30 травня 2024 р. № 400/8/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008,
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ), в якому просить суд:
- визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки від 29.09.2021 року № 3709/99-1004, виданої Державним унітарним підприємством міста Москви «Мосгостранс» та довідок від 18.01.2010 року № 01-08 і № 01-09, виданих трамвайним депо ім. Русакова філія ГУП «Мосгостранс»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 зарахувавши стаж роботи на підставі довідки від 29.09.2021 року № 3709/99-1004, виданої Державним унітарним підприємством міста Москви «Могтранс» та враховуючи заробітну плату на підставі довідок від 18.01.2010 року № 01-08 і № 01-09, виданих трамвайним депо ім. Русакова філія ГУП «Мосгостранс», починаючи з дати призначення пенсії, а саме 16.09.2022 року.
Ухвалою від 21.02.2024 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін у судове засідання.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що згідно ст. Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних держав в галузі пенсійного забезпечення, пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць цієї Угоди та членів їхніх сімей здійснюється за законодавством держави, на території якої вони проживають.
Статтею 5 Угоди встановлено, що Ця Угода поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені або будуть встановлені законодавством держав - учасниць Угоди.
Частинами 2, 3 ст. 6 Угоди передбачено, що для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав - учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набуття чинності цією Угодою.
Обчислення пенсій проводиться з заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу.
Таким чином, на громадян України, які працювали на територіях інших держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав, які приєднались до вказаної Угоди, розповсюджувалась дія нормативних актів приймаючої Держави в галузі пенсійного забезпечення, у тому числі тих, які визначали порядок зарахування трудового стажу, його пільгового обчислення.
З огляду на викладене, цією Угодою визначено стаж, який підлягає врахуванню при визначенні розміру пенсії, а відтак і заробіток за відповідний період підлягає включенню при обчисленні пенсії.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні вимог позивача просив відмовити. Заперечуючи проти позову, відповідач зазначив, що згідно із ст. 40 Закону № 1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року. Довідки про заробітну плату для обчислення пенсії без підтвердження їх змісту первинними документами не враховуються.
Відповідно до ч. 3 ст. 44 Закону № 1058 органи Пенсійного фонду за результатами перевірки первинних документів, на підставі яких видавались зазначені довідки про заробітну плату, приймають рішення щодо розрахунку розміру пенсії з урахуванням наданих довідок про заробітну плату.
Для розрахунку пенсійної виплати враховано заробітну плату за період з липня 2000 по серпень 2022 року відповідно до даних з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
ГУ ПФУ зазначило, що на підставі архівної довідки № 3709/99-10-04 від 29.09.2021 року до стажу роботи водієм міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів не зараховано.
Також, заробітна плата за період з січня 2002 по грудень 2009, яку вказано в довідках від 18.10.2010 року № 01-08 та № 01-09 не враховано до заробітної плати для обчислення пенсійної виплати у зв'язку з відсутністю підтверджених даних вказаних у довідці, первинними документами.
Разом з цим, 23.12.2022 року набрав чинності Закон України від 01.12.2022 року № 2783-ІХ «Про зупинення дії та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22 січня 1993 року», відповідно до якого зупинено у відносинах, зокрема, з російською федерацією дію Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах, вчиненої від імені України у м. Мінську 22.01.1993 року і ратифікованої Законом України від 10.11.1994 року № 240/94-ВР та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22.01.1993 року, вчиненого від імені України у м. Москві 28.03.1997 року і ратифікованого Законом України від 03.03.1998 року № 140/98-ВР.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Угоди від 13.03.1992 року, кожний учасник Угоди може вийти з неї, направивши відповідне письмове повідомлення допозитарію. Дія Угоди стосовно цього учасника припиняється після закінчення шести місяців з дня отримання депозитарієм такого повідомлення. Постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.2022 року № 1328 «Про вихід з Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галузі пенсійного забезпечення» передбачено вихід України з Угоди від 13.03.1992 року.
Крім того, з 01.01.2023 РФ припинила участь в Угоді від 13.03.1992 року.
Отже, до страхового стажу зараховуються періоди роботи на території РРФСР по 31.12.1991 року.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Позивач перебуває на обліку ГУ ПФУ та з 16.09.2022 року отримує пенсію за віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі та раніше за текстом - Закон № 1058).
