Постанова від 21.10.2010 по справі 2а-8539/10/1070

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2010 року

м. Київ 16:33 Справа № 2а-8539/10/1070

Київський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя: Журавель В.О.,

судді: Лиска І.Г., Музиченко А.В.,

при секретарі судового засідання Горбуновій К.С.,

за участю:

представника позивачів: ОСОБА_1

представника відповідача: Мартинюк В.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Васильківської міської організації Політичної партії „УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка”, ОСОБА_2 до Васильківської міської виборчої комісії Київської області про визнання протиправною та скасування постанови Васильківської міської виборчої комісії Київської області від 18.10.2010 № 153, зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

20.10.2010 Васильківська міська організація Політичної партії „УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка”, ОСОБА_2 (далі - позивач) звернулися до суду з позовом до Васильківської міської виборчої комісії Київської області (далі - відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови Васильківської міської виборчої комісії Київської області від 18.10.2010 №153, якою позивачам відмовлено у реєстрації ОСОБА_2 як кандидата в депутати до Васильківської міської ради, та зобов'язання відповідача розглянути питання щодо реєстрації ОСОБА_2 кандидатом в депутати до Васильківської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому округу № 9 по виборах в депутати Васильківської міської ради за заявою Васильківської міської організації Політичної партії „УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка”.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувана постанова, на думку позивачів, прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права та не відповідає вимогам закону, висновки територіальної виборчої комісії відносно порушення позивачем законодавства про вибори депутатів та сільських, селищних, міських голів є помилковими та такими, що порушують засади виборчого процесу, а тому вказане рішення є протиправним і підлягає скасуванню.

Вказує, що на виконання вимог постанови Київського окружного адміністративного суду від 14.10.2010 в адміністративній справі №2а-8232/10/1070 відповідачем розглянуто питання щодо реєстрації ОСОБА_2 як кандидата в депутати до Васильківської міської ради, проте необґрунтовано зроблено висновок про відсутність у протоколі партійної організації стосовно висування ОСОБА_2 відомостей, передбачених ст. 38 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 10.07.2010 №2487-VI (далі - Закон України №2487-VI) та неможливість реєстрації ОСОБА_2 як кандидата в депутати до Васильківської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому округу № 9 по виборах в депутати Васильківської міської ради відповідно строків реєстрації, встановлених ст. 41 Закону України № 2487-VI, та постановою від 18.10.2010 № 153 повторно відмовлено позивачу у реєстрації його кандидатом в депутати до Васильківської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому округу № 9 по виборах в депутати Васильківської міської ради за заявою Васильківської міської організації Політичної Партії „УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка”.

У судовому засіданні представник позивачів підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд позов задовольнити.

Представник відповідача позов не визнав, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначив, що Васильківська міська виборча комісія Київської області діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, оскаржуване рішення про відмову в реєстрації ОСОБА_2 кандидатом в депутати до Васильківської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому округу № 9 по виборах в депутати Васильківської міської ради прийнято відповідачем правомірно, у зв'язку з чим позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, свідоцтва про реєстрацію структурного утворення політичної партії від 19.02.2010 №183, Васильківська міська організація Політичної партії „УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка” зареєстрована Васильківським міськрайонним управлінням юстиції Київської області як структурне утворення Політичної партії „УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка”.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 14.10.2010 в адміністративній справі №2а-8232/10/1070 позов Васильківської міської організації Політичної Партії „УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка”, ОСОБА_2 до Васильківської міської виборчої комісії Київської області про визнання протиправним та скасування постанови Васильківської міської виборчої комісії Київської області від 07.10.2010 № 94-8, зобов'язання вчинити певні дії задоволено у повному обсязі: визнано протиправною та скасовано постанову Васильківської міської виборчої комісії Київської області від 07.10.2010 № 94-8, якою ОСОБА_2 та Васильківській міській організації Політичної партії „УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка” відмовлено у реєстрації кандидатом в депутати до Васильківської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому округу № 9; зобов'язано Васильківську міську виборчу комісію Київської області розглянути питання в порядку і спосіб, передбачений чинним законодавством щодо реєстрації ОСОБА_2 кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому округу № 9 з виборів депутатів Васильківської міської ради Київської області.

На виконання вимог вищевказаної постанови відповідачем 18.10.2010 розглянуто питання щодо реєстрації ОСОБА_2 кандидатом у депутати за заявою Васильківської міської організації Політичної партії «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка».

За результатами розгляду відповідачем прийнято постанову Васильківської міської виборчої комісії Київської області від 18.10.2010 №153, якою позивачам відмовлено у реєстрації ОСОБА_2 як кандидата в депутати до Васильківської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому округу №9 по виборах в депутати Васильківської міської ради у зв'язку з відсутністю у протоколі партійної організації стосовно висування ОСОБА_2 кандидатом в депутати відомостей, передбачених ст. 38 Закону України № 2487-VI, та неможливістю реєстрації ОСОБА_2 як кандидата в депутати до Васильківської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому округу № 9 по виборах в депутати Васильківської міської ради відповідно строків реєстрації, встановлених ст. 41 Закону України № 2487-VI.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі - депутати) та сільських, селищних, міських голів регулюються Конституцією України, Законом України № 2487-VI та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.

Статтею 11 Закону України № 2487-VI передбачено, що виборчий процес - це здійснення суб'єктами, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.

