31 травня 2024 року м. Житомир справа № 240/2611/24
категорія 111030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Попової О. Г., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства "Житомиробленерго" до Головного управління ДПС у Житомирській області про визнання протиправними, скасування податкової вимоги та рішення,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулось Акціонерне товариство "Житомиробленерго" із позовом, в якому просить визнати протиправними та скасувати податкову вимогу ГУ ДПС у Житомирській області від 15.12.2023 №0012916-1302-0630 та рішення про опис майна у податкову заставу за вих. №32/06-30-13-02 від 18.01.2024.
В обґрунтування своїх вимог зазначає, що оскаржувані вимога на суму 46720,35 грн і рішення контролюючим органом винесені на неузгоджену суму грошового зобов'язання, що є порушенням норм податкового законодавства.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 20 лютого 2024 року дану справу прийнято до розгляду за правилами загального позовного провадження з викликом сторін, призначено підготовче засідання на 21 березня 2024 року.
21 березня 2024 року без виходу до нарадчої кімнати судом постановлено ухвалу, яка занесена секретарем судового засідання до протоколу, про закриття підготовчого провадження. Призначено судове засідання на 25 квітня 2024 року.
25 квітня 2024 року у судовому засіданні оголошено перерву до 15 травня 2014 року.
15 травня 2014 року судом здійснено перехід до розгляду справи у письмовому провадженні.
У відзиві на позов від 06 березня 2024 року відповідач вказав на те, що до суми податкового боргу у сумі 46720,35 грн увійшов борг по податковим повідомленням-рішенням, самостійно задекларованим зобов'язанням, пені, штрафам. Оскільки станом на 18 січня 2024 року у позивача існував податковий борг, тому було законно винесено рішення про опис майна у податкову заставу.
У судовому засіданні в якості свідка була допитана бухгалтер Акціонерного товариства "Житомиробленерго" ОСОБА_1 , яка вказала на дотримання підприємством вимог податкового законодавства і відсутність податкового боргу.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши покази свідка, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.
Встановлено, що 15 грудня 2023 року ГУ ДПС у Житомирській області було сформовано податкову вимогу № 0012916-1302-0630 про сплату Акціонерним товариством "Житомиробленерго" 46720,35 грн податкового боргу.
У подальшому, 18 січня 2024 року заступником начальника ГУ ДПС у Житомирській області прийнято рішення про опис майна позивача у податкову заставу.
Вважаючи вказану вимогу і рішення протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до п.14.1.153 ст.14 ПК України, податкова вимога - письмова вимога контролюючого органу до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.
Згідно п.14.1.175 ст.14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Положеннями п.59.1, п.59.3 ст.59 ПК України передбачено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога разом з детальним розрахунком суми податкового боргу надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Згідно з п.56.1 ст.56 ПК України, рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Згідно з ст.56 ПК України, у разі якщо платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, такий платник має право звернутися із скаргою про перегляд цього рішення до контролюючого органу вищого рівня.
Скарга подається до контролюючого органу вищого рівня у письмовій або електронній формі засобами електронного зв'язку (за потреби - з належним чином засвідченими копіями документів, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати з урахуванням вимог пункту 44.6 статті 44 цього Кодексу) протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується.
Скарга, подана із дотриманням строків, визначених абзацом першим пункту 56.3 цієї статті, зупиняє виконання платником податків грошових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні (рішенні), на строк від дня подання такої скарги до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження.
Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума грошового зобов'язання, що оскаржується, вважається неузгодженою.
Днем подання скарги вважається день фактичного отримання скарги відповідним контролюючим органом, а в разі надсилання скарги поштою - дата отримання відділенням поштового зв'язку від платника податків поштового відправлення із скаргою, яка зазначена відділенням поштового зв'язку в повідомленні про вручення поштового відправлення або на конверті.
