Справа № 991/4545/22
Провадження № 1-кс/991/4562/22
ВСТУПНА ЧАСТИНА [І].
Дата і місце постановлення [1-1].
12 жовтня 2022 року, місто Київ.
Назва та склад суду [1-2].
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 (надалі - слідчий суддя).
Прокурор, слідчий, який звернувся з клопотанням [1-3].
Детектив Національного бюро Четвертого відділу детективів Другого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_2
Найменування (номер) кримінального провадження [1-4].
Кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 16.09.2021 року за № 42021000000001897.
Кримінальне правопорушення, у зв'язку із досудовим розслідуванням якого постановляється ухвала [1-5].
Кримінальне правопорушення кваліфіковане органом досудового розслідування за ознаками ст. 368-5 КК України.
Особа (особи), щодо якої (яких) необхідно провести негласну слідчу (розшукову) дію [1-6].
ОСОБА_3 .
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА [ІІ].
Суть питання, що вирішується ухвалою, і за чиєю ініціативою воно розглядається [2-1].
Вирішується питання про надання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій щодо ОСОБА_3 . Зазначене питання розглядається за клопотанням детектива Національного бюро Четвертого відділу детективів Другого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_4 (№ 19/5590т від 05.10.2022 року) (надалі - детектив НАБУ).
Встановлені слідчим суддею обставини із посиланням на докази, а також мотиви неврахування окремих доказів [2-2].
Слідчий суддя встановив.
Детектив НАБУ звернувся до слідчого судді з клопотанням про дозвіл на проведення негласних слідчих (розшукових) дій щодо ОСОБА_3 , яке погоджене прокурором у кримінальному провадженні ОСОБА_5 , та відповідає вимогам п. п. 1-9 ч. 2 ст. 248, ч. 2 ст. 258 КПК України.
Досудове розслідування у цьому кримінальному провадженні здійснюється за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 368-5 КК України, яке за встановленою ч. 5 ст. 12 КК України класифікацією відноситься до тяжких злочинів, а також належить і до кола корупційних злочинів, яке визначене приміткою до ст. 45 КК України.
З клопотання видно таке: «У провадженні детективів Національного антикорупційного бюро України знаходяться матеріали досудового розслідування, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021000000001897 від 16.09.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 368-5 КК України. Дані про вказане кримінальне провадження внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань Генеральним прокурором ОСОБА_6 на підставі публікацій у засобах масової інформації, зокрема журналістського розслідування за назвою «Матір депутата зі «Слуги народу» за час його роботи в Раді купила дві квартири, будинок і «теслу». Під час досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_7 був обраний народним депутатом України IХ скликання і згідно з вимогами підпункту «б» пункту 1 частини першої статті 3 Закону є суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції». Так, ОСОБА_7 склав присягу народного депутата України перед Верховною Радою України на вірність України, зобов'язався усіма своїми діями боронити суверенітет і незалежність України, дбати про благо Вітчизни і добробут Українського народу, присягнув додержуватися Конституції України та законів України, виконувати свої обов'язки в інтересах усіх співвітчизників. ОСОБА_7 , скріпивши текст присяги особистим підписом, відповідно до вимог ст. 2 Закону України «Про статус народного депутата України» як представник Українського народу у Верховній Раді України набув повноважень народного депутата України IХ скликання, передбачених Конституцією України та законами України. Згідно з ч. 3 ст. 1 Закону України «Про статус народного депутата України» під час виконання своїх повноважень ОСОБА_7 мав керуватися Конституцією України, законами України та загальновизнаними нормами моралі. На сьогодні ОСОБА_7 обраний головою Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. До набуття статусу народного депутата України останній був приватним підприємцем з основним видом діяльності - «торгівля книгами». Дружина і нині є приватним підприємцем. Так, в декларації за 2020 рік зазначено, що