Рішення від 31.05.2024 по справі 340/2268/24

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/2268/24

Кіровоградський окружний адміністративний суду у складі судді Черниш О.А.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (25009, м. Кропивницький, вул. Соборна, 7-А, код ЄДРПОУ 20632802)

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо зменшення основного розміру його пенсії за вислугу років з 71% до 70% відповідних сум грошового забезпечення та застосування обмеження максимального розміру пенсії підчас її перерахунку з 01.12.2023 року;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести перерахунок та виплату основного розміру його пенсії за вислугу років з 01.12.2023 року в розмірі 71% відповідних суми грошового забезпечення та без обмеження її максимальним розміром, виплати здійснити з урахуванням раніше виплачених сум.

Ухвалою судді від 15.04.2024 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати її за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, мотивованим тим, що обмеження пенсійних виплат позивача здійснене на підставі статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", а позивач не належить до кола осіб, на яких поширюється рішення Конституційного Суду України від 12.10.2022 року №7-р(II)/2022. При перерахунку пенсії з 01.03.2023 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України №168 від 24.03.2023 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" відповідач керувався пунктом 2 цієї постанови, яким передбачено підвищення пенсії у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Стверджуючи, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1279 від 16.12.2020 року "Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги" з квітня 2021 року фінансування виплат пенсій здійснюється централізовано Пенсійним фондом України, а ГУ ПФУ в Кіровоградській області не має таких функцій, відповідач просив суд у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши справу в порядку спрощеного (письмового) провадження, суд установив такі обставини та дійшов до таких висновків.

ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних Силах України, з якої у 2012 році був звільнений у запас.

Після звільнення зі служби позивачу призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 71 % відповідних сум грошового забезпечення.

З 01.05.2019 року позивач взятий на облік в ГУ ПФУ в Кіровоградській області у зв'язку зі зміною місця проживання.

У листопаді 2021 року ІНФОРМАЦІЯ_1 за заявою позивача склав довідку №6220/1 від 17.11.2021 року про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, за нормами, чинними на 05.03.2019 року. Згідно з цією довідкою розмір грошового забезпечення за посадою, яку позивач займав на день звільнення, становить 26086, 50 грн.

Оскільки відповідач відмовився провести перерахунок пенсії позивача за 01.04.2019 року, той звернувся до суду з відповідним позовом.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 02.02.2022 року у справі №340/10714/22 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено та зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату його пенсії на підставі оновленої довідки та виплатити заборгованість з урахуванням раніше виплачених сум.

ГУ ПФУ в Кіровоградській області, виконуючи це судове рішення, у квітні 2022 року здійснило з 01.04.2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 , обчислило її основний розмір, виходячи з 70 % від суми грошового забезпечення, вказаної у довідці №6220/1 від 17.11.2021 року. Воднораз, розмір пенсії обмежено максимальною сумою - десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Позивач не погодився із зменшенням відсоткового значення грошового забезпечення, використаного відповідачем при цьому перерахунку його пенсії, та з обмеженням максимального розміру його пенсії, перерахованої з квітня 2019 року, і звернувся до суду з новим позовом.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17.06.2022 року у справі №340/2543/22 позов ОСОБА_1 задоволено та зобов'язано ГУ ПФУ в Кіровоградській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок його пенсії, виходячи з 71% відповідних сум грошового забезпечення та виплатити пенсію без обмеженням її максимального розміру, з урахуванням раніше виплачених сум.

У грудні 2022 року ГУ ПФУ в Кіровоградській області, виконуючи це судове рішення, здійснило з 01.04.2019 повторний перерахунок пенсії позивача за період з квітня 2019 року по грудень 2022 року, обчислило її в сумі 18 521, 42 грн., а з урахуванням підвищень та допомог - 19 334, 25 грн.

Згодом ГУ ПФУ в Кіровоградській області проводило перерахунки пенсії позивача з метою її індексації, зокрема з 01.03.2023 року, з 01.03.2024 року.

Позивач у квітні 2024 року звернувся до суду з цим позовом, стверджуючи, що з 01.12.2023 року пенсія за вислугу років виплачується йому у заниженому розмірі.

Вирішуючи спір, суд виходив з того, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 pоку (надалі - Закон №2262-XII).

Преамбулою Закону №2262-XII передбачено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно зі статтями 8, 10 Закону №2262-XII виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.

Призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України.

