Постанова від 12.10.2010 по справі 2а-8042/10/1070

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2010 року 2а-8042/10/1070

Колегія суддів Київського окружного адміністративного суду у складі головуючого - судді Волкова А.С., суддів Брагіної Є.О., Журавля В.О.,

при секретарі судового засідання Кожем'яко М.Д.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Мартинюка В.Ю., Крикунова О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Васильківської міської виборчої комісії Київської області

про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

9 жовтня 2010 року о 19 год. 20 хв. до Київського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з позовом до Васильківської міської виборчої комісії Київської області про визнання протиправною і скасування постанови Васильківської міської виборчої комісії Київської області від 07.10.2010 № 104-1 «Про відмову у реєстрації кандидата в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 19 від Васильківської міської партійної організації Політичної партії «Сила і Честь» ОСОБА_1, визнання факту прийняття вказаної постанови грубим порушенням Конституції України та Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», зобов'язання відповідача розглянути повторно заяву ОСОБА_1 і зареєструвати його кандидатом в депутати в одномандатному мажоритарному окрузі № 19 від Васильківської міської партійної організації Політичної партії «Сила і Честь». Позивач також просив суд встановити строк в один день для виконання рішення суду з моменту набрання судовим рішенням законної сили та зобов'язати відповідача подати до суду звіт про його виконання.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він подав до відповідача заяву для реєстрації кандидатом в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 19 від Васильківської міської партійної організації Політичної партії «Сила і Честь», до якої додав належним чином оформлені документи. Проте, відповідач, на думку позивача, безпідставно відмовив в реєстрації його кандидатом в депутати, чим порушив його право щодо участі у виборчому процесі. У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити.

Відповідач позову не визнав. У судовому засіданні його представник проти позову заперечував, обґрунтовуючи заперечення тим, що рішення про відмову в реєстрації позивача кандидатом в депутати прийнято виборчою комісією правомірно, у межах повноважень і у спосіб, визначений законом, оскільки для реєстрації позивач подав документи, що не відповідають вимогам, встановленим законом. Просив суд у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

5 жовтня 2010 року ОСОБА_1 подав до Васильківської міської виборчої комісії Київської області документи для реєстрації кандидатом в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 19 від Васильківської міської партійної організації Політичної партії «Сила і Честь».

7 жовтня 2010 року відповідачем прийнято постанову від 07.10.2010 № 104-1, згідно з якою позивачу відмовлено в реєстрації його кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 19 від Васильківської міської партійної організації Політичної партії «Сила і Честь» з підстав, передбачених пунктом 2 частини першої статті 44 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», тобто, у зв'язку з відсутністю передбачених цим Законом відомостей у документах, зазначених відповідно у статтях 37 - 39 цього Закону, або невідповідного оформлення таких документів, а саме:

у витязі з протоколу № 5 конференції Васильківської міської партійної організації Політичної партії «Сила і Честь» у біографічних даних позивача не зазначено відомості про обійману ним посаду;

в автобіографії позивача не зазначено дані про громадянство, громадську роботу, партійність;

у декларації про майно та доходи позивача невірно вказані звітні дати в розділах ІІІ та IV.

Не погоджуючись з рішенням, прийнятим відповідачем, позивач оскаржив його до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі - депутати) та сільських, селищних, міських голів визначено Законом України від 10.07.2010 № 2487-VI «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (далі - Закон № 2487-VI).

Право висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, в тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради реалізується виборцями у відповідних багатомандатних, одномандатних мажоритарних виборчих округах через місцеві організації партій у порядку, передбаченому цим Законом (ч. 2 ст. 35 Закону № 2487-VI).