21.11.2023 року позивач звернулась до ГУ ПФУ із запитом про надання інформації щодо призначення та обчислення її пенсії.
Листом від 05.12.2023 року ГУ ПФУ повідомило наступне:
На дату призначення пенсії страховий стаж обчислено за період з 01.09.1985 року по 31.08.2022 року згідно із трудовою книжкою, наданими документами та даних з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, складає 32 роки 05 місяців 16 днів (всього 389 місяців). Стаж роботи водієм міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів становить 14 років 08 місяців 20 днів.
Стаж роботи в Трамвайному депо ім. Русакова філіалу ГУП «Мосгортрансу», а саме періоди з 18.10.2001 року по 25.10.2002 року, з 19.11.2002 року по 19.11.2003 року, з 04.12.2003 року по 31.12.2003 року, зараховано до страхового стажу на підставі трудової книжки серії НОМЕР_1 , а періоди з 01.01.2004 року по 30.11.2004 року, з 01.01.2005 року по 31.07.2007 року, з 01.09.2007 року по 31.12.2009 року зараховано на підставі довідок про заробітну плату від 18.01.2010 року № 01-08 та № 01-09, виданих трамвайним депо ім. Русакова філія ГУП «Мосгортранс».
Індивідуальний коефіцієнт страхового стажу, розрахований відповідно до ст. 25 Закону № 1058, складає 0,32417.
Для розрахунку пенсійної виплати враховано заробітну плату за період з липня 2000 року по серпень 2022 року відповідно до даних з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (всього 233 місяці).
Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати складає 0,80838.
Розмір середньомісячного заробітку для обчислення пенсії складає 8767,99 грн (10846,37 х 0,80838, де 10846,37 грн - це показник середньої заробітної плати в Україні за 2019 - 2021 роки).
Розмір пенсійної виплати станом на 01.12.2023 року становить 2982,86 грн, а саме: 2842,32 грн - основний розмір пенсії (ст. 27 Закону № 1058, 8767,99 х 0,32417); 40,54 грн - доплата за 2 роки понаднормового стажу відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону № 1058 (2027,00 х 2%, де 2027,00 - розмір прожиткового мінімуму встановлений для осіб, які втратили працездатність станом на 16.09.2022 року, як працюючій особі); 100,00 грн - щомісячна доплата до пенсії з 01.03.2023 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».
Періоди роботи, зазначені в архівній довідці від 29.09 2021 року № 3709/99-10-04, яка видана Державним унітарним підприємством міста Москви
«Мосгортранс», до стажу роботи водієм міського пасажирського транспорту
(автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів не зараховано.
Заробітна плата за період з січня 2002 року по грудень 2009 року, яку вказано в довідках про заробітну плату від 18.01.2010 року № 01-08 та № 01-09, виданих трамвайним депо ім. Русакова філія ГУП «Мосгортранс», не враховано до заробітної плати для обчислення пенсійної виплати у зв'язку з відсутністю підтверджених даних, вказаних у довідці, первинними документами.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.11.2022 року № 1328 «Про вихід з Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниці Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення» Україна, як держава-учасниця вийшла з Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення та не виконує зобов'язання з 02.12.2022 року. З 01 січня 2023 року російська федерація припинила участь в зазначеній Угоді. Враховуючи викладене, запити до країни-агресора не надсилаються. Розрахунок пенсійної виплати проведено відповідно до чинного пенсійного законодавства.
Не погоджуючись з відмовою здійснити перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки від 29.09.2021 року № 3709/99-1004, виданої Державним унітарним підприємством міста Москви «Могтранс» та довідок від 18.01.2010 року № 01-08 і № 01-09, виданих трамвайним депо ім. Русакова філія ГУП «Могтранс», позивач звернулась до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону № 1058, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (ч. 2 ст. 24 Закону № 1058).
Згідно ч. 4 ст. 24 Закону № 1058, періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-XII, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» від 12.08.1993 року № 637, передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
Щодо вимог позивача здійснити перерахунок її пенсії зарахувавши стаж роботи на підставі довідки від 29.09.2021 року № 3709/99-1004, виданої Державним унітарним підприємством міста Москви «Мосгостранс», суд зазначає наступне:
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону № 1058 призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Додатком 1 до Порядку № 22-1 постанови Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», встановлено форму заяви про призначення/перерахунок пенсії визначеного зразка.
