125/1668/23
2/125/336/2023
10 травня 2024 року м. Бар Вінницької області
Барський районний суд Вінницької області в складі:
судді Єрмічової В. В.,
за участю секретаря судового засідання Турченяк І. В., представника позивача прокурора Барського відділу Жмеринської окружної прокуратури Вінницької області Бородіча О. О., відповідача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Жмеринської окружної прокуратури Вінницької області в інтересах держави в особі Національної служби здоров'я України, Вінницької обласної ради, Комунального некомерційного підприємства "Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М. І. Пирогова Вінницької обласної ради" до ОСОБА_1 про відшкодування витрат на лікування особи, яка потерпіла від злочину,
Позивач Жмеринська окружна прокуратура Вінницької області в інтересах держави в особі Національної служби здоров'я України, Вінницької обласної ради, Комунального некомерційного підприємства "Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М. І. Пирогова Вінницької обласної ради" звернулася до суду з вказаним позовом, обґрунтовуючи тим, що ухвалою Барського районного суду Вінницької області від 26 червня 2023 року у кримінальному провадженні № 12023020140000012 за результатами розгляду обвинувального акту відносно ОСОБА_1 , у вчиненні кримінального проступку, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України, прийнято ухвалу про закриття кримінального провадження у зв?язку з примиренням із потерпілою та відшкодування ним збитків, на підставі ст. 46 КК України та п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України. Вказана ухвала суду до апеляційної інстанції не оскаржувалася та набрала законної сили 04 липня 2023 року. Закриття кримінального провадження у зв?язку з примиренням потерпілого з обвинуваченим є нереабілітуючою підставою, а тому така особа не звільняється від обов?язку відшкодувати заподіяну її діями шкоду. Під час постановлення ухвали в кримінальному провадженні щодо звільнення від кримінальної відповідальності в зв?язку з примиренням із потерпілим суд з?ясовує такі питання: чи мало місце суспільно небезпечне діяння; чи вчинено це діяння ОСОБА_1 ; чи дійсно наявні обставини примирення з потерпілим та відшкодовані завдані збитки або усунена заподіяна шкода. Вказаним судовим рішенням встановлено, що ОСОБА_1 07 січня 2023 року біля 06 год. 00 хв., керуючи технічно справним транспортним засобом "Volkswagen", марки "Jetta", номерний знак НОМЕР_1 , по автодорозі Т-06-10 "Любар - Хмільник - Лука-Барська - Бар - Нова Ушиця" між населеними пунктами Васютинці - с. Лука-Барська Жмеринського району Вінницької області зі сторони с. Васютинці у напрямку м. Вінниця по вул. Центральна в с. Лука-Барська в районі перехрестя з автодорогою Т-02-18 Лука-Барська - Біликівці - Жмеринка - Ямпіль на заокруглені дороги вправо, не вибрав безпечну швидкість руху, не врахував дорожню обстановку, не впорався з керуванням та допустив з?їзд керованого ним автомобіля за межі проїзної частини, саме на ліве, щодо його руху узбіччя та зіткнення з бетонною конструкцією, внаслідок чого пасажир автомобіля "Volkswagen", марки "Jetta", номерний знак НОМЕР_1 , ОСОБА_2 отримала тілесні ушкодження. Відповідно до висновку судово-медичного експерта № 15 від 03 лютого 2023 року остання отримала тілесні ушкодження у вигляді закритого компресійного перелому тіла першого поперекового хребця, переломо - вивих другого куприкового хребця, які не були небезпечними для життя в момент заподіяння, не супроводжувались небезпечними для життя явищами та за ознакою тривалого розладу здоров?я належать до тілесних ушкоджень середньої тяжкості. Відповідно до висновку авто-технічної експертизи № CE 19/102-23/2152-ІТ від 02 лютого 2023 року Вінницького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України у дорожній ситуації, що склалась, в діях водія автомобіля" Volkswagen", марки "Jetta", номерний знак НОМЕР_1 , ОСОБА_1 вбачаються не відповідність вимогам п. 12.1 Правил дорожнього руху України, які з технічної точки зору перебувають в причинному зв?язку з виникненням події даної дорожньо-транспортної пригоди. Як вбачається з листа директора КНП "Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М. І. Пирогова Вінницької обласної Ради" від 02 серпня 2023 року № 01-01-25/2714 ОСОБА_2 перебувала на стаціонарному лікуванні в КНП "Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М. І. Пирогова Вінницької обласної Ради" в період з 09 січня 2023 року по 17 січня 2023 року (8 ліжко-днів) у хірургічному відділенні, вартість лікування хворого за 1 ліжко-день складає 2173 грн 63 коп. Сума комунальних витрат, затрачених лікарнею на лікування, становить 1912 грн 56 коп., з розрахунку 239 грн 07 коп. за 1 л/д., що підтверджується листом КНП "Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М. І. Пирогова Вінницької обласної Ради" від 02 серпня 2023 року № 01-01-25/2714. Згідно Закону України "Про медичні гарантії" лікарні відшкодовано вартість лікування потерпілої ОСОБА_2 за рахунок коштів Національної служби здоров?