30 травня 2024 рокусправа № 380/1292/24
м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити дії -
ОСОБА_1 (далі - позивачка, ОСОБА_1 ) звернулась до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач), у якій просить:
- визнати протиправними та скасувати рішення № 134750006388 Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 23.10.2023 року про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2;
- зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з зарахуванням до пільгового стажу за Списком № 2 та зарахувати пільговий стаж роботи для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
В обґрунтування позову зазначено протиправність відповідача щодо не врахування страхового стажу, який обчислювався за Списком № 2, набутого в облтубсанаторію с. Підгірці на посаді палатної санітарки з 01.06.1988. Вважає, що страховий стаж набутий за період з 01.06.1988 року по 24.12.1996 року, має бути враховано за Списком № 2 відповідно статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне забезпечення", відповідно до якої право на пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Повідомила, що працювала на посаді палатної санітарки Облтубсанаторію с. Підгірці з 31.05.1988 року по 16.12.1996 року, про що свідчать записи в трудовій книзі серії НОМЕР_1 1985 року, також довідка № 2105/01-10 від 16.10.2023 року; в період з 01.06.1988 року по 24.12.1996 року безпосередньо обслуговувала хворих на туберкульоз, про що свідчить довідка № 2106/01-10. У зв'язку з незарахуванням такого стажу відповідачем, позивачка звернулася із цим позовом до суду.
Ухвалою від 22.01.2024 позовну заяву залишено без руху для усунення недоліків.
Ухвалою від 19.02.2024 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).
На адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (за вх. № 19856 від 14.03.2024) в якому проти позову заперечив. В обґрунтування вказав, що Згідно абз. 1 п. 2 розд. XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. Повідомив, що 11.10.2017 набрав чинності Закон України від 03.10.2017 № 2148 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», яким внесено зміни до низки законодавчих актів, що регулюють питання пенсійного забезпечення громадян. Згідно з абз. 1 - 2 п. 16 розд. XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону України «Про пенсійне забезпечення» застосовуються в частині визначення права на пенсію за вислугу років для осіб, які на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» мають вислугу років та стаж, необхідні для призначення такої пенсії. Вказав, що пунктом 2 п. 2 ст. 114 Закону № 1058 передбачено, що працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу, зокрема жінкам, які досягай пенсійного віку з 01.04.2023 по 31.03.2024 - 55 років, страхового стажу - не менше 25 років, на зазначених роботах не менше 10 років.
Також вказав, що відповідно до п. 3 Порядку при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умови праці після 21.08.1992. Відповідно до п. 10 Порядку для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637. Відповідно до абз. 1 - 2 пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). Згідно з поданими документами та згідно з даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, встановлено, що страховий стаж позивача (28.02.1966 р. н. - 57 років) становить 25 років 19 днів, стаж роботи по Списку № 2 не підтверджений. За доданими документами не зараховано періоди роботи згідно довідки № 2106/01-10 від 16.10.2023, оскільки довідка видана НП «Бродівською центральною лікарнею», де відсутні документи про правонаступництво, так як «Облтубсанаторій» ліквідовано, а також відсутні накази на проведення атестації робочих місць. Зазначив, що згідно з порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсій, затвердженого Постановою Правління пенсійного фонду України від 18-1 від 10.11.2006, зареєстрованого в міністерстві юстиції України 24.11.2006 за № 1231/13105: підтвердження періодів, що зараховується до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або на вислугу років у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії. На думку відповідача, для зарахування періоду роботи в «Облтубсанаторій» пільгового стажу, необхідно надати уточнюючу довідку видану правонаступником «Облтубсанаторій», або рішення комісії Пенсійного фонду з питань підтвердження комісіями з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії. Оскільки, станом на дату звернення за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах, позивачу не зараховано пільговий стаж, то на таке право на пенсію за віком на пільгових умовах позивач немає, про що видане відповідне рішення № 134750006388 від 23.10.2023.
Просив відмовити у задоволенні позову.
Суд дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі обставини справи.
Згідно із записами в трудовій книжці серії НОМЕР_2 від 11.04.1985 позивачка, ОСОБА_1 , зокрема:
- з 01.06.1988 прийнята на посаду палатної санітарки облтубсанаторію с. Підгірці;
- з 24.12.1996 звільнена від займаної посади в зв'язку з ліквідацією облтубсанаторію с. Підгірці згідно з наказом Головного управління охорони здоров'я № 390-В від 16.10.1996.
Відповідно до довідки № 2106/01-10 від 16.10.2023 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній ОСОБА_1 працювала повний робочий день в облтубсанаторії с. Підгірці за період з 01.06.1988 по 24.12.1996 безпосередньо обслуговувала хворих на туберкульоз за професією молодщий медичний персонал, що передбачена Списком 2 розділом XXIV підрозділом 22600000 згідно з Постановою № 162 від 11.03.1994 КМУ КП 5132 на підставі Класифікатора професій ДК 003/2010 за період з 01.06.1988 по 24.12.1996, 8 років 6 місяців 23 дні.
