Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
03 червня 2024 року № 520/31897/23
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
-визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_2 , яка полягає у ненарахуванні та невиплаті ОСОБА_1 підйомної допомоги у зв'язку із прийняттям на військову службу за контрактом строком на З роки і призначеному у військову частину НОМЕР_2 , що дислокується поза пунктом його постійного проживання до прийняття на військову службу, а також на двох членів сім'ї , які здійснили переїзд до іншого населеного пункту у зв'язку із прийняттям його на військову службу в розмірі місячного грошового забезпечення і 50 відсотків місячного грошового забезпечення на кожного члена його сім'ї, який переїхав з ним на нове місце військової служби;
-зобов'язати військову частину НОМЕР_2 здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату підйомної допомоги у зв'язку із прийняттям на військову службу за контрактом строком на 3 роки і призначеному у військову частину НОМЕР_2 , що дислокується поза пунктом його постійного проживання до прийняття на військову службу, а також на двох членів сім'ї, які здійснили переїзд до іншого населеного пункту у зв'язку із прийняттям його на військову службу в розмірі місячного грошового забезпечення на момент укладення контракту і 50 відсотків місячного грошового забезпечення на кожного члена його сім'ї, який переїхав з ним на нове місце військової служби.
В обгрунтування позовних вимог зазначено, що ОСОБА_1 , будучи призваним на військову службу за мобілізацією, на особливий період, з 04 лютого 2023 року призначений та приступив до виконання службових обов'язків на посаді юрисконсульта юридичної служби військової частини НОМЕР_2 .
Відповідно до вимог статті 131 Статуту внутрішньої служби ЗС України військовослужбовці, які призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період, розміщуються в казармах, а ті, що проходять військову службу за контрактом, - у службових жилих приміщеннях.
Бажаючи проживати разом із сім'єю, подав рапорт про бажання укласти контракт, а тому 11 серпня 2023 року за його ініціативою був прийнятий на військову службу за контрактом строком на 3 роки, про що був укладений контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах офіцерського складу.
Вищезазначені факти підтверджуються витягами з наказів командира військової частини НОМЕР_2 від 04 лютого 2023 року № 39, від 25.10.2023 року №316, командира військової частини НОМЕР_4 від 11.08.2023 №286, Контрактом про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах офіцерського складу від 11.08.2023, а також довідкою військової частини НОМЕР_2 від 25.10.2023 №2828/4/11/7041.
Після прийняття на військову службу за контрактом позивач набув більш широке коло прав в порівнянні із статусом «призваний за мобілізацією», у тому числі право на проживання разом із сім'єю за межами розташування військової частини, а не у казармі.
Зокрема, пункт 2 Розділу 4 Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженого наказом МО України від 31 липня 2018 року № 380 визначає, що військовослужбовцям (крім військовослужбовців, призваних за мобілізацією до укладення ними контракту) військова частина зобов'язана орендувати житло або за їх бажанням виплачувати грошову компенсацію за піднайом (найом) жилого приміщення в порядку, визначеному законодавством.
Надалі, після зміни свого статусу з «призваного за мобілізацією» на «прийнятого на військову службу за контрактом» позивач вирішив змінити своє місце проживання та проживати разом із сім'єю за місцем розміщення військової частини НОМЕР_2 - АДРЕСА_2 . У зв'язку із цим сім'я здійснила переїзд з м. Хмельницький (проживання до прийняття мене на службу за контрактом) до м. Харків (місце дислокації військової частини при прийнятті мене на службу за контрактом), що підтверджується довідками ВПО від 13.03.2022 та 23.08.2023.
Позивач в свою чергу до прийняття на військову службу за контрактом був зареєстрований у м. Львів (постійне місце проживання до прийняття на службу), що підтверджується реєстрацією постійного місця проживання..
Позивач вважає що:
-до прийняття на службу за контрактом він був військовослужбовцем, призваний під час мобілізації.
-на військову службу за контрактом прийнятий - 11 серпня 2023 року.
-справи і посаду юрисконсульта прийняв - 04 лютого 2023 року та залишився на ній призначеним після прийняття на службу за контрактом.
-при прийнятті на службу за контрактом військова частина НОМЕР_2 , де він призначений та прийняв посаду, дислокувалась у АДРЕСА_3 ).
-його постійне місце проживання до прийняття на військову службу - АДРЕСА_4 (періодично проживав із сім'єю у м. Хмельницький).
