Справа №766/8012/24
н/п 2-о/766/504/24
про залишення заяви без руху
27 травня 2024 р. м.Херсон
Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Ус О.В., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересовані особи Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у м.Херсоні ради, ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про встановлення факту перебування на утриманні,
22.05.2024 р. ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою, в якій просить встановити факт її перебування на утриманні у онука ОСОБА_2 , 1988 р.н., з яким вони проживали однією сім'єю за однією адресою та перебувала на його утриманні. Онук добровільно вступив до лав ЗСУ 06.02.2023 р. та загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 . Встановлення вказаного факту необхідно їй для переходу на пенсію з втрати годувальника та отримання статусу члена сім'ї загиблого військовослужбовця.
При вирішенні питання про прийняття заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, суддя, окрім перевірки відповідності поданої заяви вимогам закону щодо форми та змісту, зобов'язаний з'ясувати питання про підсудність та юрисдикційність. Оскільки чинним законодавством передбачено позасудове встановлення певних фактів, що мають юридичне значення, тому суддя, приймаючи заяву, повинен перевірити, чи може взагалі ця заява розглядатися в судовому порядку і чи не віднесено її розгляд до повноважень іншого органу (Постанова КЦС ВС від 31.01.2024 у справі № 643/1873/23).
За змістом частин 1, 2 ст.293 ЦПК України окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Суд розглядає в порядку окремого провадження, з-поміж іншого, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
У той же час, за змістом ч.3 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених ЦПК України, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Відповідно до ст.318 ЦПК України у заяві повинно бути зазначено: який факт заявник просить встановити та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини.
Відповідно до положень ст. 318 ЦПК України, у заяві повинно бути зазначено: 1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.
У постанові ВП ВС від 10 квітня 2019 року в справі №320/948/18 зроблено висновок про те, що у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, за наявності певних умов. А саме, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх установлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.
Пунктом 1 частини 1 статті 318 ЦПК України передбачено, що у заяві (про встановлення фактів, що мають юридичне значення) повинно бути зазначено, який факт заявник просить встановити та з якою метою.
Заява ОСОБА_1 потребує уточнення щодо мети встановлення факту, оскільки в прохальній частині вона просить лише встановити факт перебування на утриманні, а в описовій вказує на те, що їй додатково необхідно подати документи, що вона є членом сім'ї загиблого онука та перебувала на його утриманні. Слід зазначити, що в розумінні Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» ОСОБА_1 не є членом сім'ї померлого.
Тобто, заявниці треба конкретно уточнити мету встановлення факту та визначитися який саме факт треба встановити.
У п. 5 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. № 975, зазначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста. Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
У заяві не зазначено, чи були у загиблого ОСОБА_2 інші члени сім'ї, крім батьків, чи був він офіційно одружений, неодружений, розлучений, чи мав дітей, інших утриманців, яких необхідно залучити до участі в розгляді даної справи в якості заінтересованих осіб.
Згідно з ч 1 ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
У відповідності до ч. 1 ст. 220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Відповідно до ч 1, ч.2 ст.1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
У заяві не вказано, чи є особи, які мають право на спадкування, чи заводилася нотаріусом спадкова справа до майна померлого ОСОБА_2 та які особи в зв'язку з цим можуть бути заінтересовані в розгляді даної справи.
Відповідно до ч.1 ст.185 ЦПК України, суддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, передбачених ЦПК України, протягом п'яти днів з дня надходження до суду заяви постановляє ухвалу про залишення заяви без руху.
Керуючись ст. 95, 175, 177, 185, 187, 293, 294, 315-318 ЦПК України, суддя
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи Управління праці та соціального захисту населення Корабельної районної у м.Херсоні ради, ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про встановлення факту перебування на утриманні залишити без руху, надавши заявнику строк 5 (п'ять) днів з дня отримання даної ухвали, для виправлення зазначених недоліків заяви.
Роз'яснити, що у разі невиконання вимог цієї ухвали у встановлений строк, заява буде залишена без розгляду.
Ухвала оскарженню не підлягає.
СуддяО. В. Ус