Ухвала від 31.05.2024 по справі 183/12524/23

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 183/12524/23

№ 1-кс/183/998/24

31 травня 2024 року м. Новомосковськ

Слідчий суддя Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області ОСОБА_1 , секретар судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Сєвєродонецьку) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Краматорську ОСОБА_3 , погоджене з прокурором Луганської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про здійснення спеціального досудового розслідування відносно ОСОБА_5 у кримінальному провадженні, відомості по якому внесені 09.05.2022 року до ЄРДР за № 12022131550000091, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111 КК, ч. 5 ст. 1111 України,

за участі:

прокурора ОСОБА_4 ,

захисника ОСОБА_6 ,

ВСТАНОВИЛА:

Слідчому судді Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області надійшло клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування відносно ОСОБА_5 .

В обґрунтування клопотання слідчий зазначив, що досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 призначено на посаду єгера (мисливствознавця) Троїцького лісництва ДП «Білокуракинське лісомисливське господарства», яке у вересні 2021 року шляхом реорганізації приєднано до державного підприємства «Старобільське лісомисливське господарство» (далі - ДП «Старобільське ЛМГ»).

Згідно п. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» правоохоронні органи - органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, Бюро економічної безпеки України, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державне агентство лісових ресурсів України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 521 від 08.10.2014 року (далі - Положення), - Державне агентство лісових ресурсів України (далі - Держлісагентство) є центральним органом виконавчої влади і який реалізує державну політику у сфері лісового та мисливського господарства.

Пунктом 2 Положення передбачено, що Держлісагентство у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України (далі - КМУ), а також іншими актами законодавства.

Згідно з ч.1 постанови КМУ № 976 від 16.09.2009 «Про затвердження Положення про державну лісову охорону, лісову охорону інших лісокористувачів та власників лісів» Державна лісова охорона (далі - Держлісоохорона) діє у складі Держлісагентства, Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з питань лісового і мисливського господарства, обласних управлінь лісового та мисливського господарства і підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Держлісагентства. Держлісоохорона має статус правоохоронного органу.

Відповідно до ч. 5 та додатку постанови КМУ № 976 від 16.09.2009 «Про затвердження Положення про державну лісову охорону, лісову охорону інших лісокористувачів та власників лісів» посада єгера належить до посадових осіб державної лісової охорони, лісової охорони інших постійних лісокористувачів та власників лісів у разі коли державна лісова охорона діє у складі підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Держлісагентства.

Таким чином, відповідно до ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів, єгер ДП «Старобільське ЛМГ» ОСОБА_5 , будучи службовою особою державної лісової охорони є працівником правоохоронного органу.

Згідно ст. 17 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.

Водночас ОСОБА_5 покладених на нього обов'язків не дотримався та в умовах, коли Український народ героїчно протистоїть російському агресору, у порушення вимог ст. ст. 1, 2, 17 Конституції України, зрадив українській Державі та всьому Українському народові, вчинивши злочин проти основ національної безпеки України за наступних обставин.

Положеннями статей 1 та 2 Основного Закону України - Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

Відповідно до статей 1-3, 6 Конституції України - Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава; Суверенітет України поширюється на всю її територію; Україна є унітарною державою; територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною; людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність; державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову; органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Згідно зі статтями 17, 19, 65, 68 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу; на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом; на території України не допускається розташування іноземних військових баз; органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України; кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей; Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

24.02.2022 року країною-агресором рф здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато ведення широкомасштабної військової агресії проти України та захоплення її території.

24.02.2022 року Указом Президента України № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, дію якого у подальшому неодноразово продовжено, в тому числі на цей час.

У зв'язку із широкомасштабним збройним нападом з боку російської федерації проти України, з 06.03.2022 року захоплено Троїцьку селищну територіальну громаду Сватівського району Луганської області, до складу якої відноситься смт Троїцьке Луганської області.

