Справа № 766/11875/23
н/п 2/766/6819/24
17 квітня 2024 року м. Херсон
Херсонський міський суд Херсонської області в складі:
головуючого судді Скрипніка Л.А.,
за участю секретаря судового засідання Оніщенко О.М.,
в присутності сторін:
позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - за довіреністю Гостєва А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Херсоні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Херсонської міської військової адміністрації, третя особа без самостійних вимог на предмет спору: Державний нотаріус Першої Херсонської державної нотаріальної контори Херсонської області Гудима Олег Борисович, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, свої позовні вимоги обґрунтував тим, що 08 квітня 2023 року помела його мати ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 . Після її смерті відкрилась спадщина, яка складається з 1/3 частин квартири АДРЕСА_1 , де вона і була зареєстрована на день смерті. У червні 2023 року на своє усне звернення відповідачів, отримав відповідь з приводу того, що до нотаріусу необхідно звернутися лише за спливом 6-місячного строку після смерті матері, при цьому при собі необхідно мати належним чином оформлене свідоцтво про смерть матері, яке на момент його звернення можливо було отримати лише у м. Миколаєві, оскільки після деокупації м. Херсона відповідні органи почали працювати не відразу. Звернувся до державного нотаріуса першої Херсонської державної нотаріальної контори Херсонської області Гудими О.Б., однак у прийнятті заяви позивачу було відмовлено у зв'язку із пропуском строку для прийняття спадщини із роз'ясненням права на звернення до суду із заявою про його поновлення. Зазначає про те, що причини пропуску ним строку для звернення із заявою про прийняття спадщини є поважними оскільки не залежали від його волі, а саме через окупацію м. Херсона у березні 2022 року, він був змушений покинути територію м. Херсона та у період з травня 2022 року по 10.10.2023 року мешкав із родиною у м. Знам'янка, у рідної тітки. З огляду на викладене просить визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті матері тривалістю у два місця з часу набрання рішенням законної сили.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 18.12.2023 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 06.02.2023 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.
Позивач у судовому засіданні позвоні вимоги повністю підтримав із викладених у позові підстав, вказавши про те, що його мати на момент смерті жила за адресою АДРЕСА_2 , коли він також був в м. Херсоні, матір відправили у лікарню. Де вона і померла. 01. Травня 2023 року із родиною виїхав до м. Знам'янка Кіровоградської області, де і мешкав, повернувшись до м. Херсона у жовтні, коли і звернувся до нотаріуса, який повідомив йому щодо пропуску встановленого строку на прийняття спадщини. Вважав, що строк на прийняття спадщини продовжений на період дії військового стану.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував щодо задоволення позовних вимог, вказавши про те, що у суді позивачем озвучено підстави пропуску встановленого строку відмінні від підстав, на які він вказав у позовній заяві. Також надав на адресу суду письмовий відзив на позовну заяву в якому вважав позовні вимоги ОСОБА_1 безпідставними та необґрунтованими, при цьому в обґрунтування заперечень вказавши про те, що Херсонська міська військова адміністрація є неналежним відповідачем по справі, з огляду на те, у даному випадку належним відповідачем має бути саме Херсонська міська рада, як орган, уповноважений на здійснення розпорядженням майном громади. При цьому вважав, що обставини, що скалися у м. Херсоні через введення військового стану поруч із тимчасовою окупацією не є на його думку об'єктивною перешкодою у здійсненні дій щодо оформлення спадщини. Вказав про те, що до нотконтори їхати необов'язково, оскільки відповідну заяву можна направити до ноткотнтори поштою.
Від третьої особи на адресу суду надійшла заява, якою вони просили розглядати справи без їх участі, а при вирішенні питання по суті справи покладались на розсуд суду.
Заслухавши позицію сторін у справі, дослідивши доводи позовної заяви а також письмових заперечень, суд дійшов до таких висновків.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 є сином ОСОБА_2 , уродженки м. Знам'янка Кіровоградської області, а його батьком значиться ОСОБА_3 , що підтверджується дослідженою судом копією свідоцтва про народження від 07.11.1970 року серії НОМЕР_1 .
Згідно витягу № 32510730 про державну реєстрацію прав від 15.11.2011 року квартира АДРЕСА_1 належала на праві спільної сумісної власності як ОСОБА_2 та її чоловіку ОСОБА_1 так і позивачу по справі ОСОБА_3 (по 1/3 частки), що підтверджується також дослідженою судом копієб свідоцтва про право власності на житло від 17.05.1999 року за № 3808 виданого Фондом комунального майна м. Херсона згідно розпорядження від 17.05.1999 року № 3808ж, при цьому, згідно свідоцтва про право на спадщину за законом від 03.10.2019 року частка батька перейшла до позивача у власність.