я України в сумі 15476 грн 48 коп. Загальна сума витрачених бюджетних коштів за час стаціонарного лікування потерпілої ОСОБА_2 за 8 ліжко-днів становить 17389 грн 04 коп. У вартість 1 ліжко-дня включені витрати здійснені: за рахунок коштів НСЗУ (державний бюджет) в сумі - 15476 грн 48 коп.; за рахунок коштів місцевого бюджету та лікарні (комунальні послуги) - 1912 грн 56 коп. Цивільний позов про відшкодування витрат на лікування потерпілої в межах даного кримінального провадження не заявлявся, в добровільному порядку вказані кошти не відшкодовані. Відповідно до п. 2 "Порядку обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров?я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнення з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 545 від 16 липня 1993 року, сума коштів, яка підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров?я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, виходячи з кількості ліжко-днів, проведених ним в стаціонарі та вартості витрат на його лікування в день. Кількість ліжко-днів визначається на підставі медичної картки стаціонарного хворого (форма 003/у) або інших документів, які підтверджують дату госпіталізації та виписки хворого із стаціонару лікувального закладу. Визначення суми витрат на лікування потерпілого за один ліжко-день провадиться виходячи з фактичної кількості ліжко-днів і загальної суми фактичних витрат за місяць (в якому проводилось лікування) на утримання лікувального закладу, за винятком витрат на капітальні вкладення, капітальний ремонт і придбання інвентарю та обладнання. Наразі механізм фінансування КНП "Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М. І. Пирогова Вінницької обласної Ради" змінено і воно здійснюється Національною службою здоров?я України (далі - НСЗУ) за рахунок коштів Державного бюджету України шляхом оплати наданих лікарнею медичних послуг за програмами медичних гарантій відповідно до укладеного між КНП "Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М. І. Пирогова Вінницької обласної Ради" та НСЗУ Договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій № 1359-123-P000/02, кошти перераховуються НСЗУ безпосередньо на рахунок лікарні. Відповідно до статті 3 Закону України "Про основи законодавства України про охорону здоров?я" закладом охорони здоров?я є юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, що забезпечує медичне обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників і фахівців з реабілітації. Відповідно до п. 1.2 статуту КНП "Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М. І. Пирогова Вінницької обласної Ради" (далі - Підприємство) створене за рішенням Вінницької обласної Ради відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" шляхом перетворення Вінницької обласної клінічної лікарні ім. М. І. Пирогова у комунальне некомерційне підприємство. Підприємство є правонаступником усього майна, всіх прав та обов?язків Вінницької обласної клінічної лікарні ім. М. І. Пирогова. Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М. І. Пирогова здійснює свою діяльність з 1917 року. Відповідно до п. 6.1 статуту КНП "ВОКЛ ім. М.І. Пирогова ВОР" управління підприємством здійснює Вінницька обласна Рада (Орган управліннямайном). Крім того, у п. 1.4 статуту вказано, що КНП "ВОКЛ ім. М. І. Пирогова ВОР" є закладом охорони здоров?я - комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає послуги третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги населенню Вінницької області, пацієнтам інших регіонів України та інших країн в порядку та умовах, встановлених законодавством України та цим Статутом. Підприємство є спеціалізованим лікувальним закладом і здійснює господарську некомерційну діяльність, спрямовану на досягнення соціальних та інших результатів без мети одержання прибутку. Підприємство є юридичною особою з дня його державної реєстрації у встановленому законом порядку, наділене цивільною правоздатністю та дієздатністю, користується правом оперативного управління щодо закріпленого за ним майна, веде бухгалтерський облік, складає та готує статистичну звітність у порядку, встановленому законодавством України, укладає угоди (договори, контракти) з юридичними та фізичними особами, виступає позивачем та відповідачем у судах, набуває майнових і немайнових прав та несе обов?язки, займається діяльністю, яка відповідає напрямам, передбаченим цим Статутом (п. 3.1 Статуту). Згідно п. 4.1 статуту головною метою підприємства є здійснення медичної практики та надання своєчасної, необхідної, висококваліфікованої поліклінічно-консультативної, лікувально-діагностичної та стаціонарної медичної допомоги населенню Вінницької області, основним лікувальним засобом якої є використання комплексу лікувальних, діагностичних, відновних (реабілітаційних) заходів згідно вимог відповідних нормативно-правових актів, спрямованих на збереження, поліпшення та відновлення здоров?