15 жовтня 2010 року
м. Київ 15:14 Справа № 2а-8341/10/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя: Журавель В.О.,
судді: Музиченко А.В., Брагіна О.Є.,
при секретарі судового засідання Горбуновій К.С.,
за участю:
представник позивача: Журавель М.В.,
представник відповідача: не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві адміністративну справу за позовом Ржищівської міської партійної організації «Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» до Ржищівської міської виборчої комісії Київської області по виборам депутатів Ржищівської міської ради про скасування рішення Ржищівської міської виборчої комісії від 08.10.2010 № 20, зобов'язання вчинити певні дії,
13.10.2010 до Київського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Ржищівської міської партійної організації «Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» до Ржищівської міської виборчої комісії Київської області про визнання дій Ржищівської міської виборчої комісії щодо відмови Ржищівській міській партійній організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» в реєстрації виборчого списку кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі Ржищівської міської ради Київської області протиправною, скасування постанови Ржищівської міської виборчої комісії №20 від 08.10.2010 та зобов'язання Ржищівської міської виборчої комісії провести реєстрацію виборчого списку кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі Ржищівської міської ради Київської області від Ржищівської міської партійної організації «Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина».
У обґрунтування своїх вимог вказує, що 06.10.2010 Ржищівською міською партійною організацією «Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» (далі - позивач) надано до Ржищівської міської виборчої комісії Київської області (далі - відповідач) документи для реєстрації кандидатів у депутати, внесених до виборчого списку позивача у багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Ржищівської міської ради Київської області 31.10.2010. На підтвердження цього, відповідно до ч. 5 ст.40 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (далі - Закон про місцеві вибори) представнику позивача було видано відповідну довідку.
Зазначає, що 08.10.2010 на засіданні відповідачем прийнято постанову «Про відмову у реєстрації кандидатів у депутати, включених до виборчого списку Ржищівської міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» № 20 від 08.10.2010. Причина відмови - недоліки документів, доданих до заяви про реєстрацію, щодо їх змісту, що є порушенням Закону про місцеві вибори.
Стверджує, що виявлені відповідачем недоліки щодо змісту документів, наданих до заяви позивача про реєстрацію виборчого списку в багатомандатному виборчому окрузі по виборах Ржищівської міської ради не можуть вважатися такими, що порушують норми Закону про місцеві вибори, а відтак, рішення Відповідача, викладене у формі Постанови № 20 не є обґрунтованим і законним та підлягає скасуванню.
У судовому засіданні представник позивача підтвердив обставини, викладені у позовній заяві, позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Відповідач, який про час, місце розгляду справи повідомлений належним чином, до суду не прибув, надав письмовий відзив, у якому заперечував проти позову і просив відхилити позовні вимоги повністю з підстав, викладених у письмовому відзиві. Вказував, що оскаржувана постанова прийнята комісією в межах повноважень і у спосіб, передбачений законом.
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали даної адміністративної справи, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову слід відмовити, виходячи з наступного .
Основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі - депутати) та сільських, селищних, міських голів визначено Законом про місцеві вибори.
Як вбачається з матеріалів справи, 06.10.2010 Ржищівською міською партійною організацією «Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» надано до Ржищівської міської виборчої комісії Київської області документи для реєстрації кандидатів у депутати внесених до виборчого списку позивача у багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Ржищівської міської ради Київської області 31 жовтня 2010 року. На підтвердження цього відповідно до ч. 5 ст. 40 Закону України про місцеві вибори представнику позивача було видано відповідну довідку.
Право висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, в тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради реалізується виборцями у відповідних багатомандатних, одномандатних мажоритарних виборчих округах через місцеві організації партій у порядку, передбаченому цим Законом про місцеві вибори.
Згідно із ст. 37 Закону про місцеві вибори відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, у тому числі міст Києва та Севастополя, районних у місті рад, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання таких документів:
1) заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня;
2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії;
3) витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії. Витяг з протоколу повинен бути підписаний керівником місцевої організації партії та засвідчений печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня;
4) виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією не пізніш як за 48 днів до дня виборів, підписаного керівником місцевої організації партії та засвідченого печаткою місцевої організації партії або організації політичної партії вищого рівня;
5) заяв осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;
6) автобіографій осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, що обов'язково повинні містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний телефон, відомості про наявність чи відсутність судимості;
7) декларації про майно і доходи кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати від відповідної місцевої організації партії, за останній рік, термін звітності щодо якого минув, за формою, затвердженою Міністерством фінансів України;
8) по чотири фотографії осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, розміром 4 x 6 сантиметрів.
До зазначених у цій частині документів додаються копії документів, передбачених частиною другою статті 3 цього Закону, кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати відповідної місцевої організації партії.
08.10.2010 на засіданні комісії у строк, визначений ч. 9 ст. 40 Закону про місцеві вибори, відповідачем прийнято постанову №20 від 08.10.2010 «Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Ржищівської міської ради Київської області, включених до списку кандидатів у депутати Ржищівської міської партійної організації «Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина».