Згідно із статтею 38 Закону № 2487-VI відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого місцевою організацією партії в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, за умови пред'явлення ним документа, який посвідчує особу, підтверджує громадянство та засвідчує місце проживання виборця на місцевих виборах, та отримання комісією таких документів:

1) заяви про реєстрацію кандидата в депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня;

2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії;

3) витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидата в депутати. Витяг з протоколу повинен бути підписаний керівником місцевої організації партії та засвідчений печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня;

4) заяви особи про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії та заяви про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;

5) автобіографії кандидата в депутати, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний телефон, відомості про наявність чи відсутність судимості;

6) декларації про майно і доходи кожного кандидата в депутати за останній рік, термін звітності щодо якого минув, за формою, затвердженою Міністерством фінансів України;

7) фотографій кандидата в депутати за розмірами 4 х 6 сантиметрів і 9 х 12 сантиметрів та у кількості відповідно 4 і 2 штуки.

У витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії, передбаченому пунктом 3 частини першої цієї статті, зазначаються: дата їх проведення, порядок денний, відомості про особу, висунуту кандидатом у депутати: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, громадянство, партійність, посада, місце роботи (заняття) і адреса місця проживання, а також підсумки голосування на зборах (конференціях) щодо такого кандидата.

Відповідно до статті 41 Закону № 2487-VI кандидати у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону. Прийом документів здійснюється головою, заступником голови, секретарем або іншим визначеним комісією членом виборчої комісії. Особі, яка подала до відповідної територіальної виборчої комісії зазначені у частинах першій, третій статті 38 цього Закону документи, видається довідка із зазначенням дати і часу прийняття документів та переліку прийнятих документів. Територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня виборів приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 44 Закону № 2487-VI територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови в разі відсутності передбачених цим Законом відомостей у документах, зазначених відповідно у статтях 37 - 39 цього Закону, або невідповідного оформлення таких документів.

Таким чином, з аналізу вказаних вище норм вбачається, що у статтях 37 - 39 Закону № 2487-VI встановлено вичерпний перелік документів та певних обов'язкових формальних вимог до цих документів, на підставі яких виборчою комісією вирішується питання про реєстрацію кандидатів у депутати. Недотримання заявником цих вимог є підставою для відмови в реєстрації його кандидатом в депутати.

Так, згідно з пунктом 5 частини першої статті 38 Закону України від 10.07.2010 № 2487-VI автобіографія кандидата в депутати повинна обов'язково містити відомості, зокрема про громадянство, тобто належність до громадянства певної країни, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, відомості про наявність чи відсутність судимості.

В силу частини другої статті 38 Закону № 2487-VI у витягу з з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії має міститися інформація про особу, висунуту кандидатом у депутати, зокрема, громадянство, партійність, посада, місце роботи (заняття).

Це означає, що у зазначених документах обов'язково повинно бути зазначено усі передбачені законом відомості, а в разі відсутності певних обставин - відомості про відсутність таких обставин.

Щодо декларації про майно і доходи кандидата в депутати кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови за останній рік, термін звітності щодо якого минув, то згідно із статтею 43 Закону № 2487-VI вона заповнюється кандидатом власноручно за формою, встановленою Міністерством фінансів України. При цьому, помилки і неточності, виявлені в декларації, не є підставою для відмови в реєстрації чи скасування реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови та підлягають виправленню.

Дослідивши оригінали документів, що подавались позивачем до виборчої комісії, судом установлено, що у витягу з протоколу конференції місцевої організації партії, на якій позивача висунуто кандидатом у депутати, в протоколі відсутні відомості про обійману позивачем посаду, хоча графа «Місце роботи» є заповненою.

Крім того, в автобіографії позивача відсутні відомості про громадянство, громадську роботу та партійність.

Таким чином, висновки виборчої комісії щодо невідповідного оформлення документів, передбачених статтями 37-39 Закону № 2487-VI є обґрунтованими.

За таких обставин, суд вважає, що відповідач при прийнятті оскаржуваного рішення діяв правомірно, у спосіб та у відповідності до вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

Відповідно до частини другої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. Відповідач не надав суду доказів понесення ним судових витрат, тому підстави для присудження на його користь судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159 - 163, 167, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Постанова відповідно до ч. 3 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.

Згідно з ч. 5 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня її проголошення.

Головуючий - суддя Волков А.С.

Судді Брагіна Є.О.

Журавель В.О.