Рішення від 03.06.2024 по справі 600/4321/23-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2024 р. м. Чернівці Справа № 600/4321/23-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брезіної Т.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий виклад позиції позивача та заперечень відповідача

В поданому до суду адміністративному позові позивач просить суд винести рішення, яким:

- визнати рішення Головного управління пенсійного фонду України в Запорізькій області (код ЄДРПОУ 20490012) №241670057861 від 05.05.2023 року протиправним та скасувати його;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 40329345) зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, періоди проходження служби в зоні проведення антитерористичної операції в районах її проведення з 08 жовтня 2018 року по 07 грудня 2018 року, з 11 грудня 2018 року по 24 лютого 2019 року та з 15 березня 2019 року по 06 червня 2019 року, з 01 січня 2022 року по 22 травня 2022 рік, з 23 лютого 2021 року по 20 вересня 2021 рік, з 06 жовтня 2021 року по 03 листопада 2021 року, з 17 липня 2017 року по 19 жовтня 2017 року, з 09 листопада 2017 року по 01 лютого 2018 року, з 16 лютого 2018 року по 23 квітня 2018 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 40329345) призначити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію за віком на пільгових умовах з 28.01.2023 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказав на протиправність відмови в призначені пенсію за віком на пільгових умовах без зарахування до його страхового стажу на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, періоди проходження служби в зоні проведення антитерористичної операції в районах її проведення. Таким чином, позивач вважає, що набув право на призначення вказаного виду пенсії згідно з положеннями ст. 115 Закону №1058, у зв'язку із чим просить суд задовольнити позовні вимоги.

Відповідачі заперечували проти задоволення позову та вказали, що позивачу було правомірно відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком, у зв'язку із відсутністю страхового стажу (необхідний страховий стаж - 25 років, страховий стаж позивача становить 23 роки 08 місяців 15 днів). Також відповідачі вказали, що підстав призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах з 28.01.2023 р. немає.

Рух справи у суді

Судом відкрито провадження у адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Фактичні обставини справи, встановлені судом

Відповідно до посвідчення серія НОМЕР_2 ОСОБА_1 є учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни учасників бойових дій. (а.с. 5).

Матеріали справи містять копію трудової книжки позивача НОМЕР_3 . (а.с. 11-13).

Також матеріали справи містять копію військового квитка позивача НОМЕР_4 , де містяться відмітки про зарахування та проходження військової служби у в/ч п.п. 33950 згідно наказу від 16.11.2016 р. №330, у в/ч НОМЕР_5 згідно наказів від 22.02.2017 р. №29РС, від 27.09.2018 р. №177, від 11.09.2020 р. №194-РС, від 02.11.2020 р. №229-РС. (а.с. 14-16).

Згідно довідок військової частини НОМЕР_5 від 11.02.2022 р. №396, №397 вказано про участь позивача у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення у період з 08.10.2018 р. по 07.12.2018 р., з 11.12.2018 р. по 24.02.2019 р., з 15.03.2019 р. по 06.06.2019 р., 23.02.2021 р. по 20.09.2021 р., з 06.10.2021 р. по 03.11.2021 р. Згідно довідки від 11.02.2022 р. №398 вказано про безпосередню участь позивача в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України у період з 17.07.2017 р. по 19.10.2017 р., з 09.11.2017 р. по 01.02.2018 р. з 16.02.2018 р. по 23.04.2018 року. (а.с. 16-17).

Відповідно до наказу командира оперативно-тактичного утримування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 17.10.2018 р. №141 позивач прибув 08.10.2018 р. до складу сил та засобів оперативно-тактичного утримування «Північ». (а.с. 18-20).

Згідно наказу командира оперативно-тактичного утримування « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 05.06.2019 р. №137 р. позивач прибув 05.06.2019 р. до складу сил та засобів оперативно-тактичного утримування « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». (а.с. 20-22).

Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_5 від 22.05.2022 р. №135 позивач звільнений з військової служби та з 22.05.2022 р. виключений зі списків особового складу та усіх видів забезпечення. (а.с.18).

Позивач звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України 28.04.2023 р. із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 05.05.2023 р. №241670057861 відмовлено у призначені позивачу пенсію, у зв'язку із тим, що страховий стаж позивача становить 23 роки 08 місяців 15 днів. (а.с. 22).

Згідно листа Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області від 12.05.2023 р. позивачу повідомлено про прийняття рішення від 05.05.2023 р. №241670057861 про відмову у призначені дострокової пенсії за віком. (а.с. 23).

Матеріали справи містять розрахунок страхового стажу позивача для призначення пенсії за віком, відповідно до якого зараховано наступні періоди, зокрема: з 01.12.2016 по 15.11.2019 р. (2 міс. 17 дн.), з 22.01.2020 р. по 10.09.2020 р. (6 міс. 10 дн.), з 11.09.2020 р. по 22.05.2022 р. (1 рік 9 місяців). Кратність вказана - 1. Загальний страховий стаж 23 роки 8 місяців 15 днів. (а.с. 23).

