Постанова від 14.10.2010 по справі 2а-8278/10/1070

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 жовтня 2010 року 2а-8278/10/1070

Колегія суддів Київського окружного адміністративного суду у складі головуючого - судді Волкова А.С., суддів Лисенко В.І., Харченко С.В.,

при секретарі судового засідання Кожем'яко М.Д.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Мартинюка В.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Васильківської міської виборчої комісії Київської області

про визнання протиправною та скасування постанови виборчої комісії, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

12 жовтня 2010 року о 21 год. 40 хв. до Київського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з позовом до Васильківської міської виборчої комісії Київської області про визнання про визнання протиправною і скасування постанови Васильківської міської виборчої комісії Київської області від 07.10.2010 № 87-3, згідно з якою позивачу відмовлено в реєстрації його кандидатом у депутати в мажоритарному виборчому окрузі № 2 по виборах в депутати Васильківської міської ради Київської області від Васильківської міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина», та про зобов'язання відповідача зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом в депутати у депутати в мажоритарному виборчому окрузі № 2 по виборах в депутати Васильківської міської ради Київської області від Васильківської міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина».

Крім того, позивач просить суд встановити строк в один день для виконання рішення суду з моменту набрання судовим рішенням законної сили та зобов'язати відповідача подати до суду звіт про виконання судового рішення.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він подав до відповідача заяву для реєстрації кандидатом в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 2 по виборах в депутати Васильківської міської ради Київської області від Васильківської міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина», до якої додав належним чином оформлені документи. Проте, відповідач, на думку позивача, безпідставно відмовив в реєстрації його кандидатом в депутати, чим порушив його право щодо участі у виборчому процесі. У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.

Відповідач позову не визнав. У судовому засіданні його представник проти позову заперечував, обґрунтовуючи заперечення тим, що рішення про відмову в реєстрації позивача кандидатом в депутати прийнято виборчою комісією правомірно, у межах повноважень і у спосіб, визначений законом, оскільки для реєстрації позивач подав документи, що не відповідають вимогам, встановленим законом. Просив суд у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково з таких підстав.

6 жовтня 2010 року ОСОБА_1 подав до Васильківської міської виборчої комісії Київської області документи для реєстрації кандидатом в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 2 по виборах в депутати Васильківської міської ради Київської області від Васильківської міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина».

7 жовтня 2010 року відповідачем прийнято постанову від 07.10.2010 № 87-3, згідно з якою позивачу відмовлено в реєстрації його кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 2 по виборах в депутати Васильківської міської ради Київської області від Васильківської міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» з підстав, передбачених пунктом 2 частини першої статті 44 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», тобто, у зв'язку з відсутністю передбачених цим Законом відомостей у документах, зазначених відповідно у статтях 37 - 39 цього Закону, або невідповідного оформлення таких документів, а саме:

заява про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі від Васильківської міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» не відповідає формі, встановленій Центральною виборчою комісією;

заява про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі від ОСОБА_1 не відповідає формі, встановленій Центральною виборчою комісією;

в пакеті документів надано витяг із протоколу конференції Васильківської міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання» Батьківщина», в той час, як у свідоцтві про реєстрацію структурного утворення політичної партії зазначено керівний орган «Загальні збори, бюро»;

у декларації про майно та доходи кандидата ОСОБА_1 розділ ІV заповнено на невідповідну дату.

Не погоджуючись з рішенням, прийнятим відповідачем, позивач оскаржив його до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі - депутати) та сільських, селищних, міських голів визначено Законом України від 10.07.2010 № 2487-VI «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (далі - Закон № 2487-VI).

Право висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, в тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради реалізується виборцями у відповідних багатомандатних, одномандатних мажоритарних виборчих округах через місцеві організації партій у порядку, передбаченому цим Законом (ч. 2 ст. 35 Закону № 2487-VI).