Вказані обставини щодо роботи позивачки у облтубсанаторію підтверджуються довідкою Комунального некомерційного підприємства «Бродівська центральна міська лікарня» від 16.10.2023 № 2105/01-10.
Згідно з довідкою Комунального некомерційного підприємства «Бродівська центральна міська лікарня» від 16.10.2023 № 2103/01-10 відповідно до Рішення 20 сесії 7 скликання Бродівської районної ради від 21.06.2018 № 630 Бродівська центральна районна лікарня реорганізована (перетворена) в Комунальне некомерційне підприємство «Бродівська центральна районна лікарня Бродівської районної ради Львівської області» з 02.11.2018 (наказ від 02.11.2018 № 412-к).
Згідно з довідкою Комунального некомерційного підприємства «Бродівська центральна міська лікарня» від 16.10.2023 № 2104/01-10 відповідно до Рішення V сесії Бродівської районної ради Львівської області від 04.02.2021 № 112 Комунальне некомерційне підприємство «Бродівська центральна районна лікарня Бродівської районної ради Львівської області» перейменовано в Комунальне некомерційне підприємство «Бродівська центральна міська лікарня» Бродівської міської ради Львівської області.
ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою від 16.10.2023 про призначення їй пенсії за віком на пільгових умовах, що не заперечується відповідачем.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову у призначенні пенсії № 134750006388 від 23.10.2023 відмовлено у призначенні позивачці пенсії за віком на пільгових умовах.
Вказане рішення вмотивовано таким.
На пільгових умовах пенсія за віком призначається відповідно до пункту 2 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" працівникам, зайнятим повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років за наявності страхового стажу не менше 25 років у жінок з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які не мають стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону, зокрема, жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи. Вік заявника 57 років 7 місяців 18 днів. Страховий стаж особи становить 25 років 19 днів; пільговий стаж особи не підтверджено; результати розгляду документів, доданих до заяви: за доданими документами до страхового стажу зараховано усі періоди.
До пільгового стажу не зараховано періоди згідно довідки № 2106/01-10 від 16.10.2023, оскільки довідка видана НП «Бродівською центральною лікарнею», де відсутні документи, про правонаступництво, так як «Облтубсанаторій» ліквідовано а також відсутні накази на проведення атестації робочих місць. Згідно з порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсій; затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України № 18-1 від 10.11.2006, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 № 1231/13105; підтвердження періодів роботи, що зараховується до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії. Для зарахування періоду роботи у «Облтубсанотрію», до пільгового стажу необхідно надати уточнюючу довідку видану правонаступником «Облтубсанаторій», або рішення комісії Пенсійного фонду з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії. Відповідно до підтверджених документів право на пенсійну виплату відсутнє. У разі повторного звернення за призначенням пенсії з додатковими документами, право на пенсійну виплату буде переглянуто.
Позивачка вважає таке рішення Головного управління ПФУ у Львівській області щодо відмови їй в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах протиправним і необґрунтованим, тому звернулася до суду із цим позовом за захистом своїх прав.
При вирішенні спору по суті суд керується таким.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 46 Конституції України слідує, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-IV).
Статтею 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, зокрема: види пенсійного забезпечення, умови участі в пенсійній системі чи їх рівнях, пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат, джерела формування коштів, що спрямовуються на пенсійне забезпечення, умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, організація та порядок здійснення управління в системі пенсійного забезпечення.
Відповідно до частини 2 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно з пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, зокрема, після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Згідно з статті 60 Закону України «Про пенсійне забезпечення» робота в лепрозорних і протичумних закладах охорони здоров'я, у закладах (відділеннях) з лікування осіб, заражених вірусом імунодефіциту людини або хворих на СНІД, в інших інфекційних закладах (відділеннях) охорони здоров'я, у патолого-анатомічних і реанімаційних відділеннях закладів охорони здоров'я, а також у закладах з надання психіатричної допомоги зараховується до стажу роботи у подвійному розмірі.
Відповідно до п. "е" статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Згідно з розділу 2 Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, до закладів охорони здоров'я відносяться: лікарняні заклади, лікувально-профілактичні заклади особливого типу, лікувально-трудові профілакторії, амбулаторно-поліклінічні заклади, заклади швидкої та невідкладної медичної допомоги, заклади переливання крові, заклади охорони материнства і дитинства, санаторно-курортні заклади, санітарно-епідеміологічні заклади, діагностичні центри.
Відповідно до примітки 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909 робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ.
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок).
Пунктом 1 Порядку передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Підпунктом 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці 1 цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
Порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначається статтею 100 даного Закону.
Згідно із статтею 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Відповідно до підпункту 2 пункту 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, до заяви про призначення пенсії, серед іншого, додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637.
Пунктом 20 Порядку передбачено, що уточнюючі довідки підприємств або організацій для підтвердження спеціального трудового стажу, приймаються у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років.
