10 жовтня 2010 року справа 2-а-8012/10/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Балаклицького А.І., суддів - Панченко Н.Д., Щавінського В.Р., при секретарі - Мостовому О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу
за позовом Яготинської районної організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»
до Яготинської районної виборчої комісії Київської області
про визнання протиправним та скасування рішення,
08 жовтня 2010 року до Київського окружного адміністративного суду звернулась Яготинська районна організація політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» з позовом до Яготинської районної виборчої комісії Київської області та просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Яготинської районної виборчої комісії Київської області б/н від 4.10.2010 року про відмову у задоволенні заяви ОСОБА_1 щодо реєстрації кандидатів у депутати районної ради,
- зобов'язати Яготинську районну виборчу комісію Київської області розглянути документи для реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Яготинської районної ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Яготинської районної організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»,
- прийняти рішення про реєстрацію виборчого списку кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Яготинської районної ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Яготинської районної організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»,
- встановити строк в один день, початок якого обчислюється з моменту набрання судовим рішенням законної сили, на виконання рішення суду шляхом прийняття Яготинською районною виборчою комісією Київської області рішення про реєстрацію кандидатів в депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Яготинської районної ради за підписом ОСОБА_1 у відповідності до вимог Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, районних голів».
Крім того, у позові заявлено вимоги про зобов'язання вчинити певні дії стосовно визначення способу захисту порушених прав та інтересів, а також усунення наслідків цих порушень.
Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що 01.10.2010 року Яготинська районна організація політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» в особі ОСОБА_1 подала до Яготинської районної виборчої комісії Київської області документи для реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Яготинської районної ради у відповідності до переліку, встановленого ч.1 ст.37 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 10.07.2010 р. №2487-VІ (далі - Закон про місцеві вибори).
Зазначає, що 04.10.2010 р. Яготинська районна виборча комісія Київської області прийняла рішення № б/н від 04.10.2010 року, яким відмовила у задоволенні заяви ОСОБА_1 щодо реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі до Яготинської районної ради від Яготинської районної організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» мотивуючи своє рішення тим, що відповідно до п. 11 ст. 36 та п. 3 ст. 35 Закону про місцеві вибори місцева організація партії може висувати кандидатів на місцевих виборах за умови, що відповідна місцева (республіканська в Автономній Республіці Крим, обласна, районна, міська, районна у місті) організація партії зареєстрована в установленому законом порядку. Також, на обґрунтування свого рішення відповідач посилається на інформаційний лист № 626 від 27.09.2010 року Яготинського райуправління юстиції, дані якого юридично обґрунтовують легітимність лише одного керівника Яготинської районної організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» - Помазуна А.А.
Вважає, що у відповідача не було законних підстав відмовляти ОСОБА_1 у реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі до Яготинської районної ради відповідно до вимог п. 11 ст. 36 та п. 3 ст. 35 Закону про місцеві вибори, оскільки керівником Яготинської районної організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» є ОСОБА_1, який був обраний у вересні 2010 року.
У судовому засіданні представник позивача підтвердив обставини викладені у позовній заяві, позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений засобами телефонного зв'язку, про причини своєї неявки суд не повідомив.
Відповідно до ч. 12 ст. 172 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає судовому розгляду.
За таких обставин, суд вважає за можливим розглянути справу у відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів.
Суд у судовому засіданні, заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи, з'ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з таких підстав.
Як вбачається зі змісту позовних вимог, позивачем оскаржується рішення Яготинської районної виборчої комісії Київської області б/н від 4.10.2010 року, яким відмовлено в реєстрації виборчого списку кандидатів в депутати Яготинської районної ради від Яготинської районної організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина».
Підставою винесення даного рішення стало те, що подані документи позивачем не відповідають вимогам п. 3 ст. 35 та п. 11 ст. 36 Закону про місцеві вибори, а саме - інформаційним листом № 626 від 27.09.2010 року Яготинським районним управлінням юстиції повідомлено Яготинську районну виборчу комісію, що юридично легітимним керівником Яготинської районної організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» є Помазун Анатолій Анатолійович, а документи надійшли до Яготинської районної виборчої комісії від ОСОБА_1.
Відповідно до п. 11 ст. 36 Закону про місцеві вибори органи Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, районах, містах, районах у містах не пізніше як за 35 днів до дня виборів передають до Центральної виборчої комісії та відповідних територіальних виборчих комісій відомості щодо зареєстрованих місцевих організацій партій із зазначенням керівників таких організацій, а також дат їх реєстрації.
Судом було здійснено запит до Головного управління юстиції у Київській області, в якому просили надати документи, які підтверджують реєстрацію Яготинської районної організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» у відповідних органах міністерства юстиції України та інформацію стосовно особи керівника Яготинської районної організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина».
Як вбачається із відповіді Головного управління юстиції у Київській області від 10.10.2010 року, Яготинська районна організація політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» зареєстрована Яготинським районним управлінням юстиції 12.07.2010 року, керівник - Помазун Анатолій Анатолійович.
Відповідно до протоколу від 05.09.2010 року другого етапу ХІ конференції Яготинської районної організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» головою було обрано ОСОБА_1, про що внесена інформація до ЄДРПОУ, що підтверджується фотокопією довідки АБ № 250166 станом на14.09.2010 року.
При дослідженні обставин та процедури зміни керівництва Яготинської районної організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» суд керується вимогами ч.3 ст.4 Закону України «Про політичні партії в Україні», згідно з приписами якої втручання з боку органів державної влади та органів місцевого самоврядування або їх посадових осіб у створення і внутрішню діяльність політичних партій та їх місцевих осередків забороняється, за винятком випадків, передбачених цим Законом, а також вимогами п.4.ч.3 ст.17 КАС України, згідно з якими ю рисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) об'єднання громадян віднесені до його внутрішньої діяльності або виключної компетенції.
