03 червня 2024 рокуЛьвівСправа № 300/8669/23 пров. № А/857/6510/24
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючий-суддя Довга О.І.,
суддя Глушко І.В.,
суддя Запотічний І.І.
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2024 року (головуючий суддя Шумей М.В., м. Івано-Франківськ) у справі №300/8669/23 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-
18.12.2023 позивач звернувся в суд першої інстанції з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, в якому просив: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не здійснення перерахунку і виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2023 року, з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" у розмірі 25% від основного розміру пенсії 11070,98 грн., з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії 2022 р. в розмірі 1937,43 грн. та з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії 2023 р. в розмірі 1500 грн.; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з 01.03.2023 року здійснити перерахунок і виплату пенсії по інвалідності ОСОБА_1 , з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війн відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" від 28.12.2011р. №1381 у розмірі 25% від основного розміру пенсії 11070,98 грн урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії 2022 р. в розмірі 1937,43 грн та з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії 2023 р. в розмірі 1500 грн, а саме: загальної суми 14508,41 грн.
Позов обґрунтовує протиправною бездіяльністю Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не здійснення перерахунку і виплати пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з 01.03.2023 року, з урахуванням підвищення до пенсії, як інваліду війни, відповідно до положень пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення" у розмірі 25% від основного розміру пенсії 11070,98 грн., з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії 2022 р. в розмірі 1937,43 грн. та з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії 2023 р. в розмірі 1500 грн.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2024 в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, позивачем подана апеляційна скарга. Доводи апеляційної скарги аналогічні доводам позовної заяви. Крім того, апелянт звертає увагу на те, що відповідачем не враховано індексацію пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, при збільшенні позивачу розміру пенсії на 25 відсотків, як особі з інвалідністю внаслідок війни, обчисленої відповідно до статті 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Натомість, сума збільшення основного розміру пенсії розрахована пенсійним органом виключно з основного розміру пенсії у такий спосіб: 11070,98 грн.*25%= 2767,75 грн., чим порушено вимоги пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №1381 від 28.12.2011 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення». Оскільки сума збільшення основного розміру пенсії повинна була розраховуватися так: (11070,98 грн. (основний розмір пенсії) + ОСНП 2022 1 937,43 + ( ОСНП 2023 1500 грн.) *25% = 3627,10 грн., тоді як у перерахунку пенсії відображена сума (2767,75 грн.). Просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
18.03.2024 відповідачем до суду подано відзив на апеляційну скаргу. У відзиві звертає увагу на те, що судом правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, доводами апеляційної скарги позивача висновки викладені в судовому рішенні не спростовуються та вважаємо, що підстави для його скасування відсутні. Просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги.
У відповідності до частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС) суд апеляційної інстанції вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження, так як апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, що ухвалене в порядку письмового провадження (без повідомлення сторін) за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з огляду на наступні підстави.
Судом встановлені наступні обставини.
Позивач є військовим пенсіонером та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з 29.11.1999 року. 30.10.2023 р. була подана заява до Головного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківській про перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1 у розмірі 25% від основного розміру пенсії 11070,98 грн., з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії 2022 р. в розмірі 1937,43 грн. та з урахуванням сум підвищення (індексації) пенсії 2023 р. в розмірі 1500 грн, а саме: з загальній сумі 14508,41 грн.
Однак, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області листом від 22.11.2023 р. вих. № 0900-0202-8/59291 йому відмовило, оскільки виконання Постанови №168 з березня 2023 року було проведено перерахунок пенсії при цьому вказаний перерахунок пенсії було проведено з урахуванням індексації збільшення на 25%. 11070,98 грн - основний розмір пенсії по інвалідності другої групи (80% грошового забезпечення за статтею 21 Закону 2262); - 2767,75 грн. збільшення пенсії на 25 % основного розміру пенсії, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України №13841 від 28.12.2011 "Про підвищення соціального захисту найбільш вразливих верств населення" (11970,98 грн. х 25% 13838,73 грн - розмір пенсії з урахуванням збільшення на 25 % ( 11970,98 грн. + 2767,75 грн.); - 1937,43 грн - індексація пенсії (14%) згідно постанови Кабін Міністрів України постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році"; 13838,73 грн х 14%- 15776,15 грн - розмір пенсії з урахуванням індексації (14%) - 13838,73 + 1937,43 грн; - 1500,00 грн індексація пенсії (19,7%) згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.21 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (13838,73 грн Ч 19,7% =2726,23 грн, але не більше 1500,00 грн); - 17276,16 г - розмір пенсії з урахуванням індексації (19,7%) - 15776,15 грн + 1500,00 грн; - 837, грн - підвищення інваліду війни 2 групи (40% прожиткового мінімуму : непрацездатних за статтею 25 Закону 2262; 2093,00 грн. х 40%); - 18113,35 грн. розмір пенсії з урахуванням доплати 837,20 грн; - 50,00 грн - цільова грошова допомога на прожиття особам з інвалідністю внаслідок війни другої групи, згідно статті 1 Закону України від 16.03.2004 №1603 - IV "Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни"; - 18163,3 грн - розмір пенсії з урахуванням цільової грошової допомоги.
