Справа № 758/460/24
Категорія 55
(ЗАОЧНЕ)
09 квітня 2024 року м. Київ
Подільський районний суд міста Києва
в складі головуючого судді Ковбасюк О.О.,
за участю секретаря судового засідання Білоус А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно отриманих грошових коштів, -
У січні 2024 року Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради звернулось до суду з позовом ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з відповідача надмірно виплачену грошову допомогу в розмірі 11 741,94 грн. на рахунок Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 з 05.02.2020 були взяті на облік в Управлінні соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради (далі - Управління) як внутрішньо переміщені особи. 05.02.2020 ОСОБА_1 як уповноважений представник сім'ї звернулась до Управління із заявою про призначення виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 05.02.2020 по 05.08.2020. Рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 11.03.2020 було призначено виплату адресної допомоги на склад сім'ї ОСОБА_1 , а саме: ОСОБА_1 (категорія працездатності - працездатний, не здійснює догляду, не працює), яка не була включена до розрахунку, оскільки втратила право на отримання допомоги відповідно до постанови КМУ №212 від 31.03.2015; ОСОБА_3 (категорія працездатності - дитина до 18 років) розмір допомоги - 1 000, 00 грн.; ОСОБА_2 (категорія працездатності - дитина до 18 років) розмір допомоги - 1 000, 00 грн., на період з 05.02.2020 по 04.08.2020 щомісячно в розмірі 2 000, 00 грн. В подальшому відповідачу допомога надавалася відповідно до п.5 Порядку №505 та на підставі відповідних розпоряджень від 07.07.2020, 03.09.2020, 28.09.2020, 29.10.2020, 18.12.2020, кожного разу у розмірі 2 000,00 грн. В подальшому Управлінням відповідно до п.10 Порядку №505 було здійснено перевірку обґрунтованості видачі та достовірність документів, поданих відповідачем для призначення грошової допомоги. В ході такої перевірки, з урахуванням всіх з'ясованих позивачем обставин та на підставі довідки Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації №369 від 28.02.2021 встановлено, що наявна переплата допомоги відповідачу за період з 05.08.2020 по 31.02.2021 у розмірі 11 741,94 грн. Із наведених підстав позивач звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх прав.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.01.2024 головуючим суддею у справі визначено Ковбасюк О.О.
Ухвалою суду від 17.01.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі відкрито та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, встановлено відповідачу строк для подання відзиву, а позивачу - для подання відповіді на відзив.
Відповідач у встановлений судом строк, відповідно до ст. 178 ЦПК України, відзиву не подала.
Представник позивача в судове засідання не з'явилася, подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, в якій підтримала позовні вимоги, не заперечивши щодо заочного розгляду справи.
Відповідач, будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання повторно не з'явилася, про причини неявки суд не повідомила.
З огляду на викладене та при відсутності заперечень сторони позивача, суд ухвалив проводити розгляд справи на підставі наявних у ній доказів з ухваленням заочного рішення, оскільки згідно ст. 281 ЦПК України, якщо відповідач, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин та не подав відзив, а позивач не заперечує проти такого вирішення справи, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
При вирішені питання щодо розгляду справи в заочному порядку суд виходив з того, що в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку. Обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається в першу чергу на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору.
Дослідивши письмові матеріали справи відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, згідно з якою у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, повно і всебічно оцінивши всі фактичні обставини справи та докази, які мають значення для розгляду справи, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Правилами ст. 12 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що з 05.02.2020 ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 були взяті на облік в Управлінні соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради як внутрішньо переміщені особи.
05.02.2020 ОСОБА_1 як уповноважений представник сім'ї звернулась до Управління із заявою про призначення виплати щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з 05.02.2020 по 05.08.2020.
Відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №505 від 01.10.2014 (зі змінами та доповненнями) (далі - Порядок) грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.
Рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 11.03.2020 було призначено виплату адресної допомоги на склад сім'ї ОСОБА_1 , а саме:
- ОСОБА_1 (категорія працездатності - працездатний, не здійснює догляду, не працює), яка не була включена до розрахунку, оскільки втратила право на отримання допомоги відповідно до постанови КМУ №212 від 31.03.2015;
- ОСОБА_3 (категорія працездатності - дитина до 18 років) розмір допомоги 1 000, 00 грн.;
- ОСОБА_2 (категорія працездатності - дитина до 18 років) розмір допомоги 1 000, 00 грн. На період з 05.02.2020 по 04.08.2020 - щомісячно в розмірі 2 000, 00 грн.