Таким чином, додаткові документи для підтвердження стажу роботи вимагаються лише у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 01.12.2005 за № 1451/11731, передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що були чинними на період роботи особи. При цьому, до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.
Отже, з викладених законодавчих норм вбачається, що правовою підставою для виникнення в особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є набуття нею відповідного стажу при виконанні робіт, передбачених Списком № 2.
При цьому, за правилами застосування Списку № 2, визначеними у наведених вище правових нормах, якщо пільгова робота виконувалася до 31 грудня 1991 року, то застосовується Список № 2, затверджений постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173; якщо виконання пільгової роботи продовжувалося після 01 січня 1992 року або розпочато після цієї дати, але не більше як до 11 березня 1994 року, то застосовується Список № 2, затверджений постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10; якщо пільгова робота продовжувалася після 11 березня 1994 року або розпочата після цієї дати, але не більше як до 16 січня 2003 року, то застосовується Список № 2, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162. Водночас, основним документом, який підтверджує наявність в особи відповідного стажу роботи, є трудова книжка, а за відсутності записів в ній - уточнюючі первинні документи.
Суд встановив, що спірним у такій справі є зарахування до спеціального стажу за Списком № 2, періоду роботи згідно з довідкою № 2106/01-10 від 16.10.2023 (з 01.06.1988 по 24.12.1996), оскільки довідка видана НП «Бродівською центральною лікарнею», де відсутні документи, про правонаступництво, так як «Облтубсанаторій» ліквідовано а також відсутні накази на проведення атестації робочих місць.
Вказаний період роботи на зазначеній посаді з повним робочим днем підтверджується записами в трудовій книжці позивачки, а також довідкою № 2106/01-10 від 16.10.2023 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, у якій вказано, що ОСОБА_1 працювала повний робочий день в облтубсанаторії с. Підгірці за період з 01.06.1988 по 24.12.1996 безпосередньо обслуговувала хворих на туберкульоз за професією молодщий медичний персонал, що передбачена Списком 2 розділом XXIV підрозділом 22600000 згідно з Постановою № 162 від 11.03.1994 КМУ КП 5132 на підставі Класифікатора професій ДК 003/2010 за період з 01.06.1988 по 24.12.1996, 8 років 6 місяців 23 дні.
Суд зазначає, що згідно з Розділу ХХVІ «Установи охорони здоров'я» затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173 право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 мають молодший медичний персонал, які безпосередньо обслуговують хворих у туберкульозних та інфекційних установах протягом повного робочого дня.
Відповідно до розділу XXIV «Охорона здоров'я та соціальна допомога» Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461, право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 мають молодші медичні сестри (санітарки-прибиральниці) патологоанатомічних бюро, центрів, відділень, прозекторських, моргів. Працівники, які безпосередньо обслуговують хворих у туберкульозних та інфекційних закладах, відділеннях, кабінетах - молодші спеціалісти з медичною освітою, молодші медичні сестри, молодші медичні сестри з догляду за хворими, сестри-господині.
З урахуванням наведених положень законодавства та з огляду на наявні в матеріалах справи докази, суд вважає, що документи, які були надані позивачкою, підтверджують те, що ОСОБА_1 працювала в період з 01.06.1988 по 24.12.1996 на посаді палатної санітарки облтубсанаторію с. Підгірці, де була безпосередньо зайнята повний робочий день, що дає їй право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Щодо посилання відповідача про те, що довідку № 2106/01-10 від 16.10.2023 не можливо врахувати, оскільки довідка видана НП «Бродівською центральною лікарнею», де відсутні документи, про правонаступництво, так як «Облтубсанаторій» ліквідовано а також відсутні накази на проведення атестації робочих місць, то суд такі оцінює критично.
Як встановлено судом, наданими позивачкою документами підтверджується характер виконання роботи, яка дає право на призначення пенсії на пільгових умовах. Крім того, правонаступництво «Облтубсанаторію» НП «Бродівською центральною лікарнею» підтверджується рішенням № 874 від 10.09.2019 ХХ чергової сесії VII скликання Львівської обласної ради.
Таким чином, посилання відповідача на те, що вказаний період не може бути зарахований до спеціального стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, є наслідком неправильного тлумачення законодавства, що регулює трудові відносини.
Отже, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та необхідність їх задоволення шляхом визнання протиправним і скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову у призначенні пенсії № 134750006388 від 23.10.2023 та зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.10.2023 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зарахувавши до пільгового стажу за Списком № 2 періоду роботи позивачки з 01.06.1988 по 24.12.1996.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відтак, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином за рахунок бюджетних асигнувань відповідача слід стягнути на користь позивачки судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Керуючись ст.ст. 72-77, 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016 м. Львів вул. Митрополита Андрея 10; код ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправним і скасування рішення і зобов'язання вчинити дії задовольнити.
2. Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про відмову у призначенні пенсії № 134750006388 від 23.10.2023.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 16.10.2023 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зарахувавши до пільгового стажу за Списком № 2 періоду роботи ОСОБА_1 з 01.06.1988 по 24.12.1996.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Р.П. Качур