Процедура адміністративного оскарження закінчується:
днем, наступним за останнім днем строку, передбаченого для подання скарги на податкове повідомлення-рішення або будь-яке інше рішення відповідного контролюючого органу у разі, коли така скарга не була подана у строк, передбачений абзацом першим пункту 56.3 цієї статті;
днем отримання платником податків рішення відповідного контролюючого органу про повне задоволення скарги;
днем отримання платником податків рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику;
днем отримання платником податків рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику;
днем звернення платника податків до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань, що оскаржувались.
День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків, крім випадку, передбаченого підпунктом 108-1.2.2 пункту 108-1.2 статті 108-1 цього Кодексу.
З урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення - рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.
Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню.
Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору.
При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Відповідно до ст.57 ПК України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
З аналізу вказаних положень ПК України вбачається, що якщо платник податку не розпочав протягом 10 робочих днів що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення процедуру оскарження рішення, то рішення вважається узгодженим, тому відповідач правомірно в наступному направив позивачу оскаржувану вимогу та вирішив описати майно у податкову заставу. Наступне звернення позивача до суду щодо оскарження податкового повідомлення-рішення, на підставі якого приймалась податкова вимога, протягом строку встановленого ст.122 КАС України та відкриття провадження у справі змінює статус податкового повідомлення-рішення з узгодженого на неузгоджене відповідно до абзацу четвертого пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України.
Як вказав відповідач у відзиві, спірна вимога була виставлена на підставі податкових повідомлень - рішень ГУ ДПС у Житомирській області ППР від 13.11.2023 №0211890409; ППР від 13.11.2023 №0211460409; ППР від 13.11.2023 №0211430409; ППР від 13.11.2023 №0211540409; ППР від 13.11.2023 №0211590409; ППР від 13.11.2023 №0211770409; ППР від 13.11.2023 №0211250409; ППР від 13.11.2023 №0211110409; ППР від 13.11.2023 №0211700409; ППР від 13.11.2023 №0211710409; ППР від 13.11.2023 №0211280409; ППР від 13.11.2023 №0211630409; ППР від 13.11.2023 №0211370409; ППР від 13.11.2023 №0211380409; ППР від 13.11.2023 №0211840409; ППР від 13.11.2023 №0211830409; ППР від 10.11.2023 №00021021/04-07; ППР від 10.11.2023 №00021019/04-07, якими застосовано штрафні санкції за порушення граничних строків сплати узгодженого податкового зобов"язання.
Отже, загальна сума неузгоджених штрафів становить 10501,74 грн, а сума податкового боргу у спірній вимозі - 46720,35 грн. До суми податкового боргу у розмірі 46720,35 грн увійшов також узгоджений борг, пеня, штрафи.
Суд при цьому зазначає, що в ході розгляду справи було досліджено дані інтегрованої картки платника податків АТ «Житомиробленерго», з якої встановлені наступні обставини.
Грошове зобов'язання з екологічного податку, який справляється за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, визначене контролюючим органом на підставі таких податкових повідомлень-рішень:
- № 0212640409 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 9,90 грн;
- № 0210850408 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 6,91 грн;
- № 000212290408 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 4,00 грн;
- № 0212620409 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 2,00 грн;
- № 0212610409 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 0,69 грн;
- № 0210840408 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 0,13 грн.
Також позивач самостійно визначив суми вказаного податку у розрахунках за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення, а саме:
- № 9287887548 від 30.10.2023 - у сумі 4,75 грн;
- № 9288512914 від 30.10.2023 - у сумі 4,34 грн;
- № 9287911779 від 30.10.2023 - у сумі 3,07 грн;
- № 9288204226 від 30.10.2023 - у сумі 2,74 грн;
- № 9287894240 від 30.10.2023 - у сумі 2,08 грн;
- № 9287920318 від 30.10.2023 - у сумі 13,66 грн;
- № 9288531888 від 30.10.2023 - у сумі 1,32 грн;
- № 9288524285 від 30.10.2023 - у сумі 1,31 грн;
- № 9288128526 від 30.10.2023 - у сумі 0,93 грн;
- № 9287932135 від 30.10.2023 - у сумі 0,57 грн;
- № 9288503314 від 30.10.2023 - у сумі 0,38 грн;
- № 9288247600 від 30.10.2023 - у сумі 0,37 грн;
- № 9288222424 від 30.10.2023 - у сумі 0,26 грн;
- № 9287903995 від 30.10.2023 - у сумі 0,16 грн.