Так, приблизно з середини березня 2022 року (більш точні дата та час під час досудового розслідування не встановлені) ОСОБА_5 , перебуваючи на території смт Троїцьке Сватівського району Луганської області, яка з березня 2022 року тимчасово окупована зс країни-агресора рф, будучи громадянином України та працівником правоохоронного органу - єгерем (мисливствознавцем) ДП «Старобільське ЛМГ», діючи умисно та добровільно, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, зустрівся з невстановленими представниками так званої «лнр», що є частиною окупаційної адміністрації країни-агресора рф, які запропонували йому безперешкодно перейти на сторону окупанта, тобто на бік ворога України в період збройного конфлікту в умовах воєнного стану, та здійснювати подальшу «роботу» у одному із незаконних органів влади окупаційної адміністрації рф. ОСОБА_5 , діючи умисно та усвідомлюючи протиправність своїх дій, добровільно надав згоду на свій безперешкодний вступ, роботу та зайняття посади «виконувача обов'язків голови та першого заступника голови» так званої «троїцької районної адміністрації лнр», створеної на тимчасово окупованій території смт Троїцьке Сватівського району Луганської області, де і розпочав виконувати обов'язки, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України.

Указаними умисними діями громадянин України ОСОБА_5 у порушення вимог Конституції України, якими, зокрема, передбачено обов'язок громадян України щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, забезпечив та продовжує забезпечувати встановлення і зміцнення окупаційної влади країни-агресора рф шляхом безпосередньої участі у роботі та створенні незаконних органів влади «лнр», що є частиною окупаційної адміністрації рф на тимчасово окупованій території України, виконання функцій представника окупаційної влади рф з метою недопущення контролю української влади на території Луганської області, що несе шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України.

Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні державної зради, тобто діянні, умисно вчиненому громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України шляхом переходу на бік ворога в період збройного конфлікту та в умовах воєнного стану, а також колабораційній діяльності, а саме у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 1111, ч. 2 ст. 111 КК України.

01.11.2023 року у відповідності до ст. ст. 276-278 КПК України складено письмове повідомлення про підозру у вчиненні ОСОБА_5 кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 5 ст. 1111 КК України.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 2972 КПК України (виклад обставин, що дають підстави підозрювати особу у вчиненні кримінального правопорушення, і посилання на обставини): підставами для обґрунтованої підозри ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України, є зібрані у кримінальному провадженні докази:

- матеріалами 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях;

- відомостями щодо документування ОСОБА_5 паспортом громадянина України;

- показаннями свідка ОСОБА_7 від 16.06.2022 року;

- показаннями свідка ОСОБА_8 від 06.10.2022 року;

- протоколом пред'явлення свідку ОСОБА_9 особи для впізнання за фотознімками від 06.10.2022 року;

- протоколом огляду від 13.05.2022 року інформації (публікації), викладеної 13.05.2022 року в інтернет-ресурсі «Instaram» на сторінці так званої «генеральної прокуратури лнр» «gp_lnr» (за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_1 під назвою мовою оригіналу (російською) «и.о. прокурора троицкого районалнр, совместно с и.о. начальник следственного управления по троицкому району гп лнр приняли участиев праздничном мероприятии, посвященном празднованию государственного праздника дня народной республики») в ході якого встановлено особу ОСОБА_5 , та якого представлено в якості «в.о. голови та першого заступника голови адміністрації троїцького району лнр»;

- протоколом огляду від 06.06.2022 року інформації (публікації), викладеної 03.05.2022 року в інтернет-ресурсі «Instaram» на сторінці так званої «генеральної прокуратури лнр» « ОСОБА_10 » (за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 під назвою мовою оригіналу (російською) «в администрации троицкого района лнр проведено совещание по вопросам обеспечения гуманитарной помощью детей переселенцев, а также, по вопросам обеспечения жизнедеятельности троицкого района») в ході якого встановлено ОСОБА_5 як т.зв. «представника адміністрації троїцького району лнр»;