я. Майно підприємства становлять необоротні та оборотні активи, основні засоби та грошові кошти, а також інші цінності, передані йому Органом управління майном, вартість яких відображається у самостійному балансі підприємства. Майно підприємства є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст області і закріплюється за ним на праві оперативного управління (п.п. 7.1, 7.2 Статуту). Джерелами формування майна є грошові та матеріальні внески Органу управління майном; доходи, одержані від реалізації послуг, інших видів господарською діяльності; доходи від цінних паперів; кредити банків та інших кредиторів; капітальні вкладення і дотації з бюджетів; майно набуте у передбаченому законодавством порядку; інші джерела, незаборонені законодавством України (п. 7.6 Статуту). Відповідно до ч. 3 ст. 1206 ЦК України якщо лікування проводилося закладом охорони здоров?я, що є у державній власності, у власності Автономної Республіки Крим або територіальної громади, спільній власності територіальних громад, кошти на відшкодування витрат на лікування зараховуються до відповідного бюджету, за рахунок якого таке лікування фінансувалося. Якщо лікування проводилося закладом охорони здоров?я, який за відповідні надані медичні послуги отримує кошти згідно з договором про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, такі кошти зараховуються до Державного бюджету України. Таким чином, медичні послуги надано КНП "Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М. І. Пирогова Вінницької обласної Ради" на підставі договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, укладеного між НЗСУ (замовник) та КНП "Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М. І. Пирогова Вінницької обласної Ради". Відповідно до ч. 1 ст. З Закону України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення" держава гарантує повну оплату згідно з тарифом за рахунок коштів Державного бюджету України надання громадянам необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, що передбачені програмою медичних гарантій. Тобто, послуги КНП "Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М. І. Пирогова Вінницької обласної Ради", пов?язані з наданням медичних послуг за програмою медичних гарантій пацієнтам, оплачені НСЗУ як замовником медичних послуг за рахунок коштів Державного бюджету України. Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою "Реалізація програми державних гарантій медичного обслуговування населення" (КПКВК 2308060) визначено "Порядком використання коштів, передбачених у державному бюджеті на реалізацію програми державних гарантій медичного обслуговування населення", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року № 1086. НСЗУ є розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня та відповідальним виконавцем бюджетної програми, зокрема на 2023 рік. В той же час, оскільки НСЗУ витратила державні (бюджетні) кошти при наданні медичних послуг - лікування потерпілого, котрий перебував на стаціонарному лікуванні з вини ОСОБА_1 - на підставі договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, укладеного між НЗСУ (замовник) та КНП "Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М. І. Пирогова Вінницької обласної Ради", дані кошти необхідно стягнути з ОСОБА_1 та зарахувати до Державного бюджету України. З огляду на те, що КНП "Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М. I. Пирогова Вінницької обласної Ради" є комунальним унітарним некомерційним підприємством, є об?єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, управління яким здійснює Вінницька обласна Рада, а кошти, які виділяються на лікування хворих, надходять із місцевого, обласного та державного бюджету, у даному випадку відсутність коштів, призводить до ненадходження коштів до бюджету, що створює навантаження на бюджет та ускладнює процес безкоштовного лікування осіб, які цього потребують, чим завдається істотна шкода державним інтересам в цілому. Враховуючи викладене вище, позивач Жмеринська окружна прокуратура Вінницької області з метою захисту державних інтересів в інтересах держави в особі Національної служби здоров?я України та Вінницької області Ради в особі КНП "Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М. І. Пирогова Вінницької обласної Ради" просить стягнути з ОСОБА_1 кошти в сумі 15476 грн 48 коп. на користь Державного бюджету України, кошти в сумі 1912 грн 56 коп. на користь Вінницької обласної Ради в особі КНП "Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М. І. Пирогова Вінницької обласної Ради" та понесені судові витрати.
В судовому засіданні представник позивача Жмеринської окружної прокуратури Вінницької області прокурор Барського відділу Жмеринської окружної прокуратури Вінницької області Бородіч О. О. позов підтримав в повному обсязі, просив його задовольнити.
Представник Національної служби здоров'я України в судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання.
