Постанова від 22.06.2010 по справі 2-а-4981/10/1070

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2010 року справа № 2-а-4981/10/1070

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Балаклицького А.І., при секретарі - Мостовому О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Управління Держкомзему в Обухівському районі Головного управління Держкомзему у Київській області

третя особа ОСОБА_2

про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Держкомзему в Обухівському районі Головного управління Держкомзему у Київській області (далі - Відповідач), третя особа - ОСОБА_2 (далі - Третя особа), в якому просить зобов'язати Відповідача присвоїти кадастровий номер земельній ділянці площею 0,40 га, що розташована в АДРЕСА_1 та належить Позивачу на праві приватної власності.

Через канцелярію суду представником Позивача подано заяву про збільшення позовних вимог, якою просить суд зобов'язати Відповідача виключити з бази даних Управління Держкомзему в Обухівському районі земельну ділянку кадастровий номер 3223155400:03:023:0015, що розташована в Обухівському районі в смт. Козин по вул. Старокиївській та зареєстрована за ОСОБА_2.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 19.01.2010 року Відповідач листом № 03-15/107 відмовив у присвоєнні кадастрового номеру земельній ділянці Позивача площею 0,40 га згідно наданої технічної документації, оскільки межі земельної ділянки Позивача накладаються на межі земельної ділянки Третьої особи.

Позивач вважає, що оскільки право власності на земельну ділянку виникло у неї 27.12.2001 року, а земельну ділянку Третя особа отримала в оренду в 2004 році, то Відповідач не повинен був присвоювати кадастровий номер земельній ділянці Третьої особи, оскільки його межі накладалися на межі відведеної Позивачу земельної ділянки.

В судовому засіданні представник Позивача адміністративний позов підтримав та пояснив, що на підставі рішення виконавчого комітету Козинської селищної ради № 135/371 від 27.12.2001 року Позивачка безкоштовно отримала у приватну власність земельну ділянку площею 0,40 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та ведення особистого підсобного господарства. Що на підставі вказаного рішення Позивачка отримала державний акт, однак оскільки на той час чинним законодавством України не передбачалося присвоєння кадастрового номеру земельним ділянкам, то у Позивачки на державному акті він відсутній. Восени 2009 року Позивачка звернулася до землевпорядної організації з приводу виготовлення та оформлення технічної документації для подачі її Відповідачу для присвоєння кадастрового номеру. Однак як вбачається із дій Відповідача, він в 2004 році незаконно вніс до бази даних інформацію про земельну ділянку Третьої особи, внаслідок чого позбавлений на даний час можливості присвоїти земельній ділянці Позивача кадастровий номер та внести відповідну інформацію до бази даних.

Представник Відповідача та Третя особа в судове засідання не з'явилися, хоча були повідомлені про час та місце судового засідання належним чином, про причини неявки в судове засідання не повідомили.

Суд на підставі ч. 2, 4 ст. 128 КАС України вважає за можливим розглянути справу за відсутності Відповідача та Третьої особи на підставі наявних в ній доказах.

Заслухавши пояснення представника Позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

27.12.2001 року рішенням виконавчого комітету Козинської селищної ради № 135/371 «Про надавання та передачу в приватну власність земельної ділянки для будівництва, обслуговування житлового будинку» Позивачка отримала в приватну власність земельну ділянку площею 0,40 га для будівництва та обслуговування житлового будинку та ведення особистого підсобного господарства за адресою: смт. Козин, вул. Старокиївська, 15/1, що підтверджується державним актом на право приватної власності на землю серії VI-КВ № 027274 від 27.12.2001 року.

Рішенням Козинської селищної ради № 20/98 від 16.10.2009 року на підставі заяви від 5.10.2009 року Позивачу надано дозвіл на проведення інвентаризації земельної ділянки.

Землевпорядною організацією ТОВ «Кадастровий Квартал» на замовлення Позивача розроблено та складено для затвердження «Технічну документацію по земельно-кадастровій інвентаризації та узгодженню зовнішніх меж земельної ділянки, що перебуває у власності (згідно державного акту на право приватної власності на землю) ОСОБА_1 та розташована на території АДРЕСА_1».

Рішенням Козинської селищної ради № 11/20 від 16.12.2009 року Технічна документація затверджена та зобов'язано Позивача звернутися до Відповідача з метою внесення до АС ДЗК даних земельної ділянки.

19.01.2010 року Відповідач листом № 03-15/107 повідомив, що присвоїти кадастровий номер земельній ділянці Позивача згідно даної документації неможливо, оскільки відповідно до каталогу координат межі земельної ділянки Позивача накладаються на межі земельної ділянки, що перебуває в оренді Третьої особи. Додатково Відповідач повідомив, що зміни в його базу даних вносила землевпорядна організація ДП «Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» та рекомендував для вирішення даного питання звернутися до вказаної організації.

