Рішення від 30.05.2024 по справі 120/3031/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

30 травня 2024 р. Справа № 120/3031/24

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мультян М.Б., розглянувши у письмовому проваженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 , який поданий її представником адвокатом Дубком С.М., до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Заявлені позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Вінницькій області та отримує пенсію призначену згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Як стверджує позивач під час проходження військової служби у військовій частині в період з січня 2020 року по день звільнення з військової служби їй невірно встановлювалось і виплачувалось грошове забезпечення, а саме: посадовий оклад і оклад за військовим званням. Також позивач зазначає, що до складу грошового забезпечення з якого їй призначено пенсію відповідач не врахував суми індексації які вона отримувала щомісячно. Позивач зазначає, що у листопаді 2023 року їй перерахували та доплатили належні суми грошового забезпечення за вищезазначений період та надали оновлені документи (виготовлені військовою частиною НОМЕР_1 ) для перерахунку і виплати пенсії, а саме грошовий атестат від 15.01.2024 №1106/163/3/17пс і довідку про розмір додаткових видів грошового забезпечення та індексації від 15.01.2024 №1106/163/3/18пс.

У зв'язку із цим, позивач звернулась до відповідача з заявою, в якій просила здійснити перерахунок пенсії відповідно до виданої довідки та грошового атестату. Однак листом від 22.02.2024 за № 2682-1602/Ш-02/8-0200/24 відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку.

Позивач з відмовою відповідача не погоджується, вважає її протиправною, а тому за захистом порушених, на її думку, прав та інтересів звернувся до суду із цим позовом.

Ухвалою від 18.03.2024 судом відкрито провадження у справі за вказаним позовом та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними статтею 263 КАС України.

22.03.2024 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову. Свої заперечення мотивує тим, що в Головного управління відсутні будь-які правові підстави для проведення перерахунку пенсії позивача.

Вивчивши матеріали адміністративної справи та оцінивши надані сторонами докази суд встановив, що ОСОБА_1 проходила військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .

З 17.09.2020 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Водночас, не погоджуючись із нарахованим їй під час проходження військової служби розміром грошового забезпечення, позивач за захистом своїх прав звернулася до суду.

На виконання судового рішення у справі №120/11642/21-а військовою частиною НОМЕР_1 проведено перерахунок і виплату належного позивачу грошового забезпечення та видано грошовий атестат від 15.01.2024 №1106/163/3/17пс і довідку про розмір додаткових видів грошового забезпечення та індексації від 15.01.2024 №1106/163/3/18пс для перерахунку пенсії позивача.

01.02.2024 позивач звернулась до відповідача із заявою, в якій просила провести перерахунок пенсії на підставі отриманих документів, а саме довідки та грошового атестату.

Листом від 22.02.2024 відповідач відмовив у здійсненні такого перерахунку, посилаючись на те, що подані документи видані на підставі рішення Вінницького окружного адміністративного суду, яке винесене щодо військової частини, не містить зобов'язань до Головного управління про перерахунку пенсії позивача.

Вважаючи такі дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку її пенсії протиправними, позивач звернулась до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини та громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються й не можуть бути скасовані. Під час прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту й обсягу наявних прав і свобод.

Частиною першою статті 46 Конституції України закріплено право громадяни на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом (частина третя статті 46 Конституції України).

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон № 2262-ХІІ.

Статтею 43 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення. Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.

За змістом частини 1, 2, 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Судом встановлено, що рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 18.01.2022 у справі № 120/11642/21-а зобов'язано військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок ОСОБА_1 грошового забезпечення з 29.01.2020 року по 16.09.2020 року, грошової допомоги на оздоровлення за 2020 рік, грошової допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2020 рік, одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби, грошової компенсації за невикористані дні щорічної оплачуваної відпустки з урахуванням посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" станом на 01.01.2020 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та провести їх виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

Тобто, фактично з 29.01.2020 позивачу виплачувалось грошове забезпечення у зменшеному розмірі, яке було враховане під час обчислення розміру пенсії позивача.

Водночас, за наслідками проведення відповідного перерахунку грошового забезпечення позивача, військовою частиною НОМЕР_1 надано позивачу новий грошовий атестат, а також довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та абзацу восьмого пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992р. № 393 (зі змінами) № 437 від 15.08.2023.

Отже, враховуючи те, що при призначенні пенсії позивача враховано грошовий атестат та довідку про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, які містять занижені розміри складових грошового забезпечення, суд доходить висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії на підставі нового грошового атестату від 15.01.2024 №1106/163/3/17пс та довідки про розмір додаткових видів грошового забезпечення та індексації від 15.01.2024 №1106/163/3/18пс, розрахованого у відповідності до вимог законодавства.

З огляду на викладене дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії позивача з урахуванням вказаних документів є протиправними.

Як наслідок, з метою поновлення порушених прав позивача, відповідача належить зобов'язати з 01.01.2024 (як проте просить позивач у своїх позовних вимогах) здійснити перерахунок та виплату призначеної пенсії з урахуванням грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія, визначеного у грошовому атестаті від 15.01.2024 №1106/163/3/17пс, а також у довідці від 15.01.2024 №1106/163/3/18пс про розмір грошового забезпечення, виданих військовою частиною НОМЕР_1 , з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ст. 90 КАС України).

Відтак, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій і докази, надані позивачем, суд вважає заявлений у цій справі адміністративний позов таким, що підлягає задоволенню у визначений судом спосіб.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином судові витрати позивача на сплату судового збору в розмірі 1211,20 грн. належить стягнути на її користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст. 73-77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення, з яких обраховується пенсія, визначених у грошовому атестаті від 15.01.2024 №1106/163/3/17пс, а також у довідці від 15.01.2024 №1106/163/3/18пс про розмір грошового забезпечення, виданих військовою частиною НОМЕР_1 , з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області з 01.01.2024 здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія, визначеного у грошовому атестаті від 15.01.2024 №1106/163/3/17пс, а також у довідці від 15.01.2024 №1106/163/3/18пс про розмір грошового забезпечення, виданих військовою частиною НОМЕР_1 , з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.

Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені витрати по сплаті судового збору в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять гривень) 20 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 КАС України.

Відповідно до статті 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Інформація про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 )

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 13322403)

Суддя Мультян Марина Бондівна