Представник Вінницької обласної Ради в судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання. Начальник відділу представництва у суді та правового аналізу управління юридичного забезпечення виконавчого апарату обласної Ради (в порядку самопредставництва) ОСОБА_3 подав до суду заяву, в якій позов підтримав в повному обсязі, просив задовольнити, розглянути справу у відсутності представника Вінницької обласної Ради.
Представник Комунального некомерційного підприємства "Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М. І. Пирогова Вінницької обласної Ради" в судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання.
В судовому засіданні відповідач ОСОБА_1 позов не визнав, мотивував тим, що на його думку, сума, яку просить стягнути з нього прокурор є неспівмірною з понесеними лікарнею витратами, оскільки не було враховано те, що потерпіла ОСОБА_2 є медичним працівником лікарні, тобто відноситься до категорії осіб, які повинні мати певні пільги при отриманні лікування в медичному закладі, не взято до уваги те, що потерпіла перебувала на лікуванні не в палаті підвищеного комфорту, а в звичайній палаті, тому нарахована лікарнею сума занадто велика, крім того, він підтримував потерпілу ОСОБА_2 протягом усього часу лікування, відвідував її в лікарні, повністю відшкодував їй шкоду, завдану ДТП, в розмірі 60000 грн, про що у нього є розписка від потерпілої ОСОБА_2 , зазначив, що він не має змоги оплатити понесені лікарнею витрати, які є неспівмірними, оскільки на його утриманні перебуває дружина у декретній відпустці та двоє дітей, він хворіє і має інвалідність. Просив у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши представника позивача Жмеринської окружної прокуратури Вінницької області прокурора Барського відділу Жмеринської окружної прокуратури Вінницької області Бородіча О. О., відповідача ОСОБА_1 , вивчивши заяву представника Вінницької обласної Ради начальника відділу представництва у суді та правового аналізу управління юридичного забезпечення виконавчого апарату обласної Ради (в порядку самопредставництва) Сеніва А. М., дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до ч. 3 ст. 56 ЦПК України, у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Згідно з ч. 4 ст. 56 ЦПК України передбачено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обгрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Відповідно до ч. 5 ст. 56 ЦПК України, у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Згідно з ч. 6 ст. 82 ЦПК України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов?язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Відповідно до ч. 3 ст. 128 КПК України передбачено, що цивільний позов в інтересах держави пред?являється прокурором.
Згідно з ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Відповідно до ч. 2 ст. 1191 ЦК України держава, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, юридичні особи мають право зворотної вимоги до фізичної особи, винної у вчиненні кримінального правопорушення, у розмірі коштів, витрачених на лікування особи, яка потерпіла від цього кримінального правопорушення.
Встановлено, що ухвалою Барського районного суду Вінницької області від 26 червня 2023 року, яка набрала законної сили 04 липня 2023 року, ОСОБА_1 звільнено від кримінальної відповідальності у зв'язку із примиренням із потерпілою ОСОБА_2 та відшкодуванням завданих ним збитків, на підставі ст. 46 КК України. Кримінальне провадження про обвинувачення ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України, закрито на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України (а. с. 18-20).
Відповідно до повідомлення директора КНП "Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М. І. Пирогова Вінницької обласної Ради" В. Паненка ОСОБА_2 перебувала на стаціонарному лікуванні в КНП "Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М. І. Пирогова Вінницької обласної Ради" в період з 09 січня 2023 року по 17 січня 2023 року. Загальні понесені витрати на стаціонарне лікування ОСОБА_2 (8 ліжко-днів) за січень 2023 року складають 17389 грн 04 коп., з яких: кошти НСЗУ складають 15476 грн 48 коп.; кошти місцевого бюджету складають 391 грн 44 коп.; власні кошти закладу складають 1512 грн 12 коп. (а. с. 23-24).
Згідно зі Статутом КНП "Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М. І. Пирогова Вінницької обласної Ради" управління підприємством здійснює Вінницька обласна Рада (п. 6.1) (а. с. 25-33).
Відповідно до копії виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_4 має право вчиняти юридичні дії від імені КНП "Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М. І. Пирогова Вінницької обласної Ради" (а.с. 34-35).
Між Національною службою здоров'я України та КНП "Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М. І. Пирогова Вінницької обласної Ради" укладено договір № 1359-Е123-Р000/02 про внесення змін до договору № 1359-Е123-Р000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій (а. с. 36-46).