його дружина ОСОБА_8 у 2020 році як фізична особа-підприємець отримала дохід у розмірі 3 380 362 грн, хоча до 2019 року остання регулярного доходу не отримувала. Під час проведення досудового розслідування було встановлено, що матір народного депутата ОСОБА_9 та його сестра ОСОБА_3 протягом 2020 - 2021 років стали власниками об'єктів нерухомого та рухомого майна, вартість яких не відповідає рівню офіційних доходів зазначених осіб, причому договірна вартість об'єктів нерухомого майна не відповідає ринковій вартості. Зокрема, ОСОБА_8 придбала такі об'єкти: житловий будинок площею 152,2 кв. м та земельну ділянку за адресою: АДРЕСА_1 ; квартиру площею 199,4 кв. м за адресою: АДРЕСА_2 ; нежитлове приміщення площею 4,2 кв. м за адресою: АДРЕСА_3 , АДРЕСА_4 ; квартиру площею 67,7 кв. м за адресою: АДРЕСА_5 ; земельну ділянку площею 0,24 га за адресою: Київська обл., Бородянський р-ну, Блиставицька сільська рада, садівницьке товариств "Полісся-2006"; автомобіль TESLA MODEL X, 2016 р.в. НОМЕР_1 до інформації Міністерства внутрішніх справ України не встановлено відомостей щодо наявності у ОСОБА_8 водійського посвідчення. Водночас на ім'я останньої було виписано два адміністративні протоколи за перевищення встановлених обмежень швидкості руху, що може свідчити про користування ОСОБА_7 вказаним транспортним засобом. Зі свого боку ОСОБА_3 набула права власності на таке майно: квартиру площею 106,3 кв. м за адресою: АДРЕСА_6 ; квартиру площею 57,5 кв. м за адресою: АДРЕСА_7 ; квартиру площею 52 кв. м за адресою: АДРЕСА_8 ; нежитлове приміщення площею 5 кв. м за адресою: АДРЕСА_9 ; квартиру площею 48,1 кв. м за адресою: АДРЕСА_10 ; автомобіль TOYOTA COROLLA, 2018 р.в.; автомобіль TOYOTA RAV4, 2018 р.в.; автомобіль MERCEDES-BENZ S 500L, 2011 р.в. НОМЕР_1 до інформації з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про джерела та суми доходів, отриманих фізичними особами від податкових агентів, та/або суми доходів, отриманих самозайнятими особами, а також суму річного доходу, задекларованого фізичною особою в податковій декларації про майновий стан і доходи ДФС України встановлено такі відомості щодо розміру нарахованих доходів протягом 1998 - 2 кв. 2021 рр.: ОСОБА_8 податковими агентами нараховано дохід у розмірі 5 313 грн., ОСОБА_3 податковими агентами нараховано дохід у розмірі 2 727 251,69 грн, у тому числі 1 898 880 грн. у 2021 році від продажу нерухомого майна. Крім того, в декларації за 2020 рік народного депутата ОСОБА_7 не зазначено відомості про право власності на транспортний засіб, який перебував у володінні ОСОБА_7 протягом не менше половини днів звітного періоду, а саме автомобіль VOLKSWAGEN TOUAREG, 2012 р.в., державний номерний знак НОМЕР_2 , який було перереєстровано 18.10.2020. Враховуючи вищевикладені обставини, в органу досудового розслідування є достатні обгрунтовані підстави стверджувати, протягом 2020 - 2021 років ОСОБА_7 , будучи народним депутатом України ІХ скликання, діючи умисно, керуючись корисливими мотивами, набув у власність активи, які оформив на своїх близьких родичів та вартість яких більш ніж на шість тисяч п'ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян перевищує його законні доходи. Також під час досудового розслідування було встановлено, що ОСОБА_7 користується абонентським номером НОМЕР_3 , його дружина ОСОБА_8 - НОМЕР_4 , його сестра ОСОБА_3 - НОМЕР_5 , її чоловік ОСОБА_10 - НОМЕР_6 . Вказана інформація підтверджується відомостями з особових карток останніх у Державній міграційній службі України. Таким чином, з метою підтвердження або спростування факту причетності вказаної особи до вчинення тяжкого кримінального правопорушення, можливої співучасті інших осіб, в тому числі народного депутата України до вчинення кримінального правопорушення, з огляду на неможливість отримання таких даних у інший законний спосіб, у органу досудового розслідування виникла необхідність у проведенні негласних слідчих (розшукових) дій відносно ОСОБА_3 . Обставинами, які дають підстави вважати, що ОСОБА_3 обізнана про обставини вчинення кримінального правопорушення, є інформація, отримана під час досудового розслідування та перевірена іншими доказами».
