про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
03 червня 2024 року м. ДніпроСправа № 360/595/24
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., перевірив матеріали за позовною заявою адвоката Семенових Ольги Станіславівни в інтересах ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93400, Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченко, б. 9) про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити певні дії,
30.05.2024 до Луганського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшла позовна заява адвоката Семенових Ольги Станіславівни в інтересах ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якій позивач просить:
- визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки № ЛК-0164 від 26.03.2024 про розмір грошового забезпечення, наданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області», оформлене листом № 1200-0201-8/12567 від 13.05.2024;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області провести з 01.12.2019 перерахунок основного розміру пенсії ОСОБА_1 у розмірі 90% грошового забезпечення на підставі довідки № ЛК-0164 від 26.03.2024 наданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Кіровоградській області» про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.12.2019 року за формою згідно додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, у редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", із зазначенням основних та додаткових видів грошового забезпечення.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Луганській області та отримує пенсію по лінії Міністерства внутрішніх справ України у відповідності до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
На звернення позивача Державна установа "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області" оформила та надіслала до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача від 26.03.2024 №ЛК-0164 для перерахунку пенсії.
Проте відповідач не здійснив перерахунок пенсії позивачу на підставі зазначеної довідки. Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 13.05.2024 № 1200-0201-8/12567 у перерахунку пенсії на підставі вищевказаної довідки позивачу було відмовлено у зв'язку з тим, що умови проведення перерахунку відповідно до Постанови КМУ № 988 були передбачені пунктом 3 Постанови КМУ № 103. 19.11.2019 набрало чинності рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.05.2019 № 826/12704/18, яке Шостим апеляційним адміністративним судом від 19.11.2019 залишене без змін, яким вирішено визнати протиправним та нечинним пункт 3 Постанови КМУ № 103. Після визнання протиправним та скасування пункту 3 Постанови КМУ № 103 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймав. Таким чином, відповідач зазначив, що у нього відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі довідки від 26.03.2024 №ЛК-0164.
Позивач вважає, що відповідач вчинив протиправні дії стосовно позивача, які полягають у відмові перерахувати та виплатити пенсію на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення, починаючи з 01.12.2019, у зв'язку з чим останній змушений звернутись за захистом своїх прав та законних інтересів до суду.
Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження в адміністративній справі не встановлено, у зв'язку з чим вважаю за необхідне відкрити провадження у справі.
Частинами першою, другою та третьою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за можливе розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Керуючись статтями 5, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
Справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Зобов'язати відповідача протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі надіслати (надати) суду відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів, а також:
- належним чином засвідчену копію пенсійної справи позивача в межах розгляду справи;
- всі документи, що були або мали бути взяті до уваги при прийнятті рішень, вчиненні дій, допущенні бездіяльності, з приводу яких подано позов.
Усі вищевказані документи необхідно направляти на електронну пошту через офіційну електронну адресу або підсистему «Електронний суд».
Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Справа розглядатиметься суддею Тихоновим І.В. одноособово.
Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: https://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.
СуддяІ.В. Тихонов