Постанова від 13.10.2010 по справі 2а-8150/10/1070

20

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 жовтня 2010 року справа 2а-8150/10/1070

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Балаклицького А.І., суддів - Старової Н.Е., Щавінського В.Р., при секретарі - Мостовому О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу

за позовом Васильківської міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Свобода»

до Васильківської міської виборчої комісії Київської області

про скасування постанови та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

11 жовтня 2010 року до Київського окружного адміністративного суду звернулась Васильківська міська партійна організація Всеукраїнського об'єднання «Свобода» з позовом до Васильківської міської виборчої комісії Київської області, в якому просить визнати незаконною та скасувати постанову Васильківської міської виборчої комісії Київської області від 07 жовтня 2010 року № 113 та зобов'язати Васильківську міську виборчу комісію Київської області зареєструвати ОСОБА_1 кандидатом на посаду міського голови м. Василькова в одномандатному виборчому окрузі по виборах голови м. Василькова.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржувана постанова, на думку позивача, не відповідає вимогам закону, висновки територіальної виборчої комісії відносно порушення позивачем Закону про місцеві вибори є помилковими та такими, що порушують засади виборчого процесу, а тому вказане рішення є незаконним і підлягає скасуванню.

Так, 01 жовтня 2010 року позивачем подано до Васильківської міської виборчої комісії Київської області повний перелік документів, передбачений статтею 39 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 10.07.2010 № 2487-VI (далі - Закон України № 2487-VI), для реєстрації ОСОБА_1 як кандидата на посаду Васильківського міського голови від Васильківської міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Свобода».

Постановою Васильківською міською виборчою комісією № 43 від 04.10.2010 року було відмовлено у реєстрації ОСОБА_1 як кандидата на посаду Васильківського міського голови від Васильківської міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Свобода». Підставою відмови у реєстрації було те, що в автобіографії кандидата не було вказано відомостей про громадську та трудову діяльність.

06 жовтня 2010 року позивачем було повторно подано до відповідача заяву про реєстрацію кандидата з виправленими документами відповідно до вимог Закону України № 2487-VI.

Проте, відповідачем, в порушення приписів чинного законодавства України, необґрунтовано зроблено висновок про те, що декларація ОСОБА_1 подана за 2008 рік, у зв'язку з чим відмовлено позивачу у реєстрації ОСОБА_1 як кандидата на посаду Васильківського міського голови, висунутого Васильківською міською партійною організацією Всеукраїнського об'єднання «Свобода».

Позивач та Відповідач у судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, про причини своєї неявки суд не повідомили.

Відповідно до ч. 12 ст. 172 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає судовому розгляду.

За таких обставин, суд вважає за можливим розглянути справу у відсутності сторін, на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з таких підстав.

Як встановлено судом та підтверджується наявними матеріалами справи, Васильківською міською партійною організацією Всеукраїнського об'єднання «Свобода» 01 жовтня 2010 року подано до Васильківської міської виборчої комісії Київської області заяву про реєстрацію кандидата на посаду Васильківського міського голови ОСОБА_1, висунутої Васильківською міською партійною організацією Всеукраїнського об'єднання «Свобода» та документи, передбачені пунктами 1-7 частини першої статті 39 Закону України № 2487-VI.

Постановою Васильківською міською виборчою комісією № 43 від 04.10.2010 року було відмовлено у реєстрації ОСОБА_1 як кандидата на посаду Васильківського міського голови від Васильківської міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Свобода». Підставою відмови у реєстрації було те, що в автобіографії кандидата не було вказано відомостей про громадську та трудову діяльність.

06 жовтня 2010 року позивачем було повторно подано до відповідача заяву про реєстрацію кандидата з виправленими документами відповідно до вимог Закону України № 2487-VI.

Розглянувши вказану заяву та документи, додані до неї, відповідачем прийнято постанову від 07 жовтня 2010 року № 113, якою відповідно до приписів ст. 44 Закону України № 2487-VI Васильківській міській партійній організації Всеукраїнського об'єднання «Свобода» відмовлено в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом на посаду Васильківського міського голови у зв'язку з невідповідним оформленням та відсутністю обов'язкових відомостей у поданих документах, а саме: декларація про майно та доходи кандидата на посаду Васильківського міського голови подана за 2008 рік, в той час, як законодавством передбачено подання декларації за 2009 рік.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі - депутати) та сільських, селищних, міських голів регулюються Конституцією України, Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.

Статтею 11 Закону про місцеві вибори передбачено, що виборчий процес - це здійснення суб'єктами, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.

