31 травня 2024 рокусправа № 380/8862/24
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гулкевич І.З., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою, в якій просить :
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 , без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, максимальним (граничним) розміром 1500 грн та не виплати 20% гірських до щомісячної доплати у розмірі 2000 грн із 05.07.2022, відповідно до Постанови №713;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 у повному обсязі щомісячного пенсійного забезпечення, з урахуванням усіх встановлених надбавок, підвищень, індексації, які проводилися згідно постанов КМ України та із 01.03.2023 з урахуванням індексації відповідно до постанови №168 із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,197, без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1-7 цієї постанови, максимальним (граничним) розміром 1500 грн та із 05.07.2022, із врахуванням 20% гірських, до щомісячної доплати у розмірі 2000 грн, відповідно до постанови №713 з урахуванням раніше проведених пенсійних виплат.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”. Зазначає, що відповідачем протиправно після проведення перерахунку пенсії, обмежено виплату індексації пенсії максимальним розміром відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році”. Крім цього, відповідно до пункту другого статті 6 Закону України від 15 лютого 1995 року № 56/95-ВР “Про статус гірських населених пунктів в Україні” розмір державних пенсій, стипендій, всіх передбачених чинним законодавством видів державної матеріальної допомоги громадянам, які одержали статус особи, що працює, проживає або навчається на території населеного пункту, якому надано статус гірського, збільшується на 20 відсотків. Позивач вважає дії пенсійного органу щодо не виплати гірських у відповідності до Постанови №713 протиправними. З огляду на вказане адміністративний позов просить задовольнити повністю.
Ухвалою суду від 29.04.2024 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами та відповідачу запропоновано надати суду відзив на позовну заяву у п'ятнадцятиденний строк, з дня отримання цієї ухвали.
До суду надійшов відзив відповідача на позов, у якому представник Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області просить у задоволенні позовних вимог відмовити повністю, посилаючись на те, що правові підстави для виплати позивачу перерахованої з 01 березня 2023 року, без обмеження її розміром з урахуванням щомісячної доплати відповідно до Постанови №713, індексації відповідно до постанови №168 відсутні.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та отримував пенсію в розмірі 67% грошового забезпечення, відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
З 01.07.2021 до пенсії позивача установлено щомісячну доплату в сумі 2000 грн відповідно до постанови № 713.
На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 02.11.2021 у справі № 380/12734/21 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.12.2019 на підставі оновленої довідки.
Після вказаного перерахунку пенсії, проведеного на виконання згаданого судового рішення, відповідач перестав виплачувати позивачу доплату, передбачену Постановою № 713 у розмірі 2000 грн.
Вважаючи протиправною невиплату йому доплати до пенсії у розмірі 2000 грн відповідно до Постанови № 713, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2023 року у справі № 380/668/23 в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 29.05.2023 рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15 лютого 2023 року в адміністративній справі № 380/668/23 скасовано, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 з 05.07.2022 щомісячну доплату до призначеної пенсії у розмірі 2000 (дві тисячі) грн, передбачену постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” з урахуванням раніше виплачених сум.
На виконання вказаного рішення суду відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 05 липня 2022 року з урахуванням щомісячної доплати, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” (далі - Постанова № 713), що підтверджується Перерахунком пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (пенсійна справа - №9118621-МВС) та Розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № 9118621-МВС пенсіонера ОСОБА_1 .
Відповідно до вказаного Перерахунку основний розмір пенсії позивача становить 67% грошового забезпечення (вислуга років 24) у розмірі 9944,45 грн. З урахуванням індексації: 12836,67 грн. З урахуванням доплати: 14836,67 грн.
Індексація базового ОСНП 2022 (9944,45 х 0,140) - 1392,22 грн.
Індексація базового ОСНП 2023 (11336,67 х 0,197) - 1500,00 грн.
Щомісячна доплата до 2000,00 грн відповідно до Постанови № 713 (згідно з рішенням суду) - 2000,00 грн.
Надбавка за проживання в гірській місцевості - 2567,33 грн.
Підсумок пенсії (з надбавками) - 17404,00 грн.
