Ухвала від 27.05.2024 по справі 135/669/24

Справа № 135/669/24

Провадження № 1-в/135/60/24

УХВАЛА

іменем України

27.05.2024 м. Ладижин Вінницька область

Ладижинський міський суд Вінницької області у складі:

головуючої судді ОСОБА_1 ,

за участі секретаря судових засідань ОСОБА_2 ,

засудженого ОСОБА_3 ,

захисника ОСОБА_4 ,

представника ДУ «Ладижинська ВК № 39» ОСОБА_5 ,

прокурора ОСОБА_6

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в м. Ладижин Вінницької області подання Державної установи «Ладижинська виправна колонія (№39)» про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби в порядку ст. 81-1 КК України та встановлення адміністративного нагляду відносно засудженого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Березнегувате Миколаївської області, до засудження проживав за адресою: АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, не одруженого, з середньою освітою, раніше неодноразово судимого, останній раз: 29.06.2021 Березнегуватським районним судом Миколаївської області за ч. 3 ст. 187 КК України до покарання у виді 9 років позбавлення волі з конфіскацією майна, за яким на даний час відбуває покарання у виді позбавлення волі в ДУ «Ладижинська виправна колонія (№ 39)»,

ВСТАНОВИВ:

I. Суть питання, що вирішується ухвалою.

Державна установа «Ладижинська виправна колонія (№39)» звернулася до суду з поданням про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби в порядку статті 81-1 Кримінального кодексу України та встановлення адміністративного нагляду щодо засудженого ОСОБА_3 .

Подання обґрунтоване тим, що засуджений ОСОБА_3 , який відбуває покарання в ДУ «Ладижинська виправна колонія (№39)», 19 травня 2024 року подав заяву до адміністрації установи про бажання проходити військову службу за контрактом. Засуджений ОСОБА_3 відповідає вимогам для проходження військової служби за контрактом, визначеним статтею 21-5 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

На підставі його заяви адміністрацією установи негайно було вжито заходів щодо можливості представлення його до умовно-дострокового звільнення для проходження військової служби та організовано проведення первинного медичного огляду у закладах охорони здоров'я Державної кримінально-виконавчої служби України та інших державних або комунальних закладах охорони здоров'я.

Питання щодо можливості умовно-дострокового звільнення засудженого для проходження військової служби розглядалося установою за участю начальника відділення призову ІНФОРМАЦІЯ_2 майора ОСОБА_7 та заступника начальника командного пункту штабу військової частини НОМЕР_1 майора ОСОБА_8 . Засудженому було забезпечено проходження військово-лікарської комісії, за результатами якої його визнано придатним до військової служби за станом здоров'я.

Окрім того, адміністрація установи вважає доцільним встановлення адміністративного нагляду відповідно до пункту «е» статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» № 264/94-ВР від 1 грудня 1994 року, у разі застосування положень статті 81-1 Кримінального кодексу України щодо засудженого.

II. Виклад позиції учасників судового провадження.

У судовому засіданні представник ДУ «Ладижинська виправна колонія (№39)» ОСОБА_5 підтримав клопотання за викладених в ньому обставин, просив його задовольнити.

Засуджений ОСОБА_3 повністю підтримав подання Державної установи «Ладижинська виправна колонія №39» щодо його умовно-дострокового звільнення від відбування покарання для проходження військової служби.

На обґрунтування своєї позиції зазначив, що 19 травня 2024 року він особисто подав заяву до адміністрації установи про бажання проходити військову службу за контрактом. Це рішення було прийнято ним добровільно, без будь-якого примусу або тиску з боку адміністрації установи чи інших осіб. Бажання служити в Збройних силах України є щирим і обумовлене патріотичними мотивами та бажанням виправити свої помилки перед суспільством. Адміністрація установи оперативно здійснила всі необхідні заходи для забезпечення його участі в програмі умовно-дострокового звільнення для проходження військової служби, включаючи організацію медичних оглядів та залучення представників військових структур. Вказав на те, що він відповідає всім вимогам для проходження військової служби за контрактом, визначеним статтею 21-5 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». Зокрема, він успішно пройшов первинний медичний огляд та військово-лікарську комісію, яка визнала його придатним до військової служби за станом здоров'я. Окрім того, він пройшов професійно-психологічний відбір та має достатній рівень фізичної підготовки для виконання обов'язків військової служби.

Вважає, що встановлення адміністративного нагляду після умовно-дострокового звільнення є доцільним і необхідним заходом для забезпечення контролю за його поведінкою.

Враховуючи зазначене, просив суд задовольнити подання Державної установи «Ладижинська виправна колонія №39» про умовно-дострокове звільнення його від відбування покарання для проходження військової служби та встановити щодо нього адміністративний нагляд.

Захисник ОСОБА_4 повністю підтримала позицію свого підзахисного та просила задовольнити подання установи.