Грошове зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб відповідач визначив позивачу на підставі таких податкових повідомлень-рішень:
- № 00021380/04-07 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 96,12 грн;
- № 0212170407 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 94,83 грн;
- № 0212460406 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 865,98 грн;
- № 000212350408 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 84,36 грн;
- № 0213710407 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 791,23 грн;
- № 0212560406 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 7,57 грн;
- № 0212410406 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 73,37 грн;
- № 0213690407 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 724,83 грн.;
- № 00021385/04-07 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 638,25 грн;
- № 0212160407 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 61,46 грн;
- № 00021379/04-07 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 5,75 грн;
- № 0213650407 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 541,33 грн;
- № 000212340408 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 4,57 грн.;
- № 0212150407 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 417,93 грн;
- № 000212330408 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 362,82 грн;
- № 00021381/04-07 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 35,01 грн;
- № 0212530406 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 3,34 грн;
- № 00021395/04-07 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 32,76 грн;
- № 0210710407 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 3,26 грн;
- № 0211090407 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 310,31 грн;
- № 0213480409 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 30,41 грн;
- № 000209430407 від 09.11.2023 - штраф у розмірі 30,34 грн;
- № 0212520406 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 28,63 грн;
- № 0213680407 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 285,57 грн;
- № 0212580406 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 274,00 грн;
- № 0213460409 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 2,27 грн;
- № 0212430406 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 20,56 грн;
- № 000209380407 від 09.11.2023 - штраф у розмірі 188,60 грн;
- № 0213420409 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 185,02 грн;
- № 0210790407 від 13.11.20232 - штраф у розмірі 177,39 грн;
- № 0210690407 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 1,77 грн;
- № 0213700407 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 1678,18 грн;
- № 000209450407 від 09.11.2023 - штраф у розмірі 16,44 грн;
- № 0212520406 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 1,55 грн;
- № 0210820407 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 1,55 грн;
- № 0210760407 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 1531,33 грн;
- № 0213490409 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 146,40 грн;
- № 00021382/04-07 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 14,35 грн;
- № 000209410407 від 09.11.2023 - штраф у розмірі 142,53 грн;
- № 0213210409 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 140,58 грн;
- № 0213470409 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 139,22 грн;
- № 0210890408 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 133,04 грн;
- № 000209370407 від 09.11.2023 - штраф у розмірі 128,11 грн;
- № 0213450409 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 1,27 грн;
- № 0210780407 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 1,16 грн;
- № 0210730407 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 114,66 грн;
- № 0212480406 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 1087,72 грн;
- № 0210800407 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 1,02 грн;
- № 0213240409 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 101,59 грн;
- № 0213430409 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 101,36 грн;
- № 00021387/04-07 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 0,85 грн;
- № 0212600406 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 0,57 грн;
- № 0210640407 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 0,25 грн.
Також позивач самостійно визначив у податковому розрахунку земельного податку № 9052234910 від 16.03.2023 суму грошового зобов'язання до сплати - 2153,09 грн.
Грошове зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення, визначене контролюючим органом на підставі таких податкових повідомлень-рішень:
- № 0211220407 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 9,76 грн;
- № 0211200407 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 6,56 грн;
- № 000212320408 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 4,18 грн;
- № 0211930407 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 3,83 грн;
- № 0211140407 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 35,77 грн;
- № 0211910407 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 3,34 грн;
- № 0211950407 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 1,94 грн;
- № 0211370409 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 2,53 грн;
- № 0211970407 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 2,51 грн;
- № 0211380409 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 2,36 грн;
- № 0210960408 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 1,80 грн;
- № 0211990407 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 1,62 грн.