Не погоджуючись з діями Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, позивач звернулась в суд першої інстанції з позовом.
Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, довів ті обставини, на яких ґрунтуються його заперечення.
Суд апеляційної інстанції погоджується з таким висновком з огляду на наступне.
Згідно із положеннями ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, в органах цивільного захисту, є Закон № 2262. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з статтями 18, 19 Закону №2262-ХІІ пенсії по інвалідності особам, які мають право на пенсію за цим Законом, призначаються в разі, якщо інвалідність настала в період проходження ними служби або не пізніше трьох місяців після звільнення зі служби, або якщо інвалідність настала пізніше тримісячного терміну після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства. Групи і причини інвалідності, а також час її настання встановлюються медико соціальними експертними комісіями, які діють на підставі положення про них, що затверджується Кабінетом Міністрів України. Залежно від ступеня втрати працездатності особи з інвалідністю поділяються на три групи.
Статтею 21 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії по інвалідності військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються в таких розмірах: а) особам з інвалідністю внаслідок війни I групи - 100 процентів, II групи - 80 процентів, III групи - 60 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку); б) іншим особам з інвалідністю I групи - 70 процентів, II групи - 60 процентів, III групи - 40 процентів відповідних сум грошового забезпечення (заробітку).
Колегія суддів зазначає, що позивач 21.11.2022 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про переведення на пенсію по інвалідності, внаслідок чого, ОСОБА_1 було знято з обліку як одержувача пенсії за вислугу років, що підтверджується Атестатом про зняття з обліку №384 та переведено на пенсію по інвалідності. З 01.01.2023 року ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності в основному розмірі пенсії 80% грошового забезпечення.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році установлено, що з 01.03.2023 розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13. 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною,щомісячні доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31.12.2022 включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Ha виконання вищенаведеної постанови відповідачем з 01.03.2023 року позивачу проведено перерахунок пенсії.
Апеляційний суд звертає увагу, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 31.03.2023 року у справі № 300/834/23 зобов'язано провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 за №9/1/2616 від 16.12.2022 про розмір грошового забезпечення, визначеного станом на 05.03.2019, та здійснити з 01.04.2019 виплату перерахованої пенсії, з урахуванням фактично виплачених сум. Рішення набрало законної сили - 02.05.2023 року. На виконання даного рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області проведено перерахунок пенсії позивачу. Виплату пенсії в перерахованому розмірі здійснено з 01.06.2023 року в сумі 18163,36 грн.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» від 28.12.2011 №1381 встановлено, що розміри пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни, обчислені відповідно до статті 27 та частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", статей 13 і 21 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням індексації пенсії на визначений щороку Кабінетом Міністрів України коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, збільшуються на 25 відсотків. Збільшення розмірів пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та інших доплат до пенсії.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році з 1 березня 2023 проведено перерахунок пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Разом з тим, апеляційний суд зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області проведено з 01.03.2023 року перерахунок пенсії з урахуванням індексації, внаслідок якого розмір пенсії ОСОБА_1 становить 18163,36.
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та не підлягають до задоволення.
Відповідно до пункту 30 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27.09.2001, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя.
Згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 09.12.1994, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.
Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Враховуючи вищенаведене, апеляційний суд визнає, що суд першої інстанції, вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив обставини справи та ухвалив законне рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, рішення суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, доводи апеляційної скарги їх не спростовують, а тому підстав для скасування рішення суду першої інстанції немає.
Згідно з ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зазначене положення поширюється на доказування правомірності оскаржуваного рішення (дії чи бездіяльності). Окрім доказування правових підстав для рішення (тобто правомірності), суб'єкт владних повноважень повинен доказувати фактичну підставу, тобто наявність фактів, з якими закон пов'язує можливість прийняття рішення, вчинення дії чи утримання від неї.
В розумінні ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним, обґрунтованим та відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Відповідно до ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, суд, -
апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2024 року у справі № 300/8669/23 - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя О. І. Довга
судді І. В. Глушко
І. І. Запотічний