Також матеріали справи містять довідку Форми ОК-1 щодо сплачених за позивача страхових внесків за 2016-2022 роки. (а.с. 24-25).

Мотивувальна частина

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Згідно з ч. 1 ст. 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону №1058-IV страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно з ч. 2 ст. 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до ст. ст. 44, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Так, ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону №1058 право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п'ятого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Згідно з ст. 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Відповідно до п. 19 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасниками бойових дій визнаються, зокрема, військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Так, п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок №22-1), затверджено перелік документів, необхідних для призначення пенсії.

Відповідно до пп.6 п. 2.1 Порядку №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком: військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, які брали участь у бойових діях, безпосередню участь в АТО/ООС та/або в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації: документи про проходження військової служби (служби); довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу або документи про безпосередню участь в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації; посвідчення учасника бойових дій.

Таким чином, документом, що посвідчують спеціальний статус особи для призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку як учаснику бойових дій є: 1) посвідчення учасника бойових дій; 2) документи про проходження військової служби та довідка про період (періоди) участі у бойових діях або в антитерористичній операції в районах її проведення.

Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 затверджений Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення (далі - Порядок №413).

Згідно п. 4 Порядку №413 підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях в районах її проведення, заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

При цьому, основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначено Законом №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Так, абз. 2 п. 1 ст. 8 Закону №2011-XII визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України від 06 грудня 1991 року №1932-XII «Про оборону України» (далі - Закон №1932-XII), зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону №1932-XII, особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.92 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб», встановлено, що до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах (один місяць служби за три місяці): період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Як встановлено судом, має статус учасника бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується відповідним посвідченням.

Відповідно до інформації військового квитка позивача та довідок військової частини НОМЕР_5 від 11.02.2022 р. №396, №397 вказано про участь позивача у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення у період з 08.10.2018 р. по 07.12.2018 р., з 11.12.2018 р. по 24.02.2019 р., з 15.03.2019 р. по 06.06.2019 р., 23.02.2021 р. по 20.09.2021 р., з 06.10.2021 р. по 03.11.2021 р. Згідно довідки від 11.02.2022 р. №398 вказано про безпосередню участь позивача в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України у період з 17.07.2017 р. по 19.10.2017 р., з 09.11.2017 р. по 01.02.2018 р. з 16.02.2018 р. по 23.04.2018 року.

Однак, згідно з проведеним пенсійним органом розрахунком стажу позивача, вказані період служби не були зараховані позивачу у трикратному розмірі, а були зараховані періоди, зокрема: з 01.12.2016 по 15.11.2019 р. (2 міс. 17 дн.), з 22.01.2020 р. по 10.09.2020 р. (6 міс. 10 дн.), з 11.09.2020 р. по 22.05.2022 р. (1 рік 9 місяців). Кратність вказана - 1. Загальний страховий стаж 23 роки 8 місяців 15 днів.

Аналіз норм права, що регулюють спірні правовідносини та наявні в матеріалах справи документи дають підстави вважати, що зазначений час проходження військової служби позивача зараховується у трикратному розмірі незалежно від того, який вид пенсії та за яким законом вона призначається.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 05.06.2018 року у справі №348/347/17, від 30.07.2019 року у справі № 346/1454/17, від 02.04.2020 року у справі №185/4140/17 (92-а/185/282/17) та від 21.03.2023 року у справі №160/6146/19.

За таких обставин суд вважає, що у спірних правовідносинах наявні підстави для зарахування до загального трудового стажу позивача періоди у участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації та безпосередню участь позивача в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України з 08 жовтня 2018 року по 07 грудня 2018 року, з 11 грудня 2018 року по 24 лютого 2019 року та з 15 березня 2019 року по 06 червня 2019 року, з 01 січня 2022 року по 22 травня 2022 рік, з 23 лютого 2021 року по 20 вересня 2021 рік, з 06 жовтня 2021 року по 03 листопада 2021 року, з 17 липня 2017 року по 19 жовтня 2017 року, з 09 листопада 2017 року по 01 лютого 2018 року, з 16 лютого 2018 року по 23 квітня 2018 року в пільговому обчисленні один місяць служби за три.

Таким чином, на підставі встановлених обставин суд встановив, що оскаржуване рішення Головного управління пенсійного фонду України в Запорізькій області №241670057861 від 05.05.2023 року є протиправним та підлягає скасуванню.

