Постанова від 28.05.2024 по справі 607/10819/24

ПОСТАНОВА

Іменем України

28.05.2024 Справа №607/10819/24 Провадження №3/607/4874/2024

м. Тернопіль

Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Марциновська І.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення за матеріалами, які надійшли від Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,

за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

УСТАНОВИЛА:

16.05.2024 на розгляд Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі за текстом - КУпАП) (справа № 607/10819/24; провадження № 3/607/4874/2024).

Також 16.05.2024 на розгляд Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП (справа № 607/10820/24; провадження № 3/607/4875/2024).

Суд вважає, що спільний розгляд таких справ є доцільним та не суперечить вимогам закону, забезпечить реалізацію положень ст. 36 КУпАП, що також сприятиме забезпеченню прав ОСОБА_1 , який притягається до адміністративної відповідальності.

За таких підстав суд доходить висновку, що дані справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, слід об'єднати в одне провадження, присвоївши об'єднаній справі єдиний номер справи № 607/10819/24; провадження № 3/607/4874/2024.

Так, у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 224890 від 10.05.2024 зазначено, що 10.05.2024 приблизно о 20 год. 30 хв. ОСОБА_1 перебував у квартирі за адресою: АДРЕСА_2 із потерпілою ОСОБА_2 , чим порушив вимоги термінового заборонного припису серії АА № 331775 від 05.05.2024, відповідно до якого ОСОБА_1 встановлено заборону на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи ОСОБА_2 , встановлено заборону в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою та зобов'язано ОСОБА_1 залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи.

Крім цього, у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 224889 від 10.05.2024 зазначено, що 28.04.2024 відносно ОСОБА_1 винесений терміновий заборонний припис серії АА № 331596, згідно з яким ОСОБА_1 встановлено заборону на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи ОСОБА_2 , встановлено заборону в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою та зобов'язано ОСОБА_1 залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи на термін 10 діб. Однак ОСОБА_1 не повідомив уповноважений підрозділ органів Національної поліції (Тернопільський РУП ГУНП в Тернопільській області) про місце свого тимчасового перебування на час дії термінового заборонного припису, чим порушив вимоги ч. 8 ст. 25 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству».

Дії ОСОБА_1 посадовою особою органу Національної поліції кваліфіковані за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.

У судове засідання 28.05.2024 ОСОБА_1 не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений, що підтверджується його підписами у протоколах про адміністративні правопорушення серії ВАД № 224890 та серії ВАД № 224889 від 10.05.2024 у графі «Підпис особи, яка ознайомлена з місцем та часом розгляду справи». При цьому у протоколах зазначено, що розгляд адміністративної справи відбудеться 28.05.2024 об 11 год. 00 хв. у Тернопільському міськрайонному суді.

Також зі змісту протоколів про адміністративні правопорушення серії ВАД № 224890 та серії ВАД № 224889 від 10.05.2024 вбачається, що у графі «Місце роботи» зазначено, що ОСОБА_1 є військовослужбовцем. Однак докази на підтвердження таких обставин до адміністративних матеріалів не долучені. Так само ОСОБА_1 не звертався до суду з клопотанням про відкладення розгляду справи у зв'язку з неможливістю його прибуття до приміщення суду у зв'язку з проходженням військової служби чи про зупинення провадження у справі. При цьому ОСОБА_1 не був позбавлений можливості реалізувати своє право приймати участь у судовому засіданні через свого представника чи в режимі відеоконференції.

Так, приписами ст. 268 КУпАП не передбачено обов'язкову участь особи при розгляді справи про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП. За таких обставин, враховуючи, що ОСОБА_1 належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, докази поважності причин неприбуття в судове засідання суду не надав, ураховуючи принцип судочинства, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суд визнав за можливе провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов такого висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» (далі за текстом - Закон) домашнє насильство - це діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь.

Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону терміновий заборонний припис виноситься кривднику уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров'ю постраждалої особи з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення.

Згідно з ч. 8 ст. 25 Закону кривдник, стосовно якого винесено терміновий заборонний припис, згідно з яким він повинен залишити місце спільного проживання (перебування) з постраждалою особою, зобов'язаний повідомити про місце свого тимчасового перебування уповноважений підрозділ органів Національної поліції України за місцем вчинення домашнього насильства.

Об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, полягає у вчиненні домашнього насильства, насильства за ознакою статі, тобто в умисному вчиненні будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, а так само невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, або неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування в разі винесення такого припису.

