Справа № 420/9501/24
29 травня 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі ГУ ПФУ), в якому позивач просить суд: - визнати протиправними дії ГУ ПФУ щодо відмови йому - ОСОБА_1 , у перерахунку та виплати пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2020, 2021, 2022 роки з урахуванням раніше виплачених сум; - зобов'язати ГУ ПФУ здійснити ОСОБА_1 з 17.11.2023 перерахунок та виплату пенсії за віком з урахуванням раніше виплачених сум, відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за попереднім перерахунком пенсії за віком, тобто за 2020, 2021, 2022 роки.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ та з 16.04.2021 року отримує пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». У зв'язку з тим, що після призначення пенсії продовжував працювати, пенсійним органом 17.11.2023 року проведено перерахунок пенсії, з урахуванням набутого стажу.
Відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» при обрахунку пенсії підлягає застосуванню показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року перерахунку, а не той, що враховувався під час призначення пенсії.
Позивач, вважаючи, що має право на пенсію, обчислену з урахуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року перерахунку (17.11.2023 року), тобто за 2020, 2021, 2022 роки - звернувся 17.11.2023 року до відповідача із заявою про перерахунок пенсії.
За результатами розгляду заяви ГУ ПФУ листом від 07.12.2023 відмовив у перерахунку пенсії, зазначивши, що відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2020-2022.
Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що застосування показника середньої заробітної плати (доходу) за бажанням пенсіонера враховується той який був під час призначення або попереднього перерахунку пенсії.
Просить врахувати правові висновки Сьомого апеляційного адміністративного суду, викладений у постановах від 01.11.2023 у справі №560/4869/23, від 04.12.2023 у справі №560/15897/23, П'ятого апеляційного адміністративного суду у постановах від 05.09.2023 по справі №420/8256/23, від 14.11.2023 по справі №420/13378/23, від 30.11.2023 у справі №420/19398/23, від 14.03.2024 у справі №420/29952/23, від 18.03.2024 у справі №420/28774/23, Третього апеляційного адміністративного суду у постановах від 07.12.2023 у справі №160/17122/23, №160/8742/23, Першого апеляційного адміністративного суду у постанові від 21.12.2023 по справі №200/4303/23, Шостого апеляційного адміністративного суду у постанові від 11.03.2024 у справі №620/15557/23, Восьмого апеляційного адміністративного суду у постанові від 12.03.2024 у справі №140/33827/23 та задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 01.04.2024 року позов залишено без руху, надано строк на усунення недоліків позову.
Ухвалою суду від 15.04.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами в електронній формі.
Представник ГУ ПФУ подав відзив на позов, у якому просив відмовити в задоволенні позову, зазначивши, що за заявою позивача від 20.09.2023 його пенсію на підставі рішення від 26.09.2023 №155350008884 перераховано, яку обчислено з страхового стажу 39 років 10 місяців (стаж враховано по 30.06.2023), із урахуванням середньої заробітної плати за 2018-2020 роки, та її розмір з 01.10.2023 становить 7370,43 грн.
02.10.2023, 23.11.2023 та 15.01.2024 позивач звертався до ГУ ПФУ із заявами про перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2020, 2021 та 2022 роки.
Листами ГУ ПФУ №31904-30661/Б-02/8-1500/23 від 16.10.2024, №40707-37127/Б-02/8-1500/23 від 07.12.2023 та №3306-1523/Г-02/8-1500/24 від 29.01.2024 надано обґрунтовані відповіді на звернення, в яких викладено роз'яснення стосовно пенсійного забезпечення заявника.
Представник відповідача зазначив, що чинним законодавством не передбачено застосування показника середньої заробітної плати за 2020, 2021, 2022 роки при перерахунку пенсії позивача. Даний показник застосовувався виключно при зверненні за призначенням пенсії та є незмінним.
Така правова позиція сформована Верховним Судом України, зокрема, у постановах від 20.03.2012 у справі №21-62а12, від 28.11.2012 у справі №21-382а12, від 04.12.2012 у справі №21-378а12, від 11.02.2014 у справі №21-480а14, та неодноразово підтримувалась, в тому числі, у постановах від 01.11.2018 у справі №804/9874/14, від 13.06.2019 у справі №265/84/16-а, від 06.11.2019 у справі №438/1237/16-а, від 29.07.2020 у справі №264/7044/16-а, від 18.11.2020 у справі №522/1916/17 та від 21.10.2021 у справі №2-а-2430/11.
Справа розглянута у письмовому провадженні.
Судом встановлено, що позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 року.
З 16.04.2021 року позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію за віком, під час призначення якої враховано страховий стаж 37 років 7 місяців 5 днів та середній заробіток за 3 календатні роки, що передували року звернення, тобто 2018-2020 роки.
Після призначення пенсії по червень 2023 року позивач продовжував працювати в Одеській філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів україни» (Адміністрація Одеського морського порту), що підтверджується випискою з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (форма ОК-5), сформованою 21.07.2023.