Прокурор ОСОБА_6 вважає, що подання Державної установи «Ладижинська виправна колонія №39» про умовно-дострокове звільнення ОСОБА_3 від відбування покарання для проходження військової служби та встановлення щодо нього адміністративного нагляду є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

ОСОБА_3 добровільно подав заяву про бажання проходити військову службу за контрактом. Його рішення, як зазначено в поданні та підтверджено ним самим у судовому засіданні, було прийняте без будь-якого примусу чи тиску з боку адміністрації установи чи інших осіб. Це свідчить про його щире бажання виправити свої помилки перед суспільством та виконати свій громадянський обов'язок.

Згідно зі статтею 21-5 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», ОСОБА_3 відповідає всім вимогам для проходження військової служби за контрактом. Він успішно пройшов первинний медичний огляд та військово-лікарську комісію, яка визнала його придатним до військової служби за станом здоров'я. Окрім того, ОСОБА_3 пройшов професійно-психологічний відбір та має достатній рівень фізичної підготовки для виконання обов'язків військової служби.

Встановлення адміністративного нагляду після умовно-дострокового звільнення є доцільним та необхідним заходом для забезпечення контролю за поведінкою ОСОБА_3 та його належного виконання військових обов'язків. Адміністративний нагляд сприятиме дотриманню умов звільнення та запобіганню можливим правопорушенням з його боку.

Враховуючи зазначене вище, просив суд задовольнити подання Державної установи «Ладижинська виправна колонія №39» про умовно-дострокове звільнення ОСОБА_3 від відбування покарання для проходження військової служби та встановити щодо нього адміністративний нагляд відповідно до чинного законодавства.

III. Встановлені судом обставини.

Суд, дослідивши подання та матеріали особової справи засудженого, заслухавши думку учасників судового розгляду вважає, що подання підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 29 червня 2021 року був засуджений вироком Березнегуватського районного суду Миколаївської області за ч. 3 ст. 187 КК України до покарання у виді 9 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Початок строку відбування покарання - 11 листопада 2021 року, кінець строку відбування покарання - 02 березня 2030 року. Невідбута частина строку покарання станом на 22 травня 2024 року становить 5 років 9 місяців 8 днів.

На даний час засуджений ОСОБА_3 відбуває покарання в Державній установі «Ладижинська виправна колонія (№39)».

19 травня 2024 року засуджений ОСОБА_3 подав до адміністрації ДУ «Ладижинська виправна колонія (№39)» заяву про бажання проходити військову службу за контрактом.

За заявою засудженого ДУ «Ладижинська виправна колонія (№39)» невідкладно здійснила заходи щодо можливості його представлення до умовно-дострокового звільнення від відбування покарання для проходження військової служби та організувала його первинний медичний огляд у закладах охорони здоров'я Державної кримінально-виконавчої служби України та інших закладах охорони здоров'я державної чи комунальної форми власності.

За результатами військово-лікарської комісії ОСОБА_3 був визнаний придатним до військової служби за станом здоров'я, що підтверджується копією довідки військово-лікарської комісії №101/887 від 19 травня 2024 року.

З довідки начальника штабу - першого заступника командира військової частини НОМЕР_1 полковника ОСОБА_9 від 24 травня 2024 року видно, що згідно з наказом № 651 Міністерства охорони здоров'я України від 18 квітня 2022 року командуванням військової частини НОМЕР_1 було проведено психологічне тестування, опитування та перевірку фізичної підготовки ОСОБА_3 .

За результатами попереднього розгляду 22 травня 2024 року комісією державної установи ДУ «Ладижинська виправна колонія (№39)», за участі начальника відділення призову ІНФОРМАЦІЯ_3 майора ОСОБА_7 та заступника начальника командного пункту штабу військової частини НОМЕР_1 майора ОСОБА_8 , було складено протокол № 11, згідно з яким засудженого ОСОБА_3 можливо представити до умовно-дострокового звільнення для проходження військової служби за контрактом.

Також зазначено про доцільність встановлення засудженому адміністративного нагляду на підставі п. «е» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».

До матеріалів подання долучено письмову згоду командування військової частини НОМЕР_1 від 23 травня 2024 року, з якої встановлено, що командування військової частини НОМЕР_1 клопоче про призначення ОСОБА_3 на вакантну посаду стрільця стрілецького відділення стрілецького взводу стрілецької роти стрілецького батальйону військової частини НОМЕР_1 оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_4 » сухопутних військ Збройних Сил України, та просить оформити відповідні документи для подальшого проходження ним військової служби у військовій частині НОМЕР_1 .