Грошове зобов'язання з рентної плати за спецвикористання води (крім рентної плати за спецвикористання води водних об'єктів місцевого значення) визначене контролюючим органом на підставі наступних податкових повідомлень-рішень:
- № 0211960407 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 1,60 грн;
- № 0210950408 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 0,48 грн;
- № 0211940407 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 1,81 грн;
- № 0211120407 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 5,44 грн;
- № 0211190407 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 2,71 грн;
- № 000212310408 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 2,34 грн;
- № 0211130407 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 20,23 грн;
- № 0212000407 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 1,97 грн;
- № 0211980407 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 1,28 грн;
- № 0211840409 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 0,05 грн;
- № 0211920407 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 0,16 грн;
- № 0211830409 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 0,05 грн.
Грошове зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб визначене контролюючим органом на підставі таких податкових повідомлень-рішень:
- № 0211110409 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 973,69 грн;
- № 000212380408 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 843,42 грн;
- № 0211430409 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 795,46 грн;
- № 000209340407 від 09.11.2023 - штраф у розмірі 593,03 грн;
- № 000209440407 від 09.11.2023 - штраф у розмірі 638,95 грн;
- № 0212490406 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 627,71 грн;
- № 0212770407 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 601,48 грн;
- № 00021392/04-07 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 59,95 грн;
- № 0211030408 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 595,90 грн;
- № 0211290408 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 554,31 грн;
- № 00021393/04-07 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 528,89 грн;
- № 0211710409 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 51,08 грн;
- № 000209350407 від 09.11.2023 - штраф у розмірі 485,25 грн;
- № 0212540406 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 471,71 грн;
- № 000212360408 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 459,19 грн;
- № 0212210407 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 413,32 грн;
- № 00021389/04-07 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 381,59 грн;
- № 0212950407 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 376,25 грн;
- № 0212180407 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 364,38 грн;
- № 0212550406 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 350,39 грн;
- № 0212510406 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 297,80 грн;
- № 0211460409 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 296,58 грн;
- № 00021391/04-07 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 282,15 грн;
- № 0211770409 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 277,81 грн;
- № 00021388/04-07 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 274,93 грн;
- № 0212590406 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 272,32 грн;
- № 0211250409 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 271,84 грн;
- № 0212440406 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 252,63 грн;
- № 0213670407 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 24,70 грн;
- № 0212470406 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 246,10 грн;
- № 0211890409 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 241,11 грн;
- № 0212840407 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 237,80 грн;
- № 0211700409 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 230,54 грн;
- № 0211270408 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 2315,43 грн;
- № 0212420406 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 223,77 грн;
- № 0212220407 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 2033,95 грн;
- № 0212810407 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 190,44 грн;
- № 00021394/04-07 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 188,43 грн;
- № 0211040408 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 169,48 грн;
- № 0211050408 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 161,39 грн;
- № 0212930407 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 153,63 грн;
- № 0211590409 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 150,17 грн;
- № 000209330407 від 09.11.2023 - штраф у розмірі 441,08 грн;
- № 0212920407 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 143,98 грн;
- № 0211280409 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 142,34 грн;
- № 00021390/04-07 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 137,36 грн;
- № 0211300408 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 1369,50 грн;
- № 0211630409 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 136,85 грн;
- № 0213640407 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 1276,92 грн;
- № 0211540409 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 119,15 грн;
- № 0212780407 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 1170,89 грн;
- № 0212200407 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 112,35 грн;
- № 0212890407 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 112,11 грн;
- № 0212190407 від 13.11.2023 - штраф у розмірі 111,13 грн;
- № 0212570406 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 1094,82 грн;
- № 000209390407 від 09.11.2023 - штраф у розмірі 1069,91 грн;
- № 0212830407 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 1012,94 грн;
- № 0212450406 від 14.11.2023 - штраф у розмірі 338,10 грн і пеня 0,73 грн.
