Рішення від 30.05.2024 по справі 420/3593/24

Справа № 420/3593/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі ГУ ПФУ), в якому позивач просить: - визнати протиправними дії ГУ ПФУ щодо переведення його - ОСОБА_1 , з одного виду пенсії на інший і застосування показника заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески за 2014 по 2016 роки; - зобов'язати ГУ ПФУ призначити йому - ОСОБА_1 , пенсію за віком з 24.08.2023 року із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні у розмірі 12236,71 грн, з якої сплачені страхові внески за 2020-2022 роки, і здійснити перерахунок пенсії з 24.08.2023 року із застосуванням показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні у розмірі 12236,71 грн, тобто середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески за 2020-2022 роки, з урахуванням попередньо виплачених сум.

В обґрунтування позовної заяви позивач зазначає, що з 26.03.2003 року перебуває на обліку в ГУ ПФУ, у зв'язку з призначенням пенсії за вислугу років. За його заявою від 24.08.2023 призначено пенсію за віком. Не погодившись з розміром пенсії після переведення, він звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2020-2022 роки, однак відповідач листом відмовив у її задоволенні оскільки за заявою його переведено на пенсію за віком, тобто відсутнє призначення пенсії, з яким пов'язується застосування відповідного показника середньої заробітної плати.

Позивач вважає таку позицію відповідача необгрунтованою, оскільки в даному випадку мало місце саме призначення пенсії за віком за нормами іншого Закону, тому показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні з якої сплачено страхові внески, повинен враховуватись відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2020-2022 роки, тобто за три роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Просить врахувати правові висновки Верховного Суду, викладені у постановах від 10.07.2018 у справі №520/6808/17 та від 12.06.2020 у справі №400/293/19, та задовольнити позовні вимоги.

Ухвалами суду від 06.02.2024, 26.02.2024, 25.03.2024, 25.04.2024 позов залишено без руху, надано та продовжено строк на усунення недоліків позову.

Ухвалою суду від 25.04.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено, що справа буде розглянута за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Представник ГУ ПФУ в Одеській області надав до суду відзив на позов, у якому просив відмовити у задоволенні позову, зазначивши, що позивачу 26.03.2003 призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Після досягнення пенсійного віку, за заявою від 24.08.2023, позивачу призначено пенсію за віком шляхом переведення з одного виду пенсії на інший, а саме - з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, під час якого застосовано показник проіндексованої середньої заробітної плати за 2014-2016 роки, згідно з ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Таким чином, у зв'язку зі здійсненням переведення з одного виду пенсії на інший, представник відповідача вважає, що відсутні підстави для розрахунку та виплати позивачу пенсії за віком із застосуванням заробітної плати за 2020-2022 роки, а тому дії Управління є правомірними.

Справа розглянута у письмовому провадженні.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 26.03.2003 призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що не заперечується сторонами.

За заявою позивача від 24.08.2023 ГУ ПФУ прийнято рішення від 25.08.2023 №156050018681, на підставі якого позивачу з 16.06.2023 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

06.12.2023 року позивач звернувся до ГУ ПФУ із заявою про застосування для розрахунку пенсії середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2020-2022 роки.

За результатом розгляду заяви ГУ ПФУ листом від 11.01.2024 №1390-40943/К-02/8-1500/24 повідомлено, що при переведенні з пенсії за вислугу років на пенсію за віком її обчислено при страховому стажі 44 роки 8 місяців (враховано по 31.05.2023), середньомісячнiй заробiтнiй платі 19034,33 грн (коефіцієнт заробітної плати 2,57046 7405,03 грн), визначеній за період з 01.07.2000 по 31.05.2023 за даними персоніфікованого обліку, та ій розмір становить 8690,43 грн. Повідомлено заявника, що оскільки він з 26.03.2003 отримував пенсію за вислугу років, то при розрахунку пенсій за віком врахована заробітна плата за 2014-2016 роки 3764,40 грн, проіндексована відповідно до ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача із застосування невигідного показника заробітної плати, звернувся до суду з цим позовом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі Закон №1058-IV).

Статтею 1 Закону №1058-ІV визначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Положеннями статті 9 Закону №1058-ІV встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до статті 10 Закону №1058-ІV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.

