Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позову без розгляду
03 червня 2024 року Справа №200/1271/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Аляб'єва І.Г.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити певні дії,
05.03.2024 до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , в якій позивачка просить:
- визнати протиправними та скасувати пункти 4, 4.1, 4.3, 6.6, 6.7 наказу командира військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України від 24.05.2023 №733 «Про результати службового розслідування щодо переплат грошового забезпечення та нанесення збитків державі, що стало наслідком невиконання обов'язків пов'язаних з проходженням військової служби під час дії правового режиму «Військовий стан» з боку посадових осіб медичного пункту військової частини НОМЕР_1 » призначеного наказом «Про призначення службового розслідування» від 26.04.2023 №1041 в частині, що стосується ОСОБА_1 ;
- визнати протиправними та скасувати пункти 4, 4.1, 4.3, 6.6, 6.7 наказу командира військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України від 06.07.2023 №1008 «Про результати службового розслідування щодо переплат грошового забезпечення та нанесення збитків державі, що стало наслідком невиконання обов'язків пов'язаних з проходженням військової служби під час дії правового режиму «Військовий стан» з боку посадових осіб медичного пункту військової частини НОМЕР_1 » призначеного наказом «Про призначення службового розслідування» від 27.05.2023 №1437 в частині, що стосується ОСОБА_1 ;
- визнати протиправними та скасувати пункти 4, 4.1, 4.3, 6.6, 6.7 наказу командира військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України від 06.07.2023 №1009 «Про результати службового розслідування щодо переплат грошового забезпечення та нанесення збитків державі, що стало наслідком невиконання обов'язків пов'язаних з проходженням військової служби під час дії правового режиму «Військовий стан» з боку посадових осіб медичного пункту військової частини НОМЕР_1 » призначеного наказом «Про призначення службового розслідування» від 16.05.2023 №1303 в частині, що стосується ОСОБА_1 ;
- визнати протиправними та скасувати пункти 4, 4.1, 4.3, 6.6, 6.7 наказу командира військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України від 06.07.2023 №1010 «Про результати службового розслідування щодо переплат грошового забезпечення та нанесення збитків державі, що стало наслідком невиконання обов'язків пов'язаних з проходженням військової служби під час дії правового режиму «Військовий стан» з боку посадових осіб медичного пункту військової частини НОМЕР_1 » призначеного наказом «Про призначення службового розслідування» від 28.04.2023 №1060 в частині, що стосується ОСОБА_1 ;
- визнати протиправними та скасувати пункти 4, 4.1, 4.3, 6.6, 6.7 наказу командира військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України від 27.09.2023 №1492 «Про результати службового розслідування щодо переплат грошового забезпечення та нанесення збитків державі, що стало наслідком невиконання обов'язків пов'язаних з проходженням військової служби під час дії правового режиму «Військовий стан» з боку посадових осіб медичного пункту військової частини НОМЕР_1 » призначеного наказом «Про призначення службового розслідування» від 09.06.2023 №1577 в частині, що стосується ОСОБА_1 ;
- визнати протиправними та скасувати пункти 4, 4.1, 4.3, 6.6, 6.7 наказу командира військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України від 15.09.2023 №1460 «Про результати службового розслідування щодо переплат грошового забезпечення та нанесення збитків державі, що стало наслідком невиконання обов'язків пов'язаних з проходженням військової служби під час дії правового режиму «Військовий стан» з боку посадових осіб медичного пункту військової частини НОМЕР_1 » призначеного наказом «Про призначення службового розслідування» від 16.06.2023 №1710 в частині, що стосується ОСОБА_1 ;
- визнати протиправними та скасувати пункти 4, 4.1, 4.3, 6.6, 6.7 наказу командира військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України від 13.09.2023 №1448 «Про результати службового розслідування щодо переплат грошового забезпечення та нанесення збитків державі, що стало наслідком невиконання обов'язків пов'язаних з проходженням військової служби під час дії правового режиму «Військовий стан» з боку посадових осіб медичного пункту військової частини НОМЕР_1 » призначеного наказом «Про призначення службового розслідування» від 11.06.2023 №1645 в частині, що стосується ОСОБА_1 ;
- визнати протиправними та скасувати пункти 4, 4.1, 4.3, 6.6, 6.7 наказу командира військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України від 14.09.2023 №1457 «Про результати службового розслідування щодо переплат грошового забезпечення та нанесення збитків державі, що стало наслідком невиконання обов'язків пов'язаних з проходженням військової служби під час дії правового режиму «Військовий стан» з боку посадових осіб медичного пункту військової частини НОМЕР_1 » призначеного наказом «Про призначення службового розслідування» від 29.06.2023 №1834 в частині, що стосується ОСОБА_1 ;
- визнати протиправними та скасувати пункти 6, 9, 11.7, 13.6, 13.7 наказу командира військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України від 31.10.2023 №1581 «Про результати службового розслідування щодо переплат грошового забезпечення та нанесення збитків державі, що стало наслідком невиконання обов'язків пов'язаних з проходженням військової служби під час дії правового режиму «Військовий стан» з боку посадових осіб медичного пункту військової частини НОМЕР_1 » призначеного наказом «Про призначення службового розслідування» від 09.10.2023 №3047 в частині, що стосується ОСОБА_1 ;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 Міністерства оборони України нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 утримані з її грошового забезпечення за період з 01.05.2023 по 31.12.2023 грошові кошти в загальній сумі 83266,12 грн;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 Міністерства оборони України нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 утримані з її грошового забезпечення за період з 01.01.2024 по 31.01.2024 грошові кошти в загальній сумі 5243,22 грн;
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правову допомогу в розмірі 10 000 грн.
