Рішення від 03.06.2024 по справі 400/14088/23

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 червня 2024 р. справа № 400/14088/23

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., в спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін, в письмовому провадженні, розглянув адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008,

провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач або ГУ ПФУ в Миколаївській області), в якому просить суд:

1) визнати протиправними дії відповідача щодо обмеження перерахованої та виплачуваної позивачу пенсії максимальним розмiром;

2) зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу, починаючи з 01.04.2019 року на пiдставi довiдки державної установи "Територiальне медичне об'єднання МВС України в Миколаївській областi" вiд 09.06.2021 року № 33/35-I-10 в розмiрi 64% грошового забезпечення, доплати до пенсії в розмiрi 2 000 грн. згiдно постанови Кабiнету Miністрів України вiд 14.07.2021 року № 713 "Про додатковий соцiальних захист окремих категорiй осiб", індексації згiдно постанови Кабiнету Miністрів України вiд 16.02.2022 року № 118 "Про iндексацiю пенсiй та заходи щодо пiдвищення рiвня соцiального захисту найбiльш вразливих верств населення у 2022 роцi" без обмеження максимального розмiру пенсiї та з урахуванням ранiше проведених виплат;

3) визнати протиправними дiї відповідача нарахувати та виплатити iндексацiю (пiдвищення) до пенсiї за вислугу poків без обмеження у межах максимального розмiру пенсiї, починаючи з 01.03.2023 року, згiдно постанови Кабінету Miністрів України № 168 вiд 24.02.2023 року "Про iндексацiю пенсiйних i страхових виплат та додаткових заходiв щодо пiдвищення рiвня соцiального захисту найбiльш вразливих верств населення у 2023 році" iз застосуванням коефіцієнта збiльшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено cтpaxoвi внески, та який враховується для обчислення пенсiї (коефіцієнт збiльшення), у розмiрi 1,197;

4) зобов'язати відповідача здiйснити нарахування та виплачувати iндексацiю (пiдвищення) до пенсiї за вислугу poків, починаючи з 01.03.2023 року вiдповiдно пункту 2 постанови Кабiнету Miністрів України № 168 вiд 24.02.2023 року "Про iндексацiю пенсiйних та страхових виплат та додаткових заходiв щодо пiдвищення рiвня соцiального захисту найбiльш вразливих верств населення у 2023 роцi" iз застосуванням коефіцієнта збiльшення 1,197, iз розрахунку 16 230,55 (основний розмiр пенсії) + 2 272,28 (iндексацiя за 2022 piк) = 18 502,83 грн. * 19,7% = 3 645,05) - у cyмi 3 645,05 грн., у розмiрi її фактичного нарахування в повному обсязi, без будь-яких обмежень максимального розмiру пенсії та з урахуванням вже виплачених сум.

В обґрунтування своїх вимог позивач вказав, що ГУ ПФУ в Миколаївській області при перерахунку пенсії з 01.04.2019 року обмежив розмір пенсії позивача сумою 20 930 грн. Позивач вважає протиправними дії ГУ ПФУ в Миколаївській області щодо обмеження розміру його пенсії, оскільки рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 року № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України положення ч. 7 ст. 43 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ), якою встановлено обмеження пенсій максимальним розміром. Окрім того, за наслідком здійсненого 01.03.2023 року перерахунку пенсії позивача, відповідачем протиправно обмежено суму індексації розміром 1 500 грн. та проведено індексацію пенсійної виплати без застосування коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197.

Відповідач позов не визнав, просив відмовити в його задоволенні з тих підстав, що на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.10.2021 року у справі № 400/8361/21 відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 року на підставі довідки від 09.06.2021 року № 33/35-І-10. На виконання Постанови № 118 та Постанови № 168 Головним управлінням проведено відповідні перерахунки із урахуванням індексацій у межах максимального розміру пенсії, згідно чинного законодавства. Відтак, вимога позивача про здійснення перерахунку та виплати пенсії з урахуванням підвищення (індексації) згідно із Постановами № 118, № 168 без обмеження її максимальним розміром суперечить вимогам чинного законодавства, є необґрунтованою та безпідставною, а отже, не підлягає задоволенню.

Суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Суд розглянув справу відповідно до вимог ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) без проведення судового засідання, в порядку письмового провадження, на підставі матеріалів справи.

Вирішуючи спір, суд враховує наступне.

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Миколаївській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.10.2021 року у справі № 400/8361/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити з 01.12.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України в Миколаївській області" від 09.06.2021 року № 33/35-І-10, з урахуванням раніше виплачених сум.

На виконання рішення суду ГУ ПФУ в Миколаївській області проведено перерахунок пенсії позивача.

Після перерахунку з 01.12.2019 року розмір пенсії позивача склав 16 230,55 грн. та не обмежено максимальним розміром пенсії.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 24.07.2023 року у справі № 400/6338/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , починаючи з 01.07.2021 року, щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2 000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", з урахуванням раніше виплачених сум.

На виконання рішення суду ГУ ПФУ в Миколаївській області проведено перерахунок пенсії позивача.

Як вбачається з розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № 1403002035 з лютого 2022 року розмір пенсії позивача склав 18 230,55 грн., а з березня 2022 року - 19 340 грн.

Таким чином, при перерахунку пенсії обмежено розмір пенсії позивача максимальним розміром, який не перевищує 10 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність саме з 01.03.2022 року в сумі 19 340 грн., а не з 01.04.2019 року як вказує позивач.

Відповідно до ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Статтею 2 Закону № 3668-VІ (з урахуванням змін, внесених Законами від 24.12.2015 року № 911-VIII, від 06.12.2016 року № 1774-VIII) визначено, що максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Закон № 3668-VІ набрав чинності з 01.10.2011 року.

Суд зауважує, що обмеження пенсії позивача максимальним розміром у спірних відносинах передбачено ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ та ст. 2 Закону № 3668-VI.

Водночас, рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016 визнано неконституційними положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-ХІІ, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

У пункті 2 резолютивної частини вищезазначеного рішення Конституційного Суду України визначено, що положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-ХІІ, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Аналіз норм законодавства з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016 дає підстави для висновку, що з 20.12.2016 року ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, яка передбачала обмеження пенсії максимальним розміром, а саме 10 прожитковими мінімумами для непрацездатної особи, є нечинною та не підлягає застосуванню до спірних правовідносин.

Аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 16.04.2020 року у справі № 620/1285/19, від 09.02.2021 року у справі № 1640/2500/18.

Внесені Законом від 06.12.2016 року № 1774-VIII зміни до ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, яка визнана неконституційною і втратила чинність (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

При цьому, суд враховує, що положення статті 2 Закону № 3668-VІ є аналогічними за змістом положенням ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, які визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 року № 7-рп/2016.

За таких обставин, зважаючи на визнання неконституційними положень ч. 7 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, якою передбачено обмеження пенсії максимальним розміром, приймаючи до уваги те, що обмеження пенсії максимальним розміром порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту, суд зазначає, що відповідач діяв всупереч норм Закону № 2262-ХІІ.

Як встановлено судом, відповідач з 01.03.2022 року здійснив нарахування індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 118 від 16.02.2022 року у розмірі 2 272,28 грн., з 01.03.2023 року здійснив нарахування індексації, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 24.02.2023 року у розмірі 1 500 грн., однак обмежив розмір пенсії до виплати сумою 19 340 грн. з березня 2022 року та сумою 20 930 грн. з березня 2023 року.