Одним з етапів виборчого процесу є, зокрема, висування та реєстрація кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону про місцеві вибори, право висування кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови належить громадянам України, які мають право голосу. Це право реалізується громадянами України через республіканські в Автономній Республіці Крим, обласні, районні, міські, районні у містах організації політичних партій (далі - місцеві організації партій) або шляхом самовисування відповідно до цього Закону.

Згідно з частиною першою статті 36 зазначеного Закону, висування кандидатів у депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови місцевою організацією партії відбувається на підставі цього Закону, статуту політичної партії.

Місцева організація партії може висунути особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина (частина друга статті 36 Закону України № 2487-VI).

Відповідні умови реєстрації кандидатів на посаду голови сільського, селищного, міського голови передбачені статтями 39, 42 Закону України № 2487-VI.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 39 Закону № 2487-VI відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, висунутого місцевою організацією партії, за умови пред'явлення ним документа, передбаченого частиною 2 статті 3 цього Закону, та отримання комісією документів, перелічених у пунктах 1 - 7 частини 1 статті 39 цього Закону.

Згідно з частиною четвертою статті 42 Закону України № 2487-VI, територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня виборів приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації.

Пунктом 2 частини першої статті 44 зазначеного Закону встановлено, що територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови у разі відсутності передбачених цим Законом відомостей у документах, зазначених відповідно у статтях 37 - 39 цього Закону, або невідповідного оформлення таких документів.

Частиною другою статті 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до частини третьої статті 19 Закону України № 2487-VI, виборчі комісії формуються (утворюються) і зобов'язані діяти відповідно до Конституції України, цього та інших законів України.

Згідно з частиною першою статті 177 КАС України суд, установивши порушення законодавства про вибори чи референдум, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересів, а також порядок усунення наслідків цих порушень відповідно до закону або приймає інше передбачене законом рішення.

Як вбачається з Постанови № 113 від 07.10.2010 року, якою Васильківській міській партійній організації Всеукраїнського об'єднання «Свобода» відмовлено в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом на посаду Васильківського міського голови з підстав, що «декларація про майно та доходи подана не за звітний період».

Відповідно до ст. 43 Закону про місцеві вибори, помилки і неточності, виявлені в декларації, не є підставою для відмови в реєстрації чи скасування реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови та підлягають виправленню.

За таких обставин суд вважає, що Васильківська міська виборча комісія Київської області протиправно винесла постанову № 113 від 07.10.2010 року.

Частиною 2 ст. 162 КАС України передбачено, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Пунктом першим частини третьої статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. За таких обставин, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи те, що відповідач при прийнятті оскаржуваного рішення діяв в супереч закону, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову частково.

Водночас, судова влада в Україні відповідно до конституційних засад поділу влади здійснюється незалежними та безсторонніми судами, утвореними згідно законам. Вирішуючи публічно-правові спори, пов'язані з підготовкою та проведенням виборів, суд перевіряє рішення суб'єкта виборчого процесу на предмет його відповідності Конституції України та законам і не може перебирати на себе повноваження, покладені на виборчу комісію Законом України № 2487-VI. Таким чином, вимога позивача про зобов'язання відповідача здійснити реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Васильківського міського голови задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 11, 14, 24, 70-72, 86, 159-163, 172, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Васильківської міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Свобода» - задовольнити частково.

Визнати незаконною та скасувати постанову Васильківської міської виборчої комісії Київської області від 07 жовтня 2010 року № 113 «Про відмову в реєстрації ОСОБА_1 кандидатом на посаду Васильківського міського голови від Васильківської міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Свобода».

Зобов'язати Васильківську міську виборчу комісію Київської області розглянути у встановленому законом порядку заяву Васильківської міської партійної організації Всеукраїнського об'єднання «Свобода» про реєстрацію ОСОБА_1 кандидатом на посаду Васильківського міського голови.

У решті позовних вимог - відмовити.

Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 КАС України, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення.

Головуючий суддя: /підпис/ Балаклицький А.І.

Судді /підпис/ Старова Н.Е.

/підпис/ Щавінський В.Р.

З оригіналом згідно

Головуючий суддя: Балаклицький А.І.

Головуючий суддя Балаклицький А.І.

Судді Старова Н.Е.

Щавінський В.Р.

Головуючий суддя: /підпис/ Балаклицький А.І.

Судді /підпис/ Старова Н.Е.

/підпис/ Щавінський В.Р.

З оригіналом згідно

Головуючий суддя: Балаклицький А.І.