20
14 жовтня 2010 року справа 2а-8209/10/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Балаклицького А.І., суддів - Старової Н.Е., Щавінського В.Р., при секретарі - Мостовому О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу
за позовом Васильківської міської організації Політичної партії «Зелені»
до Васильківської міської виборчої комісії Київської області
про скасування постанови та зобов'язання вчинити певні дії,
12 жовтня 2010 року до Київського окружного адміністративного суду звернулась Васильківська міська організація Політичної партії «Зелені» з позовом до Васильківської міської виборчої комісії Київської області, в якому просить визнати незаконною та скасувати постанову Васильківської міської виборчої комісії № 77 від 07 жовтня 2010 року «Про відмову в реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Васильківської міської ради Київської області», зобов'язати Васильківську міську виборчу комісію Київської області прийняти повторно у представника Васильківської міської організації Політичної партії «Зелені» документи кандидатів, в яких виявлено недоліки вказані в постанові Васильківської міської виборчої комісії № 77 від 07.10.2010 року, скликати засідання Васильківської міської виборчої комісії для розгляду у встановленому законом порядку питання щодо реєстрації списку кандидатів в депутати до Васильківської міської ради по багатомандатному виборчому округу від Васильківської міської організації Політичної партії «Зелені», в термін до 17 жовтня 2010 року розглянути у встановленому законом порядку питання щодо реєстрації списку кандидатів в депутати до Васильківської міської ради по багатомандатному виборчому округу від Васильківської міської організації Політичної партії «Зелені» на підставі заяви про реєстрацію списку кандидатів в депутати до Васильківської міської ради по багатомандатному виборчому округу від Васильківської міської організації Політичної партії «Зелені», прийняту Васильківською міською виборчою комісією 29 вересня 2010 року з урахуванням доданих документів та припинити повноваження усього складу Васильківської міської виборчої комісії Київської області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувана постанова, на думку позивача, не відповідає вимогам закону, висновки територіальної виборчої комісії відносно порушення позивачем Закону про місцеві вибори є помилковими та такими, що порушують засади виборчого процесу, а тому вказане рішення є протиправним і підлягає скасуванню.
Як вказує позивач, 29.09.2010 року Васильківською міською організацією Політичної партії «Зелені» подано до Васильківської міської виборчої комісії Київської області заяву про реєстрацію списку кандидатів в депутати до Васильківської міської ради по багатомандатному виборчому округу, перелік, зміст та форма яких відповідають вимогам, встановленим частиною 1 статті 37 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 10.07.2010 № 2487-VІ (далі - Закон про місцеві вибори).
Проте, відповідачем, в порушення приписів чинного законодавства України, необґрунтовано зроблено висновок про відмову в реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Васильківської міської організації Політичної партії «Зелені» з підстав невідповідного оформлення поданих документів.
В судове засідання представник позивача не з'явився, надіслав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність та просив позов задовольнити .
Відповідач в судове засідання не з'явився, надіслав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність та просив відмовити в задоволенні позову .
За таких обставин, суд вважає за можливим розглянути справу у відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів.
Суд, розглянувши подані документи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судом, 29 вересня 2010 року Васильківською міською організацією Політичної партії «Зелені» подано до Васильківської міської виборчої комісії Київської області заяву про реєстрацію списку кандидатів в депутати до Васильківської міської ради по багатомандатному виборчому округу та документи, передбачені пунктами 1-7 частини першої статті 37 Закону України № 2487-VI.
Розглянувши вказану заяву та документи, додані до неї, відповідачем прийнято постанову від 07 жовтня 2010 року № 77, якою відповідно до приписів ст. 44 Закону України № 2487-VI відмовлено в реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Васильківської міської організації Політичної партії «Зелені» з підстав невідповідного оформлення поданих документів, передбачених пунктам 6, 7, 8 частини 1 статті 37 Закону України № 2487-VI.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі - депутати) та сільських, селищних, міських голів регулюються Конституцією України, Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.
Статтею 11 Закону про місцеві вибори передбачено, що виборчий процес - це здійснення суб'єктами, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.
Одним з етапів виборчого процесу є, зокрема, висування та реєстрація кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону про місцеві вибори, право висування кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови належить громадянам України, які мають право голосу. Це право реалізується громадянами України через республіканські в Автономній Республіці Крим, обласні, районні, міські, районні у містах організації політичних партій (далі - місцеві організації партій) або шляхом самовисування відповідно до цього Закону.
Згідно з частиною першою статті 36 зазначеного Закону, висування кандидатів у депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови місцевою організацією партії відбувається на підставі цього Закону, статуту політичної партії.
Відповідні умови реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі передбачені статтями 37, 40 Закону України № 2487-VI.
Право висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, в тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради реалізується виборцями у відповідних багатомандатних, одномандатних мажоритарних виборчих округах через місцеві організації партій у порядку, передбаченому Законом № 2487-VI.
