машини, зареєструвати спірний транспортний засіб за ОСОБА_1 не є можливим за відсутністю законних підстав.
Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Позивач ОСОБА_1 у судовому засіданні позов підтримав, в обґрунтування посилався на викладені в ньому обставини, позов просив задовольнити.
Представник позивача також позовні вимоги підтримала. Просила позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав з підстав, викладених у поданому до суду відзиві.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши письмові докази у справі, суд доходить висновку про відмову в задоволенні позову з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи вимоги статті 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1)письмовими, речовими і електронними доказами; 2)висновками експертів; 3) показаннями свідків.
У відповідності до вимог ст. 79 ЦПК України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Згідно ст. 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Статтею 78 ЦПК України визначено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Спір між сторонами виник із приводу рухомого майна: трактора марки ЮМ36 КЛ, 1980 року випуску, кузов № НОМЕР_1 , двигун № НОМЕР_3 , д.н НОМЕР_4 .
Згідно ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Отже, стаття 15 ЦК України визначає об'єктом захисту порушене, невизнане або оспорюване право чи цивільний інтерес. Порушення права пов'язане з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково. При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликана поведінкою іншої особи.
Способи захисту цивільних прав та інтересів визначені частиною другою статті 16 ЦК України.
Як вбачається із дослідженої судом розписки, складеної 01.10.2023 року, ОСОБА_4 продав ОСОБА_1 трактор ЮМ 36 КЛ, кузов № НОМЕР_1 (а.с.10).
Відповідно до свідоцтва про реєтрацію технологічного транспортного засобу трактор марки ЮМ36 КЛ, 1980 року випуску, кузов № НОМЕР_1 , двигун № НОМЕР_3 , д.н НОМЕР_4 належав на праві власності трест « ОСОБА_5 » та був знятий з реєстрації 29.05.2006 року для реалізації (а.с.12-13).
Також, у матеріалах справи наявна відповідь Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області від 09.04.2024 року, якою відмовлено позивачу у реєстрації права власності на трактор у зв'язку з неподанням документів у повному обсязі.
Частиною 1 ст. 316 ЦК України визначено, що правом власності є право особи на річ (майно),яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Відповідно до вимог ст.317 ЦК України, власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна.
Згідно із вимогами ст.319 ЦК України, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. При здійсненні своїх прав та виконанні обов'язків власник зобов'язаний додержуватися моральних засад суспільства. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав. Держава не втручається у здійснення власником права власності.
Статтею 328 ЦК України чітко визначено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чи необґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом.
Відповідно до ч. 2 ст. 331 ЦК України, якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Статтею 34 Закону України "Про дорожній рух" встановлено, що усі механічні транспортні засоби підлягають відомчій реєстрації та обліку, порядок яких установлюється: для тракторів, самохідних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів незалежно від форм власності, що підлягають експлуатації на вулично - дорожній мережі загального користування -уповноваженим органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань аграрної політики.
Відповідно до Порядку відомчої реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 694 від 08.07.09 року, реєстрація тракторів повинна проводитись інспекцією державного технічного нагляду з видачею реєстраційних документів та державних номерних знаків, присвоєння ідентифікаційного номеру з метою забезпечення єдиного обліку транспортних засобів, контролю за відповідністю їх номерів, конструкцій та технічного стану діючим в Україні правилам, нормативам і стандартам.
Відповідно до п.4 Порядку відомчої реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.07.2009 року №694 (далі - Порядок реєстрації) машина реєструється протягом семи днів на підставі заяви власника або уповноваженої ним особи, яка подається державному інспектору у відповідному районі, у разі, коли документи, що додаються до заяви, подані у повному обсязі. Також передбачено перелік необхідних правовстановлюючих документів.
Згідно «Порядку відомчої реєстрації та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України» від 08.07.2009 року № 694 встановлено, що цей Порядок визначає процедуру відомчої реєстрації, перереєстрації, тимчасової реєстрації (далі-реєстрація) та зняття з обліку тракторів, самохідних шасі, самохідних сільськогосподарських, дорожньо-будівельних і меліоративних машин, сільськогосподарської техніки, інших механізмів (далі - машини), здійснення інших заходів, пов'язаних з реєстрацією та веденням обліку машин, та застосовується з урахуванням особливостей, визначенихЗаконом України"Про адміністративну процедуру".