З матеріалів справи вбачається, що позивачу було призначено пенсію за її заявою від 16.09.2022 року.
У переліку документів, доданих до заяви, довідка від 29.09.2021 року № 3709/99-1004 не вказана.
Також, позивачем на надано суду доказів звернення до ГУ ПФУ із відповідною заявою що здійснення перерахунку пенсії з урахуванням довідки від 29.09.2021 року № 3709/99-1004.
Отже, жодних порушень прав позивача з боку ГУ ПФУ в частині застосування даних, зазначених у довідці від 29.09.2021 року № 3709/99-1004, при здійсненні нарахування/перерахунку пенсії, не вчинено.
За таких обставин, суд відмовляє у задоволенні позову у даній частині.
Щодо вимог здійснити перерахунок та виплату пенсії враховуючи заробітну плату на підставі довідок від 18.01.2010 року № 01-08 і № 01-09, виданих трамвайним депо ім. Русакова філія ГУП «Мосгостранс», починаючи з 16.09.2022 року, суд зазначає наступне:
Як вбачається з матеріалів справи, під час призначення позивачеві пенсії, до страхового стажу позивача були зараховані періоди роботи з 18.10.2001 року по 25.10.2002 року, з 19.11.2002 року по 19.11.2003 року, з 04.12.2003 року по 31.12.2003 року, з 01.01.2005 року по 31.07.2007 року, з 01.09.2007 року по 31.12.2009 року на підставі на трудової книжки серії НОМЕР_1 та довідок про заробітну плату від 18.01.2010 року № 01-08 та № 01-09.
Але заробітну плату на підставі довідок від 18.01.2010 року № 01-08 та № 01-09 не враховано у зв'язку з відсутністю підтверджених даних, вказаних у довідці, первинними документами.
13.03.1992 року набула чинності Угода про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13.03.1992 (далі - Угода), відповідно до ст. 1 якої пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць Угоди здійснюється згідно з законодавством держави, на території якої вони проживають.
Згідно ч. 2, 3 ст. 6 Угоди для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав-учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набуття чинності цією Угодою. Обчислення пенсій проводиться з заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу.
У відповідності до п. 2 ст. 13 Угоди пенсійні права громадян держав-учасниць Співдружності, що виникли відповідно до положень цієї Угоди, не втрачають своєї сили і в разі виходу із Угоди держави-учасниці, на території якої вони проживають.
Отже, припинення участі російської федерації в Угоді, так само, як і постанова Кабінету Міністрів України від 29.11.2022 року № 1328 «Про вихід з Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення», не є підставою для відмови в обчисленні стажу роботи позивача, оскільки такий стаж набутий ним до ухвалення відповідних рішень.
Таким чином, стаж, набутий на території будь-якої з держав-учасниць, а відповідно і заробітна плата за той період, враховуються при встановленні права на пенсію і її обчисленні.
З даного приводу суд зазначає, що право людини похилого віку на соціальний захист не може ставитися в залежність від виконання своїх обов'язків органом влади іншої держави.
Згідно ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Виходячи із задекларованих принципів, суд вважає протиправною відмову у врахуванні заробітної плати за період роботи на території РФ, відповідно до наданих довідок.
Відтак, порушене право позивача на належний рівень пенсійної виплати підлягає судовому захисту.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
У відповідності до ч. 1 та 3 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 19, 77, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, код ЄДРПОУ 13844159) - задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у нарахуванні та виплаті пенсії з 16.09.2022 року з врахуванням заробітної плати на підставі довідок від 18.01.2010 року № 01-08 і № 01-09, виданих трамвайним депо ім. Русакова філія ГУП «Мосгостранс».
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54008, код ЄДРПОУ 13844159) здійснити з 16.09.2022 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) з врахуванням заробітної плати на підставі довідок від 18.01.2010 року № 01-08 і № 01-09, виданих трамвайним депо ім. Русакова філія ГУП «Мосгостранс», та з урахуванням раніше виплачених сум.
4. В решті позовних вимог - відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) судові витрати у сумі 805,20 грн. (вісімсот п'ять гривень 20 копійок).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 30.05.2024 року.
Суддя О.В. Малих