При цьому, позивач ОСОБА_1 оформив за собою у встановленому законом порядку право власності на 1/3 частину квартири АДРЕСА_3 після смерті батька ОСОБА_3 03.10.2019 року, зо вбачаєтьсі із дослідженого судом свідоцтва про право на спадщину за законом, яке зареєстроване в реєстрі зв № 1-1491. Слід зазначити, що згідно дослідженого свідоцтва, дружина спадкодавця, тобто мати позивача від права на обов'язкову частку у спадковому майні відмовилась.
Мати позивача ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 у м. Херсоні, про що відповідний актовий запис за № 1117 було складено лише 13 липня 2023 року (свідоцтво від 13.07.2023 року серії НОМЕР_2 ).
Відповіддю від 28.02.2024 ркоу за вих. № 14-04-10/1144 Начальника відділу реєсьтрації місця проживання фізичних осбі департаменту адміністративних послуг Херсонської міської ради, отриманої на запит суду а також витягом до неї встановлено, що на час смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 жодних осіб за адресою квартира АДРЕСА_1 зареєстровано не було, а саме за період з 1987 ркоу по час надання відповіді.
Згідно інформаційної довідки зі спадкового реєстру за № 74721391, виданої 14.11.2023 року спадкова справа після смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 не заводилась.
Окрім цього, як вбачається з дослідженої судом відповіді Державного нотаріуса О.Б. Гудими від 14.11.2023 року за вих. № 1481/02-14, позивачу було відмовлено у реєстрації права власності в порядку спадкування за законом після смерті матері саме через пропуск встановленого законом 6-тимісячного строку, оскільки зареєстрованим місцем проживання позивача на час відкриття спадщини є інша адреса.
Так, відповідно до ст. 1261 ЦПК України позивач є спадкоємцем першої черги за законом після смерті матері.
Відповідно до статей 1216,1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (стаття 1217 ЦК України).
Відповідно до частини першої статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до частини першої статті 1269, частини першої статті 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов'язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини (стаття 1272 ЦК України).
Зважаючи на наведене, особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовом про визначення їй додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК України), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, суд має досліджувати поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
У постановах від 11 липня 2018 року у справі № 381/4482/16-ц (провадження № 61-12844св18) та від 11 листопада 2020 року у справі № 750/262/20 (провадження № 61-14038св20) Верховний Суд зробив висновки про те, що поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: тривала хвороба спадкоємців; велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; складні умови праці, які, зокрема, пов'язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо. Водночас, судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна та відкриття спадщини, похилий вік, непрацездатність, невизначеність між спадкоємцями, хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови тощо. Якщо ж у спадкоємця перешкод для подання заяви не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через відсутність інформації про смерть спадкодавця, то немає правових підстав для визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Вирішуючи спори про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, суди мають враховувати, що прийняття спадщини є правом спадкоємця й залежить виключно від його власного волевиявлення. Для прийняття спадщини потрібними є волевиявлення спадкоємця і здійснення ним певних дій.
Підставою для визначення судом додаткового строку для подання заяви є виключно наявність поважних причин, тобто таких, які безумовно унеможливлювали вчинення особою дій по прийняттю спадщини. Такі причини та обставини мають існувати об'єктивно, тобто незалежно від особистих уявлень спадкоємця чи сприйняття ним певних фактів. Встановлений законом шестимісячний строк є цілком розумним та достатнім для вчинення спадкоємцем юридично значимих дій щодо прийняття спадщини, а тому причини, які об'єктивно унеможливлювали вчинення дій щодо прийняття спадщини, мають існувати протягом усього цього строку, або принаймні його істотної частини з такими наслідками, щоб протягом решти строку спадкоємець об'єктивно не мав змоги реалізувати своє право на прийняття спадщини.
Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Оцінка поважності причин пропуску строку звернення із заявою про прийняття спадщини повинна першорядно стосуватися періоду від моменту відкриття спадщини й до спливу шестимісячного строку, встановленого законом для її прийняття. Саме протягом цього періоду мають існувати об'єктивні та істотні перешкоди для прийняття спадщини. Інші періоди досліджуються, якщо ці перешкоди почали існувати протягом шестимісячного строку та тривали до моменту звернення до нотаріуса або до суду.
Звертаючись до суду з цим позовом, позивач як на поважну причину пропуску строку на прийняття спадщини посилався на те, що в Україні 24 лютого 2022 року введено воєнний стан, з березня 2022 року і до 11.11.2022 року м. Херсон перебувало під окупацією, через що він був вимушений виїхати із родиною до іншої області України. На час смерті матері, яка померла після деокупації міста Херсона, відповідні органи, які мають повноваження видавати документи для оформлення факту смерті не працювали, місто перебувало під постійними обстрілами, через що свідоцтво про смерть матері йому вдалося оформити лише 13.07.2023 року. Однак, і тоді, через те, постійні обстріли міста, вимушені зміни у житті, які полягали у потребі убезпечити родину, він звернувся до нотаріуса лише 14.11.2023 року, який в оформленні спадкових прав позивача відмовив саме через пропуск встановленого законом строку для прийняття спадщини.
