Справа № 420/27030/23
30 травня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хурси О.О., розглянувши в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах непрацездатної матері ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, Пенсійного фонду України про визнання протиправними дій, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом в інтересах непрацездатної матері ОСОБА_2 , в якому просить:
-визнати неправомірною відмову в перерахунку пенсії за віком ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , скасувати Рішення про відмову в перерахунку № 951090116358 від 08.03.2023;
-зобов'язати Головне управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 згідно прийнятої та зареєстрованої заяви з документами № 1142 від 01.03.2023;
-визнати неправомірним прийняте заступником Голови правління ПФУ І. Ковпашко Рішення про результати розгляду звернення № 18111-13608/P-03/8-2800/23 від 08.05.2023;
-зобов'язати Головне управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області провести відповідні донарахування пенсії з 01.03.2023 та здійснити виплати невиплаченої пенсії за період з 01.03.2023.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішення пенсійного органу про відмову у перерахунку пенсії є протиправним.
До суду надійшов відзив, в якому зазначено, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Позивач подав відповідь на відзив, в якій підтримав позовні вимоги та наполягав на їх задоволенні.
Процесуальні дії: ухвалою суду від 23.04.2024 залучено до участі у справі у якості другого відповідача Пенсійний фонд України.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Позивач з 31.12.2003 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV).
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 01.03.2023 про перерахунок пенсії (а.с.10-11)
Рішенням № 951090116358 від 08.03.2023 відповідач відмовив в перерахунку пенсії.
Не погоджуючись із вказаним рішенням, позивач подав скаргу від 20.03.2023, яку рішенням Пенсійного фонду України №18111-13608/P-03/8-2800/23 від 08.05.2023 залишено без задоволення.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону №1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку; Мінімальна пенсія - державна соціальна гарантія, розмір якої визначається цим Законом; Соціальні послуги - послуги, що надаються особам за рахунок коштів Пенсійного фонду на умовах та в порядку, визначених цим Законом.
Відповідно до ст. 5 Закону №1058-IV встановлено, що виключно цим Законом визначаються: - принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; - коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; - види пенсійних виплат; - умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат - мінімальний розмір пенсії за віком; - порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням. Та що дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципами встановленими в ст. 7 Закону №1058-IV: законодавчого визначення умов і порядку здійснення загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, рівноправності застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат, солідарності та субсидування в солідарній системі; державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 43 Закону №1058-IV, звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Відповідно до п.1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1, заява про перерахунок пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України.
Тобто, чинним законодавством України передбачено звернення пенсіонера до пенсійного органу за перерахунком пенсії виключно такими способами:
1) особисто;
2) через законного представника недієздатної особи;
3) через законного представника особи, дієздатність якої обмежена;
4) через законного представника малолітньої або неповнолітньої особи.
Водночас позивач, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , станом на день подання заяви про перерахунок пенсії (01.03.2023) не була: недієздатною особою; особою, дієздатність якої обмежена; малолітньою або неповнолітньою особою. Докази зворотного в матеріалах справи відсутні.
Таким чином, єдиним способом подання заяви про перерахунок пенсії станом на 01.03.2023 у ОСОБА_2 було особисте звернення до пенсійного органу.
Водночас матеріалами справи підтверджується та не заперечується сторонами той факт, що заява про перерахунок пенсії від 01.03.2023 подана не особисто ОСОБА_2 , а її повнолітнім сином ОСОБА_1 .
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позивачем не було дотримано вимоги чинного законодавства в частині особистого звернення із заявою про перерахунок пенсії, у зв'язку з чим суд вважає правомірним рішення про відмову в перерахунку пенсії № 951090116358 від 08.03.2023.
Крім того, суд звертає увагу, що враховуючи її зареєстроване місце проживання за межами Закарпатської області, пенсійним органом у рішенні № 951090116358 від 08.03.2023 роз'яснено, що вона має можливість особисто звернутись із заявою про перерахунок пенсії через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України.
За таких обставин суд вважає, що пенсіонер ОСОБА_2 не була позбавлена можливості звернутись до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії у належний законодавством спосіб, а тому позовні вимоги про визнання неправомірним та скасування рішення № 951090116358 від 08.03.2023 не підлягають задоволенню.
Стосовно позовної вимоги про визнання неправомірним рішення про результати розгляду звернення № 18111-13608/P-03/8-2800/23 від 08.05.2023, суд зазначає наступне.
Суд зазначає, що наслідки у формі відмови в перерахунку пенсії породжують саме рішення територіальних органів ПФУ, до яких належить ГУПФУ в Закарпатській області, які і є тими рішеннями суб'єкта владних повноважень, що фактично змінюють обсяг прав та обов'язків пенсіонера.
Оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, прийнятого в межах здійснення ним владної компетенції до вищого органу чи посадової особи є одним з елементів у системі захисту прав та законних інтересів фізичних та юридичних осіб у відносинах з суб'єктами владних повноважень, що є альтернативним судовому захисту, який спрямований на виявлення порушення закону з боку підпорядкованих органів та посадових осіб при прийнятті ними адміністративних актів.
Суд зазначає, що процедура адміністративного оскарження за своєю суттю є досудовим порядком вирішення спору, що виник між позивачем та суб'єктом владних повноважень з приводу відмови в перерахунку пенсії. Досудове врегулювання спірних правовідносин має на меті відновлення прав та інтересів юридичної чи фізичної особи, що були порушені оскаржуваним рішенням суб'єкта владних повноважень.
У даному випадку порушення прав та інтересів позивача, на його думку, відбулось внаслідок прийняття ГУПФУ в Закарпатській області (територіальним органом ПФУ) рішення про відмову в перерахунку № 951090116358 від 08.03.2023, і саме вказаним рішенням, на думку позивача, було порушено його права та інтереси, за захистом яких слід звертатись до суду з позовом про визнання протиправним та скасування саме вказаного акту індивідуальної дії.
У той же час, рішення вищого органу чи посадової особи, прийняте за результатами розгляду в адміністративному порядку скарги фізичної чи юридичної особи, містить оцінку законності рішення (дії чи бездіяльності) підпорядкованого суб'єкта владних повноважень, є похідним від такого рішення (дії чи бездіяльності), але не має самостійного значення, адже є опосередкованим, безпосередньо не визначає обсягу прав та обов'язків фізичної чи юридичної особи.
Таким чином, рішення ПФУ № 18111-13608/P-03/8-2800/23 від 08.05.2023 за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову в перерахунку пенсії не породжують для позивача правових наслідків, не є підставою для виникнення у нього будь-яких прав та обов'язків, отже жодним чином не порушують охоронюваних законом прав та інтересів позивача.
У зв'язку з викладеним, суд вважає необхідним відмовити у задоволенні вимоги про визнання неправомірним рішення ПФУ № 18111-13608/P-03/8-2800/23 від 08.05.2023.
У відповідності до вимог частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
За таких обставин, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 КАС, суд, -
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в інтересах непрацездатної матері ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (площа Народна, 4, м. Ужгород, 88000, ЄДРПОУ 20453063), Пенсійного фонду України (01014, місто Київ, вулиця Бастіонна, будинок 9, ЄДРПОУ 00035323) про визнання протиправними дій, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 30.05.2024.
Суддя О.О. Хурса
.