Згідно із статтею 38 Закону № 2487-VI відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого місцевою організацією партії в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, за умови пред'явлення ним документа, який посвідчує особу, підтверджує громадянство та засвідчує місце проживання виборця на місцевих виборах, та отримання комісією таких документів:

1) заяви про реєстрацію кандидата в депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня;

2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії;

3) витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидата в депутати. Витяг з протоколу повинен бути підписаний керівником місцевої організації партії та засвідчений печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня;

4) заяви особи про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії та заяви про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;

5) автобіографії кандидата в депутати, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний телефон, відомості про наявність чи відсутність судимості;

6) декларації про майно і доходи кожного кандидата в депутати за останній рік, термін звітності щодо якого минув, за формою, затвердженою Міністерством фінансів України;

7) фотографій кандидата в депутати за розмірами 4 х 6 сантиметрів і 9 х 12 сантиметрів та у кількості відповідно 4 і 2 штуки.

У витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії, передбаченому пунктом 3 частини першої цієї статті, зазначаються: дата їх проведення, порядок денний, відомості про особу, висунуту кандидатом у депутати: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, громадянство, партійність, посада, місце роботи (заняття) і адреса місця проживання, а також підсумки голосування на зборах (конференціях) щодо такого кандидата.

Відповідно до статті 41 Закону № 2487-VI кандидати у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону. Прийом документів здійснюється головою, заступником голови, секретарем або іншим визначеним комісією членом виборчої комісії. Особі, яка подала до відповідної територіальної виборчої комісії зазначені у частинах першій, третій статті 38 цього Закону документи, видається довідка із зазначенням дати і часу прийняття документів та переліку прийнятих документів. Територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня виборів приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 44 Закону № 2487-VI територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови в разі відсутності передбачених цим Законом відомостей у документах, зазначених відповідно у статтях 37 - 39 цього Закону, або невідповідного оформлення таких документів.

Таким чином, з аналізу вказаних вище норм вбачається, що у статтях 37 - 39 Закону № 2487-VI встановлено вичерпний перелік документів та певних обов'язкових формальних вимог до цих документів, на підставі яких виборчою комісією вирішується питання про реєстрацію кандидатів у депутати. Недотримання заявником цих вимог є підставою для відмови в реєстрації його кандидатом в депутати.

Вирішуючи питання про те, чи слід вважати членство у партії громадською роботою, суд зазначає, що у пункті 5 частини першої статті 37 Закону № 2487-VI серед інших відомостей про особу, що мають зазначатися в автобіографії, громадська робота зазначена через кому, окремо від партійності. Це означає, що ці поняття не є тотожними. Членство у партії означає належність особи до певної групи громадян, які притримуються певних політичних поглядів, визначених статутом партії, а під громадською роботою слід вважати не звичайне членство у партії, а виконання роботи, яка є суспільно-корисною.

Щодо декларації про майно і доходи кандидата в депутати кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови за останній рік, термін звітності щодо якого минув, то згідно із статтею 43 Закону № 2487-VI вона заповнюється кандидатом власноручно за формою, встановленою Міністерством фінансів України. При цьому, помилки і неточності, виявлені в декларації, не є підставою для відмови в реєстрації чи скасування реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови та підлягають виправленню.

Відповідно до частини п'ятнадцятої статті 27 Закону № 2487-VI рішення виборчої комісії з розглянутого питання повинно містити: найменування комісії, найменування рішення, дату та місце його прийняття і порядковий номер, мотивувальну частину з посиланням на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії, посилання на положення нормативно-правових актів або рішення (положення рішень) Центральної виборчої комісії чи територіальної виборчої комісії або судові рішення, якими керувалася комісія при прийнятті рішення, резолютивну частину.

В силу положень статті 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відносно недоліків у документах позивача, які стали підставою для відмови в реєстрації його кандидатом у депутати, суд, оглянувши і дослідивши оригінали документів, що подавались позивачем до виборчої комісії, встановив наступне і дійшов таких висновків.