Таким чином, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо проведення виплати пенсії позивачу після її перерахунку з 01.03.2022 року з обмеженням її максимального розміру.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Як наслідок, суд для належного захисту прав позивача вважає за необхідне визнати протиправними дії відповідача щодо обмеження розміру пенсії з 01.03.2022 року максимальним розміром, зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити пенсію, починаючи з 01.03.2022 року, з урахуванням індексації за 2022 рік, встановленої постановою Кабiнету Міністрів України вiд 16.02.2022 року № 118, починаючи з 01.03.2023 року з урахуванням індексації за 2023 рік, встановленої постановою Кабiнету Міністрів України вiд 24.02.2023 року № 168, та без обмеження розміру пенсії її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.

Щодо вимоги про виплату індексації до пенсії, починаючи з 01.03.2023 року згідно Постанови № 168 із застосування коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197, суд виходить з такого.

На виконання Постанови № 168, з 01.03.2023 року позивачу встановлено підвищення пенсії.

Так, згідно із розрахунком від 01.09.2023 року за пенсійною справою № 1403002035, індексація базового ОСПН 2023 (18502,83*0,197) становить 1 500 грн.

Приписами ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення).

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Підстави для проведення індексації визначені статтею 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України 24.02.2023 року прийнято Постанову № 168.

Пунктом 1 Постанови № 168 встановлено, що 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.

Відповідно до пункту 2 Постанови № 168, з 1 березня 2023 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році (Офіційний вісник України, 2022 р., № 18, ст. 968) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.

Пунктом 10 вказаної постанови установлено, що:

у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Отже, з 01.03.2023 року відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197, та розмір пенсії із вказаної дати з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" підвищується на такий коефіцієнт збільшення, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 вказаної вище постанови.

Виключень щодо неврахування пункту 10 Постанови № 168 під час такого перерахунку пенсії, законодавство не містить. Зазначений пункт 10 Постанови № 168 є чинним та не суперечить вимогам закону, з огляду на що підлягає застосуванню відповідачем.

Судом встановлено, що згідно з перерахунком пенсії з 01.03.2023 року позивачу нараховано індексацію базового ОСНП 2023 з використанням коефіцієнту 1,197 з обмеженням 1 500 грн., що відповідає вимогам Постанови № 168, прийнятої на виконання пункту 8 розділу "Прикінцеві Положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік".

Таким чином, підстави для зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії з використанням коефіцієнту 1,197, відсутні, оскільки такий коефіцієнт було застосовано відповідачем, з урахуванням діючих норм законодавства.

При цьому, норма законодавства про те, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1 - 7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень, не є дискримінаційною відносно позивача, оскільки стосується й інших категорій пенсіонерів.

Відповідно до підпункту 2 пункту 22 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України, Кабінет Міністрів України може приймати рішення щодо порядку застосування і розмірів державних соціальних стандартів та гарантій, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та фондів загальнообов'язкового державного соціального і пенсійного страхування.

Враховуючи зазначене, в діях відповідача щодо нарахування позивачу індексації в сумі 1 500 грн. відсутня протиправність.

Також, скасування п. 10 Постанови № 168 згідно з рішенням Київського окружного адміністративного суду від 09.01.2024 року у справі № 320/8511/23 не змінює висновків суду, оскільки на час розгляду справи в Єдиному державному реєстрі судових рішень відсутня інформація щодо набрання таким рішенням законної сили, тоді як в силу приписів статті 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Таким чином, у задоволенні такої позовної вимоги слід відмовити.

Щодо вимог позивача про перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01.04.2019 року на пiдставi довiдки державної установи "Територiальне медичне об'єднання МВС України в Миколаївській областi" вiд 09.06.2021 року № 33/35-I-10 в розмiрi 64% грошового забезпечення, доплати до пенсії в розмiрi 2 000 грн. згiдно постанови Кабiнету Miністрів України вiд 14.07.2021 року № 713 "Про додатковий соцiальних захист окремих категорiй осiб", суд виходить з такого.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 29.10.2021 року у справі № 400/8361/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити з 01.12.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки державної установи "Територіальне медичне об'єднання МВС України в Миколаївській області" від 09.06.2021 року № 33/35-І-10, з урахуванням раніше виплачених сум.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 24.07.2023 року у справі № 400/6338/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , починаючи з 01.07.2021 року, щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2 000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", з урахуванням раніше виплачених сум.

