Справа № 560/4000/24
іменем України
03 червня 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області (Хмельницького відділу №1 Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області) про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області (Хмельницького відділу №1 Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області), в якому просить визнати протиправною відмову вклеїти до паспорта громадянина України нову фотокартку у зв'язку з досягненням 45 років. Покликається на Положення про паспорт громадянина України, затверджене Постановою Верховної Ради України 26 червня 1992 за №2503-ХІІ та просить зобов'язати вклеїти до паспорта громадянина України нову фотокартку (у зв'язку з досягненням 45 років). В обґрунтування позову зазначає, що у березні 2024 у зв'язку з досягненням 45-річного віку звернулась до відповідача із заявою щодо вклеювання фото у паспорт громадянина України зразка 1994 року без використання засобів Єдиного державного демографічного реєстру (через релігійні переконання). На свою заяву отримала відмову, яку вважає протиправною.
У відзиві Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області в особі Хмельницького відділу №1 просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що відповідно до абзацу 1 п. 2 розділу V Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України від 06.06.2019 №456, для вклеювання фотокартки при досягненні 25 або 45 років особа, на ім'я якої оформлений паспорт, повинна подати відповідну заяву протягом місяця з дня досягнення відповідного віку. Водночас позивачка досягла 45-річного віку 19.08.2014 та у встановлений законом строк не звернулась для вклеювання нового фото. Оскільки у разі звернення громадянина поза встановленим місячним строком передбачений обмін паспортного документа, у вклеюванні фото було відмовлено, що відповідач вважає правомірним.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 у зв'язку із досягненням 19.08.2014 45-річного віку звернулась до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області в особі Хмельницького відділу №1 Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області із заявою, у якій просила вклеїти фотокартку в паспорт громадянина України у формі книжечки.
За результатами розгляду заяви Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області в особі Хмельницького відділу №1 Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області листом від 15.03.2024 №П-29/6/6802-24/6833.37.2/32-24 повідомило про відсутність підстав для вклеювання фотокартки до паспорта громадянина України. Оскільки ОСОБА_1 досягла 45-річного віку 19.08.2014 та у встановлений законом строк не звернулась для вклеювання фотокартки до паспорта громадянина України, підстави для задоволення її заяви відсутні.
Оцінюючи правомірність прийнятої відмови, суд виходить з наступного.
Згідно з ч. 1 ст. 21 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, що посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20.11.2012 №5492-VI (далі - Закон №5492-VI), паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
Відповідно до п. 3 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-XII (далі Положення №2503-XII) бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. До паспортної книжечки при досягненні громадянином 25 - і 45-річного віку вклеюються нові фотокартки, що відповідають його вікові. Паспорт, в якому не вклеєні такі фотокартки, при досягненні його власником зазначеного віку, вважається недійсним. Для вклеювання до паспорта нових фотокарток при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку подаються паспорт і дві фотокартки. Для одержання, обміну паспорта і вклеювання до нього нових фотокарток громадянин подає документи і фотокартки не пізніш як через місяць після досягнення відповідного віку чи зміни (переміни) прізвища, імені або по батькові, встановлення розбіжностей у записах чи непридатності паспорта для користування.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 №302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України" (далі Постанова № 302) затверджено зразок та технічний опис бланка, Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 №456 затверджений Тимчасовий порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України). Згідно з пунктом 2 Розділу І Порядку №456 паспорт оформляється з використанням бланка паспорта громадянина України зразка, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 червня 1994 року № 353 "Про затвердження зразка бланка паспорта громадянина України". Відповідно до Розділу V Порядку № 456 третя і п'ята сторінки паспорта передбачені для вклеювання в паспорт додаткових фотокарток при досягненні особою віку 25 або 45 років (п.1)
Абзацом 1 пункту 2 Розділу V Порядку № 456 передбачено, що для вклеювання фотокартки при досягненні віку 25 або 45 років особи, на ім'я якої оформлений паспорт, протягом 30 календарних днів заявник подає працівнику територіального підрозділу заяву про вклеювання фотокартки, паспорт і дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см із зображенням, яке відповідає досягнутому нею віку. Для вклеювання фотокартки при досягненні відповідного віку особи після спливу тридцятиденного строку заявник подає працівнику територіального підрозділу за місцем проживання заяву про вклеювання фотокартки, паспорт і дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см із зображенням, яке відповідає досягнутому нею віку, та відповідне рішення суду. Наявність підстав для вклеювання фотокартки при досягненні особою відповідного віку та подана заявником інформація перевіряються уповноваженою особою територіального підрозділу ДМС. Рішення про вклеювання фотокартки до паспорта приймається територіальним підрозділом ДМС за результатами проведених перевірок (пункт 5).
