Ухвала від 03.06.2024 по справі 360/564/24

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

03 червня 2024 року м. ДніпроСправа № 360/564/24

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В. перевіривши матеріали за позовною заявою ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

25.05.2024 до Луганського окружного адміністративного суду через підсистему Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи “Електронний суд” надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - представник позивача) в інтересах ОСОБА_2 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_2 середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні у сумі 169538 гривень 24 копійки;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_2 середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні у сумі 169538,24 грн.

В обґрунтування позовної заяви зазначено, що позивач з 05.08.2015 по 23.11.2020 проходила військову службу у ІНФОРМАЦІЯ_3 (далі - відповідач).

Відповідно до наказу від 23.11.2020 № 20 позивача було звільнено з військової служби через сімейні обставини.

Позивачу стало відомо, що у період проходження військової служби нарахування грошового забезпечення здійснювалося не у повному обсязі.

19.01.2021 позивачем направлено заяву до відповідача з проханням виплатити всю наявну заборгованість.

Відповідачем відмовлено у задоволенні заяви позивача.

Для вирішення спорів позивач звернувся до суду.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 09.04.2021 у справі № 360/540/21 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 нарахувати та виплатити позивачу відповідно до абзацу першого пункту 2 статті 15 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей одноразову грошову допомогу в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за 5 (п'ять) повних календарних років служби.

28.07.2021 відповідачем на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 09.04.2021 у справі № 360/540/21 виплачено позивачу одноразову грошову допомогу в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за 5 (п'ять) повних календарних років служби у сумі 22305,85 грн.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 17.06.2021 у справі № 360/2127/21 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення (базового місяця) в період з 01.12.2015 по 28.02.2018 - січень 2008 року, а в період з 01.03.2018 по 23.11.2020 - березень 2018 року, з урахуванням абзацу 4 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078.

24.12.2021 на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 17.06.2021 у справі № 360/2127/21 позивачу виплачено індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018, з 01.03.2018 по 23.11.2020 у розмірі 84638,95 грн.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 25.05.2022 у справі № 360/89/22 стягнуто з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь позивача середнє грошове забезпечення за весь час затримки розрахунку при звільненні за період з 24.11.2020 по 23.12.2021 у розмірі 100000,00 грн з відрахуванням установлених законом податків та інших обов'язкових платежів.

Разом з цим залишилась невиплаченою індексація грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 23.11.2020.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 15.08.2023 у справі № 360/640/23 зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 нарахувати та виплатити позивачу індексацію-різницю грошового забезпечення 4463 гривні 15 копійок в місяць у загальній сумі 146242 (сто сорок шість тисяч двісті сорок дві гривні) 55 копійок за період з 01.03.2018 по 23.11.2020 включно відповідно до абзаців 4, 6 пункту 5 «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.

25.04.2024 на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 15.08.2023 у справі № 360/640/23 позивачу виплачено індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 до 23.11.2020 у розмірі 144048,91 грн.

Оскільки позивача було виключено зі списків особового складу 23.11.2020, а крайню виплату відповідачем здійснено 25.04.2024, то відповідачем затримано відповідачем затримано розрахунок з 24.11.2020 по 24.04.2024 на 1248 днів.

Перший період затримки розрахунку при звільненні за період з 24.11.2020 по 18.07.2022 складає 602 дні, з 19.07.2022 по 18.01.2023 року 184 дні.

Як вбачається із довідки про грошове забезпечення:

- у вересні 2020 року виплати позивачу складають 11300,16 грн.

- у жовтні 2020 року виплати позивачу складають 11309,94 грн.

Середньоденне грошове забезпечення позивача складає: 370,66 грн (11309,94 грн + 11300,16 грн) / 61 день).

Середній заробіток за період з 24.11.2020 по 18.07.2022 складає: 370,66 грн. х 602 дні = 223137,32 грн.