- протоколом огляду від 15.06.2022 року інформації (публікації), викладеної 15.06.2022 року в інтернет-ресурсі на сторінці так званої « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 під назвою мовою оригіналу (російською) «сегодня, 15 июня в луганской народой республике отмечается день государственнного служащего») в ході якого встановлено ОСОБА_5 в якості «виконувача обов'язки голови адміністрації троїцького району лнр»;

- протоколом огляду 11.10.2022 року інформації (публікації), викладеної 12.05.2022 року в інтернет-ресурсі «Telegram» на сторінці так званої « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 зі змістом мовою оригіналу (російською) «митинг посвященный дню республики церемония поднятия государственного флага лнрсостоялась сегодня, 12 мая в пгт троицкое. Торжественное мероприятие приурочено к 8-й годовщине образования лнр. На церимонии присутствовали представители администрации, руководители коммунальныхпредприятий, учреждений здравоохранений, образования, культуры, общественность города. Почетное право поднять флаг респубоики предоставили представителю военной комендатуры лнр. Глава администрации ОСОБА_5 поддравил всех с праздником, пожелав мира, добра, любви, взаимопонимания и благополучия каждой троицкой семье») в ході якого встановлено ОСОБА_5 в якості т.зв. «голови адміністрації троїцького району лнр»;

- протоколом огляду 11.10.2022 року під інформації (публікації), викладеної 09.05.2022 в інтернет-ресурсі «Telegram» на сторінці так званої « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 зі змістом «привітання мешканців, ветеранів та інших з нагоди Дня великої перемоги від імені адміністрації троїцького району лнр в особі ОСОБА_5 ») в ході якого встановлено ОСОБА_5 в якості т.зв. «голови адміністрації троїцького району лнр»;

- протоколом огляду від 25.08.2023 року публікацій Інтернер-ресурсів Єдиного веб-порталу органів виконавчої влади Кабінету Міністрів України за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_6 , Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України (скорочено - Мінреінтеграції) за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_7 , відповідно до якого підтверджено та визначено Перелік тимчасово окупованих територій Луганської області, зокрема, Троїцької селищної територіальної громади Сватівського району, внаслідок військових дій країни-агресора рф, а також іншими зібраними під час досудового розслідування матеріалами кримінального провадження.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 2972 КПК України (відомості про те, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної ВРУ державою-агресором, та/або відомості про оголошення підозрюваного у міжнародний розшук): із показів свідків, протоколів огляду публікацій Інтернет-ресурсів підтверджується, що з березня 2022 року по цей час ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України в смт Троїцьке Луганської області.

Так, перебування підозрюваного ОСОБА_5 на тимчасово окупованій території України позбавило орган досудового розслідування можливості вручити йому письмове повідомлення про підозру від 01.11.2023 року у день його складання, у зв'язку з чим, зазначене повідомлення про підозру та повістки про виклики (на 08.11.2023 року, 09.11.2023 року, 10.11.2023 року) відповідно до вимог ч. 1 ст. 278, ст. ст. 111, 135 КПК України направлено у спосіб, передбачений для вручення повідомлень, а саме шляхом опублікування на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора за посиланням ( ІНФОРМАЦІЯ_8 ) та офіційному сайті видання Кабінету Міністрів України, тобто засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження газети «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) від ІНФОРМАЦІЯ_9 , за посиланням ( ІНФОРМАЦІЯ_10 ) для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 12022131550000091 від 09.05.2022 року, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 5 ст. 1111 КК України, допиту в якості підозрюваного тощо.

Разом з тим, на виклики слідчого підозрюваний ОСОБА_5 до органу досудового розслідування не з'явився.