Ухвалою суду від 11.03.2024 позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання до суду обґрунтованої заяви щодо визнання поважними причини пропуску строку звернення до суду, про поновлення такого строку звернення із належними доказами поважності причин його пропуску або ж надати докази, які свідчить про дотримання строку звернення до суду; уточнену позовну заяву в якій усунути розбіжності в пункті 9 прохальної частини позову в частині наказу відповідача від 31.10.2023 №1581.
14.03.2024 представником позивача надано клопотання про поновлення строку звернення до суду в якому зазначає, що позивачка є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_2 , видане 19.10.2023. Позивачка з 01.11.2021 по теперішній день, проходить військову службу за контрактом, на посаді бойового медика військової частини НОМЕР_1 МОУ, яка входить до складу Десантно-штурмових військ Збройних Сил України.
З 24.02.2022 по сьогоднішній день позивач приймає безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.
Вказані обставини можуть свідчити про пропуск строку звернення Позивачки до суду за захистом її прав з поважних причин та є підставою для поновлення судом строків, установлених ч. 5 ст. 122 КАС України.
Ухвалою суду від 25.03.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.(без виклику сторін до судового засідання). Питання дотримання позивачем строку звернення до адміністративного суду, а в разі, якщо такий строк пропущено, - поважності причин його пропуску та наявності підстав для його поновлення, будуть вирішені судом після встановлення відповідних фактичних обставин на підставі наданих сторонами доказів. Витребувано у Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України належним чином завірені копії матеріалів службових розслідувань за якими ОСОБА_1 притягнена до дисциплінарної та матеріальної відповідальності.
05.04.2024 представником відповідача подано клопотання про залишення позову без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду. В обгрунтування клопотання зазначає, що відповідно до частини 5 статті 122 КАС України" для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.". Відповідно до аркушів доведення Позивач була ознайомлення зі спірними наказами:
- з наказом № 733 (дата ознайомлення 27.05.2023 року);
- з наказом № 1008 (дата ознайомлення 02.08.2023 року),
- з наказом №1009 (дата ознайомлення 02.08.2023 року),
- з наказом №1010 (дата ознайомлення 02.08.2023 року),
- з наказом №1492 (дата ознайомлення 28.02.2023 року),
- з наказом №1448 (дата ознайомлення 09.09.2023 року);
- з наказом 1457 (дата ознайомлення 19.09.2023 року).
Зазначає, що останній період коли позивач приймала безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України (перебувала на виконанні бойового завдання) тривав з 28.07.2023 по 17.11.2023. Наголошує, що позивач у період з 17.11.2023 по 16.12.2023 мала всі можливості звернутись за правовою (правничою) допомогою та/або до судових органі з відповідним позовом, однак будучі обізнана щодо видання оскаржуваних наказів не вживала жодних заходів спрямованих на оскарження згаданих наказів.
Зазначає, що посвідчення серії НОМЕР_2 від 19.10.2023 по своїй юридичній силі дає право Позивачу на пільги передбачені законодавством України, однак ні має ні якої доказової сили в контексті поважності пропуску строку для звернення до суду, оскільки відповідно до положень КАС України само по собі посвідчення учасника бойових дій не може свідчити про поважність причин пропуску строку для звернення до суду позивачкою.
Крім того, контракт про проходження військової служби у Збройних Силах України сам по собі не може свідчити про поважність причин пропуску строку для звернення до суд Позивача.
Після повернення з основної щорічної відпустки Позивач вибула в район ведення воєнних (бойових) дій не з метою безпосередньої участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (перебуває на виконання бойового завдання), як те зазначив представник позивача, а саме з метою забезпечення виконання бойового завдання, що підтверджується відповідним рапортом (додаєтьс), що має дуже суттєву відмінність та вказує на неповажність причин пропуску строку для звернення до суду Позивачем, оскільки Позивач мала можливість вживати заходи щодо звернення до суду.