Загальнии? розмір виплат нарахованих позивачеві при виключенні зі списків особового складу складав 278163,88 гривень, з яких:

- 27170,17 грн. = (1662,59 + 25507,58) - виплачено у добровільному порядку відповідно до довідки про грошове забезпечення;

- 250 993,71 грн. = (22305,85 + 84638,95 + 144048,91) - індексація грошового забезпечення виплачении? на виконання рішень суду.

Частка заборгованості відповідно до алгоритму виведеного Верховним Судом складає: 250 993,71 грн/278 163,88 грн * 100% = 90,23%

Сума середнього заробітку за час затримки розрахунку щодо виплати індексації грошового забезпечення належна позивачу має складати 223137,32 грн*90,23% = 201336,80 грн.

Середній заробіток за період з 19.07.2022 по 18.01.2023 складає: 370,66 грн х 184 дні = 68201,44 грн.

Водночас, рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 25.05.2022 у справі №360/89/22 стягнуто з відповідача середнє грошове забезпечення за весь час затримки розрахунку при звільненні за період з 24.11.2020 по 23.12.2021 у розмірі 100000,00 грн.

Таким чином з урахуванням зазначеного рішення суду, загальний розмір середнього заробітку, якии? належить до виплати позивачу складає: 269538,24 грн - 100000,00 грн = 169538,24 грн.

Розглянувши матеріали адміністративного позову, суд дійшов такого.

За приписами пунктів 3 та 5 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Розглянувши матеріали позовної заяви, суддя дійшов висновку, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, у зв'язку з чим вона має бути залишена без руху з таких підстав.

Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до частини другої статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України від 08.07.2011 № 3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон №3674-VI).

Згідно з частиною першою статті 3 Закону № 3674-VI судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Частиною першою статті 4 Закону № 3674-VI встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно з частиною другою статті 4 Закону № 3674-VI за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру сплачується судовий збір у розмірі 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Станом на 01.01.2024 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становив 3028,00 грн.

Позивачем заявлено позов майнового характеру на суму 169538,24 грн, тобто за подання позову останній повинен був сплатити, з урахуванням приписів частини третьої статті 4 Закону № 3674-VI, судовий збір в розмірі 1356,30 гривень (1695.38 грн *0,8).

Позивачем судовий збір за подання позову не сплачений.

В позовній заяві зазначено, що позивач звільнений на підставі пункту 13 статті 5 Закону України «Про судовий збір», як учасник бойових дій.

Щодо звільнення позивача від сплати судового збору, суд зазначає.

Згідно з пунктом 13 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.

Статус, права, пільги учасників бойових дій та Героїв України встановлені, відповідно, Законом України від 22.10.1993 № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та Законом України від 16.12.1993 № 3721-ХІІ «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні».

Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняних до них, визначені статтею 12 Закону України від 22.10.1993 № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Зокрема, за приписами пункту 18 частини першої статті 12 Закону України від 22.10.1993 № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і пункту 2 статті 9 Закону України від 16.12.1993 № 3721-ХІІ «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» такі особи мають пільги зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства.

Отже, наявність статусу учасника бойових дій або Героя України не гарантує звільнення від сплати до бюджету судового збору, а в цій частині зроблена відсилка до іншого законодавства.

Частиною другою статті 22 Закону України від 22.10.1993 № 3551-ХІІ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що ветерани війни, до яких належать учасники бойових дій, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов'язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від усіх судових витрат, пов'язаних з розглядом цих питань.

З цією правовою нормою кореспондується пункт 13 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI.

Правовий аналіз змісту статті 5 Закону № 3674-VI свідчить про те, що від сплати судового збору звільняються або особи, зазначені в пунктах 7, 8, 9, 10, яким така пільга безумовно надається у зв'язку з наявністю певного статусу незалежно від категорії справи (особи з інвалідністю, громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи), або особи у справах, визначеної в пунктах 1-6, 12-16 категорій.

Такий висновок підтверджується диспозицією пункту 16 частини першої статті 5 названого закону, згідно з яким згадану пільгу мають позивачі - за подання позовів щодо спорів, пов'язаних з наданням статусу учасника бойових дій.

