ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"30" травня 2024 р. справа № 300/1183/24
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Микитюка Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними
Адвокат Атаманюк Володимир Михайлович, в інтересах ОСОБА_1 (далі також - позивач, ОСОБА_1 ), 19.02.2024 звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі також - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ) про визнання дій протиправними.
Ухвалою суду від 26.02.2024 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.17-18).
Позовні вимоги мотивовано тим, що позивач був незаконно затриманий працівниками Коломийського районного відділу поліції Головного управління національної поліції в Івано-Франківській області (далі також Коломийський РВП ГУНП в Івано-Франківській області) за зверненням відповідача про доставлення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_3 за нібито вчинене ним адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 210 КУпАП для складання протоколу. Просить визнати незаконними дії відповідача стосовно звернення із повідомленням до Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області про затримання та доставлення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
22.03.2024 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив на позовну заяву. У відзиві відповідач заперечує проти задоволення позову, зазначивши, що причиною для подання звернення до Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області, стало неналежне виконання позивачем правил військового обліку згідно Порядку №1487. З метою уточнення персональних даних та проходження медичної комісії, старості с. Верхній Вербіж надіслано розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №391 від 22.11.2023 з метою уточнення сімейного стану, проходження медичної комісії, та оповіщення військовозобов'язаних зокрема і позивача та прибуття в період 25-27 листопада 2023 року до ІНФОРМАЦІЯ_3 , за адресою: АДРЕСА_1 , кабінет №3. Відповідно до супровідного листа старостою Нижньрвербізької сільської ради від 30.11.2023 №106, ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомлено про виконання розпорядження №391 від 22.11.2023 за вих. №6998, зокрема солдата запасу ОСОБА_1 , 1984 р.н., оповіщено щодо прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_3 , однак в зазначений у розпорядження термін не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 , чим порушив правила військового обліку. Заяви, клопотання до ІНФОРМАЦІЯ_3 від позивача не надходили та не реєструвалися. Вважає, що відповідач діяв в межах чинного законодавства. Просив у задоволенні позову відмовити (а.с.22-24).
Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 тимчасово затриманий Коломийським РВП ГУ НП в Івано-Франківській області за зверненням ІНФОРМАЦІЯ_3 про доставлення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_3 за вчинене ним адміністративне правопорушення за ч. 2 ст. 210 КУпАП для складання протоколу.
Представник позивача, 16.01.2024 звернувся до Коломийського РВП ГУ НП в Івано-Франківській області із адвокатським запитом, на який за вих. №964/108/56-2024 від 18.01.2024 надано відповідь, у якій зокрема зазначено, що відповідно до Додатку 20 Постанови КМУ від 30.12.2022 №1487 "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів" та розділу 56 вищевказаної постанови надійшло повідомлення від ІНФОРМАЦІЯ_3 , яке зареєстроване в журналі вхідної кореспонденції №9398 від 28.12.2024. ІНФОРМАЦІЯ_2 в даному повідомленні звертається про те, що відповідно до статті 259 КУпАП просить доставити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який проживає за адресою с. Верхній Вербіж, який порушив законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, встановлені правила обліку (не прибув у визначені терміни по повістці) для складання протоколу про адміністративне правопорушення за ст. 210 КУпАП (а.с.6 та зворотна сторона).
Представник позивача, 27.01.2024 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_3 із адвокатським запитом, на який від 05.02.2024 за вих. №1317 надано відповідь, у якій зокрема зазначено, що 22.11.2023 за вих. №6998 начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 направлено розпорядження №391 голові ІНФОРМАЦІЯ_5 , щодо здійснення оповіщення військовозобов'язаних, які перебувають на військовому обліку у с. Верхній Вербіж з метою уточнення сімейного стану та проходження медичної комісії зокрема і щодо оповіщення ОСОБА_1 , 1984 р.н.