Таким чином судом встановлено, що засуджений ОСОБА_3 виявив бажання проходити військову службу за контрактом та відповідає вимогам проходження військової служби за контрактом, визначеним статтею 21-5 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», а саме: не досяг граничного віку, передбаченого ст.22 цього Закону; придатний до військової служби за станом здоров'я; пройшов професійно-психологічний відбір та має достатній рівень фізичної підготовки для виконання обов'язків військової служби.

IV. Мотиви, з яких суд виходить при постановленні ухвали, і положення закону, яким він керується.

Відповідно до статті 81-1 КПК України, під час проведення мобілізації та/або дії воєнного стану до осіб, які відбувають покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, судом може бути застосовано умовно-дострокове звільнення для проходження ними військової служби за контрактом.

Умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом може бути застосовано судом, якщо засуджений виявив бажання проходити військову службу за контрактом та відповідає вимогам проходження військової служби за контрактом, визначеним статтею 21-5 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

У разі застосування судом умовно-дострокового звільнення на підставі, визначеній цією статтею, така особа звільняється умовно-достроково від відбування лише основного покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк.

На час звернення Державної установи «Ладижинська виправна колонія (№39)» до суду з поданням про умовно-дострокове звільнення засудженого від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом в Україні діє воєнний стан, продовжений у встановленому законом порядку.

ОСОБА_3 є засудженим, до якого може бути застосоване умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби, оскільки злочин, який він скоїв, не входить до категорії, на яку не поширюється таке звільнення. Також засуджений відповідає вимогам проходження військової служби за контрактом, визначеним статтею 21-5 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

До подання про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом засудженого ОСОБА_3 були подані документи відповідності до положень ст.154-1 КВК України, а саме: заява засудженого про бажання проходити військову службу за контрактом, письмова згода командира військової частини НОМЕР_1 , в якій засуджений планує проходити військову службу за контрактом та копія довідки військово-лікарської комісії з постановою про придатність до військової служби для розгляду у порядку, встановленому кримінальним процесуальним законодавством.

Відповідно до ч.6 ст.154-1 КВК України при умовно-достроковому звільненні з установи виконання покарань на підставі ухваленого судового рішення на підставі, визначеній статтею 81-1 Кримінального кодексу України, що набрало законної сили, особа передається підрозділам Національної гвардії України для її супроводження з установи виконання покарань до ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Останнім днем відбування кримінального покарання особою, до якої було застосовано умовно-дострокове звільнення від відбування покарання, є день її передачі до підрозділів Національної гвардії України для доставляння до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки";

Відповідно до статті 81-1 КК України при ухваленні рішення про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом суд покладає на засудженого, звільненого від відбування покарання, обов'язок невідкладно, але не пізніше 24 годин після набрання законної сили судовим рішенням про умовно-дострокове звільнення від відбування основного покарання для проходження військової служби за контрактом, прибути у супроводі підрозділу Національної гвардії України для укладення контракту та проходження військової служби.

Таким чином, за результатами дослідженого, суд приходить до висновку про задоволення подання ДУ «Ладижинська виправна колонія (№39)» в частині умовно-дострокового звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом відносно засудженого ОСОБА_3 , який виявив бажання проходити військову службу за контрактом та відповідає вимогам проходження військової служби за контрактом, визначеним статтею 21-5 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

V. Щодо встановлення адміністративного нагляду

Згідно з положеннями статті 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі. За приписами статті 2 цього Закону адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.

Аналіз положень Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» щодо кола осіб, до яких може бути застосований нагляд, підстав його застосування, а також підстав та порядку його припинення свідчить про те, що застосування адміністративного нагляду є одним із наслідків засудження особи та випливає з судового рішення, яке набрало законної сили, або з матеріалів установ виконання покарань чи органів Національної поліції, що характеризують поведінку засудженого під час або після відбування покарання.

Суд враховує правову позицію Верховного Суду, висловлену у Постанові від 04 грудня 2018 року (справа № 570/1972/17, провадження № 51-1781км18), згідно з якою заходи адміністративного нагляду за своєю правовою природою пов'язані із засудженням особи та виникають під час або після виконання вироку. У зв'язку з цим, розгляд справи здійснюється у порядку, визначеному у частинах 3, 5, 6 статті 539 КПК України та відповідно до положень статті 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».

Згідно з пунктом «е» статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, звільнених умовно-достроково від відбування покарання на підставі, визначеній статтею 81-1 Кримінального кодексу України. Адміністративний нагляд стосовно таких осіб здійснюється виключно в порядку, визначеному статтею 7-1 цього Закону.

Відповідно до статті 7-1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд за особами, звільненими з установ виконання покарань на підставі, визначеній статтею 81-1 Кримінального кодексу України, здійснюється командиром військової частини, в якій особа проходить військову службу. Особи, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, беруться у військовій частині на окремий облік.