Законом України «Про політичні партії в Україні» (ст.2, ст.11) передбачено обов'язкову реєстрацію партії та її обласних, міських і районних організацій або інших структурних утворень, передбачених статутом партії, яка здійснюється відповідними органами юстиції Міністерства юстиції України, якщо інший порядок не передбачений законом, лише після реєстрації політичної партії Міністерством юстиції України. Після реєстрації обласних, міських та районних організацій політичних партій вони можуть набувати статусу юридичної особи, якщо це передбачено статутом партії.
Відповідно до статті 11 Закону України «Про політичні партії в Україні» для реєстрації політичної партії до Міністерства юстиції подається разом з заявою відомості про керівні органи політичної партії.
Таким чином, складовою частиною утворення політичної партії як юридичної особи є облік відомостей про склад керівників політичної партії.
Отже, згідно з законодавством, зміна керівника місцевої організації політичної партії повинна бути законною, не порушувати права членів цієї організації, за чим Держава здійснює контроль через уповноважені органи. З метою гарантування законності зміни керівника політичної партії передбачено проведення правової експертизи. Висновок правової експертизи затверджується наказом територіального органу Мінюсту, і тому саме та особа є легітимним керівником політичної партії, яка затверджена наказом про затвердження висновку про прийняття до відома зміни керівника політичної партії. Рішення про взяття до відома зміни керівника також негайно вносяться до Єдиного реєстру.
Разом з тим, надаючи оцінку дослідженим документам щодо обрання керівника Яготинської районної організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», суд враховує вимогу приписів ст.ст. 2, 11 Закону України «Про політичні партії в Україні», якими передбачено обов'язкову реєстрацію партії та її обласних, міських і районних організацій або інших структурних утворень, передбачених статутом партії, у відповідних органах юстиції Міністерства юстиції України.
Суду не надано доказів, що станом на 01.10.2010 р. - дату подання заяви про реєстрацію виборчого списку кандидатів у депутати та 04.10.2010 р. - дату винесення оскаржуваного рішення ОСОБА_1, був включений як керівник до Переліку місцевих організацій політичних партій, що є суб'єктами виборчого процесу, зареєстрованих Яготинським районним управлінням юстиції у Київській області, як і доказів щодо оскарження дій Яготинського районного управління юстиції у Київській області в частині складу керівного органу районної організації партії позивача.
Згідно з статтею 37 Закону про місцеві вибори, подання вноситься до відповідної виборчої комісії за підписом керівника місцевої організації партії та засвідчується печаткою місцевої організації партії або печаткою місцевої організації цієї політичної партії вищого рівня. Відповідно цього ж Закону кандидатури, які не відповідають вимогам статей 3 та 21 Закону, до складу виборчої комісії не включаються. Рішення щодо відхилення відповідних подань і окремих кандидатур не приймається.
Законом про місцеві вибори не покладається на районні виборчі комісії обов'язок та повноваження встановлювати керівних осіб партій (осередків). В силу положень п. 11 ст. 36 Закону місцеві вибори органи Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, районах, містах, районах у містах не пізніш як за 35 днів до дня виборів передають до Центральної виборчої комісії та відповідних територіальних виборчих комісій відомості щодо зареєстрованих місцевих організацій партій із зазначенням керівників таких організацій, а також дат їх реєстрації. Відповідно до ст. 18 Закону України «Про політичні партії» державний контроль за політичними партіями здійснює Міністерство юстиції у України за додержанням політичною партією вимог Конституції України та Законів України, а також статуту політичної партії.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на наведене суд дійшов висновку, що 04.10.2010 Яготинська районна виборча комісія при винесенні оскаржуваного рішення діяла у межах та у спосіб, що передбачено чинним законодавством.
У відповідності до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно із ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За таких обставин суд вважає, що відповідачем було правомірно відмовлено в реєстрації виборчого списку кандидатів у депутати Яготинської районної ради в багатомандатному виборчому окрузі від Яготинської районної організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» за підписом ОСОБА_1, оскільки згідно з п. 11 ст. 36 Закону про місцеві вибори відповідач керувався відомостями наданими територіальними органами Міністерства юстиції України.
Оскільки ознак протиправності в діях Яготинської районної виборчої комісії при винесені оскаржуваного рішення б/н від 04.10.2010 року не встановлено, то підстави для визнання його протиправним та скасування відсутні.
Щодо решти позовних вимог позивача, а саме стосовно зобов'язання відповідача розглянути документи для реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Яготинської районної ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Яготинської районної організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» та прийняти рішення про реєстрацію виборчого списку кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі по виборах депутатів Яготинської районної ради, включених до виборчого списку кандидатів у депутати Яготинської районної організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», то вони можуть застосовуватись лише за наявності протиправного рішення, дій чи бездіяльності, тобто є похідними від вимог про визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення, а тому відмова у задоволенні первинних позовних вимог є підставою для відмови у задоволенні й похідних від них вимог.
Керуючись статтями 11, 14, 24, 70-72, 86, 159-163, 172, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову Яготинської районної організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» - відмовити.
Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 КАС України, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення.
Головуючий суддя Балаклицький А.І.
Судді Панченко Н.Д.
Щавінський В.Р.
Головуючий суддя: /підпис/ Балаклицький А.І.
Судді /підпис/ Панченко Н.Д.
/підпис/ Щавінський В.Р.
З оригіналом згідно
Головуючий суддя: А.І. Балаклицький