20.09.2023 року позивач звернувся до ГУ ПФУ із заявою про перерахунок пенсії працюючому пенсіонеру, за результатом розгляду якої рішенням №155350008884 від 29.09.2023 пенсію перераховано із розрахунку страхового стажу 39 років 10 місяців 5 днів.
Позивач звернувся до ГУ ПФУ із заявою від 27.09.2023, в якій просив перерахувати та виплачувати пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2020-2022 роки.
ГУ ПФУ листом від 16.10.2024 №31904-30661/Б-02/8-1500/23 повідомлено заявника про відсутність підстав для розрахунку пенсії за віком з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2020- 2022 роки.
Позивач повторно звернувся до ГУ ПФУ із заявою від 17.11.2023, в якій наголошував, що перерахунок пенсії проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії та із заробітної плати (доходу), з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Просив перерахувати та виплачувати йому пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2020, 2021 та 2022 роки з урахуванням раніше виплачених сум.
Листом ГУ ПФУ від 07.12.2023 №40707-37127/Б-02/8-1500/23 повторно надано відповідь, що для розрахунку пенсії за віком з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2020- 2022 роки відсутні підстави.
Позивач, вважаючи відмову у перерахунку пенсії за віком протиправною, звернувся до суду з цим позовом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, особливості призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (далі Закон №1058-IV).
Статтею 1 Закону №1058-ІV визначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
При цьому, відповідно до статті 27 Закону №1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою: П= Зп х Кс, де: П - розмір пенсії; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи.
Згідно з частиною 2 статті 40 Закону №1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Судом встановлено, що позивачу 16.04.2021 року призначено пенсію за віком, яку обчислено із врахуванням страхового стажу 37 років 7 місяців 5 днів та середнього заробітку за 3 календатні роки, що передували року звернення (за 2018-2020 роки).
Відповідно до ч.4 ст.42 Закону №1058-ІV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
ОСОБА_1 , як працюючому пенсіонеру, на підставі рішення ГУ ПФУ №155350008884 від 29.09.2023 перераховано пенсію за віком із розрахунку страхового стажу 39 років 10 місяців 5 днів.
Проте позивач вважає, що має право не лише на врахування до страхового стажу періодів роботи, а й показника середньої заробітної плати за 3 календарні роки, що передують перерахунку пенсії, тобто за 2020-2022 роки.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Верховним Судом сформовано правовий висновок, викладений у постановах від 01.11.2018 у справі №804/9874/14, від 13.06.2019 у справі №265/84/16-а, від 06.11.2019 у справі №438/1237/16-а, від 29.07.2020 у справі №264/7044/16-а та від 21.10.2021 у справі №2-а-2430/11, у яких розглядалось питання перерахунку пенсії працюючим пенсіонерам із застосуванням показника середньої заробітної плати та страхового стажу після призначення пенсії.
Верховний Суд зазначив, що аналіз ч.4 ст.42 Закону №1058-IV свідчить, що цією нормою встановлено можливість перерахунку пенсії застрахованій особі, яка продовжувала працювати, з урахуванням додатково набутого нею страхового стажу.
Такий перерахунок, на вибір пенсіонера, може здійснюватись або лише з урахуванням додатково набутого страхового стажу за умови перерахунку пенсії із заробітної плати (доходу), з якої ця пенсія була обчислена, або з урахуванням як зазначеного стажу, так і заробітної плати, яку пенсіонер отримував уже після призначення пенсії.
Проте за змістом ч.2 ст.40 та ч.4 ст.42 Закону №1058-IV під час здійснення такого перерахунку у формулі визначення заробітної плати для обчислення пенсії можуть змінюватися лише показники суми коефіцієнтів заробітної плати за кожний місяць (Ск) та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати застрахованої особи (К).
Перерахунок пенсії на підставі ч.4 ст.42 Закону №1058-ІV здійснюється із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, та розраховується за формулою, наведеною в ч.2 ст.40 цього Закону.
Верховний Суд дійшов висновку, що при такому перерахунку зазначений показник середньої заробітної плати залишається незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.
Суд на підставі ч.5 ст.242 КАС України враховує правовий висновок Верховного Суду та вважає, що при перерахунку пенсії працюючого пенсіонера ОСОБА_1 , із врахуванням до його страхового стажу періодів роботи, показник середньої заробітної плати залишається незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії 16.04.2021 року.
При цьому, суд не враховує посилання позивача на постанови апеляційних судів, оскільки, такі судові рішення, відповідно до ст. 7 КАС України, не є джерелами права, що застосовуються судом при вирішенні справ та згідно з ч.5 ст.242 КАС України висновки апеляційного суду не є обов'язковими для врахування.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд вважає, що ГУ ПФУ відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії за віком з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2020, 2021, 2022 роки, діяв обґрунтовано, у відповідності до положень законодавства.
Частиною 2 ст.77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 2, 3, 6, 7, 8, 9, 12, 241-246 КАС України, суд, -
Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення набирає законної сили у порядку ст. 255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст. 295-297 КАС України.
Суддя Е.В. Катаєва
.