Вказане рішення мотивоване тим, що при вивченні документів наданих до заяви про реєстрацію по кожному кандидату, були виявлені наступні недоліки щодо їх змісту, що є порушенням ст.37 Закону України про місцеві вибори, а саме:
1. У виборчому списку кандидатів у депутати від Ржищівської міської партійної організації «Всеукраїнського обєднання «Батьківщина», зазначено, що даний список є додатком до постанови Центральної виборчої комісії від 26.08.2010 № 38;
2. У виборчому списку невірно зазначена назва міської ради: замість «Ржищівська міська рада» вказано «Ржищівська міська рада народних депутатів»;
3. У заяві партії на реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі не вірно вказано назву виборчої комісії: замість «Ржищівська міська виборча комісія Київської області» вказано «Ржищівська міська виборча комісія»;
4. Юридична адреса Ржищівської міської партійної організації «Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» - вул. Леніна, 15 не відповідає дійсності.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення позивача та представників сторін, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, свідоцтва про реєстрацію структурного утворення політичної партії від 26 грудня 2000 року № 8, Ржищівська міська партійна організація «Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» зареєстрована Ржищівським міським управлінням юстиції Київської області як структурне утворення Політичної партії Ржищівська міська партійна організація «Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» за адресою: вул. Леніна, 15, м. Ржищів, Київська область, 09230.
Оглядом Виборчого списку установлено, що у ньому дійсно зазначено невірну назву міської ради, а саме: замість «Ржищівська міська рада» вказано «Ржищівська міська рада народних депутатів».
Оглядом заяви партії на реєстрацію кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, установлено, що у ній дійсно вказано неповну назву виборчої комісії - Ржищівська міська виборча комісія, замість Ржищівська міська виборча комісія Київської області.
Зазначені недоліки у судовому засіданні визнав позивач, зазначивши, що вони є технічними помилками, а тому на його думку вони не є істотними в розумінні Закону про місцеві вибори.
Що стосується зазначення у виборчому списку кандидатів у депутати від Ржищівської міської партійної організації «Всеукраїнського обєднання «Батьківщина» про те, цей список є додатком до постанови Центральної виборчої комісії від 26.08.2010 № 38, то позивач стверджує, що така форма списку визначена зразком, який є додатком до вказаної Постанови ЦВК і з цих причин не визнав наведеного порушення.
Суд визнає ці пояснення позивача обґрунтованими і вважає, що зазначення на бланку виборчого списку, що він виготовлений за зразком, визначеним як додаток до вказаної Постанови ЦВК, не може бути визнано істотним порушенням вимог Закону про місцеві вибори, а тому не є окремою підставою для скасування постанови.
Твердження відповідача про те, що юридична адреса Ржищівської міської партійної організації «Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» - вул. Леніна, 15 не відповідає дійсності, оскільки відповідачем отримано лист, з якого вбачається, що за вказаною адресою рахується багатоквартирний будинок, а адмінприміщення не існує, суд до уваги не бере, оскільки в свідоцтві про реєстрацію структурного утворення політичної партії від 26 грудня 2000 року № 8 Ржищівська міська партійна організація «Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» зареєстрована Ржищівським міським управлінням юстиції Київської області як структурне утворення Політичної партії Ржищівська міська партійна організація «Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» саме за адресою: вул. Леніна, 15, м. Ржищів, Київська область, 09230.
З огляду на це суд дійшов висновку, що юридична адреса відповідача вказана правильно, на підставі Свідоцтва від 26 грудня 2000 року № 8 і не створює невизначеності для комісії.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 44 Закону про місцеві вибори територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови в разі відсутності, передбачених цим Законом відомостей у документах, зазначених відповідно у статтях 37-39 цього Закону, або невідповідного оформлення таких документів.
Отже, судом встановлено, що твердження відповідача про наявність 4 невідповідностей у поданих документах підтвердилося стосовно лише 2 документів, а стосовно 2 документів спростовано.
Відповідно до частини третьої статті 19 Закону про місцеві вибори, виборчі комісії формуються (утворюються) і зобов'язані діяти відповідно до Конституції України, цього та інших законів України.
Таким чином, Ржищівська міська виборча комісія, виявивши порушення позивачем приписів законодавства України про вибори депутатів та сільських, селищних, міських голів, що полягало у наданні документів, які не відповідають встановленим вимогам, правомірно відмовила позивачу у реєстрації його кандидатів в депутати.
Той факт, що окремі висновки виборчої комісії щодо 2 невідповідностей в окремих документах, зазначених у списку, спростовано у ході судового розгляду справи, не дає підстав для скасування судом оскаржуваної постанови, оскільки невідповідність у 2 документах підтверджено.
З огляду на те, що судом підтверджено наявність підстав для відмови у реєстрації кандидатів у депутати - невідповідність 2 документів встановленим вимогам і відсутність у них необхідних відомостей, то спростування окремих висновків відповідача не впливає на законність оскаржуваної постанови в цілому.
За таких обставин суд вважає, що відповідачем оскаржуване рішення прийнято правомірно, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача провести реєстрацію виборчого списку кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі Ржищівської міської ради Київської області від Ржищівської міської партійної організації «Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина», то вона є похідною від вимог про скасування постанови № 20 від 08.10.2010, а тому відмова у задоволення первинних вимог є підставою для відмови у задоволенні і похідних від них вимог.
Відповідно до частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а доказів понесення ним інших витрат, пов'язаних з розглядом справи суду не надано, судові витрати стягненню з позивача не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159 - 163, 167, 172, 177 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 КАС України, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення.
Головуючий суддя Журавель В.О.
Судді Музиченко А.В.
Брагіна О.Є.