Водночас, відповідно до підпункту 6 пункту 6 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 №302, якщо особа досягла 25- чи 45-річного віку та не звернулась в установленому законодавством порядку не пізніше як через місяць після досягнення відповідного віку для вклеювання до паспорта зразка 1994 нових фотокарток, паспорт підлягає обміну на паспорт громадянина України у формі ID-картки.
Судом встановлено, що позивачка досягла 45-річного віку 19 серпня 2014 року, однак звернулась до відповідача з заявою про вклеювання фотокартки до паспорта громадянина України лише 12.03.2024.
Крім того встановлено, що позивачка не надавала відповідачу при зверненні свій паспорт, а надала лише копії окремих його сторінок. Також нею не було обґрунтовано ті обставини, що перешкоджали своєчасному зверненню для здійснення вклеювання фотографій протягом майже 10 років.
Суд оцінює критично посилання позивачки на наявність у неї певних релігійних переконань, які начебто не дозволяють погодитись з будь-якою цифровою ідентифікацією або присвоєнням номеру в цілях відображення її у державних реєстрах, адже як вбачається з наявної у справі копії картки фізичної особи-платника податків, позивачка раніше одержала ідентифікаційний номер у податковому органі і відомості про його скасування відсутні.
Крім того, наявність будь-яких релігійних або інших переконань у особи ніяк не впливає на обсяг її прав та обов'язків у відносинах з державою та її органами, оскільки у протилежному випадку надання більшого обсягу прав та звільнення від відповідних обов'язків певної категорії осіб ставить їх у нерівне становище з іншими категоріями громадян, які зобов'язані дотримуватись усіх передбачених законами правил та виконувати усі передбачені обов'язки. Інакше кажучи, звільнення осіб, які сповідують певну релігію або дотримуються певних релігійних норм, від обов'язків, передбачених законами або підзаконними актами, при одночасному покладанні цих обов'язків на осіб, які дотримуються інших релігійних поглядів або взагалі не сповідують жодну з релігій, суперечить принципу рівності, встановленому Конституцією України а також нормам Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації"
Стаття 4 Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" передбачає, що громадяни України є рівними перед законом і мають рівні права в усіх галузях економічного, політичного, соціального і культурного життя незалежно від їх ставлення до релігії. В офіційних документах ставлення громадянина до релігії не вказується. Будь-яке пряме чи непряме обмеження прав, встановлення прямих чи непрямих переваг громадян залежно від їх ставлення до релігії тягнуть за собою відповідальність, встановлену законом. Ніхто не може з мотивів своїх релігійних переконань ухилятися від виконання конституційних обов'язків. Заміна виконання одного обов'язку іншим з мотивів переконань допускається лише у випадках, передбачених законодавством України.
Водночас, у даному випадку питання, з приводу якого позивачка звернулась до відповідача, взагалі не стосується реалізації її права на свободу релігії та віросповідання, позаяк питання оформлення документів, що посвідчують особу громадянина держави, є питанням адміністративної процедури, де уповноважений орган ніяким чином не втручається у релігійну практику і не зачіпає права віруючих. Таким чином, жодне з прав позивачки у цій сфері порушене не було, адже питання вклеювання фотографії до паспорта не має відношення до реалізації права на свободу релігії та віросповідання.
З огляду на зазначене суд відхиляє й покликання на зміст рішення Верховного Суду у зразковій справі, оскільки ситуації, які мають місце у першому ( видача паспорта у формі книжечки) та другому випадку ( вклеювання фото), не є ідентичними. Суд виходить з того, що позивач самостійно порушила встановлений підзаконним актом порядок, який не виключав вклеювання фотокартки у разі своєчасного звернення до уповноваженого органу, а також можливість прийняття рішення судом у разі якщо пропуск такого строку був пов'язаний дійсно з об'єктивними перешкодами, які не дозволяли виконати свій обов'язок належним чином.
Водночас, таке рішення суду може бути прийняте лише у разі встановлення обставин, які свідчать про дійсну об'єктивну неможливість особі виконати свій обов'язок у встановлені законом строки (1 місяць) або наявності реальних перешкод для своєчасного звернення до уповноваженого органу з приводу вклеювання нової фотографії.
Разом з тим, такі обставини судом не встановлені, адже позивачка 1) звернулась до відповідача майже через 10 років від установленого законом строку 2) ніяким чином не обґрунтувала об'єктивну неможливість виконати свій обов'язок у встановлений законом строк (1 місяць) або наявність дійсних перешкод для своєчасного звернення до уповноваженого органу з приводу вклеювання нової фотографії 3) надала не паспорт, а лише окремі його сторінки, що саме по собі унеможливлювало будь-які фізичні дії з документом.
Зважаючи на це, прийняте відповідачем за таких обставин рішення суд вважає обґрунтованим та правомірним, відтак позов не є обґрунтованим та не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 03 червня 2024 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 )
Відповідач:Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області в особі Хмельницького відділу №1 Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області (вул. Грушевського, 87,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 37864148)
Головуючий суддя І.С. Козачок