про залишення позовної заяви без руху
29 травня 2024 року Київ № 320/22563/24
Суддя Київського окружного адміністративного суду Скрипка І.М., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в особі представника - адвоката Оніщика Ю.В. звернулися до Київського окружного адміністративного суду з позовом до військової частини НОМЕР_1 .
Просять суд визнати протиправним рішення військової частини НОМЕР_1 від 17.02.2024 № 27 та зобов'язати відповідача нарахувати і виплачувати позивачам грошове забезпечення, батькам безвісно відсутнього молодшого сержанта, стрільця-помічника гранатометника 1 механізованого відділення 2 механізованого взводу 4 механізованої роти військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_3 .
Адміністративний позов не відповідає вимогам процесуального закону, з огляду на таке.
У силу вимог пункту 2 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Крім того, статтею 46 Кодексу передбачено, що сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач. Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
У порушення вказаних вимог процесуального закону в позовній заяві не зазначено поштовий індекс, місцезнаходження, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ, номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти відповідача.
Крім того суддя зазначає, що позивачем в адміністративному процесі є особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.
Пунктами 4 та 5 частини п'ятої статті 160 Кодексу передбачено, що у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Тобто Кодексом передбачене право позивача подати адміністративний позов до декількох відповідачів за умови пов'язаності позовних вимог між собою.
Разом із цим, адміністративним процесуальним законодавством не передбачено можливості звернення з колективним адміністративним позовом, оскільки колективний позов - це процедура процесуальної співучасті, спрямована на об'єднання однорідних вимог чисельної групи осіб, з правовими наслідками для них, в єдине провадження.
Суддя звертає увагу на те, що відповідно до положень статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України, суд може, водночас не зобов'язаний, за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи об'єднати в одне провадження декілька справ, а не позовів, за позовами: 1) одного й того самого позивача до одного й того самого відповідача; 2) одного й того самого позивача до різних відповідачів; 3) різних позивачів до одного й того самого відповідача.
Таким чином за умови множинності сторін згідно з клопотанням учасника справи або з власної ініціативи адміністративний суд має процесуальне право об'єднати в одне провадження кілька адміністративних справ з однорідними позовними вимогами, які базуються на однакових або подібних спірних правовідносинах.
При цьому, відповідно до частини третьої статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України, об'єднання справ в одне провадження допускається до початку підготовчого засідання, а у спрощеному позовному провадженні - до початку розгляду справи по суті у кожній із справ.
Відтак таке право виникає лише після відкриття провадження по кожній зі справ.
Крім того, на підтвердження обґрунтованості позовних вимог до позову не надано доказів перебування позивачів на утриманні їхнього сина ОСОБА_3 .
Наведені обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам процесуального закону.
Вказані недоліки повинні бути усунені шляхом подання до суду:
- уточненої позовної заяви, що відповідає вимогам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України (у кількості примірників, відповідно до кількості учасників справи та один для суду, без додатків), із зазначенням поштового індексу, адреси місцезнаходження, ідентифікаційного коду в ЄДРПОУ, номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти відповідача;
- обґрунтування підстав та процесуальної можливості звернення з колективним адміністративним позовом. У випадку відсутності такої норми права, позивачам слід подати різні позови, виходячи з того, хто із позивачів залишиться в межах цього провадження, іншому позивачу слід подати окремий позов разом із усіма доданими до нього належним чином засвідченими документами в загальному порядку;
- доказів на підтвердження обґрунтованості позовних вимог, зокрема, перебування позивачів на утриманні їхнього сина ОСОБА_3 .
Керуючись статтями 21, 160, 161, 169, 171, 172, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
позовну заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 - залишити без руху.
Встановити позивачам п'ятиденний строк з дня вручення копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви, зазначених у мотивувальній частині ухвали.
Роз'яснити позивачам, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позов.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Скрипка І.М.