Так, суд встановив, що 10.05.2024 приблизно о 20 год. 30 хв. ОСОБА_1 перебував у квартирі за адресою: АДРЕСА_2 із потерпілою ОСОБА_2 , чим порушив вимоги термінового заборонного припису серії АА № 331775 від 05.05.2024, відповідно до якого ОСОБА_1 встановлено заборону на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи ОСОБА_2 , встановлено заборону в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою та зобов'язано ОСОБА_1 залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи.

Також суд встановив, що 28.04.2024 відносно ОСОБА_1 винесений терміновий заборонний припис серії АА № 331596, згідно з яким ОСОБА_1 встановлено заборону на вхід та перебування в місці проживання (перебування) постраждалої особи ОСОБА_2 , встановлено заборону в будь-який спосіб контактувати з постраждалою особою та зобов'язано ОСОБА_1 залишити місце проживання (перебування) постраждалої особи на термін 10 діб. Однак ОСОБА_1 не повідомив уповноважений підрозділ органів Національної поліції (Тернопільський РУП ГУНП в Тернопільській області) про місце свого тимчасового перебування на час дії термінового заборонного припису.

Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, підтверджується сукупністю доказів, а саме:

- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 10.05.2024, у яких останній повідомив про вчинення домашнього насильства відносно ОСОБА_2 та визнав обставини, викладені у протоколах про адміністративні правопорушення;

- копією термінового заборонного припису серії АА № 331775 від 05.05.2024, винесеного стосовно ОСОБА_1 у зв'язку із вчиненням домашнього насильства стосовно ОСОБА_2 ;

- формою оцінки ризиків домашнього насильства від 05.05.2024, зі змісту якої вбачається, що поліцейським уповноваженого підрозділу поліції визначено високий рівень небезпеки вчинення ОСОБА_1 домашнього насильства відносно ОСОБА_2 ;

- журналом Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області № 43 реєстрації повідомлень про місце тимчасового перебування кривдника, якому винесено терміновий заборонний припис, яким підтверджено відсутність повідомлень від ОСОБА_1 за приписом серії АА № 331596;

- формою оцінки ризиків домашнього насильства від 28.04.2024, зі змісту якої вбачається, що поліцейським уповноваженого підрозділу поліції визначено низький рівень небезпеки вчинення ОСОБА_1 домашнього насильства відносно ОСОБА_2 ;

- копією термінового заборонного припису серії АА № 331596 від 28.04.2024, винесеного стосовно ОСОБА_1 у зв'язку із вчиненням домашнього насильства стосовно ОСОБА_2 .

Крім цього, обставини, встановлені у судовому засіданні, узгоджуються з даними, які містяться в протоколах про адміністративне правопорушення серії ВАД № 224890 та серії ВАД № 224889 від 10.05.2024, в яких процесуально зафіксовані конкретні обставини вчинення адміністративних правопорушень. При цьому такі протоколи складені із дотриманням вимог КУпАП, містять всі необхідні реквізити, підписані особою, яка склала протоколи, особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.

За таких обставин, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд доходить висновку про те, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, а саме: невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений, та неповідомлення уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про місце свого тимчасового перебування особою, стосовно якої винесений терміновий заборонний припис.

Відтак ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення.

Обираючи вид та розмір адміністративного стягнення, суд відповідно до ст. 33, 34, 35 КУпАП приймає до уваги характер вчинених правопорушень, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.

Обставини, що пом'якшують відповідальність, відсутні.

Обставини, що обтяжують відповідальність, відсутні.

З урахуванням викладеного суд доходить переконання, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у максимальному розмірі, визначеному санкцією ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, оскільки це буде достатнім та необхідним для виховання правопорушника та запобігання вчиненню ним нових правопорушень.

Крім цього, відповідно до положень ст. 40-1 КУпАП із ОСОБА_1 в дохід держави слід стягнути судовий збір у сумі 605,60 грн.

Керуючись ст. 27, 33, 34, 35, 36, 40-1, 173-2, 245, 251-252, 283-285, 287, 289, 294 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИЛА:

Об'єднати в одне провадження справу № 607/10819/24; провадження № 3/607/4874/2024 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, справу № 607/10820/2024; провадження № 3/607/4875/2024 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП присвоївши об'єднаній справі єдиний номер справи № 607/10819/24; провадження № 3/607/4874/2024.

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 340 (триста сорок) гривень.

Стягнути із ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.

СуддяІ. В. Марциновська