Вказуючи в постанові про невідповідність заяви про реєстрацію позивача кандидатом у депутати від Васильківської міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина», а також заяви самого ОСОБА_1 формі, встановленій Центральною виборчою комісією, відповідач не послався на жодне рішення (положення рішень) Центральної виборчої комісії, а також не зазначив у чому саме виявилась невідповідність вказаних заяв. Таким чином, у цій частині висновки відповідача є незаконними.

Відмова у реєстрації позивача в якості кандидата з підстав формальної невідповідності назви вищого керівного органу структурного утворення партійної організації, що зазначене у свідоцтві про реєстрацію структурного утворення Васильківської міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина», а саме - «загальні збори, бюро», назві вищого керівного органу партійного утворення, що вказаний у протоколі, а саме - «конференція», є безпідставною, адже згідно з пунктом 4.4 Статуту Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» вищими керівними органами первинних територіальних партійних організацій є конференції або загальні збори. За таких обставин, у цій частині висновки відповідача є безпідставними і неправомірними.

Відмова у реєстрації позивача з тих мотивів, що в розділі ІV декларації про майно та доходи кандидата ОСОБА_1 вказано дату «станом на 01.01.2009» замість «станом 01.01.2010», є незаконною, адже дана помилка чи неточність в силу частини третьої статті 43 Закону № 2487-VI не є підставою для відмови в реєстрації чи скасування реєстрації кандидата в депутати. Отже, у цій частині постанова відповідача також є незаконною.

За наведених обставин висновки виборчої комісії щодо невідповідного оформлення документів, передбачених статтями 37-39 Закону № 2487-VI є безпідставними, а прийняте рішення підлягає скасуванню.

Вирішуючи питання про способи захисту порушеного права суд виходить з такого.

Статтею 6 Конституції України визначено, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Функцією судів, що визначена статтею 124 Конституції України, є здійснення правосуддя.

Відповідно до Закону № 2487-VI виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів, ніхто не має права втручатися в діяльність виборчої комісії.

Дотримуючись принців законності, поділу влади, а також компетенції, визначеної Конституцією та законами України, суд не має права перебирати на себе повноваження виборчої комісії у вирішенні питання про реєстрацію кандидатів у депутати місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.

Таким чином, вимоги позивача про зобов'язання відповідача зареєструвати позивача кандидатом у депутати задоволенню не підлягають.

Вимоги позивача про встановлення строку, порядку і способу виконання судового рішення, а також надання звіту про його виконання також задоволенню не підлягають, адже виборчий процес регулюється виключно законом і суд не вправі судовим рішенням впливати на процедуру його реалізації.

Щодо надання звіту про виконання даного рішення, в силу частини першої статті 267 Кодексу адміністративного судочинства України це є правом суду, що застосовується з метою забезпечення контролю за виконанням судового рішення, і не пов'язується із захистом прав позивача. Таким чином, дані вимоги також задоволенню не підлягають.

За таких обставин позов підлягає задоволенню частково.

Згідно з частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Позивач не надав суду доказів сплати судового збору чи понесення яких-небудь судових витрат. Таким чином, судові витрати стягненню з державного бюджету на користь позивача не підлягають.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159 - 163, 167, 172, 177, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною і скасувати постанову Васильківської міської виборчої комісії Київської області від 07.10.2010 № 87-3, згідно з якою ОСОБА_1 відмовлено в реєстрації його кандидатом у депутати в мажоритарному виборчому окрузі № 2 по виборах в депутати Васильківської міської ради Київської області від Васильківської міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина».

Зобов'язати Васильківську міську виборчу комісію Київської області розглянути питання про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом у депутати в мажоритарному виборчому окрузі № 2 по виборах в депутати Васильківської міської ради Київської області від Васильківської міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина».

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова відповідно до ч. 3 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.

Згідно з ч. 5 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня її проголошення.

Головуючий - суддя Волков А.С.

Судді Лисенко В.І.

Харченко С.В.