При цьому позивач вважає, що на службу за контрактом він саме прийнятий, а до цього за мобілізацією - був призваний.
-у зв'язку із прийняттям на військову службу за контрактом сім'я здійснила переїзд з АДРЕСА_2 (до населеного пункту поблизу місця прийняття мене на службу за контрактом).
Таким чином, вищевказана норма Порядку 45 на нього розповсюджується, а ситуація відповідає усім умовам для виплати підйомної допомоги.
З метою отримання належних грошових виплат 02 вересня 2023 року позивач подав командиру військової частини НОМЕР_2 рапорт про виплату підйомної допомоги із документами, які обґрунтовують своє право.
25 жовтня 2023 року із списків частини він був виключений у зв'язку із переміщенням до іншого місця служби, але до теперішнього часу відповіді на звернення не отримав, а належна підйомна допомога не виплачена,що стало підставою звернення до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку вищенаведеному, суд вказує наступне.
Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022 введено в Україні воєнний стан із 05 год 30 хв. 24.02.2022 р., дію якого продовжено. Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 69/2022 оголошено загальну мобілізацію.
Судом встановлено,що відповідно до довідки про проходження військової служби (трудової діяльності) від 21.11.2023 № 3/78/996 яку надав Позивач, з 09.07.2023 року він призваний на військову службу за мобілізацією на особливий період та направлений до військової частини НОМЕР_5 для проходження служби на посаді юрисконсульта юридичної служби військової частини НОМЕР_5 .
Згідно наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 04.02.2023 року № 39 Позивача, призначеного наказом командира військової частини НОМЕР_4 (по особовому складу) від 27.01.2023 року № 25, призначено на посаду юрисконсульта юридичної служби військової частини НОМЕР_2 .
Суд вказує, що відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» №2232-ХІІ від 25.03.1992 (далі - Закон №2232-XII) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній з обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-XII від 20.12.1991 (далі - Закон №2011- XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
В силу вимог ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-XII до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно з ч. 3 ст. 9-1 Закону №2011-ХІІ, при переїзді військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, а також тих, хто перебуває на кадровій військовій службі та військовій службі за призовом осіб офіцерського складу, на нове місце військової служби в інший населений пункт, у зв'язку з призначенням на військову посаду, зарахуванням до військового навчального закладу, термін навчання в якому становить не менше шести місяців, або у зв'язку з передислокацією військової частини їм виплачується підйомна допомога в розмірі місячного грошового забезпечення на військовослужбовця і 50 відсотків місячного грошового забезпечення на кожного члена сім'ї військовослужбовця, який переїжджає з ним на нове місце військової служби.
Матеріалами справи підтверджено, що дійсно,позивач при призначенні на посаду до військової частини НОМЕР_2 , з військової частини НОМЕР_5 , змінив місце військової служби на нове та в іншому населеному пункті, однак на той час він проходив військову службу не за контрактом, а як призваний за мобілізацією.
Пізніше згідно наказу командира військової частини НОМЕР_4 від 11.08.2023 № 286 між військовою частиною НОМЕР_4 , в особі командира полковника ОСОБА_2 та Позивачем був укладений контракт про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України на посадах осіб офіцерського складу, строком на 3 роки.
На час укладення Позивачем контракту місце дислокації військової частини НОМЕР_2 знаходилось в Харківській області.
Всі підрозділи військової частини були розкидані по районам, задля безпеки особового складу, оскільки ворог з самих перших днів обстрілював Харків та Харківську область. Порядок виплати військовослужбовцям Збройних Сил України підйомної допомоги регламентується Наказом Міністерства оборони України від 05.02.2018 №45 «Про затвердження Порядку виплати військовослужбовцям Збройних Сил України підйомної допомоги» (далі - Порядок №45).
Як зазначено в пункті 1 Порядку № 45, у разі переїзду військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, та тих, які проходять кадрову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу (далі - військовослужбовці), на нове місце військової служби в інший населений пункт у зв'язку з призначенням на військову посаду, зарахуванням на навчання до вищих військових навчальних закладів, вищих навчальних закладів, які мають військові навчальні підрозділи (далі - військові навчальні заклади), та військових коледжів або навчальних центрів (навчальних підрозділів), термін навчання в яких становить шість місяців і більше, без збереження посади за попереднім місцем служби або у зв'язку з передислокацією військової частини (підрозділу військової частини), установи, організації (далі - військова частина) їм виплачується підйомна допомога в розмірі місячного грошового забезпечення на військовослужбовця і 50 відсотків місячного грошового забезпечення на кожного члена його сім'ї, який переїхав з ним на нове місце військової служби.