Статтею 15 Закону №2262-XII передбачено, що особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "з" статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом і які є ветеранами війни, та особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", пенсії за вислугу років підвищуються в порядку і на умовах, передбачених зазначеним Законом.

Згідно з частиною 2 статті 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам, які мають право на пенсію за цим Законом, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Частиною 2 статті 55 Закону №2262-XII передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Згідно з частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до статті 64 Закону №2262-XII (у редакції Закону України №2040-IX від 15.02.2022 року, який застосовується з 01.03.2022 року) у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.

Суд установив, що пенсія ОСОБА_1 призначена відповідно до статті 13 Закону №2262-XII до 31.12.2021 року, востаннє підлягала перерахунку за рішенням Кабінету Міністрів України відповідно до частини 4 статті 63 цього Закону з 01.01.2018 року, тож згідно зі статтею 64 цього Закону позивач має право на щорічну індексацію його пенсії та її перерахунок із застосуванням відповідного коефіцієнта збільшення.

Також позивач як член сім'ї померлого ветерана війни та учасник бойових дій має право на відповідні підвищення, доплати та надбавки до пенсії, встановлені законодавством, які підлягають перегляду у зв'язку зі зростанням на підставі законів про Державний бюджет України на відповідний рік розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, який є базою для їх обчислення.

Відповідач, як свідчить зміст його відзиву на позов, не заперечує право позивача на додаткові надбавки і доплати та на індексацію його пенсії і здійснював відповідні перерахунки.

Так, згідно з протоколом ГУ ПФУ в Кіровоградській області розмір нарахованої позивачу пенсії з 01.12.2023 року становить 23700, 92 грн., з яких:

- 18 521, 42 грн. (26086, 50 грн. х 71%) - основний розмір пенсії,

- 2593 грн. - підвищення (індексація), передбачена пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 року "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році",

- 1500 грн. - підвищення (індексація), передбачена пунктами 2, 10 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році",

- 523, 25 грн. (2093 грн. х 25%) - підвищення пенсії на 25 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, члену сім'ї померлого ветерана війни, передбачене статтею 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту",

- 523, 25 грн. (2093 грн. х 25%) - підвищення пенсії на 25 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність учаснику бойових дій, передбачене частиною 4 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту",

- 40 грн. - цільова грошова допомога на прожиття, передбачена Законом України "Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни".

Воднораз, відповідач обмежив розмір пенсійної виплати, належної позивачу до виплати з 01.12.2023 року, сумою 20930 грн., з 01.01.2024 року - 23610 грн.

Згідно з протоколом ГУ ПФУ в Кіровоградській області розмір нарахованої позивачу пенсії з 01.03.2024 року становить 25 334, 92 грн., з яких:

- 18 521, 42 грн. (26086, 50 грн. х 71%) - основний розмір пенсії,

- 2593 грн. - підвищення (індексація), передбачена пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022 року "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році",

- 1500 грн. - підвищення (індексація), передбачена пунктами 2, 10 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24.02.2023 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році",

- 1500 грн. - підвищення (індексація), передбачена пунктами 2, 3 постанови Кабінету Міністрів України №185 від 23.02.2024 року "Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році",

- 590, 25 грн. (2361 грн. х 25%) - підвищення пенсії на 25 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, члену сім'ї померлого ветерана війни, передбачене статтею 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту",

- 590, 25 грн. (2361 грн. х 25%) - підвищення пенсії на 25 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність учаснику бойових дій, передбачене частиною 4 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту",

- 40 грн. - цільова грошова допомога на прожиття, передбачена Законом України "Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та інвалідів війни".

Цим протоколом відповідач обмежив розмір пенсійної виплати, належної позивачу до виплати з 01.03.2024 року, сумою 23610 грн.

За позицією відповідача, розмір пенсії має бути обмежений максимальним розміром, як це передбачено пунктами 2 постанов Кабінету Міністрів України №168 від 24.03.2023 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", №185 від 23.02.2024 року "Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", а саме десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність (що станом на 01.12.2023 року складає 20930 грн., а з 01.01.2024 року - 23610 грн.).

Така позиція відповідача обґрунтована посиланням на Закон України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" №3668-VІ від 08.07.2011 року (надалі - Закон №3668-VІ), частиною 1 статті 2 якого передбачено, що максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Втім суд вважає, що до спірних правовідносин щодо обчислення пенсії військовослужбовців необхідно застосовувати положення Закону №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016, які не передбачають обмеження максимального розміру пенсії військовослужбовців, а не норми Закону №3668-VI.

