30 травня 2024 рокуЛьвівСправа № 460/6496/23 пров. № А/857/24001/23
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Обрізко І.М.,
суддів Іщук Л.П., Шинкар Т.І.,
розглянувши у порядку письмового провадження у місті Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області на рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2023 року, прийняту суддею Махаринець Д.Є. у місті Рівному, у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,-
встановив:
ОСОБА_1 (надалі - позивач) вернулася з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (надалі - ГУ ПФУ в Рівненській області, відповідач) про визнання протиправними дій щодо відмови у нарахуванні та виплати з 01.07.2021 щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі Постанова №713) та зобов'язання перерахувати та виплатити таку щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2023 позов задоволено.
Суд виходив з того, що скільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000 грн. відповідно до Постанови №713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття вказаної постанови, а саме: поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, що відповідає правовій позиції Верховного Суду у справі №420/2473/22 від 08.11.2022 та у справі №600/870/22-а від 02.03.2023, які є обов'язковими для застосування при розгляді інших справ.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, ГУ ПФУ в Рівненській області подало апеляційну скаргу. Вважає, що судом першої інстанції ухвалено рішення із неповним з'ясуванням судом обставин, що мають значення для справи, та неправильним застосуванням норм матеріального права.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що пенсійні виплати є періодичними, щомісячними платежами, які позивач отримує безпосередньо як особа, якій вони призначені.
Враховуючи те, що позивачка вважає що порушення її права відбулось станом на 01.07.2021, то вона мала можливість звернутись до суду починаючи з серпня 2021, при отриманні пенсійних коштів. Таким чином, позивачка пропустила усі допустимі в розумінні КАС України строки.
Аналогічна правова позиція висвітлена у постановах Верховного Суду від 21 лютого 2020 по справі №340/1019/19 та від 24 грудня 2020 у справі №510/1286/16-а.
Позивач порушила строки звернення до суду та не обґрунтувала причини його пропуску. Отже даний позов не підлягає до розгляду.
Аналогічна правова позиція висвітлена у постановах Верховного Суду від 26 червня 2018 по справі №127/23012/17 в адміністративному провадженні №К/9901/47757/18 та від 25 вересня 2018 у справі №404/1029/17 в адміністративному провадженні №К/9901/5415/17.
Звертає увагу на те, що позивач є одержувачем пенсії відповідно до Закону №2262 з 02.04.2022. Оскільки пенсія позивачу призначена після 01 березня 2018 на нього не розповсюджуються положення абзацу 1 пункт 1 Постанови №713.
Також зазначає, що розмір пенсії позивача обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262 розраховано з грошового забезпечення, визначеного після 01 березня 2018, то на позивача не розповсюджується положення абзацу 2 пункту 1 Постанови №713.
Таким чином з огляду на вищевикладене, позивач має право на нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн, додатково до існуючого розміру пенсійного забезпечення, згідно з Постановою №713 з 02.04.2022.
Стосовно вимоги з врахуванням раніше виплачених сум, то така задоволенню не підлягає, оскільки як рішення про стягнення пенсій (інших соціальних виплат), так і рішення про зобов'язання виплатити пенсії (інші соціальні виплати) виконуються за рахунок коштів державного бюджету (за певною бюджетною програмою), при цьому, інші кошти, які б могли бути спрямовані на виконання рішення суду, в головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області відсутні.
Просить скасувати рішення суду та ухвалити постанову, якою відмовити в позові.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Колегія суддів заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, приходить до наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є, зокрема, неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Розглядаючи спір, судова колегія вважає, що місцевий суд не в повній мірі дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 з 02.04.2022 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Рівненській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» по втраті годувальника.
Судом встановлено, що рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 12.08.2022 у справі №460/22004/22 позов ОСОБА_1 задоволено.
Позивач звернулася до ГУ ПФУ в Рівненській області із заявою щодо нарахування і виплати щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн., згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713.
Листом від 03.03.2023 у відповідь на звернення позивача відповідач повідомив, що на виконання рішення суду у справі №460/22004/22 управлінням проведено відповідний перерахунок пенсії позивача. Розмір пенсії внаслідок такого перерахунку склав 3868,00 грн, отже збільшення пенсії перевищило 2000,00 грн. Тому відсутні підстави для виплати доплати, визначеної Постановою №713.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі в органах внутрішніх справ регулює Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Згідно зі ст.63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб прийнято Постанову №713.
Пункт 1 Постанови №713 передбачає, що з 01 липня 2021 особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01 березня 2018, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 № 2146-IX «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника»), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Судом встановлено, що рішенням Рівненського окружного адміністративного суду позовну заяву задоволено повністю: визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Рівненській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 02 квітня 2022 на підставі, направленої, виданої Військовою частиною НОМЕР_1 , довідки про розмір грошового забезпечення від 30 травня 2022 №222/4/168/239/127; зобов'язано ГУ ПФУ в Рівненській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 30 травня 2022 №222/4/168/239/127, виданої Військовою частиною НОМЕР_1 з урахуванням раніше виплачених сум.
Таким чином, враховуючи наведене вище, колегія суддів приходить до висновку про те, що ОСОБА_1 має право на нарахування та виплату щомісячної доплати у розмірі 2000 грн., передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021№ 713, однак, саме з 02.04.2022, тобто з часу призначення їй пенсії відповідно до Закону №2262 по втраті годувальника, про що в апеляційній скарзі зазначає відповідач.
Щодо покликання апелянта на пропуск позивачем строку звернення до суду, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до частин першої-другої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно із частиною третьою статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть установлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час, коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду. В той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів.
Колегія суддів звертає увагу на те, що пенсія є щомісячним періодичним платежем, а тому в будь-якому разі її розмір відомий особі, яка її отримує. Така особа має реальну, об'єктивну можливість виявити належну зацікавленість та вчинити активні дії з метою отримання інформації про рішення, на підставі якого було здійснено призначення пенсії чи був здійснений її перерахунок, з яких складових вона складається, як обрахована та на підставі яких нормативно-правових актів був здійснений саме такий її розрахунок чи розрахунок її складових.
Колегія суддів звертає увагу на те, що позивач не ставила питання про пропуск строку звернення до суду.
Пенсії відповідно до Закону №2262 по втраті годувальника їй була призначена 02.04.2022, відтак, саме з цього часу позивач могла дізнатися про те, що їй не виплачують доплату у розмірі 2000 грн, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 № 713. Разом з тим, до суду остання звернулася 13.03.2023, тобто з порушенням шестимісячного строку звернення до суду, визначеного ч.2 ст.122 КАС України. Таким чином позовні вимоги за період до 13.09.2022 слід залишити без розгляду.
З огляду на викладене, доводи апеляційної скарги являються частково суттєвими і дають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а тому рішення суду підлягає скасуванню з прийняттям нового про часткове задоволення позову.
Апеляційний суд не здійснює розподілу судових витрат в силу вимог ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 319, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
постановив:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області задовольнити частково.
Скасувати рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2023 року у справі №460/6496/23 та прийняти постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Позовні вимоги за період з 02.04.2022 року по 12.09.2023 року залишити без розгляду.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 з 13.09.2022 року щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 гривень згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити з 13.09.2022 року нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 гривень згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з урахуванням виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків встановлених ч.5 ст.328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І. М. Обрізко
судді Л. П. Іщук
Т. І. Шинкар