Відповідно до пункту 5 Порядку у разі коли закінчення поточного шестимісячного строку виплати грошової допомоги відбулося в період дії карантину або обмежувальних заходів, пов'язаних з поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та протягом 30 днів з дня відміни карантину, строк виплати грошової допомоги в раніше встановленому розмірі продовжується на період карантину та на один місяць його скасування без звернення особи.
Розпорядженням від 07.07.2020 на продовження строку виплати допомоги переміщеним особам на проживання установлено розмір допомоги з 05.08.2020 по 31.08.2020 в розмірі 2000,00 грн.
Розпорядженням від 03.09.2020 на продовження строку виплати допомоги переміщеним особам на проживання установлено розмір допомоги з 05.08.2020 по 30.09.2020 в розмірі 2000,00 грн.
Розпорядженням від 28.09.2020 на продовження строку виплати допомоги переміщеним особам на проживання установлено розмір допомоги з 05.08.2020 по 31.10.2020 в розмірі 2000,00 грн.
Розпорядженням від 29.10.2020 на продовження строку виплати допомоги переміщеним особам на проживання установлено розмір допомоги з 01.11.2020 по 31.12.2020 в розмірі 2000,00 грн.
Розпорядженням від 18.12.2020 на продовження строку виплати допомоги переміщеним особам на проживання установлено розмір допомоги з 01.01.2021 по 28.02.2021 в розмірі 2000,00 грн.
Відповідно до пункту 10 Порядку уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Матеріалами справи підтверджується, що 19.01.2021 Управлінням було зроблено запит за №393/07 до Харківської загальноосвітньої школи №151 ХМР про надання інформації стосовно терміну навчання ОСОБА_3 .
20.01.2021 до Управління надійшла інформація від Харківської загальноосвітньої школи №151 ХМР, у якій зазначено, що ОСОБА_3 вибула з 11-А класу закладу освіти 07.09.2020 до загальноосвітнього навчального закладу «Середня загальноосвітня школа № 156», м. Київ.
19.01.2021 Управлінням було зроблено запит за №394/07 до Харківського державного автотранспортного коледжу про надання інформації стосовно терміну навчання ОСОБА_2 .
26.01.2021 до Управління надійшла інформація від Харківського державного автотранспортного коледжу за №54/21 про те, що ОСОБА_2 зарахований до числа студентів денного відділення, термін навчання до 30.06.2022.
Із урахуванням встановлених вище обставин, а також з огляду на те, що окрема заява про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам від ОСОБА_2 до Управління не надходила, виплату допомоги сім'ї ОСОБА_1 було припинено.
Рішенням від 20.01.2021 проведено перерахунок в межах терміну призначення допомоги призначено допомогу на період з 01.08.2020 по 04.08.2020 в розмірі 2000,00 грн. та припинено виплату до з'ясування.
Згідно з довідкою Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат ХОДА №369 від 28.02.2021 переплата допомоги за період з 05.08.2020 по 31.02.2021 склала 11741,94 грн.
24.02.2021 Управлінням було зроблено запит за №07-1818 до загальноосвітнього навчального закладу «Середня загальноосвітня школа № 156» Подільського району м. Києва про надання інформації стосовно навчання ОСОБА_3 .
25.02.2021 до Управління надійшла інформація від загальноосвітнього навчального закладу «Середня загальноосвітня школа №156» Подільського району м. Києва про те, що ОСОБА_3 дійсно навчається в 11 класі з 01.09.2020 по даний час.
02.03.2021 від Управління соціального захисту населення Подільської районної в місті Києві державної адміністрації до Управління надійшов запит особової справи на ОСОБА_3 , яка раніше отримувала грошову допомогу в складі сім'ї матері ОСОБА_1 .
12.03.2021 ОСОБА_1 було направлено повідомлення № 521-01 про вирішення питання повернення переплати суми грошової допомоги в розмірі 11741,94 грн.
Вказане повідомлення було отримано засобами поштового зв'язку18.03.2021.
Однак на теперішній час сума переплати відповідачем не повернута.