Відповідно до повідомлення Головного управління Державної казначейської служби України у Вінницькій області зарахування до державного бюджету коштів, які відшкодовано КНП "Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М. І. Пирогова Вінницької обласної Ради", Національною службою здоров'я України, як замовником медичних послуг за рахунок коштів Державного бюджету України, за кодом класифікації доходів бюджету 24060300 "Інші надходження", відбувається за реквізитами: отримувач: ГУК у Він.обл./м.Вінниця/24060300; код отримувача (ЄДРПОУ): 37979858; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); номер рахунку: UA428999980313010115000002856 (а. с. 48).
Згідно з повідомленням заступника голови Вінницької обласної Ради І. Івасюка № 951/01.01-15/2023 від 25 липня 2023 року Вінницька обласна Рада не зверталася до суду з позовом про стягнення з ОСОБА_1 невідшкодованих ним витрат на лікування потерпілої від кримінального правопорушення ОСОБА_2 (а. с. 50-51).
Згідно з ч. 6 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Відповідно до ч. 4 ст. 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до п. 3 постанови пленуму Верховного Суду України № 11 від 07 липня 1995 року "Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину та судових витрат" питання про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого вирішується згідно з "Порядком обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров?я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 545 від 16 липня 1993 року (далі - Порядок). Витрачені на стаціонарне лікування кошти підлягають відшкодуванню у повному обсязі і зараховуються до відповідного державного бюджету залежно від джерел фінансування закладу охорони здоров?я або на рахунок юридичної особи, якій належить останній.
Згідно з п. 2 Порядку сума коштів, яка підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров?я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, виходячи з кількості ліжко-днів, проведених ним в стаціонарі та вартості витрат на його лікування в день.
Кількість ліжко-днів визначається на підставі медичної картки стаціонарного хворого (форма 003/у) або інших документів, які підтверджують дату госпіталізації та виписки хворого із стаціонару лікувального закладу. Визначення суми витрат на лікування потерпілого за один ліжко-день провадиться виходячи з фактичної кількості ліжко-днів і загальної суми фактичних витрат за місяць (в якому проводилось лікування) на утримання лікувального закладу, за винятком витрат на капітальні вкладення, капітальний ремонт і придбання інвентарю та обладнання.
Згідно з п. 4 Порядку стягнені в установленому порядку кошти залежно від джерела фінансування закладу охорони здоров?я, у якому перебував на стаціонарному лікуванні потерпілий, зараховуються до відповідного бюджету або на користь юридичної особи (відомства), якій належить заклад охорони здоров'я.
Наразі механізм фінансування КНП "Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М. І. Пирогова Вінницької обласної Ради" змінено і воно здійснюється Національною службою здоров?я України (далі - НСЗУ) за рахунок коштів Державного бюджету України шляхом оплати наданих лікарнею медичних послуг за програмами медичних гарантій відповідно до укладеного між КНП "Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М. І. Пирогова Вінницької обласної Ради" та НСЗУ Договору про медичне обслуговування населення за програмоюмедичних гарантій № 1359-Е123-P000/02, кошти перераховуються НСЗУ безпосередньо на рахунок лікарні (а.с. 36-46).
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про основи законодавства України про охорону здоров?я" закладом охорони здоров?я є юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, що забезпечує медичне обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників і фахівців з реабілітації.
Згідно з п. 1.2 статуту КНП "Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М. І. Пирогова Вінницької обласної Ради" (далі - Підприємство) створене за рішенням Вінницької обласної Ради відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" шляхом перетворення Вінницької обласної клінічної лікарні ім. М. І. Пирогова у комунальне некомерційне підприємство. Підприємство є правонаступником усього майна, всіх прав та обов?язків Вінницької обласної клінічної лікарні ім. М. І. Пирогова. Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М. І. Пирогова здійснює свою діяльність з 1917 року (а.с. 25 (зворот).
Відповідно до п. 6.1 статуту КНП "ВОКЛ ім. М. І. Пирогова ВОР" управління підприємством здійснює Вінницька обласна Рада (Орган управління майном) (а.с. 29). Крім того, у п. 1.4 статуту вказано, що КНП "ВОКЛ ім. М. І. Пирогова ВОР" є закладом охорони здоров?я - комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає послуги третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги населенню Вінницької області, пацієнтам інших регіонів України та інших країн в порядку та умовах, встановлених законодавством України та цим Статутом. Підприємство є спеціалізованим лікувальним закладом і здійснює господарську некомерційну діяльність, спрямовану на досягнення соціальних та інших результатів без мети одержання прибутку (а.с. 25 (зворот)-26). Підприємство є юридичною особою з дня його державної реєстрації у встановленому законом порядку, наділене цивільною правоздатністю та дієздатністю, користується правом оперативного управління щодо закріпленого за ним майна, веде бухгалтерський облік, складає та готує статистичну звітність У порядку, встановленому законодавством України, укладає угоди (договори, контракти) з юридичними та фізичними особами, виступає позивачем та відповідачем у судах, набуває майнових і немайнових прав та несе обов?язки,займається діяльністю, яка відповідає напрямам, передбаченим цим Статутом (п. 3.1 Статуту) (а.с. 26).