30.11.2023 за вих. № 106 старостою Верхньовербізького старостинського округу Нижньовербізької сільської ради направлено результати щодо виконання розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №391 щодо здійснення оповіщення військовозобов'язаних, які перебувають на військовому обліку в АДРЕСА_2 , зокрема ОСОБА_1 оповіщено про прибуття 27.11.2023 о 09:00 год. до ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_3 . Згідно із рапорту заступника начальника - начальника мобілізаційного відділення військовозобов'язаний ОСОБА_1 , 1984 р.н. не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 в установлений термін, а саме 27.11.2023, у зв'язку з чим підтверджуючі документи щодо вчинення адміністративного правопорушення направлені до Коломийського РВ ГУНП в Івано-Франківській області за вих. №8063 від 27.12.2023, для доставлення відповідно до статті 259 КУпАП до ІНФОРМАЦІЯ_3 для складання протоколу про адміністративне правопорушення за ч. 2 статті 210 КУпАП "Порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку".
Отже, підставою для звернення до Коломийського РВ ГУНП в івано-Франківській області щодо військовозобов'язаного ОСОБА_1 стало неналежне виконання ОСОБА_1 встановлених законодавством правил військового обліку та неявка за викликом до територіального центру комплектування у встановлений термін (а.с.8 та зворотна сторона).
Враховуючи наведене, позивач просить визнати незаконними дії відповідача стосовно звернення із повідомленням до Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області про затримання та доставлення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_3 , у зв'язку з чим звернувся до суду.
Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.
Статтею 65 Конституції України передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
24 лютого 2022 року Указом Президента 64/2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан, який неодноразово продовжувався та триває до теперішнього часу.
Одночасно із введенням воєнного стану Указом Президента України від 24.02.2022 № 65/2022 “Про загальну мобілізацію”, затвердженого Законом України від 03,03.2022 № 2105-ІХ. у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України, постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської. Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської. Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом, Строк проведення загальної мобілізації продовжувався, востаннє з 14 лютого 2024 року на 90 діб згідно з Указом Президента № 50/2024 від 05.02.2024 (пункти 1-3 Указу).
Пунктами 4 та 5 цього Указу Президент України постановив призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту. Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами. Генеральному штабу Збройних Сил України визначити черговість та обсяги призову військовозобов'язаних, резервістів та транспортних засобів національної економіки в межах загального строку мобілізації.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України “Про військовий обов'язок і військову службу” від 25.03.1992 № 2232-ХІІ (далі - Закон № 2232-ХП).
Цим Законом установлено військовий обов'язок, який включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць: прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби: виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку (частина третя статті 1 Закону № 2232 - XII).
Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (частина п'ята статті 1 Закону № 2232-Х11).
Згідно частини сьомої статті 1 цього ж Закону виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (даті - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
У відповідності з частиною чотирнадцятої статті 2 Закону № 2232-ХП виконання військового обов'язку в особливий період здійснюється з особливостями, визначеними цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, зокрема Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.
Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” віл 21.10.1993 № 3543-ХП (далі Закон № 3543-ХІІ).
Згідно зі статтею 1 Закону Хе3543-Х1І мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Стаття 22 Закону №3543-XII передбачає обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації. Серед іншого, громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.
Під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (частина третя статті 22 Закону №3543-ХІІ).
За змістом частини п'ятої статті 22 Закону №3543-ХІІ призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин. Особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України.
Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 № 154 (далі Положення про ТЦК та СІЇ), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, шо забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Згідно з пунктом 9 цього Положення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, серед іншого:
здійснюють заходи оповіщення та призову громадян (крім військовозобов'язаних та резервістів СБУ та Служби зовнішньої розвідки): на військову службу за призовом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період (зарахованих до військового оперативного резерву); на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (незалежно від місця їх перебування на військовому обліку);
розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи;
звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення;
розглядають справи (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) про адміністративні правопорушення та накладають адміністративні стягнення відповідно та з дотриманням Кодексу України про адміністративні правопорушення;
виконують інші функції відповідно до законодавства.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12,2022 № 1487 затверджено Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі Порядок №1487), який визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (дачі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації).