Висновки за результатами розгляду справи

Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ч.1 та ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За результатами розгляду справи суд дійшов висновку, що рішення Головного управління пенсійного фонду України в Запорізькій області №241670057861 від 05.05.2023 року не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, відповідачем безпідставно не зараховано до загального трудового стажу позивача періоди у участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації та безпосередню участь позивача в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України з 08 жовтня 2018 року по 07 грудня 2018 року, з 11 грудня 2018 року по 24 лютого 2019 року та з 15 березня 2019 року по 06 червня 2019 року, з 01 січня 2022 року по 22 травня 2022 рік, з 23 лютого 2021 року по 20 вересня 2021 рік, з 06 жовтня 2021 року по 03 листопада 2021 року, з 17 липня 2017 року по 19 жовтня 2017 року, з 09 листопада 2017 року по 01 лютого 2018 року, з 16 лютого 2018 року по 23 квітня 2018 року в пільговому обчисленні один місяць служби за три, а тому оскаржуване рішення підлягає скасуванню.

Щодо позовних вимог позивача про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах з 28.01.2023 р., суд зазначає наступне. Рішення від №241670057861 від 05.05.2023 року підлягає скасуванню, у зв'язку із неналежним розглядом пенсійним органом заяви позивача від 24.04.2023 р. з підстав не зарахування періодів з 08 жовтня 2018 року по 07 грудня 2018 року, з 11 грудня 2018 року по 24 лютого 2019 року та з 15 березня 2019 року по 06 червня 2019 року, з 01 січня 2022 року по 22 травня 2022 рік, з 23 лютого 2021 року по 20 вересня 2021 рік, з 06 жовтня 2021 року по 03 листопада 2021 року, з 17 липня 2017 року по 19 жовтня 2017 року, з 09 листопада 2017 року по 01 лютого 2018 року, з 16 лютого 2018 року по 23 квітня 2018 року в пільговому обчисленні один місяць служби за три. Таким чином, суд звертає увагу, що рішенню про призначення пенсії передує вирішення питання належного обрахунку стажу позивача, що відноситься до виключних повноважень пенсійного органу, а тому суд не може у спірних правовідносинах підміняти відповідача. Крім того, позивачем не обґрунтовано належними чином наявність підстав для призначення пенсії з 28.01.2023 р., в той час як заява про призначення пенсії була подана ним лише 28.04.2023 р., а тому позов в цій частині не підлягає задоволенню.

Водночас, з метою належного захисту та відновлення прав позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України у Чернівецькій області (як органу, в якому перебувають матеріали розгляду заяви позивача та на територіальний пенсійний орган на облік якого підлягає зарахуванню позивач) повторно розглянути заяву позивача від 28.04.2023 р. про призначення дострокової пенсії за віком, із врахуванням висновків суду у цьому рішенні та із зарахуванням до стажу позивача періодів: з 08 жовтня 2018 року по 07 грудня 2018 року, з 11 грудня 2018 року по 24 лютого 2019 року та з 15 березня 2019 року по 06 червня 2019 року, з 01 січня 2022 року по 22 травня 2022 рік, з 23 лютого 2021 року по 20 вересня 2021 рік, з 06 жовтня 2021 року по 03 листопада 2021 року, з 17 липня 2017 року по 19 жовтня 2017 року, з 09 листопада 2017 року по 01 лютого 2018 року, з 16 лютого 2018 року по 23 квітня 2018 року в пільговому обчисленні один місяць служби за три.

У зв'язку із зазначеним, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Судові витрати

Відповідно до ч.3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Судом встановлено, що позивач звільнений від сплати судового збору, а тому не вирішує питання відшкодування на його користь судових витрат.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 72, 73, 77, 90, 139, 241, 250, 257 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління пенсійного фонду України в Запорізькій області №241670057861 від 05.05.2023 року.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28.04.2023 р. про призначення дострокової пенсії за віком, із зарахуванням до стажу ОСОБА_1 періодів участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації та безпосередню участь позивача в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України: з 08 жовтня 2018 року по 07 грудня 2018 року, з 11 грудня 2018 року по 24 лютого 2019 року та з 15 березня 2019 року по 06 червня 2019 року, з 01 січня 2022 року по 22 травня 2022 рік, з 23 лютого 2021 року по 20 вересня 2021 рік, з 06 жовтня 2021 року по 03 листопада 2021 року, з 17 липня 2017 року по 19 жовтня 2017 року, з 09 листопада 2017 року по 01 лютого 2018 року, з 16 лютого 2018 року по 23 квітня 2018 року в пільговому обчисленні один місяць служби за три.

4. В решті позову відмовити.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Найменування учасників справи:

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідачі: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (58002, м.Чернівці, площа Центральна, 3, код ЄДРПОУ 40329345); Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, б. 158-Б, м. Запоріжжя, 69057, код ЄДРПОУ 20490012).

Суддя Т.М. Брезіна