про залишення позову без розгляду
08 травня 2024 року №640/39031/21
Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді - Діски А.Б.,
суддів Марич Є.В.
Жукової Є.О.
розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні суду в м. Києві матеріали адміністративної справи
за позовомОСОБА_1
доКабінету Міністрів України Міністерства фінансів України Міністерства соціальної політики України
провизнання протиправним деяких положень нормативно-правового акта
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Кабінету Міністрів України, Міністерства фінансів України та Міністерства соціальної політики України, у якому просила суд, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог:
«- Визнати протиправним, незаконним та скасувати (визнати нечинними) абзац 6 пункту 4: " соціальні виплати, які призначаються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських рад міст обласного значення, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення), у тому числі пільги на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива та скрапленого газу;"
абзаци 2,3 п. 13, а саме: "Під час обчислення державної соціальної допомоги для розрахунку середньомісячного сукупного доходу за кожний місяць, в якому відсутні доходи, включаються:
0,5 розміру мінімальної заробітної плати станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, для непрацюючих працездатних осіб, які не мали доходів, доходи яких були меншими за 0,5 розміру мінімальної заробітної плати протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, визначених абзацами четвертим - шостим цього пункту), та/або якими чи за яких не сплачено єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців періоду, за який враховуються доходи (крім військовослужбовців, а також осіб, щодо яких наявна заборгованість роботодавця із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, або осіб, які відповідно до законодавства звільнені від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування); осіб, які зареєстровані в центрі зайнятості та не отримували допомогу по безробіттю; осіб, які доглядали за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку;
0,25 розміру мінімальної заробітної плати станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, для осіб, які навчалися за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах професійної (професійно- технічної"), фахової передвищої, вищої освіти та протягом періоду, за який враховуються доходи, не отримували стипендії, осіб, які зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або перебувають на обліку в центрі зайнятості як такі, що шукають роботу, більше ніж 12 місяців станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, та в шестимісячному періоді отримання допомоги на дітей одиноким матерям/державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям не працевлаштувалися у зв'язку з відсутністю підходящої роботи або направлені центром зайнятості на професійне навчання;"
Абзаци 3,6,7,8 п. 14: « 0,5 розміру мінімальної заробітної плати станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, - за кожний місяць отримання допомоги в розмірі, меншому за 0,5 розміру мінімальної заробітної плати станом на кінець періоду, за який враховуються доходи;" "2) для осіб, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, які в цьому періоді не мали доходів або середньомісячний сукупний дохід яких був меншим за розмір мінімальної заробітної плати станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та/або які чи за яких не сплачено єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців періоду, за який враховуються доходи (крім військовослужбовців, а також осіб, щодо яких наявна заборгованість роботодавця із сплати єдиного внеску на загальнообо в'язкове державне соціальне страхування, або осіб, які відповідно до законодавства звільнені від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування);
0,25 розміру мінімальної заробітної плати станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, у разі, коли такі особи протягом цього періоду перебували на строковій військовій службі;
0,5 розміру мінімальної заробітної плати станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, у разі, коли такі особи перебувають у складних життєвих обставинах, пов'язаних з інвалідністю, тривалою хворобою, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я встановленого зразка, алко- або наркозалежністю, що підтверджується висновком лікарсько- консультативної комісії закладу охорони здоров'я первинного рівня на підставі довідки встановленого зразка закладу охорони здоров'я, що провадить діяльність з надання наркологічної допомоги населенню, в якому особа перебувала на диспансерному обліку."
Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, яким встановлено єдиний порядок обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарств) для всіх видів соціальної допомоги та житлових субсидій, які надаються залежно від доходу сім'ї, затвердженого постановою КМУ від 22.07.2020 року №632.
- стягнути з Відповідача2 - Міністерства соціальної політики України матеріальну шкоду у вигляді:
- неотриманої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям за період з жовтня 2020р. по листопад 2021р. у сумі 38681,88 грн. (тридцать вісім тисяч шістсот вісімдесят одна гривня 88 коп.) на користь ОСОБА_1 з формулюванням платежу /'державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям";
- неотриманої житлової субсидії за період з травня 2021 р. по квітень 2022 р. у сумі 18800 грн. на користь ОСОБА_1 з формулюванням платежу: "Житлова субсидія".
- визнати протиправним, незаконними та видалити слова: "число, місяць і рік народження," з абзацу 11 п. 5 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. №250 (зі змінами постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632) "Заява та декларація вважаються такими, що не подані, у разі внесення не у повному обсязі відомостей про членів малозабезпеченої сім'ї (прізвище, власне ім'я та по батькові (за наявності), сімейний стан, число, місяць і рік народження, серія та номер свідоцтва про народження (для дитини віком до 14 років), серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України чи іншого документа, що підтверджує право на постійне проживання в Україні (для іноземця та особи без громадянства), реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті).
- Визнати протиправним, незаконним та видалити слова : "число, місяць і рік народження," з п. 46 Постанови КМУ N 848 від 21 жовтня 1995 р. зі змінами постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632).
- Зобов'язати КМУ, Міністерство цифрової трансформації України, Мінсоцполітики України, інші профільні міністерства забезпечити технічну можливість при формуванні електронної справи людини - заявника можливість вибору заповнення/не заповнення полей електронної форми з конфіденційною інформацією, або передбачити іншу можливість формування заяви, справи без зазначення конфіденційної інформації людини.