Одним з етапів виборчого процесу є, зокрема, висування та реєстрація кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону України № 2487-VI право висування кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови належить громадянам України, які мають право голосу. Це право реалізується громадянами України через республіканські в Автономній Республіці Крим, обласні, районні, міські, районні у містах організації політичних партій (далі - місцеві організації партій) або шляхом самовисування відповідно до цього Закону.

Згідно з частиною першою статті 36 зазначеного Закону висування кандидатів у депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови місцевою організацією партії відбувається на підставі цього Закону, статуту політичної партії.

Місцева організація партії може висунути особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина (частина друга статті 36 Закону України № 2487-VI).

Відповідні умови реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі передбачено статтею 38 Закону України № 2487-VI.

Так, згідно з частиною першою вказаної статті, відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого місцевою організацією партії в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, за умови пред'явлення ним документа, передбаченого частиною другою статті 3 цього Закону, та отримання комісією таких документів: 1) заяви про реєстрацію кандидата в депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня; 2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії; 3) витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидата в депутати. Витяг з протоколу повинен бути підписаний керівником місцевої організації партії та засвідчений печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня; 4) заяви особи про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії та заяви про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах; 5) автобіографії кандидата в депутати, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний телефон, відомості про наявність чи відсутність судимості; 6) декларації про майно і доходи кожного кандидата в депутати за останній рік, термін звітності щодо якого минув, за формою, затвердженою Міністерством фінансів України; 7) чотири фотографії кандидата у депутати розміром 4 x 6 сантиметрів.

Згідно з частиною четвертою статті 41 Закону України № 2487-VI т ериторіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня виборів приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації. Після спливу цього строку прийняття таких рішень не допускається.

Пунктом 2 частини першої статті 44 зазначеного Закону встановлено, що територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови у разі відсутності передбачених цим Законом відомостей у документах, зазначених відповідно у статтях 37-39 цього Закону, або невідповідного оформлення таких документів.

Згідно з частиною 6 статті 41 Закону України № 2487-VI відмова в реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі з підстав невідповідного оформлення поданих місцевою організацією партії документів, передбачених частиною першою статті 38 цього Закону, не виключає повторного подання кандидатом заяви про реєстрацію. Така заява з виправленими відповідно до вимог цього Закону документами повинна бути подана до територіальної виборчої комісії не пізніш як за 23 дні до дня виборів. Остаточне рішення про реєстрацію кандидатів у депутати територіальна виборча комісія приймає не пізніш як за 22 дні до дня виборів.

Оскільки Васильківською міською виборчою комісією Київської області при прийнятті рішення про відмову в реєстрації ОСОБА_2 як кандидата в депутати Васильківської міської ради, встановлено порушення позивачем положень статті 38 Закону України № 2487-VI, судом з метою забезпечення всебічного та об'єктивного вирішення справи витребувано у відповідача усі документи, подані для реєстрації ОСОБА_2 кандидатом в депутати, у т.ч. витяг з протоколу зборів (конференції) місцевої партійної організації стосовно висування ОСОБА_2 кандидатом в депутати до Васильківської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому округу № 9 по виборах в депутати Васильківської міської ради.

Проте, у судовому засіданні представником відповідача зазначеного документа надано не було. У своєму поясненні представник відповідача не зміг підтвердити наявність невідповідностей у поданому позивачем витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої партійної організації стосовно висування ОСОБА_2 кандидатом в депутати, та не спростував твердження позивача про відсутність таких порушень.

В силу положень статті 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Як вже зазначалось судом, відповідач жодних доказів на підтвердження правомірності прийнятого рішення, у тому числі й на вимогу, викладену в ухвалі суду від 20.10.2010, суду не надав. Таким чином, висновки виборчої комісії щодо невідповідного оформлення документів, передбачених статтями 37-39 Закону № 2487-VI, є необгрунтованими, а прийняте рішення підлягає скасуванню.

Відповідно до частини третьої статті 19 Закону України № 2487-VI, виборчі комісії формуються (утворюються) і зобов'язані діяти відповідно до Конституції України, цього та інших законів України.

Пунктом першим частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже за таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи те, що відповідач при прийнятті оскаржуваного рішення діяв всупереч вимог закону, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає, що Васильківська міська виборча комісія вчинила порушення приписів Закону № 2487-VI при розгляді документів Васильківської міської організації Політичної партії „УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка”, ОСОБА_2, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Позивачем за подання позовної заяви сплачено судовий збір, доказів понесення ним інших судових витрат суду не надано, тому підстави для присудження на його користь судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 69, 70, 71, 158-163, 167, 172, 177, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Васильківської міської виборчої комісії Київської області від 18.10.2010 №153, якою ОСОБА_2 та Васильківській міській організації Політичної партії „УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка” відмовлено у реєстрації ОСОБА_2 кандидатом в депутати до Васильківської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому округу №9.

Зобов'язати Васильківську міську виборчу комісію Київської області розглянути питання в порядку і спосіб, передбачений чинним законодавством, щодо реєстрації ОСОБА_2 кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому округу № 9 з виборів депутатів Васильківської міської ради Київської області.

Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 КАС України, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення.

Головуючий суддя Журавель В.О.

Судді Лиска І.Г.

Музиченко А.В.