Такий висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, яка висловлена у постановах від 16.12.2021 року у справі №400/2085/19, від 27.01.2022 року у справі №240/7087/20, від 17.02.2022 року у справі №640/11168/20, від 16.11.2022 року у справі №340/7210/21 у подібних правовідносинах.

Цю правову позицію врахував також Кіровоградський окружний адміністративний суд, який, розглядаючи справу №340/2543/22 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Кіровоградській області, дійшов до висновку про безпідставність застосування до спірних правовідносин положень статті 2 Закону №3668-VI та у рішенні від 17.06.2022 року підтвердив право позивача на обчислення/перерахунок його пенсії без обмеження її максимальним розміром.

Натомість відповідач, обчислюючи пенсію позивача, належну до виплати з 01.12.2023 року, надав перевагу найменш сприятливому для позивача підходу та застосував положення статті 2 Закону №3668-VI, тобто правову норму, яка регулює правовідносини аналогічно нормі, що визнана неконституційною, проігнорував висновки суду у справі №340/2543/22.

Отже відповідач діяв всупереч вимогам верховенства права, що призвело до недоотримання позивачем нарахованих йому щомісячних пенсійних виплат та до порушення його права на отримання пенсії у розмірі, встановленому законом.

Рішенням Конституційного Суду України від 12.10.2022 року у справі №7-р(II)/2022 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), приписи статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", що поширюють свою дію на Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", в тім, що вони не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року. Приписи статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", визнані неконституційними, втрачають чинність через шість місяців із дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 12.04.2023 року.

Попри втрату чинності з 12.04.2023 року нормою статті 2 Закону №3668-VІ, яка визнана неконституційною Рішенням Конституційного Суду України від 12.10.2022 року №7-р(II)/2022, відповідач на момент звернення позивача до суду з цим позовом продовжує виплачувати йому пенсію в обмеженому розмірі (23610 грн.).

Доводи відповідача щодо того, що Рішення Конституційного Суду України від 12.10.2022 року №7-р(II)/2022 поширюється лише на осіб, які під час служби збройно захищали суверенітет, територіальну цілісність та недоторканість України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року, і яким пенсії призначені з 12.04.2023 року, є помилковими, оскільки у вказаному Рішенні такі умови відсутні.

Суд зазначає, що перерахунок пенсій, призначених за Законом №2262-ХІІ, який проводиться відповідно до статті 64 цього Закону в порядку, передбаченому постановами Кабінету Міністрів України №168 від 24.03.2023 року "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", №185 від 23.02.2024 року "Про індексацію пенсійний і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", не передбачає обмеження максимального розміру перерахованих пенсій, попри наявність відповідного застереження у пунктах 2 цих постанов, оскільки таке обмеження є незаконним. Чинне законодавство не містить норм, які б визначали розмір такого максимального обмеження.

Суд прийшов до висновку, що відповідач при виплаті позивачу пенсії з 01.12.2023 року незаконно обмежив максимальний розмір щомісячної пенсії позивача десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність, фактично позбавивши позивача права на отримання встановлених йому підвищень, доплат на надбавок до пенсії.

Тож дії відповідача щодо обмеження максимального розміру пенсії позивача та невиплати йому пенсії у повному розмірі слід визнати протиправними та зобов'язати відповідача виплатити йому пенсію без обмеження її максимального розміру та з урахуванням усіх встановлених йому підвищень, доплат та надбавок до пенсії, починаючи з 01.12.2023 року.

У спірних правовідносинах суд не встановив фактів зменшення відсоткового значення грошового забезпечення з 71% до 70% при обчисленні пенсії позивача з 01.12.2023 року, про що він зазначає у позові, тому у задоволенні позову у цій частині суд відмовляє.

Суд не приймає посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України №1279 від 16.12.2020 року "Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги", якою визначено механізм фінансування пенсій та інших виплат, які згідно із законодавством проводяться за рахунок коштів Пенсійного фонду України, та зазначає, що відповідно до статей 10, 52 Закону №2262-XII призначення і виплата пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону, здійснюються саме територіальними органами Пенсійного фонду України.

Судові витрати сторони не понесли.

Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 255, 262, 263, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо обмеження максимального розміру пенсії за вислугу років, призначеної ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області виплатити нараховану з 01.12.2023 року ОСОБА_1 пенсію без обмеження її максимального розміру та з урахуванням усіх встановлених йому підвищень, доплат та надбавок до пенсії.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. ЧЕРНИШ