Рішення від 31.05.2024 по справі 320/2608/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2024 року № 320/2608/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О. розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві, у якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо відмови визначити розмір пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог постанови Печерського районного суду міста Києва по справі №754/45171/16-а та довідки Міністерства економіки України від 31.10.2022 №2121-14/72284-09;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві здійснити з 11.01.2024 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром пенсії.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач повідомив, що він є пенсіонером та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ.

Позивач вказує, що Міністерство економіки України у довідці від 31.10.2022 №2121-14/72284-09 зазначило про підвищення посадового окладу, надбавок та премії начальнику самостійного управління Міністерства.

Разом з тим, відповідач безпідставно відмовив у перерахунку пенсії позивача на підставі вказаної довідки.

Вказані обставини зумовили звернення позивача з даним позовом до суду.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 12.02.2024 відкрито провадження у справі, вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами та витребувано від відповідача докази по справі.

Відповідач, заперечуючи проти позовних вимог, зазначив, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.11.2021 та постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 28.06.2022 у справі №640/1739/21 було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві здійснити з 22.07.2020 перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимальним розміром пенсії.

Проте, вказаним судовим рішенням не зобов'язано відповідача здійснити розрахунок пенсії позивача з розміру певної заробітної плати, а тому підставі для здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Міністерства економіки України від 31.10.2022 №2121-14/72284-09 відсутні.

Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ з 19.01.1998.

Постановою Печерського районного суду м.Києва від 24.10.2016 в адміністративній справі №754/145171/16-а:

- визнано неправомірною відмову Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві в перерахунку пенсії ОСОБА_1 державного службовця в розмірі 90% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі у зв'язку з підвищенням з 01.05.2016 року посадового окладу начальника самостійного управління Міністерства економічного розвитку і торгівлі України;

- зобов'язано Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити ОСОБА_1 з 01.01.2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі у зв'язку з підвищенням з 01.05.2016 року посадового окладу начальника самостійного управління Міністерства економічного розвитку і торгівлі України.

Рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 31.03.2020 №640/9707/19:

- визнано неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо відмови визначити розмір пенсії ОСОБА_1 відповідно до постанови Печерського районного суду м. Києва від 24.10.2016 року по справі №754/45171/16-а та довідки Мінсоцекономрозвитку України від 08.10.2018 року №2102-12/43947-09;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві визначити розмір його пенсії в сумі 14970,00 грн. щомісячно з 04.02.2019 року.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.11.2021 у справі №640/1739/21:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фону України в м.Києві щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фону України в м.Києві здійснити з 22.07.2020 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження максимальним розміром.

З матеріалів справи вбачається, що Міністерство економіки України листом від 31.10.2022 №2121-14/72284-09 повідомило позивачу, що постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 №15 "Питання оплати праці працівників державних органів" (в редакції постанови КМУ від 02.02.2022 №89) затверджено Схему посадових окладів на посадах державної служби з урахуванням категорій, підкатегорій та рівнів державних органів у 2022 році та розмір надбавок з ранг державного службовця.

Згідно з пунктом 4 Схеми посадових окладів посадові оклади керівних працівників структурних підрозділів, головних та провідних спеціалістів Мінекономіки, визначаються відповідно до цієї схеми з коефіцієнтом 1,3.

Враховуючи зазначене в липні 2022 року розмір посадового окладу по посаді начальника самостійного управління становив 22880,00 грн., а розмір надбавки за п'ятий ранг державного службовця - 600,00 грн.

Щодо розміру надбавки за вислугу років, то відповідно до пункту першого статті 56 Закону надбавка за вислугу років на державній службі встановлюється на рівні 3 відсотків посадового окладу державного службовця за кожний календарний рік стажу державної служби, але не більше 50% посадового окладу.

У листі зазначено, що розмір преміювання державних службовців Мінекономіки за результатами роботи у липні 2022 року становив 20% посадового окладу за фактично відпрацьований час.

Судом встановлено, що позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки Міністерство економіки України листом від 31.10.2022 №2121-14/72284-09 без обмеження пенсії максимальним розміром.

Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві листом від 07.12.2023 №41551-41445/К-02/8-2600/23 повідомив, що відповідно до рішення Печерського районного суду міста Києва від 24.10.2016, ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 05.04.2017 по справі №754/145171/16-а та ухвали Печерського районного суду м.Києва від 23.02.2017 про виправлення описки, позивачу було проведено перерахунок пенсії державного службовця з 01.08.2016 в розмірі 90% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі у зв?язку з підвищенням з 01.05.2016 посадового окладу начальника самостійного управління Міністерства економічного розвитку і торгівлі України відповідно до інформаційної довідки Мінекономрозвитку України від 24.11.2016 №2102-13/3805-09 зі складових заробітної плати в розмірі 13005,00 грн. (Розпорядження №148168 від 25.04.2017).