Частиною 1 статті 26 Закону №1058-ІV передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років.

При цьому, відповідно до статті 27 Закону №1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою: П= Зп х Кс, де: П - розмір пенсії; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи.

Згідно з частиною 2 статті 40 Закону №1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

За змістом частини 3 статті 45 №1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви, на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Таким чином, лише при переведенні з одного виду пенсії на інший можуть застосовуватись норми ч.3 ст.45 Закону №1058-IV в частині застосування показника «Зс» - середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Судом встановлено, що з 26.03.2003 року позивач отримував пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до п.1 ч.1 ст.45 закону №1058-ІV пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Пунктом 1.9. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058-IV, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 (далі Порядок №22-1) передбачено, що особам, які одержують пенсію, призначену за іншими законами, або допомогу, призначену органами соціального захисту населення, пенсія призначається з дати виникнення права на неї з урахуванням пункту 1.8 цього розділу.

24.08.2023 позивач вперше звернувся за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV, яка йому призначена з 16.06.2023, що підтверджується протоколом призначення пенсії.

Суд на підставі ч.5 ст.242 КАС України враховує правовий висновок Верховного Суду, сформований у постанові від від 24.06.2021 у справі № 243/8903/16-а, згідно якого при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Верховний Суд врахував, що подібні правовідносини вже були предметом розгляду у Верховному Суді. Зокрема, у постанові від 16.06.2020 (справа №127/7522/17) Верховний Суд зазначив, що за змістом частини третьої статті 45 Закону №1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви, на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Таким чином, Верховний Суд дійшов висновку, що лише при переведенні з одного виду пенсії на інший можуть застосовуватись норми частини третьої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

У справі, що розглядалась Верховним Судом, Суд зазначив, що позивачу у 2006 році було призначено пенсію відповідно до Закону №1788-XII, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону №1058-ІV позивач звернувся вперше в 2016 році, а тому пенсія має призначатися із застосуванням показника середньої заробітної плати на одну застраховану особу в Україні за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Таким чином, в межах спірних правовідносин даної справи, суд вважає необґрунтованими доводи відповідача з відповідним посиланням у листі ГУ ПФУ на переведення позивача з одного виду пенсії на інший та, як наслідок, застосування показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення пенсії за вислугу років, адже такі доводи жодним чином не узгоджуються із наведеними вище приписами.

Матеріалами справи підтверджується та відповідачем визнається, що із заявою про призначення пенсії згідно Закону №1058-ІV позивач вперше звернувся 24.08.2023.

За таких обставин пенсійним органом протиправно відмовлено у проведенні перерахунку пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески та який враховано для обчислення пенсії, за 2020-2022 роки.

Відтак, суд вважає, що відповідачем протиправно відмовлено у нездійсненні перерахунку пенсії за віком згідно ч. 2 ст. 40 Закону №1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, які передують року призначення пенсії за віком.

Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Позивач просить зобов'язати ГУ ПФУ призначити пенсію за віком з 24.08.2023 року із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2020-2022 роки.

Однак судом встановлено, що пенсія за віком призначена позивачу 16.06.2023 року.

На підставі ч.2 ст.9 КАС України суд вважає необхідним вийти за межі позовних вимог та з метою ефективного захисту порушених прав позивача задовольнити позовні вимоги шляхом: зобов'язання відповідача здійснити з 16.06.2023 року перерахунок та виплату позивачу пенсії за віком із застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески відповідно до ч.2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком, а саме 2020-2022 роки, з урахуванням вже виплачених сум пенсії.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищевикладене, оцінивши достовірність та достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач за подання адміністративного позову сплатив 1211,20 грн судового збору.

Суд вважає необхідним стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн.

Керуючись статтями 2, 3, 6, 7, 8, 9, 12, 139, 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107 код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо застосування заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески, за 2020, 2021, 2022 роки при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 16.06.2023 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком із застосуванням заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за три роки, що передують року звернення з заявою про призначення пенсії за віком, а саме 2020, 2021, 2022 роки, з урахуванням вже виплачених сум пенсії.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн.

Рішення набирає законної сили у порядку ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст. 295-297 КАС України.

Суддя Е.В. Катаєва