Рішення від 31.05.2024 по справі 400/3906/24

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2024 р. № 400/3906/24

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Брагар В. С. у порядку письмового провадження розглянувши адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаІнгульська сільська рада Баштанського району Миколаївської області, вул. Травнева, 41,с. Інгулка,Миколаївська обл., Баштанський р-н,56170,

провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Інгульської сільської ради Баштанського району Миколаївської області (далі - відповідач) про визнання протиправної бездіяльності що полягає у непризначені компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі; зобов'язати прийняти рішення про призначення компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що мати позивача потребує постійного стороннього догляду. Позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення компенсації проте листом йому було повідомлено при затвердженні сільського бюджету на 2024 рік не було виділено кошти на здійснення виплат компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду не непрофесійній основі відповідно до Постанови №859. Позивач вважає протиправними дії відповідача тому звернувся до суду.

Відповідач надав відзив на позовну заяву в якому зазначив, що не є належним відповідачем, а до ВК Інгульської сільської ради позивач не звертався. Тому в позові необхідно відмовити.

Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 30.04.2024 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Суд розглядає справу в порядку письмового провадження.

Дослідив докази, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 є матір'ю ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_1 . Згідно акту про підтвердження факту проживання від 07.12.2023, ОСОБА_2 та ОСОБА_1 проживають за однією адресою - АДРЕСА_2 , та ОСОБА_1 здійснює догляд за ОСОБА_2 .

Відповідно до Висновку №394/1 Лікарсько-консультативної комісії КНП «ЦІМСД» Баштанської міської ради від 12 жовтня 2023 року, ОСОБА_2 потребує постійного стороннього догляду. Відповідно до Висновку № 394/1 Лікарсько-консультативної комісії КНП «ЦПМСД» Баштанської міської ради від 12 жовтня 2023 року «Про наявність порушення функції організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі», ОСОБА_2 рекомендовано соціальну послугу з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи.

Позивач, 14.02.2024 звернувся до Інгульської сільської ради Баштанського району Миколаївської області із заявою про надання довідки по догляду.

Листом Інгульської сільської ради №367/0403 від 08.03.2024 було повідомлено, що при затвердженні сільського бюджету на 2024 рік не було виділено кошти на здійснення виплат компенсаціїй фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі відповідно до Постанови КМУ від 23.09.2020 року № 859. В зв'язку з чим, ОСОБА_1 не було призначено зазначену допомогу.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України "Про соціальні послуги" визначає основні організаційні та правові засади надання соціальних послуг, спрямованих на профілактику складних життєвих обставин, подолання або мінімізацію їх негативних наслідків, особам/сім'ям, які перебувають у складних життєвих обставинах.

Пунктом 17 статті 1 Закону України "Про соціальні послуги" встановлено, що соціальні послуги - дії, спрямовані на профілактику складних життєвих обставин, подолання таких обставин або мінімізацію їх негативних наслідків для осіб/сімей, які в них перебувають.

Відповідно до частини 3 статті 13 Закону України "Про соціальні послуги" до надавачів соціальних послуг недержавного сектору належать підприємства, установи, організації, крім визначених частиною другою цієї статті, громадські об'єднання, благодійні, релігійні організації, фізичні особи - підприємці та фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності.

Згідно з пунктами 1, 4 частини 6 статті 13 Закону України "Про соціальні послуги" фізичні особи, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, можуть надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг отримувачам соціальних послуг з числа членів своєї сім'ї, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права і обов'язки та є: особами з інвалідністю I групи; невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися.

За приписами частини 7 статті 13 Закону України "Про соціальні послуги" фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності, виплачується компенсація за догляд. Компенсація за догляд фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі, виплачується фізичним особам - надавачам соціальних послуг, які не перебувають у трудових відносинах, не є фізичними особами - підприємцями, не провадять незалежної професійної діяльності (наукової, літературної, артистичної, художньої, освітньої або викладацької, а також медичної, юридичної практики, у тому числі адвокатської, нотаріальної діяльності тощо), не перебувають на обліку як безробітні. Компенсація за догляд фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду відповідно до цього Закону без здійснення підприємницької діяльності на професійній основі, виплачується відповідно до тристороннього договору про надання соціальних послуг з догляду, що укладається у письмовій формі між фізичною особою - надавачем соціальних послуг з догляду, отримувачем соціальних послуг з догляду або його законним представником та структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міської ради міст обласного значення, рад об'єднаних територіальних громад.