Суд знаходить підстави для задоволення вимог позивача, виходячи з такого.
Відповідно до ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна.
В особливих випадках місце відкриття спадщини встановлюється законом.
Згідно положень Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 року за №1668/39004 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велись) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», територія м. Херсон з 01 березня 2022 по 11 листопада 2022.
Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.
За вказаних вище обставин та враховуючи вимоги чинного законодавства, суд приходить до висновку про обґрунтованість доводів позивача щодо наявності поважних причин пропуску останнім строку для прийняття спадщини за законом після смерті матері.
Аналізуючи викладене та оцінюючи наявні у справі докази, приймаючи до уваги встановлені судом факти і відповідні ним правовідносини, суд вважає за можливе визнати поважною причину пропуску позивачем строку на подання заяви про прийняття спадщини, а тому приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову та надання позивачу строку тривалістю два місяці з дня набрання рішенням законної сили для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Суд не приймає до уваги доводи представника відповідача щодо звернення позивача з позовною заявою до неналежного відповідача, оскільки відповідно до частини другої статті 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" у разі утворення військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) Верховна Рада України за поданням Президента України може прийняти рішення про те, що у період дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування:
1) начальник військової адміністрації:
крім повноважень, віднесених до його компетенції цим Законом, здійснює повноваження сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету, сільського, селищного, міського голови;
може затвердити тимчасову структуру виконавчих органів сільської, селищної, міської ради (для працівників, посади яких не включені до тимчасових штатних розписів, оголошується простій або здійснюється їх переведення на рівнозначну чи нижчу посаду);
2) апарат сільської, селищної, міської ради та її виконавчого комітету, інші виконавчі органи (з урахуванням абзацу третього пункту 1 цієї частини), комунальні підприємства, установи та організації відповідної територіальної громади підпорядковуються начальнику відповідної військової адміністрації.
Відповідно до постанови Верховної Ради України Про здійснення начальниками військових адміністрацій населених пунктів у Бериславському, Генічеському, Каховському, Скадовському, Херсонському районах Херсонської області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" у період дії воєнного стану в Україні та 30 днів після його припинення чи скасування:
1) начальники Калинівської селищної, Борозенської та Милівської сільських військових адміністрацій Бериславського району, Генічеської міської та Новотроїцької селищної військових адміністрацій Генічеського району, Асканія-Нової, Великолепетиської, Верхньорогачицької, Горностаївської селищних та Зеленопідської сільської військових адміністрацій Каховського району, Мирненської селищної та Новомиколаївської сільської військових адміністрацій Скадовського району, Херсонської міської, Великокопанівської та Станіславської сільських військових адміністрацій Херсонського району Херсонської області: крім повноважень, віднесених до їх компетенції Законом України "Про правовий режим воєнного стану", здійснюють повноваження відповідних сільських, селищних, міських рад, їх виконавчих комітетів, відповідних сільських, селищних, міських голів;
можуть затвердити тимчасову структуру виконавчих органів відповідної сільської, селищної, міської ради (для працівників, посади яких не включені до тимчасових штатних розписів, оголошується простій або здійснюється їх переведення на рівнозначну чи нижчу посаду);
2) апарати Борозенської, Великокопанівської, Зеленопідської, Милівської, Новомиколаївської, Станіславської сільських, Асканія-Нової, Великолепетиської, Верхньорогачицької, Горностаївської, Калинівської, Мирненської, Новотроїцької селищних, Генічеської, Херсонської міських рад та їх виконавчих комітетів, інші виконавчі органи (з урахуванням абзацу третього пункту 1 частини другої статті 10 Закону України "Про правовий режим воєнного стану"), комунальні підприємства, установи та організації відповідних територіальних громад підпорядковуються начальникам відповідних військових адміністрацій населених пунктів у Бериславському, Генічеському, Каховському, Скадовському, Херсонському районах Херсонської області.
З урахуванням вищевикладеного Херсонська міська війська адміністрація є належним відповідачем вданій справі.
На підставі викладеного, ст.ст.1261, 1270, 1272 ЦК України та керуючись ст. ст.12, 13, 81, 200, 263-265 ЦПК України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до Херсонської міської військової адміністрації, третя особа без самостійних вимог на предмет спору: Державний нотаріус Першої Херсонської державної нотаріальної контори Херсонської області Гудима Олег Борисович, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_4 , РНОКПП: НОМЕР_3 , додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини за законом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , терміном у два місяці з часу набрання рішенням суду законної сили.
Рішення суду може бути оскаржено до Херсонського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 26.04.2024 року.
Суддя Л.А. Скрипнік