Згідно п. 4.1 Статуту головною метою підприємства є здійснення медичної практики та надання своєчасної, необхідної, висококваліфікованої поліклінічно-консультативної, лікувально-діагностичної та стаціонарної медичної допомоги населенню Вінницької області, основним лікувальним засобом якої є використання комплексу лікувальних, діагностичних, відновних (реабілітаційних) заходів згідно вимог відповідних нормативно-правових актів, спрямованих на збереження, поліпшення та відновлення здоров?я (а.с. 26 (зворот). Майно підприємства становлять необоротні та оборотні активи, основні засоби та грошові кошти, а також інші цінності, передані йому Органом управління майном, вартість яких відображається у самостійному балансі підприємства. Майно підприємства є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст області і закріплюється за ним на праві оперативного управління (пункти 7.1, 7.2 Статуту) (а.с. 31).
Джерелами формування майна є грошові та матеріальні внески Органу управління майном; доходи, одержані від реалізації послуг, інших видів господарською діяльності; доходи від цінних паперів; кредити банків та інших кредиторів; капітальні вкладення і дотації з бюджетів; майно набуте у передбаченому законодавством порядку; інші джерела, незаборонені законодавством України (п. 7.6 Статуту) (а.с. 31).
Відповідно до ч. 3 ст. 1206 ЦК України якщо лікування проводилося закладом охорони здоров?я, що є у державній власності, у власності Автономної Республіки Крим або територіальної громади, спільній власності територіальних громад, кошти на відшкодування витрат на лікування зараховуються до відповідного бюджету, за рахунок якого таке лікування фінансувалося. Якщо лікування проводилося закладом охорони здоров?я, який за відповідні надані медичні послуги отримує кошти згідно з договором про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, такі кошти зараховуються до Державного бюджету України.
Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення" держава гарантує повну оплату згідно з тарифом за рахунок коштів Державного бюджету України надання громадянам необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, що передбачені програмою медичних гарантій.
Тобто, послуги КНП "Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М. І. Пирогова Вінницької обласної Ради", пов?язані з наданням медичних послуг за програмою медичних гарантій пацієнтам, оплачені НСЗУ як замовником медичних послуг за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно зі ст. 18 Закону України "Основ законодавства про охорону здоров?я" фінансове забезпечення охорони здоров?я може здійснюватися за рахунок коштів Державного бюджету України та місцевих бюджетів, коштів юридичних та фізичних осіб, а також з інших джерел, не заборонених законом. Кошти Державного бюджету України та місцевих бюджетів, призначені на охорону здоров?я, використовуються, зокрема, для забезпечення медичної та реабілітаційної допомоги населенню, фінансування державних цільових і місцевих програм охорони здоров?я та фундаментальних наукових досліджень у цій сфері.
Фінансове забезпечення державних та комунальних закладів охорони здоров?я - бюджетних установ здійснюється відповідно до бюджетного законодавства.
Відповідно до ст. 89 Бюджетного кодексу України видатки на фінансування лікарні широкого профілю, оплату комунальних послуг та енергоносіїв комунальних закладів охорони здоров?я, які належать відповідним територіальним громадам, для забезпечення надання медичних послуг за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення здійснюються за рахунок коштів місцевого бюджету.
Держава бере участь у формуванні доходів бюджетів місцевого самоврядування, фінансово підтримує місцеве самоврядування.
Згідно з ч. 4 ст. 13 Конституції України держава забезпечує захист прав усіх суб?єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб?єкти права власності рівні перед законом.
Відповідно до ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Згідно зі ст. 7 Конституції України в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.
Відповідно до ч. 3 ст. 143 Конституції України органам місцевого самоврядування можуть надаватися законом окремі повноваження органів виконавчої влади. Держава фінансує здійснення цих повноважень у повному обсязі за рахунок коштів Державного бюджету України або шляхом віднесення до місцевого бюджету у встановленому законом порядку окремих загальнодержавних податків, передає органам місцевого самоврядування відповідні об'єкти державної власності.
