Справа № 676/8005/23
Номер провадження 2/676/607/24
17 травня 2024 року м. Кам'янець - Подільський
Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області
в складі: головуючого-судді Бондаря О.О.
за участю секретаря судового засідання Кахнія Н.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовом ОСОБА_1 до Кам'янець-Подільської міської ради про встановлення юридичного факту та визнання права власності за законом, -
Позивач звернувся до суду з позовом до Кам'янець-Подільської міської ради про встановлення юридичного факту та визнання права власності за законом.
В обґрунтування позовної заяви зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер батько Позивача, ОСОБА_2 . Після смерті батька Позивача, відкрилась спадщина. Після смерті батька, спадщину прийняла мати ОСОБА_3 , яка постійно проживала та була зареєстрована разом з батьком, тому, проте у встановлений законом спосіб не оформила спадщину після смерті свого чоловіка. ІНФОРМАЦІЯ_2 , мати Позивача ОСОБА_3 померла. З метою оформлення спадщини, Позивач звернувся із письмовою заявою до Приватного нотаріуса Кам'янець-Подільського районного нотаріального округу Хмельницької області Леус Світлани Миколаївни про прийняття спадщини, після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , однак, нотаріус повідомив про необхідність підтверджуючих документів, щодо прийняття спадщини та відсутність підтверджуючих документів, які свідчать про прийняття спадщини мною, у зв'язку із цим відмовив у видачі свідоцтва та рекомендував звернутись до суду, тому Позивач просить:
1. Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , постійно проживав зі спадкодавцем ОСОБА_3 яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 по АДРЕСА_1 , на час відкриття спадщини.
2. Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в порядку спадкування за законом право власності, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 1,20 га, яка розташована на території Рихтівської сільської ради, Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, на підставі державного акту на право власності на землю, серія Р1 №848060 від 02.04.2002 року, який втрачено.
3. Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в порядку спадкування за законом право власності, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , яка прийняла однак не оформила спадщину після смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 , на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 1,20 га, яка розташована на території Рихтівської сільської ради, Кам'янець - Подільського району Хмельницької області, на підставі державного акту на право власності на землю, серія Р1 №848059 від 02.04.2002 року, який втрачено.
Позивач в судове засідання не з'явився, його представник до початку судового засідання подав заяву, в якій просить справу розглядати у його відсутності, позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав заяву, в якій просить справу розглядати без їх участі, при винесенні рішення покладається на думку суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України в зв'язку з неявкою сторін фіксація судового розгляду з застосуванням технічного засобу не здійснювалась.
Вивчивши матеріали справи в повному об'ємі, допитавши свідків, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер батько позивача ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть, виданим повторно серія НОМЕР_1 від 08.09.2023 року.
Після смерті батька Позивача, відкрилась спадщина на земельну ділянку площею 1,20 га, яка знаходиться на території Рихтівської сільської ради, Кам'янець- Подільського району, Хмельницької області, що підтверджується копією державного акту на право приватної власності на землю, серія РІ №848059 від 02.04.2002 року.
Після смерті батька, спадщину прийняла мати ОСОБА_3 , яка постійно проживала та була зареєстрована разом з батьком, тому вважається такою, що фактично прийняла спадщину відповідно до вимог ст. 1268 ЦК України, що підтверджується копіями довідки №261/1 від 22.09.2023 року та погосподарської книги №5 за 2006-2010 роки, проте у встановлений законом спосіб не оформила спадщину після смерті свого чоловіка.
З копії Інформаційної довідки із Спадкового реєстру №74461265 від 24.10.2023 року, зазначено, що інформація щодо відкриття спадкової справи після смерті ОСОБА_2 у спадковому реєстрі відсутня.
ІНФОРМАЦІЯ_2 , мати Позивача ОСОБА_3 , померла, що підтверджується копією свідоцтва про смерть, серія НОМЕР_2 від 31.01.2013 року.
Родинні відносини, між Позивачем та батьками підтверджуються копією свідоцтва про народження, серія НОМЕР_3 від 17.12.1965 року.
З копії акту від 13.11.2023 року вбачається, що на день смерті матері ОСОБА_3 . Позивач проживав разом з нею за адресою: АДРЕСА_1 , здійснив її поховання та вступив в управління майном померлої.
З копії державного акту на право приватної власності на земельну ділянку серія Р1 №848060 від 02.04.2002 року, вбачається, що матері Позивача належить земельна ділянка площею 1,20 га, яка розташована на території Рихтівської сільської ради, для введення товарного сільськогосподарського виробництва.
З копії Інформаційної довідки із Спадкового реєстру №74783927 від 17.11.2023 року, вбачається, що інформація щодо відкриття спадкової справи після смерті ОСОБА_3 у спадковому реєстрі відсутня.
Довідкою Держгеокадастру, підтверджується, що на ім'я ОСОБА_3 видано державний акт на право власності на земельну ділянку, серія Р1 №848060 площею 1,20 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва зареєстровано 02.04.2002 р. за №257, та на ім'я ОСОБА_2 видано державний акт на право власності на земельну ділянку серія Р1 №848059 площею 1,20 га, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва зареєстровано 02.04.2002 р. за №258.
З метою оформлення спадщини, Позивач звернувся із письмовою заявою до Приватного нотаріуса Кам'янець-Подільського районного нотаріального округу Хмельницької області Леус Світлани Миколаївни про прийняття спадщини, після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , однак, нотаріус повідомив про необхідність підтверджуючих документів, щодо прийняття спадщини та відсутність підтверджуючих документів, які свідчать про прийняття спадщини мною, у зв'язку із цим відмовив у видачі свідоцтва та рекомендував звернутись до суду, дана обставина підтверджується копією Листа №171/02-31 від 17.11.2023 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до п. 4,15, 4.18. глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року за № 296/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2012 р. за N 282/20595 видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна. Якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, нотаріус отримує інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно шляхом безпосереднього доступу до нього. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз'яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ч. 1 ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у спавах про спадкування» від 30 травня 2008 року за №7, свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
За таких обставин позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1216 - 1218, 1225 ЦК України, ст.ст. 258 - 260, 263 - 265, ст. 315 ЦПК України, суд, -
Позов задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , постійно проживав по АДРЕСА_1 зі спадкодавцем ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , на час відкриття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в порядку спадкування за законом право власності, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 1,20 га, яка розташована на території Рихтівської сільської ради, Кам'янець-Подільського району Хмельницької області, на підставі державного акту на право власності на землю, серія Р1 №848060 від 02.04.2002 року.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в порядку спадкування за законом право власності, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , яка прийняла однак не оформила спадщину після смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 , на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 1,20 га, яка розташована на території Рихтівської сільської ради, Кам'янець - Подільського району Хмельницької області, на підставі державного акту на право власності на землю, серія Р1 №848059 від 02.04.2002 року.
На рішення може бути подана апеляційна скарга протягом 30 днів з дня проголошення рішення.
Рішення набирає законної сили в порядку , передбаченому ст. 273 ЦПК України.
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер картки платника податків: НОМЕР_4 ).
Відповідач - Кам'янець-Подільська міська рада ( майдан Відродження, 1, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька область, код ЄДРПОУ: 26571846 ).
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Бондар О.О