Рішення від 03.06.2024 по справі 620/4242/24

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2024 року Чернігів Справа № 620/4242/24

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування пунктів 1, 2 рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Міністерства оборони України, в якому просить:

визнати протиправним та скасувати п.1 рішення житлової комісії Північного територіального квартирно-експлуатаційного управління від 30.09.2020 (протокол засідання житлової комісії №2) в частині зняття з квартирного обліку з 30.09.2020 та виключення зі списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання та зі списку осіб, які користуються правом на першочергове одержання житла, полковника ОСОБА_1 ;

визнати протиправним та скасувати п.2 наказу начальника Північного територіального квартирно-експлуатаційного управління від 30.09.2020 №93/1 в частині зняття з квартирного обліку з 30.09.2020 та виключення зі списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання та зі списку осіб, які користуються правом на першочергове одержання житла, полковника ОСОБА_1 ;

зобов'язати відповідача прийняти рішення про зарахування (поновлення) полковника ОСОБА_1 на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, із збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку - у загальній черзі з 23.03.2006, та в списки осіб, які користуються правом на першочергове отримання житлового приміщення з 07.04.2016 як ветерана війни - учасника бойових дій.

В обґрунтування свого позову позивач зазначає, що житлова комісія ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка замість передачі обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, до визначеного правонаступника - Міністерства оборони України 30.09.2020 прийняла рішення про виключення позивача зі списку таких осіб та зняла з квартирного обліку, а начальник Північного ТКЕУ таке рішення житлової комісії затвердив своїм наказом від 30.09.2020 №93/1, порушили вимоги Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінет Міністрів України від 03.08.2006 №1081, а також Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, яка затверджена наказом Міністерства оборони України від 31.07.2018 №380 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 06.09.2018 за №1020/32472.

Суд ухвалою від 03.04.2024 відкрив провадження у справі та призначив її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. В подальшому, суд ухвалою від 19.04.2024 позовну заяву залишив без руху. Ухвалою від 02.05.2024 поновлено позивачу строк звернення до суду, відмовлено у задоовленні клопотання відповідача про залишення позову без розгляду та продовжено розгляд справи.

Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому представник проти позову заперечує та просить у задоволенні вимог відмовити. Вказує, що позивача знято з обліку осіб, оскільки йому надано ордер на службове жиле приміщення на право зайняття жилого приміщення жилою площею 56,7 кв.м. Відтак, враховуючи п. 53 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, що затверджені постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11.12.1984 №470 (зі змінами), позивача забезпечено службовим житловим приміщенням у межах рівня середньої забезпеченості громадян жилою площею в даному населеному пункті - м. Чернігів.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.

ОСОБА_1 , у період з 01.08.1985 по 23.12.2020 проходив військову службу на різних посадах та 23.12.2020 був звільнений в запас у зв'язку із скороченням штатів. В подальшому, 25.10.2021 знову прийнятий на військову службу в Збройні Сили України на умовах контракту на посаду начальника Північного управління замовника робіт (м.Чернігів), яку обіймає до цього часу.

У період з 02.12.2005 по 30.09.2020 позивач проходив військову службу в Північному територіальному квартирно-експлуатаційному управлінні (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) на різних посадах, що підтверджується Довідкою про проходження військової служби від 22.02.2024.

Рішенням житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 23.03.2006 його було зараховано на квартирний облік в загальну чергу, як проживаючого в гуртожитку зі складом сім'ї 4 особи (він, дружина ОСОБА_2 1971 року народження, син ОСОБА_3 1994 року народження, син ОСОБА_4 1999 року народження).

05.01.2007 рішенням житлової комісії Північного ТКЕУ йому зі складом сім'ї 4 особи було виділене службове житлове приміщення - квартира АДРЕСА_1 , в порядку розподілу по загальній черзі без зняття з квартирного обліку.

02.03.2016 позивач отримав статус ветерана війни - учасника бойових дій.

Рішенням житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 07.04.2016 позивач був включений в списки першочергового отримання житла з тим же складом членів сім'ї як ветеран війни - учасник бойових дій.

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 від 02.01.2019 №2 у зв'язку із приведенням квартирного обліку військовослужбовців у відповідність до Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міноборони України від 31.07.2018 №380, полковника ОСОБА_1 зі складом сім'ї 4 особи, зараховано на облік військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання з 23.03.2006 (з 07.04.2016 внесено до списку осіб, які користуються правом на першочергове одержання житла).

З часу постановки на квартирний облік позивач правом приватизації житла не користувався, що підтверджується інформаційними довідками з державних реєстрів прав на нерухоме майно, довідкою Державного ощадного банку України, які додаються до даного позову.