Згідно зі ст. 37 Закону № 2487-VI відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, у тому числі міст Києва та Севастополя, районних у місті рад, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, за умови отримання таких документів:
1) заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня;
2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії;
3) витягу з протоколу зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії. Витяг з протоколу повинен бути підписаний керівником місцевої організації партії та засвідчений печаткою місцевої організації партії або організації цієї політичної партії вищого рівня;
4) виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією не пізніш як за 48 днів до дня виборів, підписаного керівником місцевої організації партії та засвідченого печаткою місцевої організації партії або організації політичної партії вищого рівня;
5) заяв осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;
6) автобіографій осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, що обов'язково повинні містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний телефон, відомості про наявність чи відсутність судимості;
7) декларації про майно і доходи кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати від відповідної місцевої організації партії, за останній рік, термін звітності щодо якого минув, за формою, затвердженою Міністерством фінансів України;
8) по чотири фотографії осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, розміром 4 x 6 cантиметрів.
До зазначених у цій частині документів додаються копії документів, передбачених частиною другою статті 3 цього Закону, кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати відповідної місцевої організації партії.
На вимогу суду Відповідачем було надано оригінали документів, які було подано Позивачем до Васильківської міської виборчої комісії про реєстрацію списку кандидатів в депутати до Васильківської міської ради по багатомандатному виборчому округу від Васильківської міської організації Політичної партії «Зелені».
Під час огляду у судовому засіданні оригіналів документів, які позивач подав до виборчої комісії для реєстрації кандидатів судом було встановлено, що Позивачем до заяви про реєстрацію списку кандидатів від Васильківської міської організації Політичної партії «Зелені» додано копію свідоцтва про реєстрацію Васильківської районної організації Політичної партії «Зелені», що підтверджується довідкою про прийняття документів від 29.09.2010 року, чим порушено вимоги п. 2 ч. 1 ст. 37 Закону України № 2487-VI. Також судом було встановлено, що серед документів, наданих до заяви про реєстрацію по кожному кандидату, виявлено недоліки, що є порушенням пунктів 6, 7, 8 частини 1 статті 37 Закону України № 2487-VI.
Відповідно до ч. 2 ст. 44 Закону № 2487-VI територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови в разі відсутності передбачених цим Законом відомостей у документах, зазначених відповідно у статтях 37 - 39 цього Закону, або невідповідного оформлення таких документів.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на наведене суд дійшов висновку, що 07.10.2010 Васильківська міська виборча комісія при винесенні оскаржуваного рішення діяла у межах та у спосіб, що передбачено чинним законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За таких обставин суд вважає, що відповідачем було правомірно відмовлено Васильківській міській організації Політичної партії «Зелені» в реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Васильківської міської організації Політичної партії «Зелені», оскільки було виявлено порушення вимог ст. 37 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради автономної республіки Крим, місцевих рад, сільських, селищних, міських голів», а тому позов задоволенню не підлягає.
Оскільки ознак протиправності в діях Васильківської міської виборчої комісії при винесені оскаржуваного рішення № 77 від 07.10.2010 року не встановлено, то підстави для визнання його протиправним та скасування відсутні.
Щодо решти позовних вимог позивача, а саме стосовно зобов'язання відповідача розглянути питання щодо реєстрації списку кандидатів в депутати до Васильківської міської ради по багатомандатному виборчому округу від Васильківської міської організації Політичної партії «Зелені» на підставі заяви про реєстрацію списку кандидатів в депутати до Васильківської міської ради по багатомандатному виборчому округу від Васильківської міської організації Політичної партії «Зелені», прийняту Васильківською міською виборчою комісією 29 вересня 2010 року, то вони можуть застосовуватись лише за наявності протиправного рішення, дій чи бездіяльності, тобто є похідними від вимог про визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення, а тому відмова у задоволенні первинних позовних вимог є підставою для відмови у задоволенні й похідних від них вимог.
Відповідно до ч. 3 ст. 29 Закону про місцеві вибори повноваження усього складу територіальної, дільничної виборчої комісії можуть бути достроково припинені в установленому законом порядку виборчою комісією, яка сформувала (утворила) відповідну територіальну, дільничну виборчу комісію, рішенням виборчої комісії вищого рівня з відповідних місцевих виборів або рішенням суду в разі одноразового грубого порушення чи систематичного порушення комісією Конституції України, Закону про місцеві вибори та інших законів України.
Щодо вимог позивача про дострокове припинення повноважень Васильківської міської виборчої комісії Київської області, то вони можуть застосовуватись лише за наявності встановленого факту одноразового грубого порушення чи систематичного порушення комісією Конституції України, Закону про місцеві вибори та інших законів України.
Оскільки судом не встановлено факту грубого порушення відповідачем Конституції України та Закону про місцеві вибори, позовна вимога про припинення повноважень Васильківської міської виборчої комісії Київської області задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 11, 14, 24, 70-72, 86, 159-163, 172, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову Васильківської міської організації Політичної партії «Зелені» - відмовити.
Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 КАС України, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення.
Головуючий суддя: /підпис/ Балаклицький А.І.
Судді /підпис/ Старова Н.Е.
/підпис/ Щавінський В.Р.
З оригіналом згідно
Головуючий суддя: Балаклицький А.І.
Головуючий суддя Балаклицький А.І.
Судді Старова Н.Е.
Щавінський В.Р.