Враховуючи, що засуджений звільняється умовно-достроково від відбування покарання для проходження військової служби, суд вважає необхідним встановити щодо ОСОБА_3 адміністративний нагляд строком на два роки та застосувати наступні обмеження: заборонити перебування поза межами місця дислокації військової частини, з якою укладено контракт, та місця перебування, визначеного безпосереднім командиром; заборонити виїзд чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі дислокації військової частини та місця перебування, визначеного безпосереднім командиром, без дозволу командира військової частини, з яким укладено контракт, що буде сприяти забезпеченню ефективного функціонування військової частини та збереженню військової дисципліни.

При визначенні строку адміністративного нагляду суд враховує, що ОСОБА_3 неодноразово був засуджений до позбавлення волі за умисні злочини, в тому числі за тяжкі злочини. За час відбування покарання у ДУ «Ладижинська виправна колонія (№39)» він характеризується посередньо, допускав 5 порушень режиму тримання, заохочень не має. В установі виконання покарань працевлаштований. Не бере відповідальності за вчинені дії на себе. Не усвідомлює наслідки вчиненого правопорушення для потерпілої особи, мінімізує наслідки своїх дій. Бажає змінити своє життя, про те це бажання має поодинокий та несистемний характер, байдуже ставиться до свого майбутнього. Ризик вчинення повторного кримінального правопорушення та ризик ймовірної небезпеки для суспільства оцінюється як середній.

За таких обставин, подання ДУ «Ладижинська виправна колонія (№39)» про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом в частині встановлення засудженому ОСОБА_3 адміністративного нагляду також підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України та інших законодавчих актів України щодо запровадження інституту умовно-дострокового звільнення осіб від відбування покарання для безпосередньої їх участі в обороні країни, захисті її незалежності та територіальної цілісності» від 08.05.2024 № 3687-IX, ст. 3 п. е, ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», ст.81-1 КК України, ст.154-1 КВК України, ст. ст. 376, ст.ст. 535, 537, 539 КПК України суд

ПОСТАНОВИВ:

Подання Державної установи «Ладижинська виправна колонія (№39)» про умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби в порядку ст. 81-1 КК України та встановлення адміністративного нагляду відносно засудженого ОСОБА_3 задовольнити.

Звільнити умовно-достроково від відбування основного покарання у виді позбавлення волі, призначеного вироком Березнегуватського районного суду Миколаївської області від 29 червня 2021 року за ч. 3 ст. 187 КК України для проходження військової служби за контрактом засудженого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Березнегувате Миколаївської області, який виявив бажання проходити військову службу за контрактом.

Державній установі Ладижинська виправна колонія (№39)» невідкладно, але не пізніше 24 годин, після набрання законної сили рішенням про умовно-дострокове звільнення, передати засудженого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Березнегувате Миколаївської області, підрозділу Національної гвардії України для його супроводження з установи виконання покарань до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для укладення контракту та проходження військової служби.

Покласти на особу, звільнену від відбування покарання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Березнегувате Миколаївської області, обов'язок, невідкладно, але не пізніше 24 годин після набрання законної сили судовим рішенням про його умовно-дострокове звільнення від відбування покарання для проходження військової служби за контрактом, прибути у супроводі ІНФОРМАЦІЯ_6 для укладення контракту та проходження військової служби.

Останнім днем відбування кримінального покарання засудженого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт. Березнегувате Миколаївської області, як особи, яка виявила бажання проходити військову службу за контрактом, до якої застосовано умовно-дострокове звільнення від відбування покарання, вважати день його передачі до підрозділу Національної гвардії України для доставляння до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для укладення контракту та проходження військової служби.

Роз'яснити засудженому ОСОБА_3 , що ухилення від прийняття на військову службу за контрактом, під час проведення мобілізації та/або дії воєнного стану, може мати наслідком кримінальну відповідальність, передбачену ст. 336-2 КК України.

Встановити засудженому ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю смт. Березнегувате Миколаївської області, адміністративний нагляд строком на два роки, та застосувати до нього такі обмеження:

- заборонити перебування поза межами місця дислокації військової частини, з якою укладено контракт та місця перебування, визначеного безпосереднім командиром;

- заборонити виїзд чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі дислокації військової частини та місця перебування, визначеного безпосереднім командиром, без дозволу командира військової частини, з якою укладено контракт.

Контроль за здійсненням адміністративного нагляду стосовно засудженого ОСОБА_3 покласти на командира військової частини, в якій останній проходитиме службу.

На виконання вимог ч. 6 ст. 376 КК України ухвалу суду про умовно-дострокове звільнення засудженого ОСОБА_3 від відбування основного покарання на підставі, визначеній статтею 81-1 КК України, невідкладно, але не пізніше 24 годин після її проголошення, надіслати до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, а також до установи виконання покарань.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подачі апеляції через Ладижинський міський суд Вінницької області до Вінницького апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення.

Суддя