про залишення позовної заяви без розгляду
13 жовтня 2010 року Справа № 2а-8255/10/1070
Суддя Київського окружного адміністративного суду Журавель В.О.., розглянувши
позовну заяву ОСОБА_1
До
про Броварської міської виборчої комісії Київської області
визнання протиправним та скасування рішення № 150 від 05.10.2010, зобов'язання вчинити певні дії,
12.10.2010 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Броварської міської виборчої комісії Київської області про визнання протиправним та скасування постанови Броварської міської виборчої комісії Київської області № 150 від 05.10.2010, якою позивачу відмовлено у реєстрації як кандидата в депутати до Броварської міської ради, та про зобов'язання відповідача зареєструвати кандидатом в депутати до Броварської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому округу № 20 по виборах в депутати Броварської міської ради.
Відповідно до частини другої статті 107 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд дійшов висновку, що даний позов підлягає залишенню без розгляду, виходячи з наступного.
Згідно з частиною першою статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій, зокрема, спеціальні строки звернення до суду з таким позовом, передбачені статтею 172 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, відповідно до частини шостої зазначеної статті, позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок (частина перша статті 103 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до приписів статті 179 Кодексу адміністративного судочинства України, днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду.
Зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів вбачається, що рішення, яке позивач просить визнати незаконним та скасувати, прийнято відповідачем 5 жовтня 2010 року, в той час як ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою лише 12 жовтня 2010 року о 18 год. 00 хв., тобто з порушенням визначеного статтею 172 Кодексу адміністративного судочинства України строку звернення до адміністративного суду з позовом про оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій.
Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює суд і учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.
Про необхідність перевірки судом вимог КАС України щодо строків звернення з адміністративним позовом, дослідження наявності саме поважних причин для їх поновлення зазначено й у п.п. 13-14 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 №2 «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ».
Оскільки усі етапи виборчого процесу, а також періоди їх проведення чітко регламентовані Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 10.07.2010 №2487-VI, то п'ятиденний строк визнано законодавцем достатнім для того, щоб особа, яка вважає, що її права, свободи чи інтереси порушено, визначилася, чи буде вона звертатися до суду із відповідним позовом.
Таким чином, цей позов поданий після закінчення перебігу строку, передбаченого ч.6 ст.172 КАС України, тобто з порушенням строку для звернення до адміністративного суду.
Згідно з статтею 179 КАС України днем подання позовної заяви є день її надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв, встановлені статтями 172-177 КАС України, не може бути поновлено. Позовні заяви, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
На підставі викладеного, керуючись статтями 99, 160, 165, 172, 179 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Броварської міської виборчої комісії Київської області визнання протиправним та скасування рішення № 150 від 05.10.2010, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без розгляду.
2. Копію ухвали про залишення позовної заяви без розгляду разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами надіслати позивачу.
3. Повідомити осіб, визначених частиною десятою статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України, про надходження позовної заяви та про ухвалене судом рішення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку відповідно до вимог частини п'ятої статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Журавель В.О.