Основний розмір пенсії від середнього заробітку склав 11704,50 грн. (90% від окладу).

Розмір пенсії з 01.08.2016 становив 10740,00 грн., з 01.01.2018 - 11770,93 грн.

На виконання рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 31.03.2020 та ухвали Шостого апеляційного адміністративного суду м. Києва від 09.09.2020 по адміністративній справі №640/9707/19 зобов?язано Головне управління визначити розмір пенсії в сумі 14970,00 грн. з 04.02.2019 року.

Розпорядженням Головного управління №930060148168 від 30.09.2020 було виконано вищезазначене зобов?язання.

Розмір пенсії з 04.02.2019 склав 14970,00 грн.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.11.2021 та постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 28.06.2022 по справі №640/1739/21 було зобов?язано Головне управління здійснити з 22.07.2020 перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимальним розміром.

Проте в результативній частині рішення суду відсутні забов?язання, щодо розрахунку пенсії із певної заробітної плати.

Враховуючи, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 31.03.2020 по справі №640/9707/19 було забов?язано Головне управління визначити розмір пенсії в сумі 14970,00 грн. щомісячно з 04.02.2019 року, отже, при виконанні вищезазначеного рішення суду відсутня розрахункова сума пенсії, яку Головне управління має виплачувати в максимальному розмірі.

На заяву Головного управління від 05.09.2022 №2600-0903-7/109960 щодо роз?яснення судового рішення з приводу його виконання, Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва відмовлено у роз?ясненні судового рішення від 18.10.2022 №640/1739/21 за вх. №10054/09-16 від 09.12.2022.

Рішенням №930060148168 від 22.08.2023 Головного управління було переглянуто розмір пенсії позивача, починаючи з 22.07.2020 відповідно до вищезазначених рішень суду, в межах зобов?язальної частини.

Розмір пенсії на виконання рішень суду з 22.07.2020 складає 18255,58 грн.

За період з 22.07.2020 по 31.08.2023 нарахована заборгованість у розмірі 119626,33 грн., яка підлягає виплаті в межах бюджетних асигнувань.

Не погоджуючись з діями відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії, позивач звернувся з даним позовом до суду, з приводу чого суд зазначає таке.

Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 визначалися Законом України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ.

Відповідно до статті 37-1 зазначеного Закону у редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

До зазначеної статті були внесені зміни, а її зміст викладено у наступній редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

Умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям були визначені постановою Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000, зокрема у пунктах 4 та 5, за змістом яких підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця було передумовою для перерахунку пенсії.

Надалі, постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", якою підвищено розміри заробітку працюючих державних службовців та яка відповідно до її пункту 6 застосовується з 01.12.2015, пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України №865 виключено, а пункт 5 викладено в такій редакції: «форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Таким чином, положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, постанова Кабінету Міністрів України №1013 не містить.

Отже, з 01.12.2015 по 01.05.2016 чинне законодавство, яке регламентувало пенсійне забезпечення державних службовців, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців не визначало як підставу для перерахунку пенсій, призначених за статтею 37 Закону №3723-ХІІ. При цьому, чинна у зазначений період редакція статті 37-1 Закону №3723-ХІІ не визначала передумов перерахунку пенсій, а лише відносила вирішення такого питання до компетенції Кабінету Міністрів України.

Крім того, з 01.05.2016 набув чинності Закон України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» у зв'язку з чим положення Закону України від 16.12.1993 №3723-XII «Про державну службу» частково втратили чинність, у тому числі норми статті 37-1.

Натомість, у статті 90 Закону № 889-VIII закріплено правило, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про те, що з 15.12.2015 діючим законодавством України не визначено суб'єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 15.04.2021 у справі №368/1639/16-а (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 96281207).

Згідно з частиною п'ятою статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Частиною 6 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 №1402-VIII передбачено, що висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Застосовуючи ці висновки до обставин справи, суд дійшов висновку, щодо відсутності підстав для здійснення перерахунку пенсії позивача у зв'язку з підвищенням розміру посадового окладу, надбавки та премії працюючого державного службовця відповідно до листа Міністерства економіки України від 31.10.2022 №2121-14/72284-09 відсутні.

При цьому, суд не вбачає підстав для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату щомісячної доплати до пенсії без обмеження максимальним розміром пенсії, оскільки обов'язок щодо виплати позивачу пенсії без обмеження її максимальним розміром вже покладений по відповідача рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 05.11.2021 у справі №640/1739/21.

Відповідно до положень першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під час розгляду справи позивачем не було доведено наявності підстав для перерахунку його пенсії, а тому відповідач правомірно відмовив позивачу у здійсненні перерахунку його пенсії.

Таким чином, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Дудін С.О.