22.04.2024 Справа № 756/4958/24
Справа № 756/4958/24
3/756/2539/24
22.04.2024 суддя Оболонського районного суду міста Києва Касьян А.В., розглянувши матеріали, що надійшли від Оболонського відділу Державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 ), за ст. 1831 КУпАП,
17.04.2024 до Оболонського районного суду міста Києва надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії №55392468, складений 06.04.2024 на вул. Тимошенка, 2д у м. Києві державним виконавцем Оболонського ВДВС у м. Києві ЦМУМУ (м. Київ) Духоберовою А.М. стосовно ОСОБА_1 за ст. 1831 КУпАП.
Зі змісту протоколу вбачається, що « ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не сплачує аліменти, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 1831 КУпАП та ч. 12 ст. 71 ЗУ «Про виконавче провадження».
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст. 278 цього Кодексу при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа), серед іншого, повинна перевірити чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до положень ст. 255 КУпАП обов'язок щодо належного оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення покладається на уповноважених на те посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Згідно п. 4 глави XIV Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 №512/5 (далі - Інструкція №512/5), у разі наявності в діях боржника ознак адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 1831 Кодексу України про адміністративні правопорушення, чи порушення законних вимог виконавця фізичними, юридичними чи посадовими особами виконавець складає протокол про адміністративне правопорушення (далі - протокол) на бланку за встановленою формою. Зміст протоколу повинен відповідати вимогам, викладеним у статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Статтею 254 КУпАП встановлено, що основним документом, який фіксує юридичний факт адміністративного правопорушення, є протокол, вимоги до змісту якого встановлені статтею 256 цього Кодексу, серед яких, є право особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права та обов'язки, передбачені ст. 268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі, що також відображено в абз. 4, 5, 6 п. 4 глави XIV Інструкції №512/5.
Про ознайомлення із протоколом особа, щодо якої він складений, ставить у протоколі свій підпис. У разі відмови поставити підпис про це робиться відповідний запис у протоколі, який засвідчується підписом виконавця. У разі відмови особи, щодо якої складається протокол, від підписання протоколу виконавець робить про це відповідний запис, який засвідчує своїм підписом та підписами свідків у разі їх наявності. Особа, щодо якої складається протокол, має право письмово викласти підстави своєї відмови від підписання протоколу, які додаються до протоколу окремо, про що робиться запис у протоколі. Один примірник протоколу під підпис вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності (абзаци 8, 9, 10, 12 п. 4 глави XIV Інструкції №512/5).
У разі складання протоколу в органі державної виконавчої служби або офісі приватного виконавця, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується для складання та підписання протоколу. У виклику зазначаються дата, час та місце складання протоколу. Виклик вважається належним чином врученим, якщо надісланий за адресою особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручено особисто. У разі неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, у визначений у виклику час виконавець складає відповідний акт, який додається до протоколу (абзаци 13, 14, 15 п. 4 глави XIV Інструкції №512/5).
Однак, протокол про адміністративне правопорушення №55392468 не відповідає положенням ст. 256 КУпАП, а також вимог Інструкції №512/5, оскільки:
- графа протоколу «суть правопорушення» не містить вичерпної інформації, як того вимагає ст. 256 КУпАП, оскільки зазначення у протоколі «несплата аліментів» не розкриває всіх ознак складу вчиненого адміністративного правопорушення;
- до матеріалів справи не долучено доказів належного виклику ОСОБА_1 до відділу ДВС для складання та підписання протоколу, акту неявки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та доказів отримання порушником вже складеного протоколу (як передбачає Інструкція №512/5), тому невідомо, чи обізнаний взагалі ОСОБА_1 про наявність складеного протоколу стосовно нього.
- особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, не роз'яснено її права та обов'язки, передбачені ст.63 Конституції України та ст.268 КУпАП;
- протокол не містить жодних ідентифікуючих даних свідка складання протоколу (його ім'я та по-батькові, а також адреси проживання, як того вимагає ст. 256 КУпАП та Інструкція №512/5).
Верховний Суд України визнав правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КпАП України, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (пункт 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 №14).
Допущені порушення норм чинного законодавства України при складанні протоколу та направленні його до суду унеможливлюють здійснення провадження у справі, а відтак з'ясування цих даних можливе лише шляхом проведення доопрацювання зазначених адміністративних матеріалів.
Відповідно до вимог ст. 278 КУпАП при виявленні недоліків в протоколі про адміністративне правопорушення, складеного всупереч вимогам ст. 256 цього Кодексу, або в інших матеріалах, що перешкоджають або унеможливлюють об'єктивний розгляд справи, особа, що провадить підготовку до розгляду справи, повертає матеріали справи відповідному правоохоронному органу, що порушив провадження в адміністративній справі на дооформлення.
За таких обставин, матеріали справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ст. 1831 КУпАП підлягають поверненню для належного оформлення в порядку, передбаченому ст. 278 цього Кодексу.
Зазначена неповнота при складанні протоколу позбавляє суд можливості повно та об'єктивно з'ясувати всі фактичні обставини справи та вирішити її у точній відповідності із законом.
Керуючись статтями 256, 263, 277, 278, 280 КУпАП, суддя, -
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 1831 повернути до Оболонського відділу Державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя А.В. Касьян