У зв'язку з неявкою за викликом слідчого та ухиленням від слідства, підозрюваного ОСОБА_5 оголошено у розшук, здійснення якого в подальшому доручено оперативному підрозділу 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 2972 КПК України (виклад обставин про те, що підозрюваний переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності): враховуючи те, що 08.11.2023 року, 09.11.2023 року, 10.11.2023 року підозрюваний належним чином викликався до органу досудового розслідування, в тому числі для вручення повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій, у спосіб передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті офісу Генерального прокурора, проте не з'явився у призначений час та не повідомив про поважні причини неприбуття, беручи до уваги той факт, що з урахуванням зібраних матеріалів підтверджується те, що ОСОБА_5 з березня 2022 року перебуває та залишається натепер в смт Троїцьке Луганської області, тобто на території, яка на цей час непідконтрольна державним органам України через тимчасову окупації країною-агресором РФ внаслідок широкомасштабної збройної агресії, необхідно вважати, що переховується від органу досудового слідства на тимчасово окупованій території України з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Слід зазначити, що відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» № 1207-VII від 15.04.2014 - тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування рф та окупаційна адміністрація рф встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Під збройними формуваннями рф Закон № 1207-VII визначає регулярні з'єднання і підрозділи, підпорядковані Міністерству оборони Російської Федерації, підрозділи та спеціальні формування, підпорядковані іншим силовим відомствам рф, їхні радники, інструктори та іррегулярні незаконні збройні формування, озброєні банди та групи найманців, створені, підпорядковані, керовані та фінансовані рф, а також за допомогою окупаційної адміністрації рф, яку складають її державні органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та підконтрольні рф самопроголошені органи, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях України (п. 7 ч. 1 ст. 11 Закону України № 1207-VII).

Таким чином, незаконні збройні формування так званої «лнр» відносяться до збройних формувань окупаційної влади країни-агресора рф.

З березня 2022 збройні формування окупаційної влади країни-агресора рф встановили та здійснюють фактичний контроль території смт Троїцьке Луганської області, а тому вказана територія знаходиться під окупацією збройних формувань рф.

Крім того, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 затверджено перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) (далі - Перелік до наказу). Відповідно до вказаного Переліку до наказу, Троїцька селищна територіальна громада Сватівського району Луганській області, перебуває під тимчасовою окупацією та оточенні (блокуванні) з боку рф та незаконного збройного формування, так званого «лнр».

Так, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура (ч. 1 ст. 2 КПК України).

Спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень глави 241 (ч. 1 ст. 2971 КПК України).

Наведені вище обставини унеможливлюють завершення досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні без проведення спеціального досудового розслідування, оскільки підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території Луганської області та переховується там від органів досудового розслідування.

Враховуючи наведене, з метою досягнення завдання кримінального провадження, дотримання належної правової процедури, необхідним вбачається отримати дозвіл слідчого судді на проведення спеціального досудового розслідування.

Наведені положення КПК України щодо можливості проведення спеціального досудового розслідування повністю узгоджуються з діючою Європейською судовою практикою.

Таким чином, наявні достатні підстави для проведення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 12022131550000091 від 09.05.2022 року стосовно підозрюваного ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 5 ст. 1111 КК України.

Згідно із ч. 5 ст. 139 КПК України, ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

Відповідно до ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VII передбачено, що ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який перебуває на тимчасово окупованій території України, та оголошення його у розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України, з особливостями, встановленими цим Законом.

Згідно з ч. 2 ст. 2971 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтею 111 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.

Відповідно до ч. 8 ст. 135 КПК України, повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Особа, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Враховуючи, що підозрюваний на теперішній час переховується від органів досудового розслідування, перебуває на тимчасово окупованій території України, а тому, відповідно діючого законодавства зазначена особа належним чином повідомлена про виклик на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження.

Крім того, п. 2 ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VII встановлено, що вимога про оголошення у міждержавний або міжнародний розшук не поширюється на випадки, якщо вирішується питання про застосування стосовно цих осіб спеціального кримінального провадження.

Досудовим розслідуванням встановлено, що підозрюваний ОСОБА_5 ухиляється від явки на виклик слідчого (не прибув на виклики 08.11.2023 року, 09.11.2023 року, 10.11.2023 року) без поважної причини, тобто більше як три рази поспіль), та перебуває на тимчасово окупованій території України - в смт Троїцьке Луганської області, у зв'язку із чим, його оголошено у розшук.

У відповідності до п. 6 ч. 1 ст. 2972 КПК України, слід зазначити, що наразі у кримінальному провадженні відсутня необхідність проведення допиту свідків під час розгляду клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчим суддею.