Листом від 25 березня 2024 року №8422-7976/Б-52/8-1300/24 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило позивача на його заяву від 05 березня 2024 року про те, що після проведеного перерахунку на виконання рішення суду у справі №380/668/23 з 01.08.2023 розмір пенсії становив 17404,00 грн, в т.ч. індексація відповідно до постанови №168 - 1500 грн. З 01.03.2024 розмір пенсії становить 18630,16 грн, в яку входить індексація 1500 грн, доплата по постанові №713 - 2000 грн, 20% гірських. Оскільки розмір пенсії не досягає максимального розміру 23610,00 грн, підстави для проведення перерахунку та виплати пенсії без обмеження її максимальним розміром та з урахуванням індексації пенсії без обмеження її відповідно до Постанови №168 - 1500 грн відсутні.
Позивач, уважаючи протиправними дії відповідача щодо не проведення перерахунку та невиплати пенсії з 01 березня 2023 року без обмеженням її максимальним розміром (граничним) розміром 1500 грн та не виплати 20% гірських до щомісячної доплати у розмірі 2000 грн із 05.07.2022, відповідно до Постанови №713, звернувся з цим позовом до суду.
При вирішенні спору по суті суд керувався наступним.
Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Згідно ст.18 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” №2017-III від 05.10.2000 (Закон №2017), законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо, зокрема, індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.
Згідно ч.2 ст.19 Закону №2017 державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.
Відповідно до ст. 2 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” №1282-XII від 03.07.1991 (Закон №1282) індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення), суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їхніх сімей і пенсій, які індексуються відповідно до закону за цими видами страхування.
Індексація виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших видів соціальної допомоги проводиться відповідно за рахунок фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, а також за рахунок коштів Державного бюджету України.
Пунктами 2, 6 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ №1078 від 17.07.2003 (Порядок №1078) визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців. Виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, зокрема, підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету.
Статтею 19 Закону №2017 в частині порядку визначення та застосування державних соціальних гарантій в реалізації державної соціально-економічної політики, зокрема, зазначає, що виключно законами України визначається величина порогу індексації грошових доходів громадян.
Відповідно до ст.2 Закону №1282 індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному КМУ, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абзаців другого і третього частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що Кабінет Міністрів України визначає виключно порядок індексації пенсії, а визначення розміру індексації пенсії та інших доходів громадян України проводиться виключно законами України.
Статтею 43 Закону №2262 визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Вказана норма статті 43 Закону №2262 міститься в розділі V Обчислення пенсії, тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому, під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.
Порядок перерахунку пенсій врегульований розділом VIII Порядок перерахунку пенсій Закону№2262.
Частиною четвертою статті 63 Закону №2262 передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Отже, аналіз конструкцій та змісту вказаних правових норм дає підстави вважати, що перерахунок раніше призначених пенсій визначений статтею 63 Закону №2262. Кабінету Міністрів України лише надано право на встановлення умов, порядку та розміру для перерахунку пенсій, передбачених вказаною статтею.
При цьому, обчислення пенсії встановлюється статтею 43 Закону №2262, яка має загальний характер та визначає вихідні дані відносно визначення грошового забезпечення для встановлення розміру як призначуваних пенсії, так і для перерахунку останніх, що є однорідними правовідносинами, виходячи зі змісту процитованого Закону.
Законодавець делегував Уряду повноваження на встановлення умов, порядку та розміру перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб.
Так, під умовами слід розуміти встановлення Урядом необхідних обставин, які роблять можливим здійснення перерахунку пенсії.
Під порядком розуміється, що КМУ має право на встановлення певної послідовності, черговості, способу виконання, методу здійснення перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Величина грошового забезпечення, як виплати, що є визначальною при перерахунку пенсії, встановлюється Урядом в межах повноважень щодо визначення розміру перерахунку пенсій. При цьому, орган виконавчої влади не уповноважений та не вправі змінювати визначений законом перелік складових грошового забезпечення, які встановлені ст.43 Закону №2262.
До повноважень Уряду не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись КМУ.