Пункт 79 Порядку №1487 передбачає, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема,
організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;
здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;
виявляють призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, гроте не перебувають на військовому обліку;
організовують оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям;
звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку (додаток 20);
виключають з військового обліку на підставі відповідних підтвердних документів осіб, які за рішенням суду визнані недієздатними, оголошені померлими (такими, що пропали безвісти), засуджені до позбавлення волі або померли;
проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;
виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Пункт 56 цього ж Порядку визначає повноваження Національної поліції, яка за зверненням районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ (додаток 20) здійснює, адміністративне затримання та доставлення призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Додатком 2 до Порядку №1487 визначені Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, пунктом і яких передбачено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні:
1) перебувати на військовому обліку: за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки;
2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. підрозділів Служби зовнішньої розвідки для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів:
3) не змінювати місце проживання з моменту оголошення мобілізації та у воєнний час без дозволу керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів СБУ, Служби зовнішньої розвідки - без дозволу відповідного керівника);
4) проходити медичний огляд та лікування в закладах охорони здоров'я згідно з рішеннями комісій з питань приписки, призовних комісій або військово-лікарських комісій районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я СБУ, а у Службі зовнішньої розвідки - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки;
5) проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов'язок у запасі, проходити службу у військовому резерві;
6) особисто прибувати до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки з паспортом громадянина України і військово-обліковими документами для зняття з військового обліку в разі вибуття в іншу місцевість до нового місця проживання, за межі України на постійне місце проживання або на строк більше трьох місяців, у разі зміни місця проживання в межах міста з переїздом на територію іншого адміністративного району;
7) особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, підрозділу Служби зовнішньої розвідки, закордонної дипломатичної установи України), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік;
8) особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у етапі 7 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію;
9) негайно повідомляти районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки, органам СБУ, підрозділам Служби зовнішньої розвідки за місцем військового обліку про втрату військово-облікового документа;
10) звіряти не рідше одного разу на п'ять років власні персональні дані з обліковими даними районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ. підрозділів Служби зовнішньої розвідки;
11) подавати щороку до 1 жовтня до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки документи, шо підтверджують право громадян на відстрочку від призову на строкову військову службу.
Відповідно до пункту 2 Правил, якщо за будь-яких обставин повістка районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки не надійшла, громадяни призовного віку прибувають до призовної дільниці в десятиденний строк з дня початку відповідного чергового призову на строкову військову службу, визначеного указом Президента України.
Порядок розгляду звернень громадян районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки регламентується загальними нормами щодо розгляду звернень громадян, а саме положеннями Закону України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 № 393/96-ВР (далі Закон № 393/96-ВР), відповідно до статті 1 якого громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Статтею 19 Закону № 393/96-ВР визначено, що органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, медіа. їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов'язані, серед іншого, об'єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; забезпечувати поновлення порушених прав, реальне виконання прийнятих у зв'язку з заявою чи скаргою рішень; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення.
Звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення. - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання.
Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про шо повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів (стаття 20 Закону № 393/96-ВР).
Звернення, заяви чи скарги від позивача не надходили та не реєструвалися.
Наведені нормативно-правові акти чітко регламентують як повноваження районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, так і обов'язки військовозобов'язаних щодо виконання військового обов'язку. Крім того, визначають органи та установи, які залучаються при організації та веденні військового обліку військовозобов'язаних.
Щодо вимоги про визнання незаконними дій відповідача стосовно звернення із повідомленням до Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області про затримання та доставлення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_3 , суд зазначає таке.
З наведених вище норм Положення про ІНФОРМАЦІЯ_6 і Порядку №1487 вбачається, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки з метою виконання покладених на них завдань звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції щодо доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП (порушення військовозобов'язаними чи призовниками законодавства про військовий обов'язок і військову службу; порушення законодавства про оборону. Мобілізаційну підготовку та мобілізацію) з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення.
При цьому територіальні центри комплектування та соціальної підтримки не ведуть бази розшуку органів поліції, зокрема не наповнюють відомостями базу даних розшуку Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області 1ТС “Інформаційний портал Національної поліції України”, не вносять та не виключають до них відомості.