Листом № 162/04 від 12.02.2010 року ДП «Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» надав інформацію, що на підставі договору № 1277 від 23.09.2004 року інститутом було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі в оренду ОСОБА_2 для культурно-оздоровчих та рекреаційних цілей в межах Козинської селищної ради Обухівського району Київської області.

Листом № 94 від 18.02.2010 року Козинська селищна рада повідомила, що в Козинській селищній раді відсутній єдиний реєстр рішень за яким би встановлювалось прийняття чи не прийняття рішень сесіями селищної ради стосовно виділення фізичними особам земельних ділянок у власність та оренду, а серед договорів оренди, наявних в приміщенні селищної ради не виявлено договору оренди землі, який би укладався селищною радою з гр. ОСОБА_2

На виконання вимог ухвали суду про витребування доказів в адміністративній справі Відповідач листом № 03-15/2171 від 21.05.2010 року повідомив суд, що в архіві управління відсутня будь-яка документація із землеустрою щодо земельної ділянки ОСОБА_2 на території смт. Козин Обухівського району Київської області.

Слід зазначити, що до повноважень центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин належить ведення державного земельного кадастру, в тому числі державної реєстрації земельних ділянок; здійснення землеустрою, моніторингу земель і державного контролю за використанням та охороною земель - ст. 15 Земельного кодексу України та п. 4 Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України 19.03.2008 року за № 224.

Пункт 7 Положення про Державний комітет України із земельних ресурсів передбачає, що Держкомзем здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі, районах, містах, а також через міськрайонні, міжміські, міжрайонні територіальні органи і затверджує положення про них.

Відповідач по даній справі виконує покладені на нього Держкомземом повноваження по веденню державного земельного кадастру та здійснення землеустрою.

Основними завданнями землеустрою є встановлення на місцевості меж адміністративно-територіальних утворень, територій з особливим природоохоронним, рекреаційним і заповідним режимами, меж земельних ділянок власників і землекористувачів - п. в) ч. 1 ст. 183 Земельного кодексу України.

На підставі вказівки Державного комітету України із земельних ресурсів № 12 від 20.03.2002 року (чинної на той час) діяв Порядок присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам для ведення Державного реєстру земель.

Пунктом 1 вказівки Держкомзем зобов'язав голову Республіканського комітету Автономної республіки Крим по земельних ресурсах, начальників обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь земельних ресурсів забезпечити присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам згідно Порядку присвоєння кадастрових номерів земельним ділянкам для ведення Державного реєстру земель.

Пунктом 1.8 Порядку встановлено, що кадастрові номери земельним ділянкам присвоюються місцевими органами виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Як підтверджується матеріалами справи, Позивачка отримала у приватну власність земельну ділянку 27.12.2001 року.

На замовлення Третьої особи в 2004 році ДП «Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою» розробив проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі в оренду ОСОБА_2 для культурно-оздоровчих та рекреаційних цілей в межах Козинської селищної ради, за наслідком розгляду якого Відповідач вніс вказану земельну ділянку в базу даних АС ДЗК та присвоїв кадастровий номер 3223155400:03:023:0015.

Частина 2 ст. 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Дії Відповідача по внесенню в базу даних АС ДЗК інформації про земельну ділянку, що передана в оренду Третій особі в 2004 році та присвоєння кадастрового номеру є протиправними, оскільки внаслідок них було порушено охоронюване законом право Позивача на володіння, користування та розпорядження своєю власністю - земельною ділянкою, оскільки межі земельної ділянки Третьої особи наклалися на межі земельної ділянки Позивача.

Правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб - ч. 1 ст. 316 Цивільного кодексу України.

Враховуючі викладені норми чинного законодавства, всебічно розглянувши матеріали адміністративної справи, суд дійшов висновку про правомірність заявлених позовних вимог і, відповідно, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 69, 70, 71, 122, 157 -163, 167, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити .

Зобов'язати Управління Держкомзему в Обухівському районі Головного управління Держкомзему у Київській області виключити з бази даних Управління Держкомзему в Обухівському районі земельну ділянку кадастровий номер 3223155400:03:023:0015, що розташована в Обухівському районі в смт. Козин по вул. Старокиївській та зареєстрована за ОСОБА_2.

Зобов'язати Управління Держкомзему в Обухівському районі Головного управління Держкомзему у Київській області присвоїти кадастровий номер земельній ділянці площею 0,40 га, що розташована в АДРЕСА_1 та належить на праві приватної власності ОСОБА_1.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня її проголошення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Суддя: / підпис/

З оригіналом згідно

Суддя А.І. Балаклицький

Повний текст постанови складено та підписано 25 червня 2010 року.

Постанова станом на 25 червня 2010 року законної сили не набрала.