- Зобов'язати Мінсоцполітики, Мінцифри, Мінфін, Мінекономіки, Мінюст, Кабінет Міністрів України, всі інші міністерства привести у відповідність до вимог ст. 32 Конституції України, ст. 11 Закону України Про інформацію, Рішення Конституційного Суду України у справі від 30 жовтня 1997 року № 5- зп/1997 в частині забезпечення права на невтручання в особисте життя, у зв'язку з обробкою персональних даних, конфіденційної інформації людини всі нормативно-правові акти, форми (в тому числі електронні) заяв, довідок, витягів, інших документів, які видані та сформовані з порушенням права на добровільну згоду людини на надання, збирання, обробку, поширення особистої конфіденційної інформації, з видаленням норм, які містять безальтернативну вимогу на надання цієї конфіденційної інформації і згоди на її обробку.
- Зобов'язати Кабінет Міністрів України, Міністерство соціальної політики, Міністерство фінансів України у реалізації своїх повноважень, у створенні нормативно-правових актів суворо дотримуватися Конституції України, законодавства України, чинних міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, Регламенту Кабінету Міністрів України відповідно до статті 19 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» та принципу верховенства права.»
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 21 лютого 2022 року відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження, з урахуванням особливостей визначених у статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України.
Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13 грудня 2022 року №2825-ІХ було постановлено ліквідувати Окружний адміністративний суд міста Києва. Крім того установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя. До початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом. Окружний адміністративний суд міста Києва невідкладно, протягом десяти робочих днів, передає судові справи, які перебувають у його володінні, до Київського окружного адміністративного суду.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11 травня 2023 року, суддя Журавель В.О. прийняв до свого провадження справу №640/39031/21 та призначив останню до розгляду у порядку загального позовного провадження у підготовчому судовому засіданні колегією суддів.
У зв'язку з звільненням судді, в провадженні якого перебувала справа №640/39031/21, остання передана на повторний автоматизований розподіл між суддями, за результатами якого для розгляду справи визначено суддю Діску А.Б.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2023 року справу №640/39031/21 прийнято до свого провадження та вирішено здійснювати розгляд у порядку загального позовного провадження.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14 березня 2023 року позовну заяву залишено без руху після відкриття та надано строк для усунення недоліків.
Зазначена ухвала без руху направлялась позивачу на адресу, зазначену в позовній заяві, а саме: АДРЕСА_1 . Поштове відправлення повернулося з довідкою про неможливість вручення, в якій зазначено причина повернення: «за закінченням терміну зберігання».
Крім того, позивач направляв до суду заяви (процесуальні документи) з електронної адреси ІНФОРМАЦІЯ_1.
На зазначену електрону адресу також позивачу направлялась належним чином засвідчена відсканована копія ухвали.
Також, в поданих до суду заявах (процесуальних документах) позивачем визначено іншу адресу для листування, як: м. Київ-03124, до запитування.
Проте, поштове відправлення, направлене на адресу для листування, також повернулось з довідкою про неможливість вручення, в якій зазначено причина повернення: «за закінченням терміну зберігання».
Тобто, судом вчинено усіх можливих дій щодо належного повідомлення позивача про наявність ухвали про залишення позовної заяви без руху після відкриття.
З даного приводу, колегія суддів зазначає наступне.
Положеннями статті 55 Конституції України визначено, що кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Згідно із частиною другою статті 44 КАС учасники справи зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Згідно правової позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеної у постанові від 13.04.2022 у справі №9901/128/21, саме позивач як особа, яка ініціювала судовий процес з метою захисту своїх прав, свобод та інтересів, має бути зацікавлений у тому, щоб організувати належне та своєчасне отримання кореспонденції від суду.
Станом на 08 травня 2023 року недоліки позовної заяви не усунуті.
Згідно правової позиції Європейського суду з прав людини у справі KARAKUTSYA v. UKRAINE (заява №18986/06) від 16 лютого 2017 року (набуло статусу остаточного 16 травня 2017 року) Суд неодноразово визначав, що це є обов'язок зацікавленої сторони виявляти особливу уважність, дбаючи про свої інтереси, та вживати необхідних заходів для отримання інформації про рух своєї справи (див. між іншого, Teuschler v. Germany (dec.), no. 47636/99, 4 жовтня 2001; Sukhorubchenko v. Russia, no. 69315/01, § 48, 10 February 2005; Gurzhyy v. Ukraine (dec.), no. 326/03, 1 квітня 2008; and Muscat, цит.вище, § 44) (п. 53).
Отже, колегія суддів звертає увагу на тривалу відсутність інтересу з боку позивача про рух позовної заяви, що свідчить про його небажання захищати свої процесуальні права.
Відповідно до частини 15 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.
Відповідно до пункту 7 частини першої статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо провадження в адміністративній справі було відкрито за позовною заявою, яка не відповідає вимогам статей 160, 161, 172 цього Кодексу, і позивач не усунув цих недоліків у строк, встановлений судом.
Тому, зважаючи на достатній час для усунення недоліків позовної заяви та час, наданий судом щодо можливого отримання заяви про виправлення недоліків позовної заяви засобами поштового зв'язку, колегія суддів доходить висновку, що позовну заяву слід залишити без розгляду.
Керуючись пунктом 7 частини першої статті 240, статтями 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Київський окружний адміністративний суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, Міністерства фінансів України та Міністерства соціальної політики України про визнання протиправним деяких положень нормативно-правового акта - залишити без розгляду.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без розгляду надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду в п'ятнадцятиденний строк з дня складання ухвали.
Головуючий - суддя Діска А.Б.
Судді Марич Є.В.
Жукова Є.О.