Згідно з Положенням про Національну службу здоров'я України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року № 1101 (далі Положення), Національна служба здоров'я України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра охорони здоров'я, який реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення.
Відповідно до п. 5 підп. 14 Положення НСЗУ з метою організації своєї діяльності забезпечує в установленому порядку самопредставництво НСЗУ в судах та інших органах через осіб, уповноважених діяти від її імені, у тому чмслі через посадових осіб юридичної служби НСЗУ, а також забезпечує представництво інтересів НСЗУ в судах України та інших органах через представників.
Згідно зі ст. 28 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" міністерства, інші центральні органи виконавчої влади та їх територіальні органи звертаються до суду, якщо це необхідно для здійснення їхніх повноважень у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначених Конституцією України та іншими законами, та також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.
Згідно зі ст. 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Вінницька обласна рада зареєстрована як юридична особа з організаційно-правовою формою - орган місцевого самоврядування, згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та не перебуває в процесі припинення, кінцеве рішення про державну реєстрацію припинення юридичної особи в реєстрі відсутнє. Тому, Вінницька обласна рада є органом, уповноваженим на здійснення відповідних функцій у спірних правовідносинах.
Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об?єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Відповідно до ст. 18-1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" орган місцевого самоврядування може бути позивачем та відповідачем у судах загальної юрисдикції, зокрема, звертатися до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функцій місцевого самоврядування.
Засновником, власником та органом управління майном КНП "Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М. І. Пирогова Вінницької обласної Ради" є Вінницька обласна Рада, а тому кошти на відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілої від злочину повинні бути зараховані на відповідний рахунок місцевого бюджету.
Відповідно до копії свідоцтва про шлюб, серії НОМЕР_2 , видано 11 серпня 2013 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Вінницького міського управління юстиції у Вінницькій області, актовий запис № 1923, ОСОБА_1 зареєстрував шлюб із ОСОБА_5 , прізвище після державної реєстрації шлюбу: ОСОБА_6 (а. с. 119).
У відповідача ОСОБА_1 є малолітні діти ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження, серії НОМЕР_3 , видано 01 серпня 2014 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Вінницького міського управління юстиції у Вінницькій області (а. с. 120), та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження, серії НОМЕР_4 , видано 20 лютого 2021 року Вінницьким міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) (а. с. 212).
Відповідач ОСОБА_1 має захворювання (діагноз зазначено) та є інвалідом ІІІ групи, що підтверджується довідкою про стан здоров'я № 72, видано 07 грудня 2023 року КНП "ЦПМСД № 1 м. Вінниці" (а. с. 122).
Відповідно до форми ОК-7 Пенсійного фонду України ОСОБА_1 внесений до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, останній звітний рік - 2021 (а. с. 124-125) та форми ОК-5 Пенсійного фонду України ОСОБА_1 внесений до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, останній звітний рік - 2021 (а. с. 126-129).
Згідно розписки від 11 січня 2023 року ОСОБА_2 , паспорт № НОМЕР_5 , отримала грошові кошти у розмірі 60000 (шістдесят тисяч) грн від ОСОБА_1 , паспорт № НОМЕР_6 , з метою оплати лікування (а. с. 123).
Як убачається, відповідач ОСОБА_1 поніс витрати на лікування потерпілої ОСОБА_2 шляхом передання грошових коштів потерпілій, тобто за надання потерпілій ОСОБА_2 послуг в медичному закладі на відповідний рахунок відповідач ОСОБА_1 кошти не сплачував.
За таких підстав, суд вважає доводи відповідача ОСОБА_1 , а саме щодо безпідставного завищення суми витрачених бюджетних коштів за час стаціонарного лікування потерпілої ОСОБА_2 , тобто коштів у сумі 17389 грн 04 коп., є не доведеними, оскільки такі доводи побудовані на припущеннях, тому суд не бере їх до уваги.
Враховуючи викладене вище, суд вважає за необхідне позов задовольнити повністю та стягнути з ОСОБА_1 на користь Національної служби здоров'я України грошові кошти, витрачені на лікування потерпілої від кримінального правопорушення ОСОБА_2 , в сумі 15476 грн 48 коп.; стягнути з ОСОБА_1 на користь Комунального некомерційного підприємства "Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М. І. Пирогова Вінницької обласної ради" грошові кошти, витрачені на лікування потерпілої від кримінального правопорушення ОСОБА_2 , в сумі 1912 грн 58 коп.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи .
З урахуванням вимог, передбачених ч. 1 ст. 141 ЦПК України, суд стягує на користь позивача з відповідача документально підтверджені витрати понесені на сплату судового збору за подання позовної заяви в розмірі 2684 грн.