Реєстрація та зняття з обліку машин проводяться територіальними органами Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі - територіальні органи Держпродспоживслужби).
До проведення реєстрації, тимчасової реєстрації (крім реєстрації, тимчасової реєстрації нових машин, які не були зареєстровані територіальними органами Держпродспоживслужби), перереєстрації, зняття з обліку (крім зняття з обліку машини у зв'язку з вибракуванням), оформлення акта про присвоєння ідентифікаційного номера машини та видачі власнику машини або іншій особі, яка використовує її на законних підставах (далі - власник), дублікатів реєстраційних документів або номерних знаків спеціалістами з проведення обстеження машини на відповідність її ідентифікаційних номерів і супровідних документів на предмет фальсифікації, які пройшли підготовку для провадження такого виду діяльності, проводиться дослідження таких машин.
Реєстрація та зняття з обліку машин здійснюються після отримання власником відповідного висновку спеціаліста з проведення обстеження машини на відповідність ідентифікаційних номерів і супровідних документів на предмет фальсифікації (далі - висновок спеціаліста) за встановленою Мінекономіки формою.
Реєстрація машин здійснюється після перевірки підрозділами територіальних органів Держпродспоживслужби наявності обтяжень машин за даними Державного реєстру обтяжень рухомого майна. Реєстрація машин, які перебувають у податковій заставі, заставі, під арештом або є предметом іншого обтяження, проводиться виключно за умови надання письмової згоди всіх виявлених обтяжувачів.
Відповідність машини, що переобладнана або самостійно складена, вимогам правил, нормативів і стандартів України щодо технічного стану, конструкції, безпеки дорожнього руху, безпеки праці та охорони навколишнього природного середовища підтверджується висновками суб'єктів господарювання, уповноважених проводити таку перевірку у порядку, визначеному законодавством.
Відповідно до ч.2 ст.328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється, або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до ст. ст. 638, 639 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлені законом.
У відповідності до правової позиції Верховного суду по справі №640/7052/16-ц від 15.02.2018р., правове регулювання відносин, пов'язаних з купівлею-продажем транспортних засобів, здійснюється на підставі положень ЦК України з урахуванням загальних положень про договір та спеціальних правил, закріплених у відповідних положеннях Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 року № 1388, які визначають певні особливості укладення, виконання та правові наслідки невиконання відповідних договорів.
Продаж транспортного засобу, що має ідентифікаційний номер, передбачає відповідне оформлення договору купівлі-продажу цього транспортного засобу, зняття його з обліку.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності суд доходить висновку, що позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає, оскільки позивачем не доведено факту того, що він є кінцевим та основним власником трактора та набув у власність цей транспортний засіб у спосіб, передбачений законом та з визначеною на час придбання процедурою.
Так, матеріали справи не містять доказів набуття спірного рухомого майна позивачем у правомірного власника, зокрема доказів того, що саме ОСОБА_4 придбав трактор ЮМ 36 КЛ, кузов № НОМЕР_1 у треста «Криворожжилстрой» суду надано не було.
Також суду не було надано відповідного висновку спеціаліста з проведення обстеження машини на відповідність ідентифікаційних номерів і супровідних документів на предмет фальсифікації, а отже не підтверджено, що трактор, що перебуває у володінні ОСОБА_1 є трактором марки ЮМ36 КЛ, 1980 року випуску, кузов № НОМЕР_1 , двигун № НОМЕР_3 , д.н НОМЕР_4 та належав на праві власності трест « ОСОБА_5 ».
Окрім того, відсутні будь-які дані щодо технічного стану трактора на даний час.
А тому придбання трактора без дотримання встановленої законом процедури його реєстрації, без проведення відповідних перевірок уповноваженими органами, без наявності даних щодо законного відчудження трактора не дає підстав для визнання за позивачем права власності на транспортний засіб у судовому порядку.
На підставі наведеного, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 317, 319, 328, 392, 657 ЦК України, ст.ст. 4, 5, 10, 18, 80, 89, 141, 259, 263-265, 273, 354 ЦПК України, суд,-
У задоволенні позову ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_5 ), який проживає в АДРЕСА_1 , до Головного управління Держпродспоживслужби в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ - 40416813), що розташоване в м.Чернівці вул.Сторожинецька,115, про визнання права власності на рухоме майно - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повний текст рішення суду буде складено 03.06.2024 року.
Суддя Одовічен Я.В.