Постанова від 31.05.2024 по справі 380/24058/23

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2024 рокуЛьвівСправа № 380/24058/23 пров. № А/857/3442/24

Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:

головуючого судді: Носа С.П.;

суддів: Кухтея Р.В., Шевчук С.М.;

розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на рішення Львівського окружного адміністративного суду від 11 січня 2024 року у справі № 380/24058/23 (суддя Коморний О.І., м. Львів) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій,-

ВСТАНОВИВ:

16 жовтня 2023 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся у Львівський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач) в якому просив визнати протиправними дії відповідача, щодо проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу, із обмеженням її максимального розміру десятьма прожитковими мінімумами, для осіб, які втратили працездатність, із 01.01.2022 року. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 із 01.01.2022 року, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90 % від відповідних сум грошового забезпечення, що зазначені в довідці Департаменту персоналу МВС України від 13.07.2021 року, за № 22/6-3390, у повному обсязі щомісячного пенсійного забезпечення, з урахуванням усіх встановлених надбавок, підвищень, індексації, та із 01.03.2022 року з урахуванням індексації відповідно до Постанови № 118 із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1.140, із 01.03.2023 року з урахуванням індексації відповідно до Постанови № 168 із застосуванням коефіцієнта збільшення 1.197, без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, максимальним (граничним) розміром 1500 грн, та щомісячної доплати у розмірі 2000 грн відповідно до Постанови № 713 з врахуванням 20 % гірських, без обмеження максимальним розміром, із урахуванням раніше проведених пенсійних виплат.

Свої вимоги позивач обгрунтовує тим, що перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років.

На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області проведено перерахунок та виплату пенсії на виконання судового рішення з обмеженням максимального розміру.

ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії в належному розмірі, на що отримав листа від відповідача, яким відмовлено у перерахунку пенсії у належному розмірі. Не погоджуючись з протиправною бездіяльністю Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, позивач звернувся у суд першої інстанції за захистом своїх прав.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 11 січня 2024 року адміністративний позов задоволено повністю.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 із обмеженням її максимального розміру з 01.01.2022.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.01.2022 без обмеження максимальним розміром, з 01.03.2022, з 01.03.2023 з урахуванням нарахованої індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" з відсотковим значенням розміру пенсії 90% від сум грошового забезпечення на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 13.07.2021 № 22/6-3390 з щомісячною доплатою у розмірі 2000 грн у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та врахуванням 20 % гірських, без обмеження максимальним розміром, з врахуванням виплачених сум.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м.Львів, 79016; код ЄДРПОУ: 13814885) за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір в сумі 1 073,60 гривень (одна тисяча сімдесят три гривні, 60 копійок).

Приймаючи оскаржене рішення суд першої інстанції виходив з того, що обмеження пенсії максимальним розміром не застосовується до осіб, яким пенсія призначена на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки, положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-ХІІ визнане неконституційним.

Вказане рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку оскаржив відповідач, у апеляційній скарзі покликається на те, що оскаржуване рішення винесене з порушенням норм процесуального та матеріального права з неповним з'ясуванням обставин справи та є незаконним, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, з урахуванням позиції відповідача, викладеної у апеляційній скарзі.

Позивач своїм правом на подання відзиву на апеляційну скаргу не скористався, відповідно до частини 4 статті 304 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.

На підставі пункту 1 частини 1 статті 311 КАС України розгляд справи проводиться в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів дійшла переконання, що подана апеляційна скарга задоволенню не підлягає, виходячи з наступних підстав.

Суд першої інстанції встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон №2262), призначена пенсія, згідно висновку про присвоєння пенсії, у розмірі 90% грошового забезпечення (вислуга років в пільговому обчисленні складає 35 років).

На виконання Постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103, відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 року. Основний розмір пенсії позивача під час його перерахунку був зменшений з 90 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 04.11.2019 року, по справі № 1.380.2019.004170, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення розміру пенсії з 90% до 70% грошового забезпечення та зобов'язано перерахувати пенсію з врахуванням розміру 90% відповідної суми грошового забезпечення з 01.01.2018 та здійснити виплату, з урахуванням виплачених сум.

На виконання даного рішення відповідач провів перерахунок пенсії позивачу, з 01.01.2016 у розмірі 90% від відповідних сум грошового забезпечення.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 11.10.2021 по справі № 380/13056/21 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та зобов'язано провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2019 на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України складено довідку від 13.07.2021 № 22/6-3390 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 19.11.2019, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90 % сум грошового забезпечення, із врахуванням раніше виплачених сум.

На виконання вказаного рішення відповідачем здійснено перерахунок пенсії з 01.12.2019 з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідно до оновленої довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України складено довідку від 13.07.2021 № 22/6-3390 та обмежив максимальний розмір пенсії до десяти мінімальних прожиткових мінімумів.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 16.05.2021, по справі № 380/6281/22 визнано протиправними дії та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року на підставі довідки Департаменту персоналу МВС України від 13.07.2021 № 22/6-3390 про розмір грошового забезпечення у розмірі 90% від загального розміру грошового забезпечення без обмеження максимальним розміром, із врахуванням раніше виплачених сум.