Крім того, вважаю за необхідне уточнити відомості щодо дати оголошення повного тексту судового рішення.
У резолютивній частині рішення Барського районного суду Вінницької області від 10 травня 2024 року зазначено, що повний текст рішення суду буде складено 20 травня 2024 року.
Однак, повний текст рішення суду було складено 29 травня 2024 року, з тих підстав, що з 15 травня 2024 року по 20 травня 2024 року включно суддя Єрмічова В. В. перебувала на лікарняному, що підтверджується витягом з Електронного реєстру листків непрацездатності; з 21 травня 2024 року по 27 травня 2024 року суддя Єрмічова В. В. перебувала у складі колегії в нарадчій кімнаті (кримінальне провадження 125/1410/23).
На підставі статтей 6, 7, ч. 4 ст. 13, ч. 3 ст. 143 Конституції України, ч. 1 ст. 1166, ч. 2 ст. 1191, ч. 3 ст. 1206 ЦК України, ст. 89 Бюджетного кодексу України, ч. 6 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", ст. 3 Закону України "Про основи законодавства України про охорону здоров?я", ч. 1 ст. 3 Закону України "Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення", ст. 18 Закону України "Основ законодавства про охорону здоров?я", ст. 28 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади", статтей 10, 16, 18-1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", пунктів 2, 4 "Порядку обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров?я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 545 від 16 липня 1993 року, п. 5 підп. 14 Положення про Національну службу здоров'я України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року № 1101, керуючись частинами 3-5 ст. 56, ч. 6 ст. 82, ч. 1 ст. 133, ч. 1 ст. 141, п. 2 ч. 1 ст. 258, частинами 1, 2, 8 ст. 259, статтями 263-265, частинами 5-8 ст. 268, ст. 272, ч. 1 ст. 354 ЦПК України, ч. 3 ст. 128 КПК України, п. 3 постанови Пленуму Верховного Суду України № 11 від 07 липня 1995 року "Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину та судових витрат", суд
Позовну заяву Жмеринської окружної прокуратури Вінницької області в інтересах держави в особі Національної служби здоров'я України, Вінницької обласної ради, Комунального некомерційного підприємства "Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М. І. Пирогова Вінницької обласної ради" до ОСОБА_1 про відшкодування витрат на лікування особи, яка потерпіла від злочину, задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Національної служби здоров'я України (рахунок UA428999980313010115000002856, код ЄДРПОУ 37979858, отримувач ГУК у Вінницькій області/м. Бар/24060300, банк отримувача: Казначейство України) грошові кошти, витрачені на лікування потерпілої від кримінального правопорушення ОСОБА_2 , в сумі 15476 (п'ятнадцять тисяч чотириста сімдесят шість) гривень 48 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Комунального некомерційного підприємства "Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М. І. Пирогова Вінницької обласної ради" (рахунок: НОМЕР_7 , банк отримувача: АТ "ПриватБанк", код ЄДРПОУ 02011031) грошові кошти, витрачені на лікування потерпілої від кримінального правопорушення ОСОБА_2 , в сумі 1912 (одна тисяча дев'ятсот дванадцять) гривень 58 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Вінницької обласної прокуратури (отримувач коштів: Вінницька обласна прокуратура, код ЄДРПОУ 02909909, банк отримувача: ДКСУ м. Київ, МФО 820172, рахунок: UA568201720343110002000003988) витрати зі сплати судового збору в розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) гривні.
Рішення може бути оскаржене до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Представник позивача: Жмеринська окружна прокуратура Вінницької області (місцезнаходження юридичної особи: вул. Національна, 6-А, м. Жмеринка, Вінницька область, 23100; ідентифікаційний код юридичної особи: 02909909).
Національна служба здоров'я України (місцезнаходження юридичної особи: просп. Степана Бандери, 19, м. Київ, 04073; ідентифікаційний код юридичної особи: 42032422).
Вінницька обласна рада (місцезнаходження юридичної особи: вул. Соборна, 70, м. Вінниця, 21050; ідентифікаційний код юридичної особи: 00022438).
Комунальне некомерційне підприємство "Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М. І. Пирогова Вінницької обласної ради" (місцезнаходження юридичної особи: вул. Пирогова, 46, м. Вінниця, 21028; ідентифікаційний код юридичної особи: 02011031).
Відповідач: ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків НОМЕР_8 ).
Повне судове рішення складено 29 травня 2024 року.
Суддя Віта ЄРМІЧОВА