Постанова від 11.10.2010 по справі 2а-8046/10/1070

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2010 року 2а-8046/10/1070

Колегія суддів Київського окружного адміністративного суду у складі головуючого - судді Волкова А.С., суддів Брагіної Є.О., Журавля В.О.,

при секретарі судового засідання Кожем'яко М.Д.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Мартинюка В.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Васильківської міської виборчої комісії Київської області

про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

9 жовтня 2010 року о 19 год. 28 хв. до Київського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з позовом до Васильківської міської виборчої комісії Київської області про визнання протиправною і скасування постанови Васильківської міської виборчої комісії Київської області від 07.10.2010 № 94-1 «Про відмову у реєстрації кандидата в депутати в одномандатному мажоритарному окрузі № 9 від Васильківської міської партійної організації Політичної партії «Сила і Честь» ОСОБА_1, визнання факту прийняття вказаної постанови грубим порушенням Конституції України та Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», зобов'язання відповідача розглянути повторно заяву ОСОБА_1 і зареєструвати його кандидатом в депутати в одномандатному мажоритарному окрузі № 9 від Васильківської міської партійної організації Політичної партії «Сила і Честь». Позивач також просив суд встановити строк в один день для виконання рішення суду з моменту набрання судовим рішенням законної сили та зобов'язати відповідача подати до суду звіт про виконання судового рішення.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він подав до відповідача заяву для реєстрації кандидатом в депутати в одномандатному мажоритарному окрузі № 9 від Васильківської міської партійної організації Політичної партії «Сила і Честь», до якої додав належним чином оформлені документи. Проте, відповідач, на думку позивача, безпідставно відмовив в реєстрації його кандидатом в депутати, чим порушив його право щодо участі у виборчому процесі. У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.

Відповідач позову не визнав. У судовому засіданні його представник проти позову заперечував, обґрунтовуючи заперечення тим, що рішення про відмову в реєстрації позивача кандидатом в депутати прийнято виборчою комісією правомірно, у межах повноважень і у спосіб, визначений законом, оскільки для реєстрації позивач подав документи, що не відповідають вимогам, встановленим законом, просив суд у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

5 жовтня 2010 року ОСОБА_1 подав до Васильківської міської виборчої комісії Київської області документи для реєстрації кандидатом в депутати в одномандатному мажоритарному окрузі № 9 від Васильківської міської партійної організації Політичної партії «Сила і Честь».

7 жовтня 2010 року відповідачем прийнято постанову від 07.10.2010 № 94-1, згідно з якою позивачу відмовлено в реєстрації його кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному окрузі № 9 від Васильківської міської партійної організації Політичної партії «Сила і Честь» з підстав, передбачених пунктом 2 частини першої статті 44 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», тобто, у зв'язку з відсутністю передбачених цим Законом відомостей у документах, зазначених відповідно у статтях 37 - 39 цього Закону, або невідповідного оформлення таких документів, а саме:

в автобіографії позивача не вказано освітньо-кваліфікаційний рівень, місце роботи, що вказане у декларації не показане в автобіографії;

у заяві не вказано повної назви партії.

Не погоджуючись з рішенням, прийнятим відповідачем, позивач оскаржив його до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі - депутати) та сільських, селищних, міських голів визначено Законом України від 10.07.2010 № 2487-VI «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (далі - Закон № 2487-VI).

Право висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, в тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради реалізується виборцями у відповідних багатомандатних, одномандатних мажоритарних виборчих округах через місцеві організації партій у порядку, передбаченому цим Законом (ч. 2 ст. 35 Закону № 2487-VI).

Згідно із статтею 38 Закону № 2487-VI відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого місцевою організацією партії в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, за умови пред'явлення ним документа, який посвідчує особу, підтверджує громадянство та засвідчує місце проживання виборця на місцевих виборах, та отримання комісією таких документів:

1) заяви про реєстрацію кандидата в депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня;

2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії;

3) витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидата в депутати. Витяг з протоколу повинен бути підписаний керівником місцевої організації партії та засвідчений печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня;

4) заяви особи про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії та заяви про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;

5) автобіографії кандидата в депутати, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний телефон, відомості про наявність чи відсутність судимості;

6) декларації про майно і доходи кожного кандидата в депутати за останній рік, термін звітності щодо якого минув, за формою, затвердженою Міністерством фінансів України;

7) фотографій кандидата в депутати за розмірами 4 х 6 сантиметрів і 9 х 12 сантиметрів та у кількості відповідно 4 і 2 штуки.

У витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії, передбаченому пунктом 3 частини першої цієї статті, зазначаються: дата їх проведення, порядок денний, відомості про особу, висунуту кандидатом у депутати: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, громадянство, партійність, посада, місце роботи (заняття) і адреса місця проживання, а також підсумки голосування на зборах (конференціях) щодо такого кандидата.

Відповідно до статті 41 Закону № 2487-VI кандидати у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону. Прийом документів здійснюється головою, заступником голови, секретарем або іншим визначеним комісією членом виборчої комісії. Особі, яка подала до відповідної територіальної виборчої комісії зазначені у частинах першій, третій статті 38 цього Закону документи, видається довідка із зазначенням дати і часу прийняття документів та переліку прийнятих документів. Територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня виборів приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 44 Закону України від 10.07.2010 № 2487-VI територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови в разі відсутності передбачених цим Законом відомостей у документах, зазначених відповідно у статтях 37 - 39 цього Закону, або невідповідного оформлення таких документів.