Детектив НАБУ вказує на те, що відомості про кримінальне правопорушення у цьому кримінальному провадженні неможливо отримати в інший спосіб (без використання негласних слідчих (розшукових) дій), оскільки це обов'язково призведе до інформування про здійснення досудового розслідування причетних до його вчинення осіб.
Детектив НАБУ зазначає, що використання негласних слідчих (розшукових) дій у цьому кримінальному провадженні дасть можливість органу досудового розслідування встановити відомості та отримати докази, що мають значення для кримінального провадження, які самостійно та у сукупності з іншими доказами матимуть суттєве значення для з'ясування обставин кримінальних правопорушень і викриття осіб, які його вчинили.
Ідентифікаційні ознаки, які є необхідними для надання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій та тих, що передбачені вимогами ч. 2 ст. 263, ч. 3 ст. 264 і ч. 3 ст. 268 КПК України, підтверджені матеріалами і фактичними даними кримінального провадження.
Наведені детективом НАБУ у клопотанні обставини в необхідному та достатньому обсязі підтверджені матеріалами та фактичним даними кримінального провадження.
Мотиви, з яких слідчий суддя виходив при постановленні ухвали, і положення закону, якими він керувався [2-3].
Слідчий суддя вважає, що наявні підстави для задоволення клопотання детектива НАБУ, оскільки ним доведено, що: вчинене кримінальне правопорушення належить до тяжких злочинів (1); відомості про кримінальне правопорушення та осіб, які його вчинили, отримати в інший спосіб неможливо (2); під час проведення негласних слідчих (розшукових) дій можуть бути отримані докази, які самостійно або в сукупності з іншими доказами можуть мати суттєве значення для з'ясування обставин кримінальних правопорушень або встановлення осіб, які їх вчинили (3).
Слідчий суддя, з урахуванням викладеного та керуючись положеннями ст. ст. 246-249, 258, 260, 263, 264, 267, 268, 269, 372 КПК України дійшов висновку про задоволення клопотання детектива НАБУ.
РЕЗОЛЮТИВНА ЧАСТИНА [ІІІ].
Висновки слідчого судді [3-1].
Слідчий суддя постановив:
1) клопотання детектива Національного бюро Четвертого відділу детективів Другого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_2 , погоджене прокурором у кримінальному провадженні ОСОБА_5 , про дозвіл на проведення негласних слідчих (розшукових) дій у кримінальному провадженні за розслідувань за № 42021000000001897 від 16.09.2021 року - задовольнити;
2) надати старшому детективу - керівнику Четвертого відділу детективів Другого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_11 , старшому детективу - заступнику керівника Четвертого відділу детективів Другого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_12 , старшим детективам Четвертого відділу детективів Другого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , детективам Четвертого відділу детективів Другого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 дозвіл на проведення у кримінальному провадженні за № 42021000000001897 від 16.09.2021 року таких негласних слідчих (розшукових) дій щодо ОСОБА_3 :
- зняття інформації з електронних комунікаційних мереж за абонентським номером НОМЕР_5 ;
- установлення місцезнаходження радіоелектронних засобів за абонентським номером НОМЕР_5 ;
- зняття інформації з електронних інформаційних систем (месенджерів «Whats App», «Viber», «Line», «Telegram», «CoverMe», «Signal» та інших, акаунт у яких зареєстрований за ОСОБА_8 , з використанням абонентського телефонного номеру НОМЕР_5 , а саме пошук, виявлення і фіксація відомостей, що містяться в електронній інформаційній системі або їх частин, доступ до електронної інформаційної системи або її частини, а також отримання таких відомостей без відома її власника, володільця або утримувача;
- спостереження за особою або тими з ким ця особа контактує, шо полягатиме у проведенні у публічно доступних місцях візуального спостереження з використанням відеозапису, фотографування, спеціальних технічних засобів для спостереження;
- аудіо-, відеоконтроль особи;
3) строк проведення зазначених негласних слідчих (розшукових) дій не може перевищувати двох місяців.
Строк і порядок набрання ухвалою законної сили та її оскарження [3-2].
Ухвала не може бути оскаржена і набирає законної сили з моменту її оголошення. Строк дії ухвали не може перевищувати двох місяців.
Слідчий суддя - ОСОБА_1