У зв'язку з поверненням на військову службу та появою можливості перебування на квартирному обліку за місцем проходження служби на початку 2024 року позивачем було здійснено заходи щодо уточнення місця перебування на квартирному обліку та номер за яким обліковується в загальній черзі та в списках на першочергового отримання житла у Чернігівському гарнізоні.

Оскільки Північне ТКЕУ, житлова комісія якого ставила позивача на квартирний облік, було розформоване згідно спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 05.11.2019 №Д-322/1/10дск та наказу Міністерства оборони України від 31.08.2020 №305, за одержанням інформації щодо квартирного обліку позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_4 ) та квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернігів (далі - КЕВ м. Чернігів).

Із листів ІНФОРМАЦІЯ_5 від 23.02.2024 №189 та КЕВ м. Чернігів від 26.02.2024 №565/518 позивач дізнався, що ІНФОРМАЦІЯ_2 своїм наказом від 30.09.2020 №93/1 на підставі рішення житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.09.2020 №2, зняло його з квартирного обліку з 30.09.2020 та виключило зі списку осіб, які користуються правом на першочергове одержання житла. Пунктом 2 вказаного наказу ІНФОРМАЦІЯ_1 вирішено «порушити клопотання перед начальником Чернігівського гарнізону про передачу облікових документів житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 до ІНФОРМАЦІЯ_5 ». Проте, як вбачається із листа ІНФОРМАЦІЯ_5 від 23.02.2024 №189 питання передачі особової справи щодо квартирного обліку фактично не було вирішено.

Позивач вважає наказ ІНФОРМАЦІЯ_1 від 30.09.2020 №93/1 та рішення житлової комісії Північного ТКЕУ, оформлене протоколом №2 від 30.09.2020, у частині зняття його з квартирного обліку з 30.09.2020 та виключення зі списку осіб, які користуються правом на першочергове одержання житла, протиправним та таким, що порушують права та законні інтереси, з огляду на що звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку зазначеним обставинам, суд зважає на таке.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 1 статті 12 Закону Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011- XII (далі - Закон №2011-XII) визначено, що держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла, з урахуванням особливостей, визначених пунктом 10 цієї статті (абзац четвертий пункту 1 статті 12 Закону №2011-XII).

Абзацом першим пункту 9 статті 12 Закону №2011-XII визначено, що військовослужбовці, що перебувають на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на цьому обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, а в разі її розформування - у військових комісаріатах і квартирно-експлуатаційних частинах районів та користуються правом позачергового одержання житла.

Відповідно до статті 12 Закону №2011-XII Кабінет Міністрів України постановою від 03.08.2006 №1081 затвердив Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями» (далі - Порядок №1081), який визначає механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського (у тому числі осіб, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу), старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку, посади в яких комплектуються військово-службовцями, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях (далі - військові частини) після звільнення (далі військовослужбовці) та членів їх сімей.

Згідно із пунктом 3 Порядку №1081 військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання. Забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житлом для постійного проживання провадиться шляхом надання один раз протягом усього часу проходження військової служби житла новозбудованого, виключеного з числа службового, вивільненого або придбаного у фізичних чи юридичних осіб, надання кредиту для спорудження (купівлі) житла. Житлові приміщення надаються військовослужбовцям у межах норм, встановлених законодавством.

Відповідно до пункту 29 Порядку №1081 військовослужбовці, які перебувають на обліку, при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду, а в разі розформування військової частини - у військовому комісаріаті і квартирно-експлуатаційному органі та користуються правом позачергового одержання житла.

Пункт 30 Порядку №1081 передбачає випадки, коли військовослужбовці знімаються з обліку громадян, які потребують поліпшені житлових умов, а саме у разі: 1) поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла; 2) засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження; 3) звільнення з військової служби за службовою невідповідністю у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем; 4) подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік; 5) в інших випадках, передбачених законодавством.

З метою вдосконалення забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, наказом Міністерства оборони України від 31.07.2018 №380 затверджено Інструкцію з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 06.09.2018 за №1020/32472 (далі Інструкція №380).

Відповідно до п. 2 Розділу І Інструкції №380 забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями від Міністерства оборони України здійснюється за рахунок: новозбудованого, вивільненого або придбаного житла; надання грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення (за згодою військовослужбовця); переобладнання нежилих приміщень фонду Міноборони у жилі (крім приміщень, розташованих на територіях, які використовуються за призначенням військовими частинами).

Пункт 4 Розділу І Інструкції №380 встановлює, що військовослужбовцям, які перебувають на обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання, та які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються житлові приміщення для постійного проживання або за їх бажанням виплачується грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення.