Згідно з частиною 4 статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

А відповідно до статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

До того ж, суд враховує, що зважаючи на численні порушення відповідачем прав позивача, що мало наслідком його неодноразове звернення за їх захистом до суду, доцільним є зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача, починаючи з 01.03.2022 року (дата порушення прав позивача) на пiдставi довiдки державної установи "Територiальне медичне об'єднання МВС України в Миколаївській областi" вiд 09.06.2021 року № 33/35-I-10 в розмiрi 64% грошового забезпечення, з урахуванням доплати до пенсії в розмiрi 2 000 грн. згiдно постанови Кабiнету Miністрів України вiд 14.07.2021 року № 713 "Про додатковий соцiальних захист окремих категорiй осiб".

Підстави для перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 року відсутні, оскільки позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Як визначено ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Судовим витратами у справі є судовий збір, який позивач сплатив у розмірі 2 147,20 грн., доказів понесення інших судових витрат учасники справи суду не подавали.

З урахуванням часткового задоволення вимог, судові витрати у виді судового збору присуджуються позивачу в розмірі 1 073,60 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 19, 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, ЄДРПОУ 13844159) задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, ЄДРПОУ 13844159) щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) з 01.03.2022 року максимальним розміром.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, ЄДРПОУ 13844159) перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), починаючи з 01.03.2022 року, з урахуванням індексації за 2022 рік, встановленої постановою Кабiнету Міністрів України вiд 16.02.2022 року № 118, починаючи з 01.03.2023 року, з урахуванням індексації за 2023 рік, встановленої постановою Кабiнету Міністрів України вiд 24.02.2023 року № 168, на пiдставi довiдки державної установи "Територiальне медичне об'єднання МВС України в Миколаївській областi" вiд 09.06.2021 року № 33/35-I-10 в розмiрi 64% грошового забезпечення, з урахуванням доплати до пенсії в розмiрi 2 000 грн. згiдно постанови Кабiнету Miністрів України вiд 14.07.2021 року № 713 "Про додатковий соцiальних захист окремих категорiй осiб", та без обмеження розміру пенсії її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.

4. У задоволенні позовних вимог про зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу, починаючи з 01.04.2019 року; визнання протиправними дiй відповідача нарахувати та виплатити iндексацiю (пiдвищення) до пенсiї за вислугу poків, починаючи з 01.03.2023 року, згiдно постанови Кабінету Miністрів України № 168 вiд 24.02.2023 року "Про iндексацiю пенсiйних i страхових виплат та додаткових заходiв щодо пiдвищення рiвня соцiального захисту найбiльш вразливих верств населення у 2023 році" iз застосуванням коефіцієнта збiльшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено cтpaxoвi внески, та який враховується для обчислення пенсiї (коефіцієнт збiльшення), у розмiрi 1,197; зобов'язання відповідача здiйснити нарахування та виплачувати iндексацiю (пiдвищення) до пенсiї за вислугу poків, починаючи з 01.03.2023 року вiдповiдно пункту 2 постанови Кабiнету Miністрів України № 168 вiд 24.02.2023 року "Про iндексацiю пенсiйних та страхових виплат та додаткових заходiв щодо пiдвищення рiвня соцiального захисту найбiльш вразливих верств населення у 2023 роцi" iз застосуванням коефіцієнта збiльшення 1,197, iз розрахунку 16 230,55 (основний розмiр пенсії) + 2 272,28 (iндексацiя за 2022 piк) = 18 502,83 грн. * 19,7% = 3 645,05) - у cyмi 3 645,05 грн., у розмiрi її фактичного нарахування в повному обсязi, відмовити.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати у виді судового збору в розмірі 1 073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок).

6. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А. О. Мороз