На виконання даного рішення відповідач провів перерахунок пенсії позивачу, проте із 01.01.2022, зняв щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 16.06.2023, по справі № 380/10466/23 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області установити та виплатити з 01.01.2022 щомісячну доплату у розмірі 2000 грн до призначеної пенсії ОСОБА_1 , у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» із врахуванням раніше виплачених сум.

На виконання даного рішення відповідач здійснив перерахунок пенсії та обмежив пенсію позивачу із 01.01.2022 до десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Позивач 07.09.2023 звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного Фонду України в Львівській області про надання інформації щодо перерахунку пенсії, згідно Львівського окружного адміністративного суду від 16.06.2023 по справі № 380/10466/23, щодо виплати індексації відповідно до Постанови № 118, індексації відповідно до Постанови № 168 та щомісячної доплати у розмірі 2000 грн відповідно до Постанови № 713 з врахуванням 20 % гірських.

Листом Головного Управління Пенсійного фонду України в Львівській області за №.26273-27074/К-52/81300/23 від 29.09.2023, позивача повідомлено, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 16.06.2023, по справі № 380/10466/23 Головним управлінням виконано та Головне управління Пенсійного фонду України в Львівській області здійснило перерахунок та виплату пенсії позивачу виходячи із того що відповідно до вимог частини 7 статті 43 Закону України від 09.04.1992 № 2262 - XII „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Також додатково зазначено, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 16.06.2023 по справі № 380/10466/23 не зобов'язано здійснити перерахунок пенсії без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням індексації відповідно до Постанови № 118, індексації відповідно до Постанови № 168 та щомісячної доплати у розмірі 2000 грн відповідно до Постанови № 713 з врахуванням 20 % гірських. Отже, підстави для проведення перерахунку та виплати пенсії без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням індексації відповідно до Постанови№ 118, індексації відповідно до Постанови № 168 та щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. відповідно до Постанови № 713 з врахуванням 20 % гірських, відсутні.

Вважаючи дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо застосування обмеження максимального розміру пенсії протиправними, позивач звернувся до Львівського окружного адміністративного сду з цим позовом.

Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема на військовій службі, визначає Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).

Частиною 7 статті 43 Закону № 2262 (в редакції Закону України від 08 липня 2011 року № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи") передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Водночас згідно з пунктом 2 розділу ІІ Закону України від 08 липня 2011 року № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.

Рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року у справі № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-XII, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

У пункті 2 резолютивної частини цього рішення зазначено, що положення частини 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

При цьому Конституційний Суд України вказав, що обмеження максимального розміру пенсії, призначеної особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, які захищають суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону № 2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, введено в дію Законом № 3668-VI, яким внесено зміни у ст. 43 Закону № 2262-XII, шляхом викладення її в редакції Закону № 3668-VI.

Тобто, положення частини 7 статті 43 Закону № 2262-XII та положення частини 1 статті 2 Закону №3668-VІ, прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин, а саме обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, та відповідно є однаковими за змістом.

Разом з тим, Рішенням Конституційного суду у справі № 3-102/2021 (231/21, 415/21) від 12.10.2022 року приписи статті 2 Закону № 3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон України № 2262-ХІІ, визнано такими, що не відповідають Конституції України, оскільки вони не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях.

На момент виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між Законом №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 та Законом №3668-VI - у частині обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.

Суб'єктом владних повноважень у спірних правовідносинах надано перевагу найменш сприятливому для позивача підходу та застосовано положення статті 2 Закону № 3668-VI, що на сьогодні також визнана неконституційною.

Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у пунктах 52, 56 рішення від 14.10.2010 у справі "Щокін проти України" зазначив, що тлумачення й застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Суд, однак, зобов'язаний переконатися в тому, що спосіб, у який тлумачиться й застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних із принципами Конвенції з погляду тлумачення їх у світлі практики Суду. На думку ЄСПЛ, відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості та точності, які передбачали можливість різного тлумачення, порушує вимогу "якості закону", передбачену Конвенцією, і не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади в майнові права заявника. Таким чином, у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.

Разом з тим, положеннями статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики ЄСПЛ. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06.11.2018 у справі №812/292/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.

З матеріалів справи вбачається, що пенсійним органом проводились перерахунки пенсії позивача з 01 листопада 2022 року (на виконання рішення суду від 16.05.2022 у справі № 380/6281/22) та з 01 березня 2023 року з врахуванням постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році".

Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" (далі - Постанова № 118) установлено, що з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 26 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Відповідач здійснюючи перерахунок пенсії позивача з 01.11.2022 на виконання рішення суду від 16.05.2022 у справі № 380/6281/22 з нарахуванням індексації, внаслідок чого розмір пенсії позивача збільшився, а загальний її розмір такої склав 27913 грн.

При цьому, незважаючи на підвищення розміру пенсії ОСОБА_1 після проведення індексації пенсійний орган здійснив виплату пенсії у розмірі 24485,09 грн, з урахуванням обмеження максимального розміру пенсії.

24.02.2023 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", якою установлено, що з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

На виконання Постанови № 168 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.03.2023 з нарахуванням індексації, внаслідок чого розмір пенсії позивача збільшився, а загальний її розмір такої склав 31713 грн.

При цьому, незважаючи на підвищення розміру пенсії позивача після проведення індексації, відповідач здійснив виплату пенсії у розмірі 24485,09 грн, з урахуванням обмеження максимального розміру пенсії.

Слід зазначити, що п.2 постанови № 118 було постановлено установити, що з 1 березня 2022 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом (п.2).

Також п.2 постанови № 168 було постановлено установити, що з 1 березня 2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

При цьому п. 10 Постанови № 168 установлено, що зокрема, розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

З викладеного вбачається, що розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 Постанови №118 та Постанови №168, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Однак, як вже було зазначено вище, з 20.12.2016 стаття 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Закону, який є спеціальним для позивача) не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів. Тобто спеціальним законом, на підставі якого призначено пенсію позивачу, та який підлягає застосування у цьому випадку, такого максимального розміру пенсії не визначено.

Колегія суддів зазначає, що у спірних правовідносинах, підлягають застосуванню норми Закону № 2262-XII з урахуванням рішень Конституційного Суду України від 20.12.2016 у справі №7-рп/2016 та від 12.10.2022 у справі № 3-102/2021(231/21, 415/21).

Таким чином ОСОБА_1 має право на виплату пенсії з 01 березня 2022 року та з 01 березня 2023 року з урахуванням індексації, установленої згідно з постановою № 118 та, відповідно, постановою № 168.

При цьому право на індексацію пенсії у позивача виникло на підставі постанов №118 та № 168 і ніяк не може бути обмежено розміром.

Крім того, як встановлено судом, рішеннями Львівського окружного адміністративного суду від 04.11.2019 року, по справі № 1.380.2019.004170, від 11.10.2021 по справі № 380/13056/21, від 16.05.2021, по справі № 380/6281/22, від 16.06.2023, по справі № 380/10466/23 неодноразово зобов'язано Головне управління провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України складено довідку від 13.07.2021 № 22/6-3390, виходячи з розміру 90 % грошового забезпечення, без обмеження максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум та з щомісячною доплатою у розмірі 2000 грн у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з 01.11.2022.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до висновку про присвоєння пенсії за вислугу років, перерахунків пенсії, які містяться в матеріалах справи позивачу завжди включена надбавка за проживання в гірській місцевості у розмірі 20 %.

Однак зі змісту листа - відмови відповідача № 26273-27074/К-52/81300/23 від 29.09.2023, позивача повідомлено, що підстави для проведення перерахунку та виплати пенсії без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням індексації відповідно до Постанови№ 118, індексації відповідно до Постанови № 168 та щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. відповідно до Постанови № 713 з врахуванням 20 % гірських, відсутні.

Враховуючи систематичне порушення Головним управлінням пенсійного фонду у Львівській області щодо перерахунку пенсії позивача, відповідно має бути проведений і перерахунок пенсії позивача з відсотковим значенням розміру пенсії 90% від сум грошового забезпечення на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України складено довідку від 13.07.2021 № 22/6-3390 з урахуванням раніше виплачених сум та з щомісячною доплатою у розмірі 2000 грн у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та врахуванням 20 % гірських, для уникнення необхідності позивачу повторно звертатися до суду.

Суд апеляційної інстанції врахувавши викладені обставини, погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що з метою ефективного захисту порушеного права позивача, слід задовольнити позовні вимоги шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести перерахунок та виплату позивачу з 01.01.2022 без обмеження максимальним розміром, з 01.03.2022, з 01.03.2023 з урахуванням нарахованої індексації, встановленої постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", від 24.02.2023 № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" з відсотковим значенням розміру пенсії 90% від сум грошового забезпечення на підставі довідки Департаменту персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 13.07.2021 № 22/6-3390 з урахуванням раніше виплачених сум та з щомісячною доплатою у розмірі 2000 грн у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та врахуванням 20 % гірських, без обмеження максимальним розміром, з врахуванням виплачених сум.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції суд дійшов до переконання в тому, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, колегія суддів вважає доводи апеляційної скарги безпідставними та такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржуване рішення суду першої інстанції без змін.

Керуючись статтями 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 11 січня 2024 року у справі № 380/24058/23 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя С. П. Нос

судді Р. В. Кухтей

С. М. Шевчук