Як встановлено за історією руху по РНОКПП НОМЕР_1 ОСОБА_1 , з 07.07.2023 довідка щодо неї, як внутрішньо переміщеної особи, діюча в Управлінні соціального захисту населення Подільської районної в місті Києві державної адміністрації.
03.11.2023 від Управління соціального захисту населення Подільської районної в місті Києві державної адміністрації надійшов лист до Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради про те, що вирішити переплату допомоги на проживання внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 неможливо, оскільки 25.02.2021 ОСОБА_1 було взято на облік як внутрішньо переміщену особу, проте заява про надання допомоги в Управлінні не зареєстрована.
У зв'язку з наведеним Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради звернулось до суду за захистом своїх прав та просить стягнути з ОСОБА_1 незаконно отриману грошову допомогу за період з 05.08.2020 по 31.01.2021 в розмірі 11 741,94 грн.
Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.
Загальні підстави для виникнення зобов'язання у зв'язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.
Відповідно до ч.1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до ст. 1215 ЦК України не підлягають поверненню безпідставно набуті допомоги, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
За змістом зазначеної норми допомога, в даному випадку допомога переміщеним особам на проживання, не підлягає поверненню у випадку, якщо її виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки та відсутності недобросовісності з боку набувача.
Аналіз положень ст. 1215 ЦК України дає підстави для висновку про те, що за загальним правилом безпідставно набута особою допомога не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
Таким чином, повернення надмірно виплаченої суми щомісячної допомоги передбачає стягнення зазначеної суми у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини набувача, а саме, через зловживання, зокрема, у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.
Як з'ясовано судом із матеріалів справи, відповідач знала про обставини, що можуть вплинути на отримання щомісячної допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам та не повідомила позивача про них, що є зловживанням з її боку.
Пункт 11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №505 від 01.10.2014 (в редакції, яка діяла на момент призначення і виплати допомоги) встановлює, уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня виникнення таких обставин.
Суми грошової допомоги, надмірно виплачені внаслідок подання недостовірних документів, неповідомлення про зміну обставин, які впливають на виплату грошової допомоги, повертаються: уповноваженим представником сім'ї самостійно; за згодою уповноваженого представника сім'ї у повному обсязі за рахунок наступних виплат грошової допомоги; за рішенням уповноваженого органу за рахунок суми наступних виплат грошової допомоги в обсязі не менш як 20 відсотків щомісячної суми призначеної грошової допомоги.
У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються в судовому порядку.
Пунктом 12 Порядку (в редакції, яка діяла на момент призначення і виплати допомоги) встановлено, що виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця, у разі, серед іншого, виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
В ході судового розгляду справи відповідачем не було спростовано доводів позивача, як і не було надано доказів на підтвердження належного виконання нею вимог позивача щодо повернення безпідставно отриманих нею грошових коштів в сумі 11 741,94 грн.
Статтею 15 ЦК України визначено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно ч.1, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених ЦПК України. Докази не можуть ґрунтуватися на припущеннях.
Із урахуванням наведеного, виходячи із встановлених обставин справи та визначених відповідно до них правовідносин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Управління є обґрунтованими та підлягають задоволенню, а тому грошові кошти в сумі 11 741,94 грн. підлягають стягненню з відповідача на користь позивача, як набуті без достатньої правової підстави.
Згідно зі ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір в розмірі 3 028,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 13, 19, 76, 81, 82, 141, 247, 258, 259, 263, 265, 273, 280-282, 352, 354-355 ЦПК України, суд, -
Позов Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно отриманих грошових коштів задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на рахунок Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (банк отримувача ДКСУ м. Києві; МФО 820172; Код ОКПО 03195694; НОМЕР_2 ) надмірно виплачену грошову допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам в розмірі 11 741 (одинадцять тисяч сімсот сорок одна) гривня 94 копійки.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повне найменування сторін по справі:
- позивач - Управління соціального захисту населення адміністрації Салтівського району Харківської міської ради, місцезнаходження: м. Харків, просп. Тракторобудівників, 144, код ЄДРПОУ 25864181;
- відповідач - ОСОБА_1 , останнє відоме місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Повний текст рішення складено 15.04.2024.
Суддя Олена КОВБАСЮК