Рішення від 31.05.2024 по справі 400/15485/23

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2024 р. № 400/15485/23

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В.,розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008,

провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ), в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, що полягають у невірному застосуванні складової заробітної плати для призначення пенсії ОСОБА_1 , а саме не врахування довідки Департаменту архітектури та містобудування Миколаївської міської ради від 24.05.2023 року № 202/12.02-16 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», та довідки від 24.05.2023 року № 202/12.02-16 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед замовленням за пенсією);

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 з 30.05.2023 року із врахуванням Довідки Департаменту архітектури та містобудування Миколаївської міської ради від 24.05.2023 року № 202/12.02-16 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», та довідки від 24.05.2023 року № 202/12.02-16 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед замовленням за пенсією).

Ухвалою від 28.12.2023 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати її за правилами спрощеного позовного провадженн,я без виклику сторін у судове засідання.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 05.10.2023 року у справі №400/8286/23, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області при призначенні, нарахуванні та виплаті позивачу пенсії за віком, відповідно до вимог Закону України «Про державну службу» неправомірно не враховано довідки про складові заробітної плати в органах місцевого самоврядування для призначення пенсії державного службовця.

Довідка Департаменту архітектури та містобудування Миколаївської міської ради від 24.05.2023 року № 202/12.02-16 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та довідка від 24.05.2023 року № 202/12.02-16 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед замовленням за пенсією) відповідають вимогам для призначення пенсії. Відповідач протиправно не врахував довідки видані Департаментом архітектури та містобудування Миколаївської міської ради при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та розрахував її без урахування довідок.

Відповідач надав відзив на позов, в якому в задоволенні вимог просив відмовити. Заперечуючи проти позову, відповідач вказав на те, що оскільки рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 05.10.2023 року у справі № 400/8286/23 будь-яких зобов'язань, що пов'язані із обчисленням розміру пенсії на відповідача не було покладено, то дії відповідача при здійсненні обрахунку розміру пенсії з 30.05.2023 року без урахування довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця відповідають нормам чинного законодавства. Відповідач вважає вимоги позовної заяви такими, що не підлягають задоволенню з огляду на їх необґрунтованість та вважає дії відповідача такими, що в повному обсязі відповідають нормам чинного законодавства.

Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

30.05.2023 року позивач звернувся до ГУ ПФУ із заявою про перехід з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058 (далі - Закон № 1058) на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII (далі - Закон № 889).

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 06.06.2023 року № 948030178462 позивачу відмовлено у переведенні з пенсії по віку згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» у зв'язку з тим, що « на день набрання чинності Закону № 889 (станом на 01.05.2016 року) не займав посаду державного службовця та у зв'язку з відсутністю на цю дату стажу державного службовця провести перерахунок пенсії з урахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 24.05.2023 року № 202/12.02-16 підстав немає.

Позивач звертався до Миколаївського окружного адміністративного суду щодо скасування вказаного рішення від 06.06.2023 року № 948030178462.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 05.10.2023 року у справі № 400/8286/23 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 06.06.2023 року № 948030178462 та зобов'язано ГУ ПФУ повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.05.2023 року4, з урахуванням висновків суду.

Відповідач листом від 12.12.2023 року № 1400-0202-8/92370 повідомив позивача, що при переведенні з одного виду пенсії на інший основний розмір пенсійної виплати складатиме 2093,00 грн,так як судом не розглядалось питання обчислення заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, врахувати довідку від 24.05.2023 року № 202/12.02-16 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідку від 24.05.2023 року № 202/12.02-16 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед замовленням за пенсією) підстав немає.

Позивач не погодився з відмовою відповідача при призначенні, нарахуванні та виплаті йому пенсії за віком, відповідно до вимог Закону № 889 з неправомірним неврахуванням довідки про складові заробітної плати в органах місцевого самоврядування для призначення пенсії державного службовця та звернувся до суду з даним позовом.

Приймаючи рішення у справі, суд враховує наступне:

Згідно ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складової права на соціальний захист, є її конституційним правом.

У пункті 4 ч. 2 ст. 46 Закону № 889 визначено, що до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Згідно ст. 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 року № 2493 (далі - Закон № 2493) в органах місцевого самоврядування встановлюються такі категорії посад, зокрема: четверта категорія - посади голів постійних комісій з питань бюджету обласних, Київської та Севастопольської міських рад (у разі коли вони працюють у раді на постійній основі), керівників управлінь і відділів виконавчого апарату обласних, Севастопольської міської та секретаріату Київської міської рад, секретарів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, заступників міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) голів з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів, директорів, перших заступників, заступників директорів департаментів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, міських (міст районного значення) голів, селищних і сільських голів, посади заступників голів районних рад; п'ята категорія - посади керуючих справами виконавчих апаратів районних рад, керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів районних у містах рад, помічників голів, радників (консультантів), спеціалістів, головних бухгалтерів управлінь і відділів виконавчого апарату обласних, секретаріатів Київської та Севастопольської міських рад, керівників управлінь, відділів та інших виконавчих органів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад та їх заступників, керівників відділів (підвідділів) у складі самостійних управлінь, відділів виконавчих органів міських (міст обласного значення) рад, посади заступників міських (міст районного значення), сільських, селищних голів з питань діяльності виконавчих органів ради, секретарів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад, старост.

Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 року № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом № 889 обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII. Пунктом 8 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889 встановлено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Так, Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 року № 283 (далі - Порядок № 283), був чинний до 01.05.2016 року.

Пунктом 2 Порядку № 283 передбачено, що до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема: на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених статтею 14 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.

Згідно з довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, позивач працював в Департаменті архітектури та містобудування Миколаївської міської ради на посаді головного спеціаліста відділу регулювання розвитку міста та розробки містобудівної документації, як посадова особа місцевого самоврядування.

Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Постановою Правління ПФУ від 17.01.2017 року № 1-3 затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889 пенсії відповідно до ст. 37 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ «Про Державну службу».

На підставі вищевказаного суд приходить до висновку, що довідка Департаменту архітектури та містобудування Миколаївської міської ради від 24.05.2023 року № 202/12.02-16 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), що подається для признароку №202/12.02-16 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед замовленням за пенсією) відповідають вимогам для призначення пенсії.

ГУ ПФУ протиправно не врахувало довідки видані Департаментом архітектури та містобудування Миколаївської міської ради при призначенні пенсії позивачу відповідно до Закону № 889 та розрахувало її без урахування довідок.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, код ЄДРПОУ 13844159) - задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови у врахуванні під час нарахування пенсії ОСОБА_1 довідки Департаменту архітектури та містобудування Миколаївської міської ради від 24.05.2023 року № 202/12.02-16 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», та довідки від 24.05.2023 року № 202/12.02-16 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед замовленням за пенсією).

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв 54008, код ЄДРПОУ 13844159) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) з 30.05.2023 року із врахуванням довідки Департаменту архітектури та містобудування Миколаївської міської ради від 24.05.2023 року № 202/12.02-16 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», та довідки від 24.05.2023 року № 202/12.02-16 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед замовленням за пенсією), з урахуванням раніше виплачених сум.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати у сумі 1073,60 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні 60 копійок).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 31.05.2024 року.

Суддя О.В. Малих