Також, необхідно зазначити, що підозрюваний самостійно не залучив захисника, а тому в силу п. 8 ч. 2 ст. 52, абз. 2 ч. 1 ст. 2973 КПК України необхідно залучити захисника до початку судового розгляду цього клопотання.

Таким чином, у кримінальному провадженні № 12022131550000091 стосовно підозрюваного ОСОБА_5 наявні достатні підстави для проведення спеціального досудового розслідування кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 5 ст. 1111 КК України.

Відповідно до Положення про слідчі відділи Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську, затвердженого наказом в.о. директора Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Краматорську № 20ДСК від 14.09.2021 року, Другий слідчий відділ (з дислокацією у м. Сєвєродонецьку Луганської області) здійснює свою діяльність та розташований за адресою: АДРЕСА_1 , та який здійснює розслідування кримінальних правопорушень, вчинених на територіях та населених пунктах, розташованих на території Луганської області.

Відповідно до листа Касаційного кримінального суду у складі Верховного суду № 292/0/158-21 від 15.04.2021 року визначено територіальну підсудність за місцем знаходження (реєстрації) відповідного органу досудового розслідування, зокрема, Другого слідчого відділу (з дислокацією у м. Сєвєродонецьку) Луганської області - за Сєвєродонецьким міським судом Луганської області та Луганським апеляційним судом.

Сєвєродонецьким міським судом Луганської області ухвалено наказ про припинення роботи (діяльності) Сєвєродонецького міського суду Луганської області з 24.02.2022 року до вирішення питання щодо її відновлення у встановленому законодавством порядку.

У зв'язку з введенням воєнного стану на території України та неможливістю Сєвєродонецьким міським судом Луганської області здійснювати правосуддя під час воєнного стану, розпорядженням Верховного Суду № 1/0/9-22 від 06.03.2022 року, відповідно до ч. 7 ст. 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», змінено територіальну підсудність судових справ з Сєвєродонецького міського суду Луганської області на Новомосковський міськрайонний суд Дніпропетровської області.

Під час судового розгляду прокурор підтримала клопотання та просила його задовольнити з підстав, зазначених у клопотанні.

Захисник під час судового розгляду заперечував проти задоволення клопотання.

Дослідивши клопотання та надані письмові докази, вислухавши думку прокурора та захисника, слідчий суддя вважає, що дане клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 2971 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими КПК України, з урахуванням положень глави 241 КПК України.

Частиною 2 ст. 2971 КПК України передбачено, що спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 1102, 111, 1111, 1112, 112, 113, 114, 1141, 1142, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 1461, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 2581, 2582, 2583, 2584, 2585, 348, 364, 3641, 365, 3652, 368, 3682, 3683, 3684, 369, 3692, 370, 379, 400, 408, 436, 4361, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Як вбачається з клопотання, ОСОБА_5 підозрюється у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 5 ст. 1111 КК України. Тому законодавством України передбачено проведення відносно нього спеціального досудового розслідування.

У відповідності до ч. 2 ст. 2974 КПК України під час вирішення питання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчий суддя зобов'язаний врахувати наявність достатніх доказів для підозри особи щодо якої подано клопотання у вчиненні кримінального правопорушення.

Дослідивши надані слідчим докази, слідчий суддя вважає, що підозра у відношенні ОСОБА_5 обґрунтована, що підтверджується наданими слідчому судді доказами. Всі вони є вагомими, достовірними та допустимими, повністю відповідають вимогам чинного законодавства.

Тому слідчий суддя вважає, що є всі підстави для надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування.

На підставі викладеного та керуючись главою 241 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИЛА:

Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні, відомості по якому внесені 09.05.2022 року до ЄРДР за № 12022131550000091, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 111 КК, ч. 5 ст. 1111 України відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_11 .

Контроль за виконанням ухвали доручити прокурору Луганської обласної прокуратури, який буде здійснювати процесуальне керівництво у даному кримінальному провадженні.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1