20
14 жовтня 2010 року справа 2а-8258/10/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Балаклицького А.І., суддів - Старової Н.Е., Щавінського В.Р., при секретарі - Мостовому О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Васильківської міської виборчої комісії Київської області
про визнання дій незаконними та скасування постанови,
12 жовтня 2010 року до Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Васильківської міської виборчої комісії Київської області, в якому просить визнати дії Васильківської міської виборчої комісії Київської області по відмові зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом у депутати Васильківської міської ради по мажоритарному виборчому округу № 2 по виборах в депутати Васильківської міської ради, висувного на зборах Васильківської міської організації Політичної партії «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» та скасувати постанову Васильківської міської виборчої комісії від 07.10.2010 року № 87-8.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувана постанова, на думку позивача, не відповідає вимогам закону, висновки територіальної виборчої комісії відносно порушення позивачем Закону про місцеві вибори є помилковими та такими, що порушують засади виборчого процесу, а тому вказане рішення є протиправним і підлягає скасуванню.
Як вказує позивач, 04.10.2010 року ОСОБА_2 подано до Васильківської міської виборчої комісії Київської області документи для реєстрації його кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 2 до Васильківської міської ради, перелік, зміст та форма яких відповідають вимогам, встановленим частиною 1 статті 38 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 10.07.2010 № 2487-VІ (далі - Закон про місцеві вибори).
Проте, відповідачем, в порушення приписів чинного законодавства України, необґрунтовано зроблено висновок про відмову ОСОБА_2 у реєстрації його кандидатом у депутати по одномандатному мажоритарному виборчому окрузі до Васильківської міської ради Київської області від Політичної партії «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» у зв'язку з невідповідним оформленням документів.
В судове засідання представник позивача не з'явився, надіслав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність та просив позов задовольнити .
Відповідач в судове засідання не з'явився, надіслав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність та просив відмовити в задоволенні позову .
За таких обставин, суд вважає за можливим розглянути справу у відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів.
Суд, розглянувши подані документи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судом, 04 жовтня 2010 року ОСОБА_2 подано до Васильківської міської виборчої комісії Київської області заяву для реєстрації його кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 2 до Васильківської міської ради від Васильківської міської організації політичної партії «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» та документи, передбачені пунктами 1-7 частини першої статті 38 Закону України № 2487-VI.
Розглянувши вказану заяву та документи, додані до неї, відповідачем прийнято постанову від 07 жовтня 2010 року № 87-8, якою відповідно до приписів ст. 44 Закону України № 2487-VI відмовлено ОСОБА_2 та Васильківській міській організації політичної партії «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» в реєстрації ОСОБА_2 кандидатом в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 2 на виборах депутатів Васильківської міської ради у зв'язку з невідповідним оформленням та відсутністю обов'язкових відомостей у поданих документах, а саме: в анкеті не зазначено дані про освітньо-кваліфікаційний рівень та декларація про майно та доходи кандидата в депутати ОСОБА_2 складена за невідповідний звітний період.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі - депутати) та сільських, селищних, міських голів регулюються Конституцією України, Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.
Статтею 11 Закону про місцеві вибори передбачено, що виборчий процес - це здійснення суб'єктами, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.
Одним з етапів виборчого процесу є, зокрема, висування та реєстрація кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону про місцеві вибори, право висування кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови належить громадянам України, які мають право голосу. Це право реалізується громадянами України через республіканські в Автономній Республіці Крим, обласні, районні, міські, районні у містах організації політичних партій (далі - місцеві організації партій) або шляхом самовисування відповідно до цього Закону.
Згідно з частиною першою статті 36 зазначеного Закону, висування кандидатів у депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови місцевою організацією партії відбувається на підставі цього Закону, статуту політичної партії.
Місцева організація партії може висунути особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина (частина друга статті 36 Закону України № 2487-VI).
Відповідні умови реєстрації кандидатів у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі передбачені статтями 38, 41 Закону України № 2487-VI.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 38 Закону № 2487-VI відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата в депутати, висунутого місцевою організацією партії в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, за умови пред'явлення ним документа, передбаченого частиною другою статті 3 цього Закону та отримання комісією документів, перелічених у пунктах 1 - 7 частини 1 статті 38 цього Закону.
Як вбачається з Постанови № 87-8 від 07.10.2010 року, якою ОСОБА_2 та Васильківській міській організації політичної партії «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка» відмовлено в реєстрації ОСОБА_2 кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 2 на виборах депутатів Васильківської міської ради, членами комісії при розгляді документів доданих до заяви було виявлено наступні невідповідності документів ст. 38 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», а саме: у анкеті не зазначено дані про освітньо-кваліфікаційний рівень та декларація про майно та доходи кандидата складена за невідповідний звітний період.
Відповідно до вимог пункту 5 частини 1 статті 38 Закону України № 2487-VI автобіографія кандидата в депутати обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний телефон, відомості про наявність чи відсутність судимості.
Пунктом 6 частини 1 зазначеної статті Закону України № 2487-VI передбачено, що декларації про майно і доходи кожного кандидата в депутати подаються за останній рік, термін звітності щодо якого минув, за формою, затвердженою Міністерством фінансів України.
Відповідачем було надано до суду оригінал автобіографії та декларації про майно та доходи ОСОБА_2
Під час огляду автобіографії та декларації про майно та доходи, які позивач подав до виборчої комісії для реєстрації кандидата у депутати, судом було встановлено, що в порушення вимог п. п. 5, 6 ч. 1 ст. 38 Закону № 2487-VI, позивачем в автобіографії не було зазначено відомості про освіту, а саме освітньо-кваліфікаційний рівень, а також декларація про майно та доходи складена за 2010 рік, хоча Законом передбачено подача декларації за останній рік, термін звітності якого минув.
Відповідно до ч. 2 ст. 44 Закону № 2487-VI територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови в разі відсутності передбачених цим Законом відомостей у документах, зазначених відповідно у статтях 37 - 39 цього Закону, або невідповідного оформлення таких документів.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на наведене суд дійшов висновку, що 07.10.2010 Васильківська міська виборча комісія при винесенні оскаржуваного рішення діяла у межах та у спосіб, що передбачено чинним законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
За таких обставин суд вважає, що відповідачем було правомірно відмовлено в реєстрації ОСОБА_2 кандидатом у депутати по одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 2 до Васильківської міської ради Київської області від Політичної партії «УДАР (Український Демократичний Альянс за Реформи) Віталія Кличка», оскільки було виявлено невідповідність документів ст. 38 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради автономної республіки Крим, місцевих рад, сільських, селищних, міських голів», а тому позов задоволенню не підлягає.
Оскільки ознак протиправності в діях Васильківської міської виборчої комісії при винесені оскаржуваного рішення № 87-8 від 07.10.2010 року не встановлено, то підстави для визнання його протиправним та скасування відсутні.
Керуючись статтями 11, 14, 24, 70-72, 86, 159-163, 172, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.
Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 КАС України, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення.
Головуючий суддя: /підпис/ Балаклицький А.І.
Судді /підпис/ Старова Н.Е.
/підпис/ Щавінський В.Р.
З оригіналом згідно
Головуючий суддя: Балаклицький А.І.
Головуючий суддя Балаклицький А.І.
Судді Старова Н.Е.
Щавінський В.Р.