Пунктом 1 Порядку №859 визначено, що цей Порядок встановлює механізм призначення і виплати компенсації за догляд (далі - компенсація), що призначається фізичній особі, яка надає соціальні послуги з догляду без провадження підприємницької діяльності на непрофесійній основі, без проходження навчання та дотримання державних стандартів соціальних послуг (далі - фізична особа, яка надає соціальні послуги) особам із числа членів своєї сім'ї, які спільно з нею проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки (далі - соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі) та є, зокрема, особами з інвалідністю I групи; невиліковно хворими, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися.

Відповідно до пункту 3 Порядку №859 компенсація призначається і виплачується структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами сільських, селищних, міських рад (далі - уповноважені органи) за місцем проживання / перебування осіб, яким надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

Згідно з пунктом 6 Порядку №859 для отримання компенсації фізичною особою, яка надає соціальні послуги, подаються до уповноваженого органу заява про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та документи/відомості у паперовій або електронній формі, зазначені в пункті 7 цього Порядку.

Відповідно до пункту 7 Порядку №859 уповноважений орган перевіряє подані/надіслані фізичною особою, яка надає соціальні послуги, документи/відомості, зазначає кількість прийнятих документів, порядковий номер заяви, дату її реєстрації, кількість неподаних документів, які необхідно подати, і дату, до якої такі документи повинно бути подано.

Повідомлення про прийняття заяви з пакетом документів видається особисто фізичній особі, яка надає соціальні послуги, під час їх подання або надсилається протягом одного робочого дня з дати подання заяви на поштову адресу або адресу електронної пошти такої особи.

Якщо до заяви не додано всіх необхідних документів, уповноважений орган протягом трьох робочих днів із дати отримання заяви надсилає на поштову адресу або адресу електронної пошти фізичної особи, яка надає соціальні послуги, повідомлення про те, що документи потрібно подати. Якщо документи подано не пізніше ніж через один місяць з дня отримання повідомлення, днем подання заяви вважається день її прийняття уповноваженим органом або відправлення поштою.

Комплексне визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, здійснюється фахівцями уповноваженого органу разом із представниками закладу охорони здоров'я, надавачів соціальних послуг із залученням особи, яка потребує надання соціальних послуг, та/або її законного представника.

Показники, за якими здійснюється комплексне визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, визначені в додатку до Порядку №859. Згідно з додатком до Порядку №859 ступінь індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг (таблиця 1), визначається на підставі оцінки можливості виконання елементарних та складних дій.

За результатами комплексного визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, уповноваженим органом готується висновок за формою згідно з додатком.

Особа потребує надання соціальних послуг, якщо за результатами комплексного визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг, їй установлено IV чи V групу рухової активності.

Водночас, якщо за результатами комплексного визначення індивідуальних потреб сума балів становить більше ніж 63 бали, особа не потребує надання індивідуальних соціальних послуг з догляду, що не дає право на призначення і виплату компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

Зі змісту наведених норм слідує, що для призначення виплати компенсації заявник подає відповідну заяву про згоду надавати соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі та вичерпний перелік документів, передбачених пунктом 7 Порядку №859.

При цьому, уповноважений орган має обов'язок прийняти та розглянути подані фізичною особою документи з визначенням ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних послуг.

Як встановив суд, за результатами комплексного визначення індивідуальних потреб, ОСОБА_2 потребує надання соціальних послуг. Сума балів становить 30,5.

В матеріалах справи міститься заява від 14.02.2024 року про надання дозволу надати позивачу довідку по догляду, проте заява не відповідає вимогам встановленим порядком №859, також матеріали справи не містять доказів ані подання заяви з необхідними документами , ані доказів Повідомлення про прийняття заяви із пакетом документів, яка видається особисто фізичній особі, яка надає соціальні послуги, під час подання заяви або надсилається їй протягом одного робочого дня із дати подання заяви на поштову або електронну адресу заявника.

Таким чином, оскільки позивачем не виконано вимог законодавства, щодо необхідності подання відповідного пакету документів, тому відповідачем не вчинено бездіяльності, яка б порушувала права позивача.

Зважаючи на встановлені в ході розгляду фактичні обставини справи та враховуючи вищенаведені норми законодавства, якими урегульовані спірні відносини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог повністю.

Судові витрати покласти на позивача.

Керуючись статтями 2, 9, 72, 76, 77, 78, 80, 120, 139, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Інгульської сільської ради Баштанського району Миколаївської області, вул. Травнева, 41,с. Інгулка,Миколаївська обл., Баштанський р-н,56170, код ЄДРПОУ 04376498) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. С. Брагар