Житлові приміщення для постійного проживання та грошова компенсація за належне для отримання жиле приміщення надаються один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.

Згідно із пунктом 4 Розділу II Інструкції у разі розформування військової частини житлова комісія військової частини припиняє свою діяльність та передає облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, до визначеного правонаступника.

Зважаючи на вказаний пункт Інструкції та враховуючи, що наказом Міністерства оборони України від 31.08.2020 №305 правонаступником всіх прав та обов'язків Північного ТКЕУ визначено Міністерство оборони України, облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання мав бути переданий саме Міністерству оборони України.

З наведеного слідує, що житлова комісія ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка замість передачі обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов, до визначеного правонаступника - Міністерства оборони України 30.09.2020 прийняла рішення про виключення позивача зі списку осіб та зняла з квартирного обліку, чим порушила вимоги Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінет Міністрів України від 03.08.2006 № 1081, а також Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, яка затверджена наказом Міністерства оборони України № 380 від 31.07.2018 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 06.09.2018 за №1020/32472.

Таким чином, прийняття оскаржуваних рішень призвели до порушення конституційного права позивача на житло та гарантій, передбачених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з огляду на що останні є протиправними та підлягають скасуванню.

Щодо доводів відповідача про те, що позивача знято з обліку осіб, оскільки позивачу надано ордер на службове жиле приміщення на право зайняття жилого приміщення жилою площею 56,7 кв.м.» суд зазначає, що останні є безпідставними та необгрунтованими, оскільки підставою для зняття позивача з квартирного обліку зазначено припинення Північного ТКЕУ як юридичної особи та звільнення з посади у зв'язку із припиненням Північного ТКЕУ.

Отже, позивача було знято з квартирного обліку не у зв'язку із забезпеченням службовим житлом, а саме у зв'язку із припиненням ІНФОРМАЦІЯ_1 та звільненням з посади. Суд зазначає, що нормами чинного законодавства не передбачено такої підстави зняття з квартирного обліку військовослужбовця - реорганізація військової частини та/або звільнення в запас військовослужбовця. Навпаки, пункт 9 статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», п.29 Порядку №1081, пункт 4 Розділу II Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, яка затверджена наказом Міністерства оборони України від 31.07.2018 №380 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 06.09.2018 за №1020/32472, гарантують в таких випадках залишення військовослужбовця, в тому числі, звільненого в запас, на квартирному обліку у тій військовій частині, яка є правонаступником, до одержання житла з державного житлового фонду або за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення.

Також, як вбачається з матеріалів справи, відповідач, будучи правонаступником реорганізованого ІНФОРМАЦІЯ_1 , не приймав облікових документів житлової комісії Північного ТКЕУ та/або не передавав їх до ІНФОРМАЦІЯ_6 , а тому відповідачем не доведено правомірності оскаржуваних рішень житлової комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 про зняття позивача з квартирного обліку як військовослужбовця, який потребував поліпшення житлових умов шляхом надання житлових приміщень для постійного проживання, та про передачу облікової справи до ІНФОРМАЦІЯ_6 (замість її передачі до Міністерства оборони України як правонаступника реорганізованої військової частини).

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що позов належить задовольнити повністю.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з частиною 1 статті 139 КАСУ при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач звільнений від сплати судового збору, з огляду на що, підстави для його розподілу відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 263, Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Міністерства оборони України про визнання протиправним та скасування пунктів 1, 2 рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати п.1 рішення житлової комісії Північного територіального квартирно-експлуатаційного управління від 30.09.2020, оформленого протоколом засідання житлової комісії №2, в частині зняття ОСОБА_1 з квартирного обліку з 30.09.2020 та виключення зі списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання та зі списку осіб, які користуються правом на першочергове одержання житла.

Визнати протиправним та скасувати п.2 наказу начальника Північного територіального квартирно-експлуатаційного управління від 30.09.2020 №93/1 в частині зняття ОСОБА_1 з квартирного обліку з 30.09.2020 та виключення зі списку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання та зі списку осіб, які користуються правом на першочергове одержання житла.

Зобов'язати Міністерства оборони України прийняти рішення про зарахування (поновлення) полковника ОСОБА_1 на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, із збереженням попереднього часу перебування на квартирному обліку - у загальній черзі з 23.03.2006, та в списки осіб, які користуються правом на першочергове отримання житлового приміщення з 07.04.2016 як ветерана війни - учасника бойових дій.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції.

Позивач - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_7 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач - Міністерство оборони України (просп. Повітрофлотський, 6, м. Київ,03168, код ЄДРПОУ 00034022).

Повне рішення суду складено 03.06.2024.

Суддя Л.О. Житняк