Конструкція пункту 13, в якому йдеться про справи, пов'язані з порушенням їхніх прав, вказує на категорію справ, в яких учасники бойових дій звільняються від сплати судового збору. Якби лише наявність в особи такого статусу надавала у цій частині пільгу, то відпадала б необхідність у формулюванні другої частини зазначеної норми закону про те, що звільнення від сплати судового збору стосується спорів про порушені права.

Вказана норма не містить вичерпного переліку порушених прав, однак порушення прав нерозривно пов'язане саме зі статусом учасника бойових дій, який, як і права такої особи, визначається спеціальним законом, а не усіх прав людини і громадянина, які встановлені Конституцією України та іншими законами.

В даному спорі при зверненні до суду позивач, який є учасником бойових дій, просить суд визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати відповідача виплатити середнє грошове забезпечення за час затримки розрахунку при звільненні, тобто спір не стосується соціальних прав особи, яка має статус учасника бойових дій.

Відповідно до правового висновку, викладеного в ухвалі Великої Палати Верховного Суду від 06.05.2020 у справі № 9901/70/20 (провадження № 11-128заі20) пунктом 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» звільнення від сплати судового збору осіб, які мають, зокрема статус ветеранів війни - учасників бойових дій, обмежено справами, пов'язаними з порушенням їхніх прав. Тобто, встановлені цим Законом положення стосуються випадків звернення до адміністративного суду за захистом прав, пов'язаних винятково зі статусом учасника бойових дій, і не поширюються на подання позовних заяв до суду із вимогами, що виходять за межі таких спірних правовідносин.

Подібні висновки зроблено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 09.10.2019 у справі № 9901/311/19 (провадження № 11-795заі19), від 12.02.2020 у справі № 545/1149/17 (провадження № 14-730цс19).

Вирішуючи питання про стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій (прирівняної до нього особи), для правильного застосування норм пункту 13 частини першої статті 5 Закону № 3674-VI суд враховує предмет та підстави позову не стосуються захисту прав позивача з урахуванням положень статей 12, 22 Закону № 3551-XII.

Подібний висновок висловлено, зокрема, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.01.2021 у справі № 9901/258/20.

Відповідно до частини восьмої статті 160 КАС України якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.

Проте, позивачем не наведено обґрунтувань (підстав), що даний спір пов'язаний з наявністю у позивача статусу учасника бойових дій.

Суд вважає безпідставним посилання на постанову Верховного Суду від 27.06.2018 у справі № 572/2088/17, оскільки у даній справі особа звернулась із позовом в якому просила стягнути шкоду, завдану джерелом підвищеної небезпеки внаслідок дорожньо-транспортної пригоди та мотивів викладених в ухвалі.

Зазначений недолік позовної заяви може бути усунений шляхом подання оригіналу документа про сплату судового збору у розмірі 1356,30 грн за наступними реквізитами: отримувач коштів ГУК у Луг.обл./МТГ м.Сєвєр/22030101, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37991110, банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.), відомча ознака «84» Окружні адміністративні суди, код банку отримувача (МФО) 899998, Рахунок отримувача UA288999980313101206084012499, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу *;101;_______ (код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті); судовий збір, за позовом ________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Луганський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовна заява подана без додержання вимог статті 161 КАС України.

Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Оскільки вищевказані обставини перешкоджають відкриттю провадження у справі, позовну заяву слід залишити без руху, з встановленням позивачу строку для усунення вказаних недоліків.

Керуючись статтями 160, 169, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

У задоволені клопотання про звільнення від сплати судового збору відмовити.

Позовну заяву Дяченка Олексія Володимировича в інтересах ОСОБА_2 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії залишити без руху.

Запропонувати позивачу протягом 7 (семи) календарних днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду:

- оригіналу документа про сплату судового збору в розмірі 1356,30 гривень (одна тисяча триста п'ятдесят шість грн 30 коп.).

Якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті позивачем у строк, встановлений судом, позовна заява буде повернута особі, яка її подала, та вважатиметься неподаною.

Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати позивачеві.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

СуддяТ.В. Смішлива