Згідно звернення щодо доставлення громадян, які вчинили адміністративні правопорушення за статтею 210 КУпАП, до ІНФОРМАЦІЯ_3 для складення протоколів про адміністративне правопорушення, від 27.12.2023 з відомостями щодо нього позивачем додано до позовної заяви. Таке звернення передбачене додатком 20 до Порядку №1487 і. як вже зазначалося, надсилається органам національної поліції для доставлення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП, з метою складення протоколів про адміністративні право порушення.
Причиною для подання звернення до Коломийського РВП ГУНП в Івано-Франківській області, стало неналежне виконання позивачем правил військового обліку згідно Порядку №1487. З метою уточнення персональних даних та проходження медичної комісії, старості с. Верхній Вербіж надіслано розпорядження начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №391 від 22.11.2023 з метою уточнення сімейного стану, проходження медичної комісії, та оповіщення військовозобов'язаних зокрема і ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та прибуття в період 25-27 листопада 2023 року до ІНФОРМАЦІЯ_3 , за адресою: АДРЕСА_1 , кабінет №3 (а.с.26 та зворотна сторона).
Відповідно до супровідного листа старостою Нижньрвербізької сільської ради від 30.11.2023 №106, ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомлено про виконання розпорядження №391 від 22.11.2023 за вих. №6998, зокрема солдата запасу ОСОБА_1 , 1984 р.н., оповіщено щодо прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_3 , однак в зазначений у розпорядження термін не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 , чим порушив правила військового обліку (а.с.27).
Заяви, клопотання до ІНФОРМАЦІЯ_3 від позивача не надходили та не реєструвалися.
Згідно із рапорту заступника начальника-начальника відділення ІНФОРМАЦІЯ_3 від 27.12.2023 №7910 начальнику ІНФОРМАЦІЯ_3 повідомлено, про те, що військовозобов'язаний ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 „ с. Верхній Вербіж, не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 у встановлений термін, а саме 27.11.2023, просить документи направити до Коломийського РВ ГУНП в Івано-Франківській області для подання його у розшук (а.с.10).
27.12.2023 за вих. №8063 начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 на начальника Коломийського відділу ГУНП в Івано-Франківській області, відповідно до статті 259 КУпАП надіслано прохання щодо доставки до ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 , 1984 р.н., який порушив законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, встановлені правила військового обліку(не прибув у визначений термін до ІНФОРМАЦІЯ_3 ), для складання протоколу про адміністративне правопорушення (а.с.7).
Згідно із супровідного старости Нижньовербізької сільської ради від 30.11.2023 №106, та рапорту заступника начальника-начальника відділення ІНФОРМАЦІЯ_3 від 27.12.2023 №7910, вбачається, шо позивач не прибув за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_3 27.11.2023 о 09:00 год. як зазначено в розпорядженні начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 №391 від 22.11.2023.
У зв'язку з неприбуттям до ІНФОРМАЦІЯ_3 , наявні підстави для направлення відповідного звернення за формою, визначеною у додатку 20 до Порядку №1487, до територіального органу Національної поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області для доставлення позивача до ІНФОРМАЦІЯ_3 з метою складання протоколу про адміністративне правопорушення. При цьому причини неприбуття військовозобов'язаного за викликом ІНФОРМАЦІЯ_3 з'ясовуються саме при розгляді справи про адміністративне правопорушення.
Згідно з статтею 75 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України), достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Відповідно до статті 76 КАС України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Частиною 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч. 2. ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За змістом ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням вищезазначеного, суд на підставі наданих учасниками справи письмових доказів та витребуваних судом в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Зважаючи на висновок суду про необґрунтованість адміністративного позову в силу вимог статті 139 КАС України судовий збір не підлягає стягненню із відповідача суб'єкта владних повноважень.
Учасниками справи не подано до суду будь-яких доказів про понесення ними інших витрат, пов'язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в задоволенні позову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_4 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 , АДРЕСА_5 ) про визнання дій протиправними, - відмовити.
Сторонам рішення надіслати через підсистему “Електронний суд”.
Перебіг процесуальних строків, початок яких пов'язується з моментом вручення процесуального документа учаснику судового процесу в електронній формі, починається з наступного дня після доставлення документів до Електронного кабінету в розділ “Мої справи”.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя /підпис/ Микитюк Р.В.