Вказане вище відповідає висновкам Верховного Суду, викладеними у постанові від 12.11.2019 по справі №826/3858/18.
Щодо положення абз. 2 п.10 Постанови №168 про те, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень, то суд зазначає, що таке прямо суперечить нормам Законів №2017, №1282 та Конституції України, в тому числі й тому, що порушує право позивача на належний, гарантований державою, рівень пенсійного забезпечення, та як наслідок, призводить до додаткового обмеження максимального розміру його пенсії.
Верховний Суд неодноразово висловлював правову позицію щодо заборони обмеження максимальним розміром пенсії особам, яким вона призначена відповідно до Закону №2262, зокрема у постановах від 09.02.2021 по справі №640/2500/18, від 10.09.2021 по справі №300/633/19, від 24.09.2021 по справі №370/2610/17.
Також, Верховний Суд у постанові від 16.12.2021 по справі №400/2085/19 вказав про протиправність обмеження органом пенсійного фонду максимального розміру пенсії позивача, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом №2262 та зазначив, що у спірних відносинах підлягають застосуванню норми Закону №2262 з урахуванням рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016, а не норми Закону №3668-VI.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19.02.2020 по справі №520/15025/16-а (п.56) сформувала правовий висновок, згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосовувати підхід, який би був найбільш сприятливим для особи.
Таким чином, суд вважає, що положення абз.2 п.10 Постанови №168 прямо суперечить нормам Конституції України та Законів №2262, №2017, №1282, з урахуванням рішення Конституційного Суду України №7-рп/2016 від 20.12.2016, які є спеціальними нормами та підлягають застосуванню органами ПФУ у межах спірних правовідносин.
Відтак, дії пенсійного органу в частині обмеження відповідних виплат є протиправними, адже порушують суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених ч. 5 ст. 17 Конституції України.
Щодо позовних вимог у частині здійснення перерахунку та виплати пенсії позивача з урахуванням щомісячної доплати згідно з Постановою № 713 у розмірі 2000,00 грн та 20 відсотків надбавки за проживання в гірській місцевості, суд зазначає таке.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною першою статті 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Суд відзначає, що право на захист - це самостійне суб'єктивне право, яке з'являється у володільця регулятивного права лише в момент порушення чи оспорення останнього.
Отже, завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. Водночас захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення. Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.
Зі змісту Перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 видно, що до пенсії позивача встановлено щомісячну доплату згідно з Постановою № 713 у розмірі 2000,00 грн та 20 відсотків надбавки за проживання в гірській місцевості. Вказані суми щомісячної доплати та надбавки за проживання в гірській місцевості включені відповідачем до загальної пенсійної виплати позивача.
З огляду на наведене та враховуючи, що судовому захисту підлягає порушене, а не ілюзорне право, а право позивача на отримання пенсії з урахуванням щомісячної доплати та надбавки за проживання в гірській місцевості відповідачем наразі не порушене, суд не знаходить правових підстав для задоволення позовних вимог у цій частині.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про задоволення позову частково.
За змістом правил статті 139 КАС України у разі часткового задоволення позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Суд встановив, що за подання цього позову до суду позивач сплатив судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Оскільки позов містить позовні вимоги немайнового характеру, які хоча і частково, але підлягають задоволенню, тому розмір компенсації судових витрат суд визначає з урахуванням кількості, а не розміру задоволених/незадоволених позовних вимог.
Отож, поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень підлягає сума у розмірі 1211,20 грн.
Керуючись ст. ст. 242-246, 250, 257-263 КАС України, суд, -
вирішив:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обмеження з 01 березня 2023 року сумою 1500 гривень розміру збільшення пенсії ОСОБА_1 , перерахованої з метою її індексації згідно постанови Кабінету Міністрів України №168 від 24 лютого 2023 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році”.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2023 з урахуванням індексації з розрахунку коефіцієнта збільшення 1,197 установленої постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році”, без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.
В решті позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь ОСОБА_1 1211,20 грн сплаченого судового збору.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяГулкевич Ірена Зіновіївна