Також позивач самостійно визначив суми вказаного податку у розрахунках земельного податку, а саме:
- № 9083743885 від 18.04.2023 - у сумі 69,72 грн;
- № 9243008881 від 19.09.2023 - у сумі 190,89 грн;
- № 9025544032 від 15.02.2023 - у сумі 3726,12 грн;
- № 9052227163 від 16.03.2023 - у сумі 44,44 грн;
- № 9116671499 від 19.05.2023 - у сумі 601,07 грн;
- № 9052232772 від 16.03.2023 - у сумі 148,65 грн.
Загальна сума штрафних санкцій з екологічного податку, земельного податку з юридичних осіб, рентної плати за користування надрами, рентної плати за спецвикористання води і з орендної плати з юридичних осіб з врахуванням 0,73 грн пені становить 46720,35 грн.
Саме про сплату такої суми податкового боргу, який виник станом на 14.12.2023, відповідачем була виставлена податкова вимога № 0012916-1302-0630 від 15.12.2023.
Як вже зазначалося судом, за правилами податкового законодавства податкова вимога виставляється платнику саме на суму узгодженого грошового зобов'язання.
В ході розгляду справи судом встановлено, що позивач оскаржував в адміністративному порядку прийняті податкові повідомлення-рішення про стягнення штрафних санкцій по земельному податку з юридичних осіб, орендній платі з юридичних осіб, екологічному податку, рентній платі за спеціальне використання води і рентній платі за користування надрами. Однак, контролюючим органом вони скасовані не були.
У подальшому Акціонерне товариство "Житомиробленерго" оскаржило податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС у Житомирській області до Житомирського окружного адміністративного суду, зокрема:
- від 13 жовтня 2023 року № 000212330408, № 000212330408, № 000212350408, № 000212360408, № 000212360408, № 000212380408; від 09 листопада 2023 року № 000209330407, № 000209340407, № 000209350407, № 000209370407, № 000209380407, № 000209390407, № 000209410407, № 000209430407, № 000209440407, № 000209450407; від 13 листопада 2023 року № 0212150407, № 0212160407, № 0212170407, № 0212180407, № 0212190407, № 0212200407, № 0212210407, № 0212220407; від 14 листопада 2023 року № 0213640407, № 0213650407, № 0213660407, № 0213670407, № 0213680407, № 0213690407, № 0213700407, № 0213710407; від 14 листопада 2023 року № 00021379/0407, № 00021380/0407, № 00021381/0407, № 00021382/0407, № 00021385/0407, № 00021387/0407, № 000/21388/0407, № 00021389/0407, № 00021390/0407, № 00021391/0407, № 00021392/0407, № 00021393/0407, № 00021394/0407, № 00021395/0407; від 14 листопада 2023 року № 0212410406, № 0212420406, № 0212440406, № 0212450406, № 0212460406, № 0212470406, № 0212480406, № 0212490406, № 0212500406, № 0212510406, № 0212520406, № 0212530406, № 0212540406, № 0212550406, № 0212560406, № 0212570406, № 0212580406, № 0212590406, №0212600406, № 0122430406 - справа № 240/3831/24;
- від 10 листопада 2023 року №00021021/04-07, №00021019/04-07 та від 13 листопада 2023 року № 0211890409, № 0211460409, № 0211430409, № 0211540409, № 0211590409, № 0211770409, № 0211250409, № 0211110409, № 0211700409, № 0211710409, №0211280409, №0211630409, №0211370409, №0211380409, № 0211840409, № 0211830409 - справа № 240/2521/24.