Таким чином, з аналізу вказаних вище норм вбачається, що у статтях 37 - 39 Закону України від 10.07.2010 № 2487-VI встановлено вичерпний перелік документів та певних обов'язкових формальних вимог до цих документів, на підставі яких виборчою комісією вирішується питання здійснюється питання про реєстрацію кандидатів у депутати. Недотримання заявником цих вимог є підставою для відмови в реєстрації його кандидатом в депутати.

Так, згідно з пунктом 5 частини першої статті 38 Закону України від 10.07.2010 № 2487-VI автобіографія кандидата в депутати повинна обов'язково містити відомості, зокрема про громадянство, тобто належність до громадянства певної країни, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, відомості про наявність чи відсутність судимості.

В силу частини другої статті 38 Закону України від 10.07.2010 № 2487-VI у витягу з У витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії має міститися інформація про особу, висунуту кандидатом у депутати, зокрема, громадянство, партійність, посада, місце роботи (заняття).

Це означає, що у зазначених документах обов'язково повинно бути зазначено усі передбачені законом відомості, а в разі відсутності певних обставин щодо кандидата - відомості про відсутність таких обставин.

Щодо декларація про майно і доходи кандидата в депутати кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови за останній рік, термін звітності щодо якого минув, то згідно із статтею 43 Закону № 2487-VI вона заповнюється кандидатом власноручно за формою, встановленою Міністерством фінансів України. При цьому, помилки і неточності, виявлені в декларації, не є підставою для відмови в реєстрації чи скасування реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови та підлягають виправленню.

Дослідивши оригінали документів, що подавались позивачем до виборчої комісії, судом установлено, що в автобіографії позивача містяться відомості про освіту, зокрема, позивач має вищу, закінчив ВПІА ім. М.Е. Жуковського у 1996 року, кандидат технічних наук з 1989 року. Позивач також зазначив у автобіографії, що працює директором Васильківського коледжу ВНЗ ВМУРОЛ Україна», при цьому в декларації про майно та доходи у графі «Місце роботи», у полі «найменування юридичної особи» позивач вказав Відкритий міжнародний університет розвитку людини «України».

Під час судового розгляду встановлено, що позивач працює директором Васильківського коледжу, який є структурним підрозділом юридичної особи - Відкритого міжнародного університету розвитку людини «України». Це означає , що розбіжності у відомостях між даними декларації та даними автобіографії щодо міста роботи позивача відсутні, адже поняття місця роботи та юридичної особи не є тотожними.

Крім того, з дослідженої у судовому засіданні заяви позивача про згоду балотуватися вбачається, що вона містить повну назву партії - Політична партія «Сила і честь».

На підтвердження даних автобіографії про освіту позивач надав суду копії дипломів про отримання ним освіти, з яких убачається, що відомості, що вказані в автобіографії відповідають дійсності. Відносно відомостей про освітньо-кваліфікаційний рівень, суд зазначає, що ці вимоги виборчої комісії не ґрунтуються на вимогах пункту 5 частини першої статті 38 Закону України від 10.07.2010 № 2487-VI.

Таким чином, висновки виборчої комісії щодо невідповідного оформлення документів, передбачених статтями 37-39 Закону № 2487-VI є безпідставними, а прийняте рішення підлягає скасуванню.

Вирішуючи питання про способи захисту порушеного права суд виходить з такого.

Статтею 6 Конституції України визначено, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Функцією судів, що визначена статтею 124 Конституції України, є здійснення правосуддя.

Відповідно до Закону № 2487-VI виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів, ніхто не має права втручатися в діяльність виборчої комісії.

Дотримуючись принців законності, поділу влади, а також компетенції, визначеної Конституцією та законами України, суд не має права перебирати на себе повноваження виборчої комісії у вирішенні питання про реєстрацію кандидатів у депутати місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.

Таким чином, вимоги позивача про зобов'язання відповідача зареєструвати позивача кандидатом у депутати задоволенню не підлягають.

Вимоги позивача про встановлення строку, порядку і способу виконання судового рішення, а також надання звіту про його виконання також задоволенню не підлягають, адже виборчий процес регулюється виключно законом і суд не вправі судовим рішенням впливати на процедуру його реалізації.

Щодо надання звіту про виконання даного рішення, в силу частини першої статті 267 Кодексу адміністративного судочинства України це є правом суду, що застосовується з метою забезпечення контролю за виконанням судового рішення, і не пов'язується із захистом прав позивача. Таким чином, дані вимоги також задоволенню не підлягають.

За таких обставин позов підлягає задоволенню частково.

Згідно з частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Позивачем за подання позовної заяви сплачено судовий збір, доказів понесення ним інших судових витрат суду не надано. У судовому засіданні представник позивача зробив усну заяву проте, що позивач не заявляє вимог про відшкодування судових витрат. Таким чином, судові витрати стягненню з державного бюджету на користь позивача не підлягають.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159 - 163, 167, 172, 177, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним і скасувати постанову Васильківської міської виборчої комісії Київської області від 07.10.2010 № 94-1 «Про відмову у реєстрації кандидата в депутати в одномандатному мажоритарному окрузі № 9 від Васильківської міської партійної організації Політичної партії «Сила і Честь» ОСОБА_1

Зобов'язати Васильківської міської виборчої комісії Київської області розглянути питання про реєстрацію кандидата в депутати в одномандатному мажоритарному окрузі № 9 від Васильківської міської партійної організації Політичної партії «Сила і Честь» ОСОБА_1

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Постанова відповідно до ч. 3 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.

Згідно з ч. 5 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня її проголошення.

Головуючий - суддя Волков А.С.

Судді Брагіна Є.О.

Журавель В.О.