Позивачка з моменту винесення оскаржуваних наказів не зверталась до командування військової частини НОМЕР_1 з проханням отримати відпустку (звільнення) для отримання необхідних консультацій чи правничої допомоги з метою подальшого звернення до суду для оскарження наказів.
Рапорти від 17.01.2024 та 18.01.2024 року, які містяться в матеріалах адміністративної справи №200/1271/24, свідчать що Позивач перебуваючи у районі ведення воєнних (бойових) дій з метою забезпечення виконання бойового завдання, мала можливість звертатись до командування з особистих питань.
Розглянувши питання про порушення строку звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом, суд виходить з такого.
Згідно ч.1 ст.122 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ч.3 ст.122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно ч.1 ст.122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 08.06.2022 у справі №362/643/21 визначила, що військова служба є різновидом публічної служби. Про необхідність перевірки дотримання строку звернення до суду, забезпечення можливості обґрунтування поважності причин пропуску та їх оцінки судом наголошено й у постанові Верховного Суду у даній справі під час продовження її розгляду.
Таким чином, строк звернення із вказаним позовом становить один місяць з моменту коли позивач дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивач була ознайомлення зі спірними наказами: з наказом № 733 (дата ознайомлення 27.05.2023); з наказом № 1008 (дата ознайомлення 02.08.2023), з наказом №1009 (дата ознайомлення 02.08.2023), з наказом №1010 (дата ознайомлення 02.08.2023), з наказом №1492 (дата ознайомлення 28.02.2023), з наказом №1448 (дата ознайомлення 09.09.2023); з наказом №1457 (дата ознайомлення 19.09.2023).
До суду позивачка звернулася через представника ОСОБА_2 29.02.2024 (що підтверджено штампом на конверті).
Згідно із позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 29.09.2022 у справі № 500/1912/22, сам факт запровадження воєнного стану в Україні, без обґрунтування неможливості звернення до суду саме позивачем у встановлені строки, у зв'язку із запровадження такого, не може безумовно вважатись поважною причиною для безумовного поновлення цих строків. Водночас, суди попередніх інстанцій не звернули увагу на ту обставини, що позивач є учасником бойових дій, що підтверджується копією посвідчення та відповідно до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Указу Президента України від 24.02.2022 №65/2022 «Про загальну мобілізацію» мобілізований у першу хвилю (оперативні резервісти, колишні військовослужбовці та ветерани АТО та ООС). Вказані обставини можуть свідчити про пропуск строку звернення позивача до суду за захистом його прав з поважних причин та є підставою для поновлення судом строків, встановлених частиною другою статті 122 КАС України.
При цьому, суд зауважує, що сам по собі факт того, що позивачка є військовослужбовцем, учасником бойових дій, яка проходить службу у воєнний період, не вказує на необхідність автоматичного поновлення строку звернення до суду у зв'язку із запровадженням воєнного стану в Україні. Позивач приймала безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України (перебувала на виконанні бойового завдання) у період з 28.07.2023 по 17.11.2023, тобто у період з 17.11.2023 по 16.12.2023 позивачка мала всі можливості звернутись за правовою (правничою) допомогою та/або до судових органі з відповідним позовом. Доказів перебування у період листопада 2023 року у районах проведення бойових дій матеріали справи не містять і позивачем не надані.
Крім того, позивачка не одноразово зверталася до Дружківського міського суду Донецької області з позовами, що підтверджено рішеннями у справах: №229/6153/23; 229/5489/23; №229/7048/23; №229/6849/23; №229/6847/23; №229/6845/23 та №229/8596/23.
Отже, позивачка мала змогу звернутися до Донецького окружного адміністративного суду з позовом про скасування наказів командира військової частини НОМЕР_1 : від 24.05.2023 №733, від 06.07.2023 №1008, 06.07.2023 №1009, від 06.07.2023 №1010, від 27.09.2023 №1492, від 15.09.2023 №1460, від 13.09.2023 №1448, від 14.09.2023 №1457 та від 31.10.2023 №1581.
З урахуванням наведеного у сукупності, суд дійшов висновку, що позивачка не довела наявності поважних причин пропуску строку звернення до суду протягом усього періоду такого пропуску.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
Згідно частин 3, 4 статті 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
З огляду на пропуск позивачем строку звернення до адміністративного суду без поважних причин, суд вважає за необхідне позовну заяву - залишити без розгляду.
Керуючись ст.ст. 122, 123, 240, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Відмовити в задоволенні клопотання ОСОБА_1 про визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними та поновлення строку в адміністративній справі №200/1271/24.
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України про визнання протиправними та скасування наказів, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без розгляду.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Повний текст ухвали виготовлено 03.06.2024 року.
Суддя І.Г. Аляб'єв