18 квітня 2024 року Житомирський окружний адміністративний суд постановив рішення по справі № 240/3831/24 про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень Головного управління ДПС у Житомирській області від 13 жовтня 2023 року № 000212330408, № 000212330408, № 000212350408, № 000212360408, № 000212360408, № 000212380408; від 09 листопада 2023 року № 000209330407, № 000209340407, № 000209350407, № 000209370407, № 000209380407, № 000209390407, № 000209410407, № 000209430407, № 000209440407, № 000209450407; від 13 листопада 2023 року № 0212150407, № 0212160407, № 0212170407, № 0212180407, № 0212190407, № 0212200407, № 0212210407, № 0212220407; від 14 листопада 2023 року № 0213640407, № 0213650407, № 0213660407, № 0213670407, № 0213680407, № 0213690407, № 0213700407, № 0213710407; від 14 листопада 2023 року № 00021379/0407, № 00021380/0407, № 00021381/0407, № 00021382/0407, № 00021385/0407, № 00021387/0407, № 00021389/0407, № 00021390/0407, № 00021391/0407, № 00021392/0407, № 00021393/0407, № 00021394/0407, № 00021395/0407; від 14 листопада 2023 року № 0212410406, № 0212420406, № 0212440406, № 0212450406, № 0212460406, № 0212470406, № 0212480406, № 0212490406, № 0212500406, № 0212510406, № 0212520406, № 0212530406, № 0212540406, № 0212550406, № 0212560406, № 0212570406, № 0212580406, № 0212590406, №0212600406, № 0122430406 в повному обсязі, а податкове повідомлення рішення від 14 листопада 2023 року № 000/21388/0407 в частині застосування до Акціонерного товариства "Житомиробленерго" штрафу в сумі 269,11 грн.
22 квітня 2024 року Житомирський окружний адміністративний суд постановив рішення по справі № 240/2521/24, яким визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Житомирській області від 10 листопада 2023 року №00021021/04-07, №00021019/04-07 та від 13 листопада 2023 року № 0211890409, № 0211460409, № 0211430409, № 0211540409, № 0211590409, № 0211770409, № 0211250409, № 0211110409, № 0211700409, № 0211710409, №0211280409, №0211630409, №0211370409, №0211380409, № 0211840409, № 0211830409.
Із викладеного слідує, що на дату формування податкової вимоги № 0012916-1302-0630 - 15.12.2023, грошове зобов'язання у сумі 46720,35 грн не набуло статусу узгодженого, тобто податкового боргу. Відтак, контролюючий орган не мав законних підстав для виставлення Акціонерному товариству "Житомиробленерго" податкової вимоги № 0012916-1302-0630 від 15.12.2023 про сплату податкового боргу у розмірі 46720,35 грн. і опису майна у податкову заставу.
Крім того, судом встановлено, що 46720,35 грн, з яких 0,73 грн пеня, є штрафними санкціями, а не основною сумою грошового зобов'язання.
Представник відповідача у судовому засіданні вказані обставини визнала, але при цьому вказала, що дані обставини просто некоректно було зазначені в інтегрованій картці платника податків.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень не було доведено в судовому порядку належними та допустимими доказами правомірність податкової вимоги ГУ ДПС у Житомирській області від 15.12.2023 №0012916-1302-0630 та винесеного на її основі рішення про опис майна у податкову заставу за вих. №32/06-30-13-02 від 18.01.2024.
Розподіл судових витрат проводиться судом відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись статтями 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 257, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
Адміністративний позов Акціонерного товариства "Житомиробленерго" (вул. Віктора Косенка, 32/8, м. Житомир, 10008, код ЄДРПОУ 22048622) до Головного управління ДПС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ ВП 44096781) про визнання протиправними та скасування вимоги і рішення задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати податкову вимогу ГУ ДПС у Житомирській області від 15.12.2023 №0012916-1302-0630.
Визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС у Житомирській області про опис майна у податкову заставу за вих. №32/06-30-13-02 від 18.01.2024.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Житомирській області на користь Акціонерного товариства "Житомиробленерго" судові витрати зі сплати судового збору у сумі 5450 (п'ять тисяч чотириста п'ятьдесят грн )40 коп.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.Г. Попова
31 травня 2024 р.