Пунктом 2 Порядку № 45 визначено, що право на отримання підйомної допомоги і добових для військовослужбовців виникає: на дату прийняття військовослужбовцем посади та справ - для військовослужбовців, які переїхали на нове місце служби з одного населеного пункту в інший у зв'язку з призначенням на посаду; на дату зарахування на навчання - для військовослужбовців, які зараховані на навчання до військових навчальних закладів; на дату прибуття до місця дислокації, оголошений наказом командира військової частини, - для військовослужбовців, які переїхали на нове місце служби у складі військової частини (підрозділу) в інший населений пункт.
Розмір підйомної допомоги обчислюється, виходячи з посадового окладу, окладу за військове звання та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, установлених військовослужбовцю за новим місцем військової служби на дату, коли військовослужбовець приступив до виконання обов'язків за посадою (зарахування на навчання), або на дату прибуття до нового місця дислокації військової частини, на членів сім'ї - на дату реєстрації їх місця проживання у населеному пункті за новим місцем військової служби військовослужбовця (розташованому поблизу місця служби військовослужбовця).
Суд звертає увагу, що відповідно до положень п. 3 Порядку № 45 виплата військовослужбовцям підйомної допомоги та добових здійснюється за новим місцем військової служби (місцем навчання) відповідно до наказу командира (начальника) військової частини (військового навчального закладу) із зазначенням нарахованої суми виплат.
У наказі зазначаються дата та номер наказу про призначення військовослужбовця на військову посаду (зарахування на навчання), дата, коли він приступив до виконання обов'язків за посадою, дата вибуття з попереднього місця військової служби та прибуття на нове місце військової служби (на нове місце дислокації військової частини). Військовослужбовцям, які на дату прибуття до іншого населеного пункту перебувають у розпорядженні відповідного командира, виплата підйомної допомоги та добових здійснюється після призначення їх на посади та вступу до виконання обов'язків за посадами за новим місцем військової служби в цьому населеному пункті.
Підйомна допомога також виплачується військовослужбовцям, прийнятим (призваним) на військову службу за контрактом (за призовом осіб офіцерського складу) і призначеним на посади у військові частини, що дислокуються поза пунктом їх постійного проживання до прийняття (призову) на військову службу (пп. 1 п. 4 Порядку №45).
Відповідно до п. 7 Порядку № 45 підйомна допомога та добові у разі переїзду на нове місце військової служби на членів сім'ї військовослужбовця також виплачуються: 1) після прийому військовослужбовців строкової військової служби на військову службу за контрактом; 2) у разі призначення військовослужбовців після закінчення військових навчальних закладів на посади у військові частини в населеному пункті за місцем дислокації цього військового навчального закладу, якщо члени сім'ї не переїжджали до військовослужбовця в період його навчання у цьому військовому навчальному закладі; 3) якщо члени сім'ї переїхали у зв'язку зі службовими переміщеннями військовослужбовців не безпосередньо на нове місце їх служби, а до інших розташованих поблизу місця служби населених пунктів.
У разі переїзду членів сім'ї із зазначених пунктів безпосередньо до місця служби військовослужбовців підйомна допомога вдруге не виплачується.
Із аналізу вищенаведених норм суд вбачає, що підйомна допомога на членів сім'ї військовослужбовця, зокрема, на дружину незалежно від віку і працездатності, шлюб з якою зареєстрований до дати прибуття військовослужбовця на нове місце служби та на дітей військовослужбовця і його дружини, які не досягли повноліття, виплачується тим військовослужбовцям, які проходять службу за контрактом та переїхали до нового місця служби з одного населеного пункту в інший у зв'язку з призначенням на посади або зміною постійної дислокації військової частини.
Як встановлено судом, на час коли до Позивача переїхала сім'я, він не переїжджав до нового місця служби з одного населеного пункту в інший, у зв'язку з призначенням на посади або постійної зміни дислокації військової частини НОМЕР_2 .
Виходячи із зазначеного, суд приходить до висновку, що підстав для виплати підйомної допомоги Позивачу і 50 відсотків місячного грошового забезпечення на кожного члена його сім'ї у Військової частини НОМЕР_2 відсутні.
Суд вказує, що статтею 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 19, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ) до Військової частини НОМЕР_2 ( НОМЕР_7 , код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії- залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Кухар М.Д.